eeland Terneuzen wordt zuiniger met licht SEPTEMBER ACTIE Bord moet vrachtverkeer weren Nieuwe, duurzame verlichting bespaart gemeente ruim een ton. ALLE KIDS-JACKS NU MET GRATIS GYMTAS VAN GAASTRA v> Visser krijgt twee boetes in Terneuzen Behandeling geding skihal opgeschort Marnixring viert jubileum in Terneuzen Gezinsfietstocht langs Land van Saeftinghe PZC Dinsdag 23 september 2008 25 door Wout Bareman TERNEUZEN - De straatverlichting in Terneuzen kan veel goedkoper. De 12.000 lantaarnpalen en arma turen in de gemeente verbruiken nu nog 2,8 miljoen kWh per jaar (315.000 euro), maar met doelge richte aanpassingen kan het ver bruik worden gereduceerd met 970.000 kWh en dan is de gemeen te nog 'maar' twee ton kwijt aan elektriciteitskosten. Terneuzen investeert de komende vijfjaar 1,2 miljoen euro per jaar in de vervanging van de straatlan taarns, ouder dan veertig jaar en armaturen, ouder dan twintig jaar. Wethouder Jaap Bos: „Het is eigen lijk een tienjarenplan, maar we voeren het met toestemming van de gemeenteraad versneld uit. Na die eerste fase van vijfjaar, investe ren we daarna nog vijf jaar jaar lijks vijf ton in de openbare ver lichting." De besparingen kunnen nóg ho ger uitvallen als een proef met led-verlichting slaagt. Het tienjaren lichtplan is een uit vloeisel van een zogenoemde ener gie quick scan, uitgevoerd door Del ta en Philips Lighting. De onder zoekers bekeken de huidige verlich ting en droegen daarvoor alterna tieve, energiezuinige oplossingen aan. Wethouder Bos: „Deze aanpak biedt ons een fantastische moge lijkheid voor een duurzame aan pak. Ik verwacht ook heel veel van die proef met led-lampen. Die hou den we al heel snel. De kosten van Terneuzen investeert de komen de vijfjaar zes ton in de vervan ging van oude lantaarnpalen en armaturen. De gemeente telt 12.000 'lichtpunten'. die lampen vallen veel lager uit en bovendien heb je er nauwelijks nog omkijken naar, dus veel onder houdskosten heb je daar niet aan. Anderhalf jaar geleden heb ik al voorgesteld daarmee te experimen teren. Toen zeiden ze: Jaap, je loopt te ver voorop, dat duurt nog jaren. In Amsterdam en Rotter dam wordt de led-verlichting al be proefd, dus zóver liep ik niet voor de muziek uit." De resolute aan pak van de openbare verlichting is overigens een inhaalmanoeuvre, want volgens Bos is er de afgelo pen decennia nauwelijks naar om gekeken. „Het bleef bij de vervan ging van oude, bijna omgevallen palen of lantaarnpalen, die omver waren gereden. Na 2003 is de mo dernisering eigenlijk pas op gang gekomen. Het beste voorbeeld zijn de moderne verlichtingspalen van de Scheldeboulevard, die recent zijn geplaatst." De nieuwe, duurza me verlichting dient overigens ook het milieu. De C02-uitstoot wordt met bijna 400 ton gereduceerd. Nieuwe lichtmasten aan de Scheldeboulevard in Terneuzen. foto Peter Nicolai Bij 'Bouwman - New classic lifestyle' vind u dames-, heren- en kids kleding en en alles op het gebied van interieurart. TERNEUZEN - Een 19-jarige visser uit Kapelle is afgelopen zondag morgen twee keer bekeurd. Hij zat rond 05.45 uur met twee hengels te vissen aan de Otheense Kreek ter hoogte van restaurant De Kraag. Het bleek dat hij niet in het bezit was van de vereiste ver gunning om in dat gebied te mo gen vissen. Daarvoor kreeg hij zijn eerste boete. De tweede bekeuring kreeg hij, omdat hij aan het vissen was tussen twee uur na zonsonder gang en een uur voor zonsopgang. Ook dat is niet toegestaan. TERNEUZEN - De behandeling van het klaagschrift van de eigenaren van de Terneuzense skihal tegen de beslaglegging van het pand door justitie door de Raadkamer in Middelburg is uitgesteld tot be gin oktober. Het geding zou van daag dienen, maar op verzoek van het Openbaar Ministerie is de be handeling van de zaak enkele we ken opgeschort. De skihalbezitters bestrijden dat Checkpointeigenaar M. Willemsen een relatie heeft met de hal. Op grond daarvan werd door justitie beslaggelegd. TERNEUZEN - Marnixring Interna tionaal viert zaterdag 27 september het 40-jarig bestaan in het Schelde- theater in Terneuzen. De service club bestaat nu uit 56 ringen en telt rond de 1200 leden in Vlaande ren, Nederland, Frans-Vlaanderen en Zuid-Afrika. De Marnixring wil de Nederlandse taal- en cultuurge meenschap dienen door het ver spreiden en bevorderen van de Ne derlandse taal en cultuur. Met de viering in Terneuzen wil men de de bekendheid van de Marnixring in Nederland vergroten. HULST - Buurtvereniging Den Dul- laert uit Hulst houdt zondag 5 ok tober een gezinsfietstocht waaraan iedereen mee mag doen. Het vertrek is aan het Van Ceulen- plein tussen 13.00 uur en 14.00 uur. De dertig kilometer lange fiets tocht voert langs mooie plekjes in Hulst. Onderweg is een stopplaats voorzien bij café Het Verdronken Land in Emmadorp. Ook het bezoekerscentrum Saef tinghe in Emmadorp is gratis te be zoeken. door Eugène Verstraeten SAS VAN CENT - Op initiatief van PvdA-raadslid Wim ten Hoor plaatst de gemeente Terneuzen ter hoogte van de voormalige suiker- loods in Sas van Gent een bord met opschrift: 'Verboden voor vrachtverkeer met uitzondering van bestemmingsverkeer'. Deze maatregel moet de onveiligheid van de Westkade tot een mini mum beperken. De Westkade heeft veel overlast van vrachtver keer. Omdat een gezamenlijke op lossing met buurgemeente Zelzate nog op zich laat wachten, moet Terneuzen zelf actie ondernemen, vindt Ten Hoor, die al eerder pleit te voor maatregelen. Hij verwacht dat het vrachtverkeer met de helft zal afnemen door het bord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49