spectrum Kinderen zijn een geschenk 7 En gij zult ze uw kinderen inscherpenen daarvan spreken, als gij in huis zit, en als gij op den weg gaat, en als gij nederligt, en als gij opstaat. Deuteronomium 6:7 PZC Zaterdag 20 september 2008 tekst Ondine van der Vleuten zwartwitfoto's Nico Out Kinderen néém je niet, die krijg je. „Ze zijn een geschenk van God", zegt Ada van Kralingen. Met de geboorte van de kinderen krijgen de ouders een belangrijke taak: ze moeten de kinderen goed opvoe den, 'tot Gods eer'. De moeder speelt daarin als spil van het gezinsleven een belangrijke rol. „Als de kinderen komen, staan ze op de eerste plaats. De zorgtaak is Bijbels gezien een taak van vader én moeder, maar de invulling verschilt." Het gezin is de hoeksteen van de samenleving. Die opvatting delen alle be- vindelijken. De gezinnen zijn groot en het familie leven is hecht. Zowel Onno Schot als zijn vrouw Els komen uit een gezin van zes kinderen. Onno: „Allebei mijn oma's leven nog, evenals de oma's en opa's van Els. Eens per week gaat Els de hele dag naar mijn moeder, eens per week naar haar moeder. Er is zo door de week heen veel familiebezoek, is het niet voor verjaardagen dan wel voor koffie of wat dan ook." In het overgrote deel van de ortho dox-gereformeerde gezinnen is de moeder thuis, zodat ze alle aandacht aan het gezin kan geven. Als ze buitens huis werkt, is dat meestal een deeltijd baan. Verpleegkundige Gerrie van Koe- veringe: „Voor een kind moet het ge zin een veilige plek zijn waarin het op kan groeien en zich kan ontwikkelen. Gerrie van Koeveringe werkt als ver pleegkundige op oproepbasis en heeft vijf kinderen. Ik werk alleen als Hans thuis is. Dat is praktisch en daarnaast vinden we het zo prettig. Ik doe mijn werk met ple zier en wil mijn vak graag bijhouden. Het is mooi werk." Arie Schot ziet niet in waarom een vrouw geen baan buitenshuis kan heb ben. Als het gezin maar nummer één blijft. „Met kinderopvang heb ik even min moeite, als dat er niet op uitdraait dat de kinderen hun ouders amper zien. Wie kan de kinderen meer liefde geven dan de eigen ouders? Thuis moet het goed geregeld zijn. Dat geeft ook rust in onze samenleving." Arie's schoondochter Els en haar man Onno hebben nu drie kinderen. Na de derde besloot Els te stoppen met haar werk als verloskundige. Hoeveel kinde ren er nog komen? Els en Onno blij ven het antwoord op die vraag schul dig. Kinderen krijg je, die neem je niet. Toch wordt er in gereformeerde kring wel gesproken over gezinsvorming. Els: „Als je met drie jonge kinderen zit, kun je de opdracht om ze tot Gods eer op te voeden nog goed uitvoeren. Al naar je persoonlijke omstandigheden zijn er grenzen in wat je er bij kan heb ben. Van iemand met reuma wordt niet verwacht dat die maar kinderen blijft baren. Die opvatting wordt breed gedragen. In het ene gezin wordt wat meer bijgestuurd dan in het andere, zeg maar. Er zit een stukje rationaliteit bij. Daarbij zie je ook in onze kringen een weerklank van wat er in de rest van Nederland gebeurt; het aantal kin deren wordt kleiner." De mens gaat dan uit tot zijn werk, en naar zijn ar beid tot den avond toe (Psalm 104:1). Vaders vul len de zorgplicht anders in dan de moeders. Zij zijn primair de genen die zorgen voor het brood op de plank en dat doen zij buitenshuis. Toch is er een duidelijke wens om niet die man te zijn 'die op het zondag het vlees snijdt'. Dirk Paans prijst zich gelukkig dat hij de afgelopen jaren dankzij zendelingen- werk en zijn huidige baan als gods dienstleraar veel tijd met zijn gezin heeft kunnen doorbrengen. Gert van Kralingen bevindt zich als zelfstandig ondernemer niet in die bevoordeelde positie. „Ik probeer mijn drukte te be perken tot vijf dagen in de week. Ook de avonden zijn vaak al ingevuld." Wim Kolijn, glimlachend: „Er is wel gezegd dat in het calvinisme de basis ligt voor het kapitalisme." Gewerkt hééft de SGP-voorman, met naast zijn werk nog politieke en maatschappelij ke nevenactiviteiten. „Hoe ging dat - dan kwam ik om vijf uur thuis en dan stond het eten klaar. Hap slik weg, paar telefoontjes tussendoor, haasten om de boot van vijf voor zeven te ha len, voor vergaderingen aan de over kant. En dan de laatste boot weer te rug, om twaalf uur thuis. Meer dan twintig jaar heeft dat het leven be heerst. Het werk voor de Terneuzense gemeenteraad ging wel, daarvoor hoef de je in elk geval niet met de boot." Het trok een zware wissel op het ge zinsleven. Adrie, die het veelbeteke nend zwijgend aangehoord heeft: „Ik paraat voortdurend aan, als achter grondruis. Dat is er bij de orthodox-ge- reformeerden niet bij. Overdag wordt er met de kinderen gespeeld: gezel schapspelletjes, knutselen, sporten, kletsen, lezen en fietsen vullen de tijd. Vaak is er iets te doen voor het kerkelij ke verenigingsleven, of vrijwilligers- Adrie Kolijn heeft vier kinderen en zes tien kleinkinderen. Zij was mede-opricht ster van vrouwenvereniging Tryfena. heb er nooit iets van gezegd, want dat maakt het alleen maar moeilijker. Je moet samen achter zoiets staan." In veel Nederlandse gezinnen dient de televisie als kinderoppas of staat het ap Hans van Koeveringe heeft een baan in de industriële automatisering en is lid van de kerkenraad. werk. Muziek en samenzang, in het bij zonder psalmen, vormen een belang rijk onderdeel van de geloofsbeleving van een gereformeerde. Er wordt veel gezongen en gemusiceerd met de kin deren. Zingen is twee keer bidden, zei Lu ther. Wim Kolijn wil toch ook even de stilte prijzen: „De waardering van stilte is iets wat ik een voordeel vind van onze levensstijl. Een mens komt tot zichzelf, je denkt over zaken na, je leest een keer. Een toenemend aantal mensen kan niet meer lezen, men informeert zich snel, visueel en vluchtig. Dan be zinkt de boodschap voor mijn gevoel ook niet zo. Als je stilte hebt, schiet de gedachte wortel." Van oudsher staat er in hui zen van de reformatori sche gezindte een orgel of een harmonium. Steeds va ker worden die traditione le muziekinstrumenten vervangen door andere, zoals harp of klarinet. Bin nen veel gezinnen is door de jaren heen meer aandacht gekomen voor klassieke muziek, naast de geestelijke. Eline van Kralingen zit op de muziek school, broer Mare heeft eveneens een voorkeur voor klassiek. Bij de familie Van Koeveringe ligt een flinke hoeveel heid cd's. Niet alleen koormuziek, klas siek en gospel, maar ook Keltische mu ziek en zelfs Dire Straits. „Dat laatste is uit onze jeugd. In de loop der jaren leg je wel andere criteria aan voor wat ver antwoorde muziek is. Nu luisteren we vooral naar cd's met christelijke of in strumentale muziek", zegt Hans. Zijn dochter is weg van Willemijn uit Urk. Een meisje van twaalf dat in Urker kle derdracht psalmen en christelijke liede ren zingt. „Het popsterretje van de re- fo's, wordt ze wel genoemd. Als die hier in Zeeland komt optreden, moet je drie kwartier voor tijd komen, an ders zit de kerk al bomvol." Dirk Paans is leraar op het Calvijn Col lege. In de les discussieert hij met de leerlingen over van alles en nog wat. Over de invloed van muziek bijvoor beeld. „Sommige dingen zijn aanwijs baar duivels, andere als een wolfin schaapskleren. Er zijn leerlingen die dat direct herkennen en anderen die dat vergezocht vinden. Daar praten we dan over." Dirk put uit eigen ervaring als hij het heeft over de slechte invloed van mu ziek. Op de hts in Dor drecht kwam hij via klas genoten in aanraking met allerlei mu zieksoorten, tot aan hardrock toe. Zijn ouders grepen niet direct in. „Er was bij ons thuis ruimte om zelf dingen te ontdekken. Dat van die platen die je omgekeerd kunt afspelen, waarin een verhulde duivelse boodschap zou zit ten, dat vind ik wel vergaand. Maar in andere gevallen zag ik duidelijk het ver keerde, als je op de inhoud ging let ten." Jarenlang luisterde Dirk nog naar wereldse muziek. Tot hij op een dag stilgezet werd, door God in het hart ge- Dirk Paans is leraar Godsdienst op het Calvijn College in Goes. grepen, tijdens een preek. Alles ging de vuilnisbak in. Via een omweg kwam de muziek, maar dan ter ere van God, weer nadrukkelijk in zijn leven terug. De lichte serre dient als muziekkamer. De interesse in muziek is in de tijd dat het gezin Paans zendingswerk deed in Ecuador sterk verdiept en verbreed. Er zijn vijf gitaren, diverse trommels en een grote trom, er staat een elektrische piano, er liggen diverse kleinere instru menten waaronder enkele typisch Zuid-Amerikaanse. „In Ecuador is mu ziek en zang heel belangrijk in de kerk dienst. Bij iedere belangrijke gelegen heid worden er geestelijke liederen en psalmen gezongen", zegt Linda Paans. Zoals de kerkvader Augustinus zei: Hoe kun je God beter prijzen dan met Zijn eigen Woord Volgende week in het laatste deel van deze se rie over het leven van bevindelijk geformeer- den: Bijbel, onderwijs en geestelijke vorming. Zie voor de vorige afleveringen en de gehele tekst van de interviews met de gezinnen: www.pzc.nl/gereformeerden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93