Zeeland Provincie wil Streekbewoners zingen doorgaan met Waterdunen Scoop onderzoekt de leefbaarheid van Sluis Budget vervalt als in 2009 niet is begonnen met Zwakke Schakels. Ook Sluise bestuurders krijgen waardering voor duur speelpark. ^eeuwMIESI Tenen Wethouder Bolijn kondigt begin aan van leefbaarheidsonderzoek. 22 I Dinsdag 23 september 2008 PZC door René Hoonhorst SLUIS - De provincie doet de ko mende maanden haar 'stinkende best' om de grond die nodig is voor realisatie van het project Wa terdunen vrijwillig te verwerven. Maar mocht dat niet lukken dan aarzelt de provincie niet de ge meente Sluis een inpassingsplan op te leggen om de Oud Breskens- polder om te vormen tot zoutwa ternatuurgebied onder gereguleer de invloed van het getij. Gedeputeerde Staten vaardigden gisteravond een zware delegatie af om in een besloten vergadering de Sluise gemeenteraad te overtuigen dat snel groen licht moet worden gegeven voor Waterdunen. Com missaris van de koningin Karla Pe- ijs én de gedeputeerden Marten Wiersma en Harry van Waveren beklemtoonden dat het beschikba re budget uit de Nota Ruimte ver valt als in 2009 niet is begonnen met de voorbereidingen voor Zwakke Schakels. Waterdunen loopt mee met dat kustverdedi gingsplan dat het Rijk in 2013 en 2014 wil uitvoeren. Wiersma meldde de Sluise be stuurders dat de provincie de ge meente niet wil 'overrulen'. „Maar we vinden het doorgaan van Wa- Cedeputeerde Staten vinden het doorgaan van Waterdunen van het grootste belang, zo bleek gis teren tijdens een besloten verga dering van de raad Sluis. terdunen wel van het allergrootste belang, ook omdat we staan voor ons gebiedsplan." Collega Van Wa veren voegde er aan toe dat de meerderheid van Provinciale Sta ten dezelfde mening is toegedaan. En het provinciebestuur heeft sinds kort de mogelijkheid een in passingsplan uit te vaardigen als het vindt dat het algemeen belang een gemeentelijk belang overstijgt. De raad begreep de boodschap, zo hoorden provinciebestuurders en dagelijks bestuurders van de ge meente Sluis. De meerderheid van de raad ziet kansen voor de regio, zowel voor het toerisma als voor al ternatieve zoutwaterteelten, zo proefde wethouder Maria le Roy 'de teneur'. Burgemeester )aap Sa- la constateerde dat 'blijdschap niet expliciet is uitgesproken'. Maar ook hij hoorde weinig echte tegen standers zich uitspreken. De meerderheid van de gemeente raad wees een poging van Sala en Peijs van de hand, om een eerdere motie terug te nemen, waarin vrij willige grondverkoop de eis was voor het doorgaan van Waterdu nen. Maar geen van de raadsleden voelde zich geroepen het dagelijks provinciebestuur op andere ge dachten te brengen. „Neem als pro vincie uw verantwoordelijkheid", gaven enkele raadsleden GS mee. De dagelijkse besturen van provin cie én gemeente hopen overigens dat de duidelijkheid dat Waterdu nen definitief doorgaat eigenaren die tot nu toe hun grond niet wil den verkopen er toe kan aanzetten om serieus in onderhandeling te gaan met de Dienst Landelijk Ge bied. Bij de rechtbank te Middelburg is door Neeltje Noom, wonende in Scherpenisse te Tholen, voor deze zaak woon plaats kiezende te (3071 JX) Rotterdam aan de Stieltjesstraat 78 ten kantore van BesemerVanToorn advocaten, van wie mr. A. van Toorn ten deze alsadvocaat optreedt, op 08-09- 2008een verzoekschrift ingediend tot opheffing van de huwe lijksgoederen gemeenschap ex. art. 1:109 BW met Cornells Reijngoudt, te dezer zaak woonplaats kiezende te (4550 AA) Steenbergen aan de Burgemeester van Loonstraat 73 ten kantore van Knoester Kuit advocaten, van wie mr. S. Kuit ten deze als advocaat optreedt. door René Hoonhorst CROEDE - De Sluise raadsleden had den de afgelopen jaren veel kritiek, maar ze vertelden Tiny Maenhout vorige week vooral dat ze 'aange naam verrast' waren. Groede Po dium heeft de gemeente een bom duiten gekost, maar Sluis heeft nu ook een voorziening van formaat. Dat gevoel had Maenhout tijdens het jaarlijkse raadsuitje. Ze kreeg wel de aaanbeveling om nog wat speeltuig voor de aller kleinsten in de buurt van het infor matiecentrum te laten plaatsen. „Maar dat was puur bedoeld als suggestie." Een idee dat overigens al is gehonoreerd, voor het werd gelanceerd. Mede-beheerder Jos van Damme kondigde twee maan den geleden al aan dat er nog wat springkussens en ander speeltuig bijkomt als het park eenmaal draait. De familie Van Damme - eigena resse van Camping Groede en nu ook beheerder van het Groede Po dium en uitbater van het doe- en informatiecentrum, en de gemeen te wilden wachten met een offi cieuze presentatie aan de raad tot het Podium echt gestalte had gekre gen. Met de inrichting van drie in formatiekamers ziet het voormali ge hertenkamp tussen Groede en het strand er weer wat aangekle der uit. Het vlonderbos, de water kamer, de geluids- en klankkamer, de klimtorens en het doolhof zijn de afgelopen maanden ingewijd door (vooral) hordes kinderen. Vanaf nu kunnen (vooral) volwas senen ook hun kennis over de his torie en de natuurlijke aantrekke lijkheden van de streek opvijzelen. In het informatie- en doecentrum hingen al wat banieren met cul tuur-historische onderwerpen. Het trio informatiekamers buiten geeft specifieke informatie over vleermuizen, Schützpunkt Groede als belangrijke steen in de Atlantik- wall en natuurorganisaties in de streek. Bovendien hangen er ook zes panelen van inwoners van 'Een levend speelpark als Groede Podium is nooit af, maar blijft in ontwikkeling' West-Zeeuws-Vlaanderen en een Bruggeling, die uit de doeken doen wat hen aanspreekt in de re gio en/of in Groede Podium. Een landbouwer, een geograaf, een oud-waterschapsman, een na tuurbeschermer, een kleinkunste naar en de bewoner van Groede Podium (voormalig eigenaar van hotel Het Vlaemsche Duyn) zin gen de lof van de streek. Ieder op eigen wijze, maar allemaal met lief de. Voormalig landbouwer Frans Dees vertelt hoe de Duitsers land van zijn vader inpikten om het bunkerdorp ten noorden van Groe de te bouwen; Willy Wintein Een van de panelen met een gedicht van Adrie Oosterling, foto Peter Nicolai meldt als Vlaams aardrijkskundele raar waarom hij graag de grens over fietst; Jaap Boekhout gedenkt de poldermens die aan de dijken werkten; Sjaak Herman doceert dat de titel Nationaal Landschap Sluis verplicht de natuur te be schermen; Adrie Oosterling maak te een gedicht over de geschiede nis van Groede Podium en Rob Veugelers memoreert zijn dagen als gerant-kok van Het Vlaemsche Duyn. Maenhout is blij met de persoonlij ke getuigenissen. Ze hoopt dat ook Emergis nog een of twee panelen samenstelt met uideg over het werk van de organisatie. Cliënten van Emergis vinden een nuttige dagbesteding in het beheren van de kinderboerderij en het herten kampje net buiten Groede Po dium. Nog belangrijker vindt Maenhout het dat de geschiedenis van Groede Podium ook in Den Haag gehoor vindt. „Het bunker dorp is echt een heel belangrijk on derdeel van de Atlantikwall. El ders is er veel aandacht voor het erfgoed van de Tweede Wereldoor log. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil de Atlantikwall be ter in kaart brengen en we hopen daar profijt van te hebben bij bij voorbeeld de aanleg van een loop- gravenstelsel." Net als Jos van Damme beklem toont Maenhout dat Groede Po dium volgende maand na de offi ciële opening niet af is. „Het is een levend park, dat in ontwikkeling blijft. Af is het nooit." Officiële opening nabij De toenmalige gemeente Oost burg werkte al in 2002 aan uit breiding van het hertenpark Groede tot Podium. De meerderheid van de huidi ge Sluise raad ging vorig najaar morrend akkoord met een extra krediet voor het park. Ook het afgelopen halfjaar lie ten diverse raadsleden weten Groede Podium als mislukt te beschouwen. Projectleidster Tiny Maenhout hoorde geen negatieve verha len meer. Ze gaat er vanuit dat de Sluise bestuurders blij zijn met de toeristische aanwinst. Volgende maand volgt een offi cieel openingsfeest voor inwo ners van Groede en omgeving. Na een jaar Middelburg keerde de Thaise uitwisselingsstudente terug naar Bangkok. Tijdens haar ver blijf had ze heel wat nieuwe sma ken opgedaan. Zuurkoolstampot en chili con came behoren nu tot haar lievelingsgerechten. Ook nam ze in haar koffer een doos hagelslag, gestampte muisjes en twee rollen volkorenbeschuit Tip? redactie@pzc.nl mee. En ze hoopt dat de Hema ooit een filiaal opent in haar wijk omdat ze de rookworsten 'jam- mie-jammie' vindt. Op de vraagt wat ze op het gebied van eten echt gemist had, repte ze niet over alle typische Thaise wok gerechten. Nee, alleen gefrituurde kippetenen, die had ze echt gemist. door Conny van Gremberghe SLUIS - De Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen (ZVKK) houdt vandaag een netwerkbijeen komst voor dorps- en stadsraden in Sluis. Wethouder Carien Bolijn van Sluis zal dan het begin aankondi gen van een groot leefbaarheidson derzoek in de gemeente, uitge voerd door de Zeeuwse welzijnsor ganisatie Scoop. Dick van der Wouw, onderzoeker van Scoop, schetst daarna in grote lijnen wat het onderzoek precies zal inhou den. Namens de provincie Zeeland spreekt Marian Kral over de rol die de provincie in het kleine kernen- beleid kan spelen rond de thema's sociale samenhang en leefbaar heid. Na de inleidingen is er ruim te voor discussie. Centraal staat de pi* Vergaande samenwerking is het centrale thema van de kleinen kernenavond van de ZWK in multifuncioneel centrum De Keu- re in Sluis. vraag hoe dorps- en stadsraden, ge meenteraden, de provincie en de ZVKK gezamenlijk de leefbaar heid in West-Zeeuws - Vlaanderen het best kunnen bevorderen. Onlangs trad de gemeente Sluis toe tot de Pio-groep, de groep van grootste plattelandsgemeenten in Nederland. Die gemeenten worste len met specifieke problemen door het grote oppervlak en gerin gen bevolkingsconcentratie. Samen wordt gezocht naar oplos singen voor hun problemen. De thema-avond in Sluis wordt ge houden in De Keure en begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46