Zeeland Dijktraject Polder Vierbannen en inlaaggebied gaan op de schop Met dromen kun Er valt met therapie zo veel te verbeteren wmmBOmKsmm 'Man bijt hond' op bezoek in Brillenmuseum 22 Dinsdag 23 september 2008 PZCS Werk aan dijk in Bruinissepolder bijna afgerond. Mensen en ideeën gezocht voor teams in Dreischor. Open dag huidtherapie door praktijk Dermiz in Zierikzees ziekenhuis. door Piet Kleemans OUWERKERK - De dijk bij de Polder Vierbannen en de inlaag bij Ou- werkerk gaat volgend jaar op de schop. Bij de aanpak van de zwak ke schakels wordt de dijk over een lengte van 3,6 kilometer versterkt. Het is de bedoeling dat het - nu ter inzage liggende - plan april vol gend jaar van start gaat. Er wordt gewerkt aan dijkversterking bij Schelphoek Oost en de Bruinisse polder. De dijk bij Reukwerk wordt voor zien van een nieuwe steenbekle ding. Het projectbureau zeewerin gen probeert daarbij zo veel moge lijk bestaand materiaal te herge bruiken. Hergebruik is in meerde re opzichten gunstig. Er hoeven minder nieuwe materialen te wor den aangevoerd en dat is beter voor het milieu en de gemoeds rust van omwonenden. Ook wordt gekeken welke dijkbekleding ecolo gie en landschap zo min mogelijk aantast. In dit geval wordt over het groot ste deel van het dijktraject alleen de bekleding van de 'boventafel' vervangen door betonzuilen. De 'ondertafel' krijgt een extra laag breuksteen, ingegoten met gietas- Het werk aan de dijk bij de Schelphoek is zo goed als afgerond. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema fait. Op een klein deel van het dijk traject wordt het complete talud van de dijk voorzien van betonzui len. Bij de aansluiting van de Zuid bout op de dijk wordt een verbor gen glooiing gemaakt. De onder- houdsstrook wordt geasfalteerd zo- Pn Bij de aanpak van de zwakke schakels worden de dijk bij de Polder Vierbannen en het inlaag- gebied bij Ouwerkerk versterkt over 3,6 kilometer lengte. dat deze ook voor een deel toegan kelijk is voor fietsers. Flora en fauna hebben volgens het projectbureau zeeweringen weinig last van de dijkversterking. Als er al sprake is van verstoring is dat, stelt het projectbureau, tijdelijk. Het bureau verwacht evenmin ne gatieve effecten van de dijkverster king op het landschap. Het werk bij de Bruinissepolder is zo goed als afgerond en hetzelfde geldt voor de dijk Schelphoek Oost. Bij de rechtbank te Middelburg is door Neeltje Noom, wonende in Scherpenisse te Tholen, voor deze zaak woon plaats kiezende te (3071 JX) Rotterdam aan de Stieltjesstraat 78 ten kantore van BesemerVanToorn advocaten, van wie mr. A. van Toorn ten deze alsadvocaat optreedt, op 08-09- 2008een verzoekschrift ingediend tot opheffing van de huwe lijksgoederen gemeenschap ex. art. 1:109 BW met Cornelis Reijngoudt, te dezer zaak woonplaats kiezende te (4550 AA) Steenbergen aan de Burgemeester van Loonstraat 73 ten kantore van Knoester Kuit advocaten, van wie mr. S. Kuit ten deze als advocaat optreedt. door Esme Soesman DREISCHOR - Stomweg zeuren over losliggende stoeptegels is er niet meer bij. Na Ellemeet en Ooster- land zetten ook in Dreischor droomteams eigenhandig de schouders onder de leefbaarheid van het dorp. „Het motiveert men sen om zelf het heft in handen te nemen", verwoordt Marco van Dorst de kracht van het droomtra- ject. Hij is zowel professioneel als als dorpsbewoner bij dit initiatief betrokken. Als lid van de dorpsraad Lams- waarde zette Van Dorst in 2004 met Ellen van Troost de metho diek van het droomtraject op. „Als dorpsraad word je vooral gebruikt als er problemen zijn. Dat is goed, maar wij wilde als dorpsraad ook een opbouwender rol spelen." Er werden droomteams samenge steld, die onder leiding van droom- coaches, met bepaalde thema's aan de slag gingen. De aanpak bleek te werken. De vraag naar het droomtraject breidde zich als een olievlek uit. Het is inmiddels één van de pijlers geworden van Mo- veo, het training- en adviesbedrijf van Van Dorst en Van Troost. Op Schouwen-Duiveland slaan dorpsraden, Zeeuwland en ge meente de handen ineen. In Elle meet zijn voor de vakantie droom teams gevormd. Op Oosterland is een aangepast traject opgezet; vol ledig gericht op de toekomst van het dorpshuis. In Dreischor begint het dromen binnenkort. Daar zijn al thema's geselecteerd en droom- coaches gevonden. Nu wordt nog naar teamleden gezocht. Ook losse ideeën zijn welkom. „Het zou leuk zijn als het hele dorp mee ging denken over hoe Dreischor er over tien jaar uit moet zien", zegt Marije Roks - droomcoach van de jeugd. De plan nen die tijdens dit proces boven komen, worden gepresenteerd tij dens een groot dorpskerstfeest. En - daarmee houdt het, als het goed is, niet op. Lamswaarde heeft er in derdaad iets aan over gehouden, blikt Van Dorst terug. De aanleg van een 'fantastische' picknickplek en een sportontmoetingsplek voor jongeren. Het gedroomde woon zorgcentrum kwam uiteindelijk niet van de grond. Wel zijn er se niorenwoningen opgeknapt die op de nominatie stonden gesloopt te worden. Ook John Elenbaas van de dorpsraad Ellemeet heeft goede hoop op mooi resultaat. „Ik ver- 'Stap van zeuren over op meepraten. Droom maar gewoon mee' moed dat er hele leuke ideeën naar boven komen." Elenbaas is wel kritisch op de rol van de ge meente tot nu toe. Een aantal keer haakte de gemeente af bij bijeen komsten. „We proberen als dorps raad burgerparticipatie tot uiting te brengen, maar dat kan alleen tot resultaten komen als ook de over heid betrokken is." Tot dusverre zijn alle doorlopen droomtrajecten geslaagd, blijkt uit Van Dorsts verhaal. „Via het droomtraject worden de talenten van mensen in dorpen zo veel mo gelijk aangeboord. En hé: Als je geen idee hebt, realiseer je niets. Stap dus van zeuren over op mee praten, op dromen." Droommarkten Ellemeet en Dreischor In Ellemeet worden de plannen van het team tijdens de open gemeente dag op zaterdag 29 november gepresenteerd. In Dreischor vindt de presentatie van de plannen plaats tijdens een groot kerstfeest voor het dorp op zaterdag 13 december. Mensen kunnen tijdens de presentatie op de plannen stemmen. Wie actief wil meedromen in Dreischor kan contact opnemen met Marij ke Lentjes: alentjes@zeelandnet.nl. Grote Kade 60/42 Segeersstraat 66/68 GOES MIDDELBURG door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zij begon haar loop baan als schoonheidstherapeut, maar zij stapte gaandeweg over op huidtherapie. Eind vorig jaar ves tigde Annemarie Zuiderent haar huidtherapeutische praktijk Der miz in het ziekenhuis in Zierikzee. „Dit is mijn ding. Hier heb ik mijn hart aan verpand. Hiermee kun je mensen zo blij maken." Het leeuwendeel van haar werk be staat uit de behandeling van lym- fe-oedeem. Mensen die, na behan deling van kanker, met dikke li chaamsdelen blijven zitten - kun nen bij Zuiderent terecht. Met een combinatie van massage (manuele lymfedrainage), zwachtelen en be weging is die verdikking goed aan te pakken. In combinatie met ad viezen die erger kunnen voorko men en eventueel littekentherapie valt er veel te verbeteren, stelt Zui derent dan ook vast. Er vanaf kom je nooit. Veel van de dikte ('Toch wel één of twee maten') is echter weg te krijgen. „En je merkt als het goed onderhouden is, dat men sen ook eens een keertje kunnen smokkelen", verwijst de huidthera peute naar bijvoorbeeld de zwach tels die deel uitmaken van de be handeling. Bovendien doet Zuiderent er alles aan om de therapeutische kous uit de mottenballensfeer te halen. Zo kunnen via Dermiz ook armhoe- zen met moderne prints of kousen met swarowskysteentjes worden aangeschaft. Het tekent de betrok kenheid van de therapeute, wiens overige werk bestaat uit de behan deling van onder andere mensen met acnelittekens of mensen die Annemarie Zuiderent behandelt couperose in haar praktijk Dermiz foto Dirk-Jan Gjeltema kampen met overmatige gezichts beharing of vitiligo (verlies van pig ment). „Dat is niet puur esthetisch, maar heeft veel te maken met het verbe teren van je zelfbeeld", geeft ze de waarde van die kant van haar prak tijk aan. Je handje vast blijven hou den doet Zuiderent niet. „Mensen willen op een gegeven moment ook hun leven terug, zich loswe ken." Speciaal voor mensen met lymfe-oedeem gaat ze daarom cur sussen zelfmanagement geven. Mensen kunnen zelfleren meten, masseren, zwachtelen enzovoorts. Over deze cursus en alle andere ac tiviteiten van Dermiz wordt infor matie (met demo's) gegeven tij dens een open dag op vrijdag 24 oktober van 10.00 tot 16.00 uur in de praktijk Dermiz in Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE - Het televisie programma 'Man bijt Hond' van de NCRV besteedt vrijdag aan dacht aan het Brillenmuseum 'Ogen te kort' van Henk Bergmans en Fred van 't Loo in Burgh-Haam- stede. Dit opmerkelijke museum is gevestigd in een voormalige boe renschuur aan de Dapperweg. De hoofdrollen in dit ware 'kijkpara- dijs' zijn toebedeeld aan brillen, ogen en kijken. De collectie biedt een beeld van kijken door de eeuwen heen. Het museum bevat een overvloed aan voorwerpen en indrukken. Het tv-programma toont onder meer de nieuwste aanwinst, te weten een zogeheten ogenkraal van twee duizend jaar geleden uit het Foeni- cische tijdperk. Verder zijn er bril len in alle mogelijke uitvoeringen en aanverwante artikelen te zien. 'Man bijt hond' wordt vanaf 18.50 uur uitgezonden op Nederland 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56