Teleurstelling over mislopen film 'Uitvinding veranderde de wereld' Scholieren leren van de laptop Expositie '400 jaar Telescopie' geopend in Zeeuws Museum. Discussie over toekomst hangplekken niet in elke kern gevoerd. OP ZOEK NAAR WOONRUIMTE? OF WILT U WOONRUIMTE VERHUREN? www.rotsvast.nl Informatie dag en nacht beschikbaar S PZC Zaterdag 20 september 2008 2 7 RENESSE - 's Avonds op zoek naar een slaap plaats? Tot voor kort moest de toerist in Renesse en Burgh-Haamstede zichzelf maar redden. Daar is nu verandering in gekomen. Achter de ramen van beide kantoren is een computerscherm ge plaatst dat reageert op aanraking van het glas. Zo kan iedereen ook buiten kantooruren informa tie krijgen over eten, evenementen, slaapplaatsen en andere lokale wetenswaardigheden. De WV en de ondernemers willen hiermee de service aan de gasten uitbreiden. Gisteravond is het scherm in gebruik genomen door Willem van den Akker namens de VW (links) en Bruno van der Hoek namens de ondernemersvereniging Renes se. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Negen maanden na dat Middelburger Hans Lipperhey zijn verrekijker had gedemon streerd in Den Haag, precies vier eeuwen geleden, was die vinding al over heel Europa verspreid. On gekend, zo vindt oud-Middelbur ger en wetenschapper Huib Zuid ervaart van het Huygensinstituut nog steeds. Volgens hem besefte ie dereen direct de voor die tijd onge kende mogelijkheden voor weten schap, het militaire bedrijf en de zeevaart. Zuidervaart was gisteren aanwezig bij de opening van de expositie '400 jaar Telescopie' in het Zeeuws Museum. In een van de ruimtes van het museum liggen en hangen een vijftigtal kijkers uit de collectie van verzamelaar Peter Louwman. De Middelburgse burgemeester Koos Schouwenaar vergeleek de uitvinding van de verrekijker met die van het vuur en het wiel. „Uit vindingen die de wereld verander den." „De uitvinders van het vuur en het wiel zijn niet bekend. Die van de kijker wel", vervolgde hij. „Hans Lipperhey of zijn buurman Zacharias Jansen." door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Toch wel heel erg jam mer dat we niet kunnen mee doen." Zo reageren verschillende vertegenwoordigers van dorpsra den omdat de aangekondigde dis cussie over de film Wij hangjonge ren van het Welzijnshuis aan hun neus voorbijgaat. In slechts zeven van de zeventien kernen van Schouwen-Duiveland wordt de film vertoond om nader hand met de plaatselijke jongeren te praten over het toekomstige be leid. In Wij hangjongeren laten groepen jongeren op het eiland zien hoe ze hun vrije tijd door brengen. De een doet spelletjes met de jeugdclub, de ander ont moet vrienden op een parkeer plaats of in een zelfgetimmerd kot. De film is gemaakt ter voorberei ding op een nieuw beleidsplan. Door met de jongeren over de film te praten moet duidelijk worden waar ze behoefte aan hebben. Zijn dat eigen honken of staan ze liever op straat? Ook andere zaken ko men tijdens de discussie aan de or de. „Wij hadden de film hier graag gehad", zegt Wim Holm van de dorpsraad Kerkwerve. „Maar als wij de eerste openbare vergade ring hebben, is de deadline voor het Welzijnshuis al voorbij. Toen hebben we gezegd dat we wel ach teraf een avond wilden organise ren, maar dat wou het Welzijns huis niet. Dat is wel spijtig. We hadden graag meegedaan, want we hebben hier ook wel wat pro bleempjes." Holm vertelt dat het jeugdhonk WJ Dorpsraden zijn teleurgesteld dat de film 'Wij hangjongeren' niet overal wordt vertoond. Daar door missen de kernen de open bare discussie over nieuw beleid. van Kerkwerve al twee weken op slot is omdat er te veel vernielin gen in het pand werden aange richt. Maar ook in Dreischor en in Burgh-Haamstede hadden ze de film graag vertoond. „Bij ons kon het niet doorgaan omdat het dorpshuis bezet was op de datum die het Welzijnshuis voorstelde", zegt Theo Heeres van de dorps raad Burgh-Haamstede. „Wij heb ben de suggestie gedaan om uit te wijken naar Big S (jeugdsoos, red.) maar daar hebben we niets meer op gehoord." Wethouder Gilles Houtekamer rea geert verrast als hij hoort dat niet alle kernen worden bezocht. „Dat moet ik even op mij laten inwer ken. De intentie was om te praten in alle kernen maar ik wil eerst overleg met het Welzijnshuis voor ik wat kan zeggen." Eerder heeft Jeroen Portier van het Welzijns huis al laten weten dat het beleids stuk (waar dit onderdeel van uit maakt) eind november klaar moet zijn. Dat is een van de oorzaken van de strakke planning. Op 23 september start de discussie ronde in Nieuwerkerk met de SGP-jongeren. Daarna worden Oosterland, Ouwerkerk, Scharen- dijke, Serooskerke, Noordwelle, Zonnemaire en opnieuw Nieuwer kerk aangedaan. Bezoek ons aan de Londensche Kaai 45 in Middelburg. GRATIS VOOR VERHUURDER! ROTS-VAST GROEP De grootste verhuurmakelaar van Nederland T. 0118-611412 E. middelburg@rotsvast.nl Genieten van onze opruiming showroom modellen door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Veilig Verkeer Neder land (WN) wil de Vlissingse bou levards onder de loep nemen. In 2007 kreeg het Meldpunt Verkeers- onveilige Situaties Zeeland van WN veel klachten over de snel heid en geluidsoverlast van auto's en brommers op de boulevard. Omdat de klachten dit jaar niet zijn afgenomen, wil WN een con sulent inzetten die met een andere blik dan de bewoners of de ge meente naar de verkeerssituatie aan de Vlissingse kust kijkt. „Normaal spelen we een klacht in eerste instantie door naar de eige naar van de weg. In de meeste ge vallen kan het probleem dan wor den opgelost. Maar als de klachten blijven bestaan of een bewoner on tevreden is over de oplossing, kun nen wij soms een consulent aan bieden. Wij kunnen niet meer doen dan het aanbieden. Het is de melder die er uiteindelijk wel mee moet instemmen", verduidelijkt Leontien Slabbekoorn van het meldpunt. „Aan de infrastructuur op de bou levard is op zich weinig te doen", zegt Slabbekoorn. „Maar onze con sulent kan wel vanuit de visie van WN naar de situatie kijken. Soms levert dat nieuwe gezichtspunten op. Ik moet er wel bij zeggen dat wij dikwijls weinig kunnen doen aan geluidsoverlast." GOES - Het Ostrea Lyceum in Goes is uitgekozen om deel te nemen aan een onderzoek van Kennisnet, Surfnet en de Universiteit Twente. Tijdens de pilot 'mobile learning', die maandag begint, krijgen de leerlingen van twee brugklassen een jaar lang de beschikking over een minilaptop. Bij een aantal vak ken moet het huiswerk op de com puter worden gemaakt, ook gebrui ken leerlingen de laptop om tij dens de les op internet te kunnen. Toetsen worden in de proefklas sen zo veel mogelijk digitaal afge nomen. De verwachting is dat leerlingen meer betrokken raken bij onder wijs als dat zowel binnen als bui ten de klas meer aansluit op hun belevingswereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55