Waterpolitie beboet negen duikers in vaargeul bij het Zijpe Leuker leren met de laptop SPAAR NU MET EEN TOPRENTE VAN 5,1% sanidröme Dweilbands strijken neer in Hansweert ABN AMRO Twee Belgen dreven door de stroming af naar de Krabbenkreek. Twee brugklassen van Ostrea Lyceum in Goes doen mee aan iet-proef. SLUIT DIRECT AF OP WWW.ABNAMRO.NL/SPAREN Meer mogelijk maken B P2C Dinsdag 23 September 2008 23 arpas door Dewi Gigengack ANNA JACOBAPOLDER - De waterpo litie heeft zondagmiddag negen Belgische duikers bekeurd, omdat zij in de vaargeul bij Anna Jacoba- polder aan het duiken waren. Zij kregen elk een boete van 90 euro. Rond 14.15 uur zag de waterpolitie vlak voor het eigen surveillance schip een opstijgboei van een dui ker verschijnen. Verschillende dui kers kwamen aan het wateropper vlak. Twee van hen, een man en een vrouw, dreven door de stro ming afin de richting van de Krab benkreek. Door vermoeidheid kon den zij niet terugkeren. Zij zijn door de waterpolitie opgehaald met een speedboot. In Nederland is het verboden om in vaargeulen te duiken. Er staan bij het Zijpe geen borden, maar de plek is volgens het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) duide lijk herkenbaar als route voor bin nenvaartschepen. „De vaargeul is aangegeven met boeien", zegt Ed Kraszewski van het KLPD. „Ook is in Nederland en België veel aandacht geweest voor het dodelijke ongeval van be gin april met een Belgische dui ker." In de veerhaven bij Anna Ja- cobapolder gold vanwege dat onge val van 12 april tot 2 juni een duik- verbod. Eind juni werden tien Bel gen beboet wegens duiken in de vaargeul. De negen Belgische duikers zeiden zondag dat ze in eigen land een ar tikel hadden gelezen waarin een duiker het Zijpe als een uitmun tende duikplek aanprijst. De waterpolitie neemt geen extra maatregelen om duiken in de vaar geul tegen te gaan. Kraszewski: „We blijven surveilleren." door Dewi Gigengack GOES - 'Supervet' vinden ze het, de brugklassers van het Ostrea Ly ceum in Goes die gisteren een mi ni-laptop kregen om voortaan in de klas en thuis op te werken. „Dit weegt niks", reageert Lars Minnes uit Kruiningen. „Een boek is zwaarder." Twee brugklassen, een vmbo-ka- derklas en een vwo-klas van in to taal 48 leerlingen, doen mee aan het proefproject 'mobile learning' van SURFnet/Kennisrtet. Een schooljaar lang gebruiken ze de laptop voor verschillende vakken. De Universiteit Twente (UT) on derzoekt wat deze nieuwe manier van deren oplevert. Kennis die ver spreid wordt naar het hele onder wijs in Nederland. De laptop wordt gebruikt bij de lessen Nederlands, Frans, geschie denis,, aardrijkskunde, biologie, wiskunde en informatica. Docen ten kunnen leerlingen iets laten opzoeken op internet, een over- hoorprogramma laten gebruiken voor het leren van woordjes of filmpjes en animaties laten zien over de werking van het hart. De school maakt hierbij gebruik van een Elektronische Leeromgeving, een website waarop leraren en leer lingen huiswerkopdrachten kun nen plaatsen en inleveren. De avond voor een proefwerk is de do cent een half uur online om de laatste vragen te beantwoorden en 'Wat doet dat met de rol van de docent, en met de motivatie van leerlingen?' te kijken hoe goed de leerlingen zijn voorbereid. „Ook kan je denken aan spreek beurten met de webcam opnemen en als filmpje inleveren, of geluids fragmenten opnemen en gebrui ken bij Frans", zegt ict-coördinator Frans Peeters. Vooral voor de docenten is het een behoorlijke omschakeling, denkt Peeters. „Ze hebben allerlei cursussen gehad over bijvoorbeeld internet en digitaal toetsen." Toch denkt Peeters dat de laptop een hulpmiddel blijft dat hoogstens een kwartier per les gebruikt wordt. „Dat is handig want nor maal gesproken zouden docenten het computerlokaal moeten reser veren voor die dingen." „De docent blijft de centrale fi guur", beaamt onderzoeker Piet Kommers van de UT. Hij zal kij ken naar hoe de laptops worden geïntegreerd in het lesgeven. „Wat doet dat met de rol van de docent, en met de motivatie en leerpresta ties van leerlingen? Welke invloed heeft het op huiswerk maken? En welke verschillen zijn er tussen de vmbo en de vwo-klas?" Kommers zal het Ostrea Lyceum het komende jaar verschillendde keren bezoeken om met docenten, leerlingen en ouders te praten. Hij verwacht dat de lessen levendiger worden en dat er meer dynamiek in de klas zal zijn. Ook Peeters denkt dat de laptops een positieve invloed zullen heb ben. „Leerlingen worden gemoti veerder en betrokkener, als ze in plaats van een boek open te slaan iets mogen opzoeken op internet. Dat maakt het leren leuker." Brugklassers van het vmbo en het vwo van het Ostrea Lyceum in Goes hebben laptops gekregen om daar een jaar lang op school en thuis mee te werken. foto Willem Mieras Als u geld over hebt, wilt u natuurlijk een zo hoog mogelijke rente. Zonder het meteen voorjaren vastte moeten zetten. Met een ABN AMRO 1 jaars Spaar Deposito kan dat. U spaart dan met zekerheid en een vaste rente. En ais u nu een 1 jaars Spaar Deposito opent, krijgt u maar liefst 5,1% rente. Een 1 jaars Spaar Deposito sluit u heel eenvoudig af via www.abnamro.nl/sparen (daar vindt u ook onze andere aantrekkelijke rentes). Bellen kan ook: 0900 - 0024 (EUR 0,10 per minuut). Regel het vandaag nog en pak die toprente. HANSWEERT - Veertien dweilband- jes uit heel Zeeland en Bergen op Zoom treden zondag tussen 13.00 en 17.30 op tijdens het dweilband festival in Hansweert. Het door muziekvereniging Schel- degalm georganiseerde evenement wordt dit jaar voor de achtste keer gehouden en is nog steeds groeien de. Dit jaar zijn zes podia inge richt, waarvan wederom één aan boord van rondvaartboot De On derneming. Behalve de braderie is er dit keer voor het eerst ook een kindervrij markt. Zaterdagavond treedt, om in de stemming te komen, entertai ner-zanger Wil de Bras vanaf 21.00 uur op in dorpshuis Kaj Munk. In het Zijpe werd afgelopen voorjaar tevergeefs gezocht naar een vermiste Belgische duiker. archieffoto Leo Adriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65