Donner tegen AOW 'Afbouwen kan na 40 gewerkte jaren Steden willen een einde aan polygamie Eis 40 maanden tegen 'leidster brassband' Minister verwerpt idee om mensen in zware beroepen te ontzien. ZATERDAG 27 SEPTEMBER FJÜ FRAJ FRAANJE Burgemeesters pleiten voor wetswijziging bij minister Hirsch Ballin. 6 Zaterdag 20 september 2008 PZC DEN HAAG - Minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) voelt er weinig voor om de AOW-leeftijd te koppelen aan het arbeidsverle den, zoals Groenlinks heeft voor gesteld. Volgens Donner raakt dit plan mensen die minder dan veer tig jaar hebben gewerkt. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om veel vrou wen die kiezen voor de zorg voor hun kinderen en om werklozen. Dat zei de CDA-bewindsman giste ren na afloop van de ministerraad. Groenlinks kwam deze week met het voorstel, waarbij mensen AOW kunnen krijgen als ze veer tig jaar hebben gewerkt. Op deze manier wil de oppositiepartij men sen ontzien die al jong zijn begon nen met werken en die vaak een zwaar beroep hebben. Zij kunnen zo al voor hun 65e recht hebben op AOW. Premier Balkenende had tijdens de Algemene Beschouwin gen in de TWeede Kamer, eerder deze week, aan fractieleider Femke Halsema van Groenlinks toege zegd haar voorstellen te bespreken in het kabinet. Maar hij zei toen al de nodige bezwaren tegen het plan te zien. Donner wijst er bovendien op dat onze levensverwachting toeneemt en daarom naar de houdbaarheid van de AOW moet worden geke ken. Hij vraagt zich af of het dan verstandig is om de grens neer te leggen bij veertig gewerkte jaren, als straks onze levensverwachting ongeveer 80 jaar is. Volgens de minister is het beter om ervoor te zorgen dat mensen zo veel mogelijk doorwerken op Groenlinks wil mensen die door zwaar werk eerder 'versleten' ra ken, in staat stellen om na veer tig werkjaren met pensioen te gaan. Donner ziet er niets in. houden wij OPEN DAG in één van onze Multi-Woningen aan de Annie MG Schmidtsingel 70 te Kapelle. Vanaf 10.00 tot 15.00 uur bent u van harte welkom om deze kwalitatief hoogwaardige en perfect afgewerkte woning te bezichtigen en u te laten informeren over de vele mogelijkheden die wij u bieden om ook uw bouwplannen te realiseren. Graag tot ziens in Kapelle. Reeds meer dan 350 MultiWoningen gerealiseerd1. aannemingsbedrijf Nieuwe Kraaijertsedijk 37 Lewedorp tel. 0113 615500 contactpersoon: Jan VosE-mail: j,vos@fraanje.com een gezonde manier. Dat betekent dat voorkomen moet worden dat mensen met een zwaar beroep veertig jaar hetzelfde werk doen. Door schaarste aan personeel be seffen volgens Donner werkgevers, zoals in de bouw, al meer dat ze mensen tijdig ander werk moeten bieden en zonodig moeten om scholen. Ook kunnen nieuwe tech nieken zwaar werk lichter maken, volgens de bewindsman. Donner wijst erop dat ook binnen de huidige regels voldoende ruim te voor oudere werknemers is om te sparen voor vroegpensioen. Hij wil dan ook niets regelen voor werknemers die, vanwege het zwa re werk dat ze gedaan hebben, vóór hun 65e met pensioen wil len. Hij wil deze groep evenmin vrij stellen van de nieuwe pensioenbe lasting: de heffing die ouderen met een aanvullend pensioen bo ven de 18.000 euro straks moeten betalen. amsterdam - Mannen die in het buitenland zijn getrouwd met meerdere vrouwen, mogen niet langer Nederlander worden. Dat vinden de burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Ze gaan een brief sturen aan minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) met het verzoek de wet hiertoe te wijzigen. Dat meldde burgemeester Job Co- hen van Amsterdam gisteren in antwoord op schriftelijke vragen van de WD in de hoofdstad. Mo menteel kunnen mannen die bij voorbeeld in hun land van her komst zijn gehuwd met meerdere vrouwen, in sommige gevallen de Nederlandse nationaliteit krijgen. Immigranten kunnen namelijk op twee manieren Nederlander wor den. Zij die naturaliseren, moeten inburgeren en mogen niet meer dan één partner hebben. Mensen kunnen echter ook versneld een paspoort krijgen via een zogehe ten optie. Zij hoeven niet in te burgeren, maar moeten wel aan be paalde voorwaarden voldoen. Zo moeten ze in Nederland geboren zijn. Wettelijk is echter niet be paald dat zij niet polygaam mogen zijn. Nederlanders kunnen vol gens de wet nooit tegelijkertijd meer dan een vrouw hebben. Uit gegevens van de gemeente Am sterdam blijkt dat in de hoofdstad 173 personen geregistreerd staan met twee echtgenoten. Van hen hebben er 31 ook de Nederlandse nationaliteit gekregen. Twee man nen hebben zelfs drie vrouwen. Tsjechen, Fransen en Slowaken nemen in Uruzgan werk over van Nederlanders. Maar volgens Nederlandse commandanten kan de troepensterkte nog niet omlaag. door Marloes de Koning Sergeant Tomas en ser geant Radek kijken te gen een zandstorm aan. De dikke gele wolk Af- ghaans stof maakt het uitzicht voor de twee Tsjechen in de wachttoren bij de Nederlandse basis in Deh Rawod nog saaier. Af en toe rijdt een pantservoertuig de poort uit om aan een patrouille te beginnen. De sergeants staren de wagens vol Nederlanders ja loers na. „Zouden wij ook wel willen", zegt Tomas. „Maar ons werk is hier." Sinds begin juli bewaken 61 Tsje chen Kamp Hadrian in Uruzgan. Ze zitten de hele dag op wacht. Zes uur op, zes uur af. Zeven maanden lang, zonder ver lof. En ze vervelen zich dood. De dreiging is in Deh Rawod op het moment gering. Het werk is eentonig. Een ritje door een groene vallei vol Taliban- strijders begint na een paar maan den stof happen op een wachtto ren als een leuk uitstapje te klin ken. „Het is gevaarlijker, maar we willen toch", zegt Radek. Het was een cruciaal punt in het parlementsdebat over de verlen ging van de missie in Afghanistan. Zouden andere landen bijspringen om de taak van de Nederlanders te verlichten? Een deel van de Tweede Kamer ging overstag na de belofte van het kabinet dat het aantal soldaten in Uruzgan in twee jaar tijd van ruim 1300 tot ruim duizend zal worden teruggebracht, vooral dankzij de toezeggingen van Frank rijk, Tsjechië en Slowakije. Inmiddels is de aflossing daar, maar substantiële troepenvermin dering laat voorlopig op zich wach ten. De Slowaken en Tsjechen ne men taken over van Nederlandse wachtpelotons die tijdelijk extra waren ingevlogen. België heeft be gin september vier Fi6's gestuurd, in ruil waarvoor Nederland er twee terugtrekt. Dat leidt er hooguit toe dat een handvol Nederlanders in de pro vincie Kandahar naar huis kan. Eenheden van het Franse Vreem delingenlegioen en mariniers coachen sinds eind augustus het Afghaanse nationale leger (ANA), werk dat eerst werd gedaan door Nederlandse mariniers. Dat heeft tot een troepenreductie van onge veer vijftig man geleid. Het scheelt wel dat de Tsjechen er schiphol - Justitie heeft gisteren bij de rechtbank op Schiphol veer tig maanden gevangenisstraf geëist tegen een 28-jarige vrouw. Het Openbaar Ministerie (OM) ziet de vrouw als leidster van de Parbo Brassband uit Suriname, die op 29 maart dit jaar werd aangehouden op Schiphol. Zeven bandleden hadden bolletjes geslikt met in to taal ruim 3,5 kilo cocaïne. Tegen twee medeverdachten, een 28-jarige en een 25-jarige vrouw, eiste de officier gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf. Justitie ziet de verdachten niet als gewone drugs koeriers, maar vindt dat ze samen verantwoordelijk zijn voor de in voer van de totale hoeveelheid drugs. Volgens de officier wisten of had den de leden kunnen weten dat de anderen ook drugs hadden ge smokkeld. „Ze reisden in groeps verband en smokkelden zelf drugs. Die hele band was een dek mantel om de pakkans te verklei nen." Hij vond dat de verdachten door de smokkel als culturele groep het cultureel erfgoed van Su riname hebben beschadigd. De drie verdachten beweerden dat ze niet wisten dat de anderen ook bolletjes hadden geslikt. De vrouw die veertig maanden hoorde eisen, vertelde dat zij helemaal niet de lei ding had over de drugssmokkel. „Alleen over de danseressen." Volgens haar advocaat is de vrouw totaal geen leidinggevend type en zaten anderen achter de organisa tie van de drugssmokkel. De advo caten van de drie verdachten be pleitten veel lagere celstraffen. Vier andere leden van de brass band kregen voor hun aandeel in de smokkel in juli anderhalf jaar gevangenisstraf opgelegd. De rechtbank doet 3 oktober uit spraak. Annie MG Schmidtsingel 70

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6