spectrum 4 In de rij voor superbrein Dagboek van de aarde <s> Ontworteld bos PZC Zaterdag 20 september 2008 door Marc Laan Huygens is een zeer gewilde supercomputer. De Zuid-Koreaan Kim Myung- wan had het nakijken op het wereldcongres over het spel Go. De professionele Go-speler werd ingemaakt door de nieuwe supercomputer Huygens van het rekencentrum Sara in de Amster damse Watergraafsmeer. Voor de winnen de pot had Huygens maar een kwart van zijn enorme rekenkracht nodig. Op volle kracht, rekent de computer met zestig 'ter- aflops' (berekeningen) per seconde: tien duizend keer sneller dan een huis-tuin-en- keuken-pc. Weliswaar kreeg Huygens te gen de Zuid-Koreaan negen stenen voor sprong, toch was het de eerste keer dat een computer van een mens won in het ooster se bordspel. De zege demonstreert waar om de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO) 15 mil joen euro investeerde in de 3.328 rekenpro- cessors die IBM in Huygens monteerde. De computer is vooral aangeschaft omdat hij zeer complexe problemen in één keer in z'n geheel kan oplossen. Totnogtoe hak ken onderzoekers gedwongen een ingewik keld probleem in deelproblemen, die ze stuk voor stuk aan de computer voeren. Die spuugt deelantwoorden uit, die de ge leerden aan elkaar lijmen. Huygens legt de puzzel in één keer goed, zegt Anwar Ossey- ran, directeur van Sara. Zo kan hij delen van een menselijke cel simuleren. Daarin zijn veel chemische processen gaande, maar ook biologische en mechanische pro cessen. De supercomputer brengt dit drie dimensionaal in beeld. Onderzoekers slaagden er veertig jaar lang niet in te analyseren hoe je het eeuwenou de Go het snelst wint. Het ontwikkelen van een wiskundige formule die het spel zo goed beschrijft dat de computer het van de mens wint, bleek bijna onmogelijk. De 19 keer 19 gekruiste lijnen op het speelveld vormen 361 kruispunten, het enorme aan tal mogelijke zetten paste niet in de com puters. Nog is Huygens eigenlijk te beperkt een allesverslaand Go-algoritme te ontwik kelen. De onderzoekers denken dat het tot 2020 duurt voordat er hard- en software zijn die de computer laten winnen zonder hem stenen voordeel te gunnen. Huygens krijgt het de komende drie jaar druk. Het KNMI wil het rekenmonster ge bruiken voor klimaatanalyses. Het weerin- stituut legde over de aardbol een denkbeel dig rooster. Van elk knooppunt daarin wor den gegevens ingevoerd van de voorbije honderd jaar: temperatuur, windsnelheid, neerslag, vulkanische activiteit en aardbe vingen. Die feiten gaan naar Huygens, die al rekenend de veranderingen in het verle den extrapoleert naar de toekomst. Ossey- ran: „Hoe meer knooppunten, des te ver fijnder je klimaat- en weervoorspelling. Al is het nog niet 100 procent betrouwbaar." Met computers als Huygens worden situa ties gesimuleerd, die in de praktijk niet na te bootsen zijn. Biologen willen Huygens inzetten voor rekenklussen waarmee zij ei witten en dna in kaart brengen, autofabri kanten simuleren botsingen, watergeleer- den doen een zeespiegelstijging na om te becijferen hoe hoog de dijken moeten zijn. Ook medici gebruiken supercomputers, voor simulatie van de bloedsomloop en de werking van het hart. Osseyran: „Met de vergrijzing is rekenwerk over botgroei en botontkalking door de medische weten schappen een actueel onderwerp." Toch zet Huygens zijn tanden vooral in fundamenteel onderzoek, denkt Osseyran. „Denk aan astronomie, fysische chemie, materiaalkunde. Wij zijn ook een van de rekencentra voor data afkomstig van de deeltjesversneller van Cern bij Genève. Daar wordt de ontbrekende schakel in de natuurkunde gezocht: het Higgs-Deeltje. Ijskap in dodelijke spiraal Deze zomer smolt er minder zee-ijs in het Noordpoolgebied dan de recordhoeveelheid van vorig jaar. Maar 2008 is een goede twee de. Volgens Mark Serreze (National Snow and Ice Data Center, Boulder, Colorado) zit de ijskap zich in een dodelijke spiraal en is de Noordpool over twintig jaar mogelijk al volledig ijsvrij in de zomer. Al sinds de jaren tachtig wordt de ijskap in de zomer steeds kleiner, zo blijkt uit satellietbeelden. In het westen van Nepal zijn in amper tien minuten bijna drieduizend bomen omgeval len, meldt eKantipur.com. Omdat er amper wind stond, vermoedden omwonenden dat er bovenaardse krachten in het spel waren. Later maakte de regionale bosbouwdienst echter bekend dat de bomen waren ontwor teld door een plotselinge windhoos. ■2) Lichtgevende vissen Verschillende diepzeevissen blijken een fluo rescerende rode gloed te verspreiden. On derzoekers van de Universitat Tubingen in Duitsland zagen bij toeval vissen rood oplich ten toen ze een filter gebruikten dat de felle re groene en blauwe stralen tegenhield, waar door slechts de rode overbleven. Het team, onder leiding van de Nederlander Nico Michiels, ontdekte vervolgens ruim dertig verschillende rifvissen die licht gaven in aller lei schakeringen rood, paars, roestbruin en roze. Vermoedelijk gebruiken de vissen de roodtinten voor onderlinge communicatie, bijvoorbeeld om elkaar het hof te maken of te waarschuwen voor gevaar. Tropische cyclonen Door de orkaan Ike werden in zuid-Texas tal loze huizen werden verwoest, honderddui zenden mensen blijven nog weken verstoken van stroom. Er vielen zeker zeventien doden. In het middenwesten van de VS werden nog eens dertig mensen het slachtoffer van Bron: Earth Enviroment Service staartjes van de storm. In Taiwan vielen ze ker elf doden door de tyfoon Sinlaku. 4-% Aardbevingen De omgeving van Dili, hoofdstad van Oost-Ti- mor, werd opgeschrikt door een zware aard schok. Mensen renden de straat op, maar er vielen geen slachtoffers en was er nauwelijks schade. Er waren ook aardbevingen in het noorden van India, het midden van Nieuw-Zeeland en het westen van Colombia. De mier van Mars In het Amazonegebied is een mier gevonden waaruit vermoedelijk alle andere mieren zijn ontstaan. Evolutiebioloog Christian Rabeling (University of Texas) ontdekte het blinde, on dergronds levende roofinsect en noemde het Martialis heureka (mier van Mars) vanwe ge zijn buitenaardse uiterlijk. Uit genetisch onderzoek bleek dat het een nooit eerder ontdekte soort en ondersoort is. De mier heeft zich zo'n 120 miljoen jaar geleden uit een wesp-achtig insect ontwikkeld. Geleerden zochten veertig jaar tevergeefs naar het geheim van het bordspel Go. Supercomputer Huygens kraakte de code en is in veel wetenschappelijke disciplines inmiddels een hulpmiddel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90