spectrum niet meer genoeg aan het Westland wij een tunnel te ver PZC Zaterdag 20 september 2008 den duur niet overleven. Je kunt per jaar ongeveer 7 euro per vierkante meter be- drijfsoppervlak verdienen met het leveren van stroom. Iemand die een glastuinbouw bedrijf van tien hectare begint, weet dat hij de komende jaren alleen al met stroom zo'n 700.000 euro per jaar kan verdienen", zo rekent Huisman voor. Dat is enorm veel geld, ook afgezet tegen de rest van de bedrijfsvoering. De forse extra inkomsten die tuinders kun nen halen met het verkopen van elektrici teit, zijn volgens Huisman de belangrijkste drijfveer voor nieuwe, megagrote bedrij ven zoals die nu onder meer in de Wierin- germeer worden gebouwd. Daar zijn glas tuinbouwbedrijven van meer dan hon derd hectare in wording. Ondanks dit soort ontwikkelingen voor ziet Harry Groenewegen van LTO Noord Glaskracht dat het Westland en omgeving ook de komende decennia het onbetwiste middelpunt en de draaischijf van de Neder landse tuinbouw blijft. Werk in een kas in Rilland. doorbraken die nog veel betere resultaten mogelijk maken." De combinatie van een groot aantal slim mere, energiezuinigere kassen met wkk-in- stallaties waarmee warmte, elektriciteit en koolstofdioxide wordt opgewekt voor het eigen bedrijf en het overschot aan elektrici teit naar het landelijke net gaat, is volgens Huisman cruciaal voor de toekomst van de glastuinbouw in Nederland. „Je koopt gas en verkoopt op hetzelfde moment elektrici teit. Een tuinder die dat niet heeft, kan op archieffoto Dirk-Jan Cjeltema „Die nieuwe tuinbouwgebieden vervullen een rol, maar zelfs tuinders uit het West land die elders een nieuw bedrijf openen, houden hun oude bedrijf vaak nog aan. In Zuid-Holland is nu eenmaal de handel, de verwerking en verpakking geconcentreerd en bevinden zich ook vrijwel alle toeleve ranciers. Het is dat hele, unieke conglome raat dat de kracht van de Nederlandse glas tuinbouw vormt. Het Westland zal altijd de Glazen Stad blijven", aldus Groenewe gen. warmtewisselaars die in de kas hangen wordt de warmte opgevangen en omgezet in warm water. Dat wordt in de bodem op geslagen en in de winter weer gebruikt. In de zomer blijven de ramen dicht: dan wordt de winterse kou die met hetzelfde systeem wordt bewaard in de kas gelaten. De warmtekrachtcentrale van het bedrijf levert elektriciteit aan het stroomnet en aan de lampen in de kas. Lans heeft, samen met zeven boeren, nu plannen voor een bio-energiecentrale, gestookt op tarwe, sui kerbieten, aardappelen of cellulosevezels. Die centrale moet het gebruik van fossiele brandstof verder terugdringen. Zeeland zal nooit een glastuinbouwprovin- cie worden, voorspelt Wisse. „Een aantal basisvoorzieningen zitten niet in het Zeeuwse: een kas koop je niet in Zeeland, de bedrijven die de installaties verkopen, zijn Westlandse bedrijven. Daar zit de ken nis. Die vraag je ook niet om een moderne aardappelschuur te bouwen. In het West land is een glastuinbouwstructuur, in Zee land is een akkerbouwstructuur. Boven dien is in Zeeland onvoldoende areaal aan wezig. Alleen als er een oppervlakte ont staat zoals in de Wieringermeer, zouden de toeleveringsbedrijven wel eens kunnen komen. In de Wieringermeer staat straks een vijftiende van al het glas in Neder land." Lans heeft, net als andere bedrijven met wortels in het Westland, bewust ook daar een vestiging gehouden. „Als handelaars komen kijken, dan komen ze toch meestal naar het Westland." Toekomstige uitbrei dingen wjl Lans het liefst in Rilland. „Ter- neuzen is voor ons niet kansrijk, wij willen geen grote locatie op verdere afstand, Ter- neuzen vinden wij gewoon een tunnel te ver." foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89