9 spectrum weegt zwaar in verkiezingsstrijd De presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten zijn ook een strijd in vaderlandsliefde. Wie houdt het meest van 'America the Beautiful'? Geen toespraak is compleet zonder patriottische liefdesbetuiging. Al lijken John McCain en Barack Obama soms over twee verschillende landen te praten. „Ze vertegenwoordigen allebei een ander Amerika." 'De vrouw van Obama zou op dit land niet trots genoeg zijn' PZC Zaterdag 20 september 2008 Vaderlandsliefde Voor het 'pensioneren' van een otide Amerikaanse vlag heeft verbranden de voorkeur. door Frank Hendrickx foto's GPD Andrew Jackson en Ike Eisenhouwer ver dienden het vertrouwen van de Ameri kaanse bevolking door hun prestaties op het slagveld. McCain schopte het nooit tot generaal, maar hij kan schermen met zijn ervaring als krijgsgevangene in Vietnam. In gevangenschap, ver weg van zijn vader land, ontdekte McCain naar eigen zeggen zijn liefde voor de vrijheid, de gelijkheid en het fatsoen van Amerika. „Ik ben er trots op haar dienaar te mogen zijn." De Republikeinse campagne legt 'uitzon derlijk' veel nadruk op McCains moedige optreden in Vietnam, meent hoogleraar Kohn. „Het is een zeer indrukwekkend ver haal, maar patriottisme is ook een emotie die door politici gemanipuleerd wordt. Het is een manier de bevolking aan te spre ken, om verkiezingen te winnen." Een uitgelekte memo van Mark Penn, cam pagnestrateeg van Hillary Clinton, onthul de hoezeer patriottisme een rol kan spelen in de huidige verkiezingen. Penn stelde in het rapport voor om een 'expliciet patriotti sche campagne' te voeren. Tegenstander Obama zou afgeschilderd moeten worden als 'on-Amerikaans'. Clinton volgde het ad vies niet op, maar duidelijk is dat McCain zeer patriottisch campagne voert. De pre sentatie van zijn running mate Sarah Palin versterkte dat. De campagne zet haar in de markt als de 'all-American woman'. Opge groeid in een klein dorp, sportkampioen, jager, schoonheidskoningin, moeder van vijf kinderen, ver weg van de elite klaarge stoomd om op te komen voor de belangen van de doorsnee Amerikaan. „Palin raakt een snaar omdat ze onmisken baar een vertegenwoordiger is van de do minante, blanke cultuur in Amerika", zegt de Californische hoogleraar James Taylor, voorzitter van de nationale conferentie voor zwarte politicologen. „Zij is de echte Amerikaan, Obama is de on-Amerikaanse Amerikaan. Alle zwarte politici hebben daar last van. Er is in de VS een sterk voor oordeel dat Afro-Amerikanen niet patriot tisch zijn, omdat ze door hun geschiedenis van onderdrukking altijd kritischer zijn ge weest over dit land. Alle insinuaties over Obama's vermeende gebrek aan patriottis me zijn daar op terug te voeren. Hij moest zich verantwoorden omdat hij geen Ameri kaans speldje droeg, omdat zijn dominee 'on-Amerikaanse' uitspraken deed, omdat zijn vrouw niet trots genoeg zou zijn op dit land. Geen enkele andere kandidaat heeft zich dat hoeven laten welgevallen." Ras is niet de enige tegenstelling. De cam pagne is ook een strijd tussen de Oostkust en het mythische Westen. „Ik denk dat we nog nooit een verkiezingsstrijd hebben ge had die zo gestoeld was op twee verschil lende beelden van Amerika", zegt socio loog Alan Wolfe, auteur van het boek One nation, after all. De Democratische kandida ten zijn producten van de Oostkust. Oba ma kreeg zijn opleiding aan Harvard en Co lumbia, running mate Joe Biden vertegen woordigt de staat Delaware. Ze vertegen woordigen een meer Europese kijk op de wereld: op buitenlands gebied geneigd tot diplomatie en internationale samenwer king, binnenlands een grotere rol voor de overheid. McCain komt uit het zuidweste lijke Arizona en Palin uit Alaska. Ze verte genwoordigen juist het ruige individualis me in Amerika. De overheid is eerder het probleem dan de oplossing, vrede en veilig heid zijn alleen af te dwingen via kracht. De verschillen komen tot uitdrukking in het patriottisme dat beide kampen verte genwoordigen, meent Wolfe. „Barack Oba ma staat voor het moderne Amerika, een meer multiraciaal en multicultureel land, open naar de rest van de wereld. Amerika is voor Obama een idee: een land van vrij heid, gelijkheid en mogelijkheden voor ie dereen. Jongeren spreekt dat zeer aan, maar er zijn ook veel kiezers die zich daar niet bij thuis voelen. Ze zien het juist als een bedreiging. Het leven in het moderne Amerika is voor veel mensen niet gemak kelijk. Er is een sterke nostalgie naar het verleden." McCain en Palin appelleren aan dat nostalgische beeld van small town Ame rika, waar iedereen zijn gang kon gaan, minderheden hun plaats wisten en Was hington op afstand bleef Het patriottisme van dat Amerika is emotioneler. „My coun try, right or wrong is een veel gebruikt ge zegde", zegt Wolfe. „Niemand hoeft ons te bekritiseren en Amerika hoeft zich voor niets te excuseren." De grote vraag is of het Amerika van John McCain gaat winnen of het Amerika van Barack Obama. Wolfe durft er geen wed denschap op af te sluiten. „Niemand kan de uitkomst van deze verkiezingen voor spellen, maar op de lange termijn hebben de Democraten een groot voordeel. Jonge ren en nieuwkomers voelen zich meer thuis bij het Amerika dat zij vertegenwoor digen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95