Groot tekort aan ingenieurs 'Migranten Onderzoek naar nieuwe wachtsteigers vaak uitgebuit Duizenden mensen nodig in watertechnologie. Schuttevaer enthousiast over multifunctionele steigers bij Lillo. Sterke groei van omzet in computerbranche Minister: netbedrijven niet uitmelken Deutsche Bank geeft nieuwe aandelen uit Transavia verlaagt brandstoftoeslag Philips roept tv's terug met elektrisch defect Bureaucratie kent geen grenzen PZC Dinsdag 23 september 2008 1 5 door Nadia Berkelder MIDDELBURC - Het bedrijfsleven heeft dringend behoefte aan inge nieurs. Het Netherlands Water Partners hip (NWP) meldt dat er over vier jaar achtduizend mensen nodig zijn die gespecialiseerd zijn in wa tertechnologie. Maar ook de civie le techniek en de werktuigbouw kampen met een gebrek aan men sen. LIJNDEN - Ruim de helft van alle in Nederland actieve arbeidsmigran ten wordt het slachtoffer van een malafide uitzendbureau. Ondanks controles neemt het aantal van der gelijke bureau's ook niet af. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de Stichting Naleving CAO voor Uitzendkrachten (SNCU). Deze malafide bureaus helpen 115.000 mensen aan het werk. Po len vormen de grootste groep. Vol gens de onderzoekers is er sprake van uitbuiting bij huisvesting, wordt er onder cao-loon en zon der vakantiegeld gewerkt, en wor den vaak geen premies en belastin gen afgedragen. De frauderende uitzendbureaus maken meer slachtoffers dan voor gaande jaren; in 2006 ging het nog om respectievelijk 80.000 mensen. Het waterschap Zeeuwse eilanden hield in het voorjaar een banen- markt om het tekort aan personeel aan te vullen. „We hebben toen wel alle vacatures opgevuld", ver telt Daniëlle Steijn van het water schap. „Maar intussen is er alweer iemand weg. Het werk ligt voor het oprapen." Bij de Hogeschool Zeeland hebben zich dit jaar iets meer studenten in geschreven voor de opleiding civie le techniek dan vorig jaar, vertelt Heieen Moelker. „Maar er bestaat een schreeuwend tekort aan die mensen. De hele grijze golf gaat nu ongeveer met pensioen. Na de door Wout Bareman TERNEUZEN - De wachtsteigers die de dienst Zeeschelde van de Vlaamse Gemeenschap heeft ge plaatst in de Schelde bij Lillo zou den ook in Zeeuwse havens goed van pas komen. Havenschap Zee land Seaports gaat bekijken of de gebruiksvriendelijke steigers ook in de Westhofhaven in het Sloege- bied kunnen worden geplaatst. Voorzitter Johnny van Ijk van de afdeling Terneuzen van KSV Schuttevaer is er enthousiast over. De steigers zijn volgens hem een vondst. Van Ijk: „Ze zijn multi functioneel te gebruiken, zowel door kleinere schepen als door watersnoodramp hebben veel mensen voor civiele techniek geko zen." Ingenieursbureau Grontmij in Mid delburg heeft ook werk zat, zegt di recteur Peter van den Driest. „Het hangt een beetje van de richting af In de civiele techniek, werktuig bouw en elektrotechniek is het moeilijk om mensen te krijgen." Zijn bedrijf probeert personeel te W* Aanwas van studenten in techni- sche studie kan het tekort aan in genieurs bij werkgevers niet op lossen, denkt de Hogeschool Zee land. koppelverbanden. Ze gaan mee op het tij en je hebt dus geen proble men meer met loze trossen enzo. De enige moeilijkheid is nog dat er geen loopbrug naar de wal is, maar dat is simpel op te lossen." De wachtsteigers bij Lillo dienen voor schepen voor containerhaven Het Deurganckdok, maar ook sche pen die moeten schutten via de Cauwelaertsluis of de Boudewijn- sluis meren er aan. De steigers zijn ontworpen door een firma in Ever- gem. Van Ijk legt het steigerconcept de ze week voor aan het havenschap en Rijkswaterstaat. „Ik denk dat die er hun voordeel mee kunnen doen. In Hansweert bijvoorbeeld zou het een uitkomst zijn. Lig je daar, dan ga je bij passerende vaart zo door je touwen heen." Havenmeester Bert Kars van het lokken door perspectief te bieden. „We zijn een groot bedrijf met doorgroeimogelijkheden." Het waterschap voelt de concur rentie met de ingenieursbureaus inmiddels, zegt Steijn. „Bij ons verdienen ze minder dan bij een commercieel bedrijf Daar staat tegenover dat je bij zo'n bu reau veel langere werkweken maakt." Moelker verwacht niet dat de te korten ineens opgelost zijn als meer mensen kiezen voor een technische studie. „We kunnen dat nooit bijhouden, ook niet als wij meer studenten krijgen." schap staat open voor de voorstel len van Schuttevaer. „Ik ben zeer geïnteresseerd." Kars ziet mogelijk heden in de Westhofhaven, waar de steigercapaciteit moet worden uitgebreid. In januari worden ook nieuwe wachtsteigers geplaatst in de Van Cittershaven, maar die zijn inmiddels al besteld (kosten: acht miljoen). Kars: „Die gaan ook mee op het tij. Nieuw aan die steigers is dat ze multifunctioneel kunnen worden gebruikt. We hebben la mellenborden ontwikkeld, waarop staat aangegeven welk type kegel schepen er mag afmeren óf dat af meren tijdelijk verboden is." Havenschap Zeeland Seaports be kijkt of de nieuwe multifunctio nele wachtsteigers bij Lillo ook in de Westhofhaven in het Sloe- gebied kunnen worden geplaatst. VOORBURG - De omzet van compu terservicebedrijven is in het twee de kwartaal van dit jaar toegeno men met ruim tien procent in ver- gelijking met dezelfde periode vo rig jaar. In de twee voorgaande kwartalen was juist sprake van een dalende omzet. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren bekend. De groei van de totale zakelijke dienstverlening kwam uit op 8,3 procent. De com puterservicebedrijven zijn, samen met de uitzendbranche, de aanja- 4 gers van de economische groei in de zakelijke dienstverlening. DEN HAAG - Minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken volgt met argusogen de ontwikke lingen bij energiebedrijven. Ze zal niet aarzelen om in te grijpen als blijkt dat de netwerkbedrijven worden uitgemolken, nu ze moe- ten afsplitsen van de concerns. De minister reageert hiermee op een bericht in het Financieele Dag blad, dat Essent, Nuon en Eneco hun netbedrijven zouden volhan gen met schulden.In 2011 moeten de netwerken als onafhankelijke overheidsbedrijven opereren. FRANKFURT - Deutsche Bank wil zo'n 2 miljard euro ophalen met de uitgifte van nieuwe aandelen. Met de opbrengst financiert de Duitse bank de koop van een be lang van bijna 30 procent in Deutsche Postbank. Deutsche Bank nam onlangs voor 2,8 mil jard euro in contanten een belang van 29,75 procent in Deutsche Post bank, de bankdochter van Deutsche Post. Daarmee is Deutsche Bank de grootste indivi duele aandeelhouder van de groot ste Duitse consumentenbank. SCHIPHOL - Luchtvaartmaatschap pij Transavia.com heeft gisteren haar brandstoftoeslag met gemid deld 3,50 euro per enkele reis ver laagd. Net als moederbedrijf KLM heft Transavia.com toeslagen op tickets ter compensatie van fluctuaties in de prijzen van vliegtuigbrandstof Gezien de recente daling van de olieprijs gaat die toeslag nu naar beneden. Een maand geleden haalde het be drijf ook al 3,50 euro van de brand stoftoeslag af. EINDHOVEN - Vanwege een manke ment aan de elektrische voeding, waardoor gebruikers een stroom stoot kunnen oplopen, roept Phi lips in heel Europa televisies terug. Het merendeel van de gevaarlijke tv's is verkocht in Duitsland, in Ne derland gaat het om circa 450 toe stellen. De problemen doen zich voor bij zes modellen tv's die zijn verkocht tussen juni en augustus. Bezorgde consumenten kunnen te recht op de Duits/Oostenrijkse website, via philips.at/callback (Duitstalig). DEN HAAG - In de Rotterdamse Kunsthal is de fo- sen 2003 en 2007 naar Bolivia, China, Frankrijk, Ze werkt sinds 2003 als assistent-klerk op het ka- totentoonsteliing 'Bureaucratica' van de fotograaf India, Jemen, Liberia, Rusland en de Verenigde binetssecretariaat in Patna, de hoofdstad van Bi- Jan Banning geopend over bureaucratie. Samen Staten om honderden ambtenaren te portrette- har in Noordoost-lndia. De tentoonstelling loopt met publicist Will Tinnemans reisde Banning tus- ren in hun werkomgeving. Zoals Sushma Prasad, tot 14 december. foto Jan Banning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15