Zeeland Nieuwe 'te laat-regeling' helpt problemen opsporen Vertrouwen in nieuwe eigenaar monumenten Uitbreiding urnplaatsen noopt tot versoepeling uitgiftebeleid Politie houdt doorrijder aan Thoolse raad steunt mosselsector 26 Zaterdag 20 september 2008 PZC Gemeente verwacht vaker overdracht van historische gebouwen. Zeeuwse scholen staan grotendeels achter doorsturen laatkomers. CQ Oude opslagtank in haven vliegt in brand Griezelen in het bos rond Domburg Meditatietechnieken aan bod tijdens cursus Oude en onbekende fruitrassen in Kapelle Conferentie Franse literatuur in Europa Films in Middelharnis komen groter in beeld Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG VLISSINGEN - Een achttienjarige au tomobilist uit Vlissingen is donder dagavond aangehouden op verden king van het doorrijden na een aanrijding. De botsing gebeurde om 21.34 uur op de kruising Nieu we Zuidbeekseweg/Weyevlietweg in Vlissingen. De man reed een 2i-jarige vrouw aan en reed vervol gens door. Het slachtoffer is met een hoofdwond naar het zieken huis gebracht. De automobilist werd kort na de aanrijding aange houden in de Koudekerkseweg. door Piet Kleemans BURGHSLUIS - Schouwen-Duive- lands cultuurhistorisch erfgoed is bij Stichting Monumenten Schou- wen-Duiveland in uitstekende han den. Dat zei burgemeester Jack As- selbergs van Schouwen-Duiveland gisteren in zijn toespraak bij de overdracht van drie torens en vier travaljes van de gemeente naar de stichting. De gemeente heeft op dat vlak goede ervaringen met de monumentenstichting. Eerder kocht de stichting het voor malig stadhuis in Brouwershaven en de houtloodsen aan de Vissers- dijk in Zierikzee. En daar gaat het, ZIERIKZEE - Rector Bert Martens van middelbare school Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee is goed te spreken over de nieuwe aanpak van laatkomers en spijbelaars. Gis teren werd bekend dat die bij ne gen keer te laat komen of drie keer spijbelen door de leerplichtambte naren doorgestuurd worden naar bureau Halt voor een alternatieve (werk)straf én een zoektocht naar de redenen voor het laatkomen. Martens' tevredenheid is logisch, want de Zeeuwse middelbare scho len hebben gezamenlijk meege werkt aan de maatregel. „In West-Brabant is een soortgelijk project al een poosje bezig", ver klaart de rector. „Dat heeft goede resultaten, vandaar onze belangstel ling." De school in Zierikzee kent niet veel notoire laatkomers, stelt Mar tens. „Maar er is wel een groep die wat dat betreft extra aandacht no dig heeft." De maatregel geldt als afschrikmid del, maar Martens gaat nog een stapje verder. „Laatkomen en spij belen is vaak het gevolg van ande re factoren. Dat geldt ook voor ziekmeldingen. Er kunnen bijvoor beeld problemen thuis zijn. Door deze aanpak brengen we die groep voor onszelf beter in beeld en kun nen we waar nodig bijsturen of in stanties als maatschappelijk werk of jeugdzorg inschakelen." Ook Martens' collega Leo de Kra ker van de Middelburgse scholen gemeenschap Nehalennia wijst op dat voordeel. „Alle individuen moeten apart behandeld worden. Soms zijn er legitieme redenen voor te laat komen of spijbelge- drag." Het gaat puur om een extra maat- Notoire laatkomers doorsturen naar bureau Halt is een goede maatregel, vinden rectoren. Daar kan gekeken worden of er moge lijk problemen thuis zijn. regel, naast de huidige manier van omgaan met het probleem, bena drukt Martens. „Laatkomers die nen nu al hun lestijd in te halen, dat blijft natuurlijk zo. Net als de zogenaamde blokweek, waarin leerlingen die het te bont maken een hele week dagelijks moeten te rugkomen." Ook de meeste andere middelbare scholen in Zeeland staan achter de ontwikkeling. Frida Steenblik, di rectrice van de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren in Middelburg, heeft echter wat be denkingen. Zij is bang dat de maat regel te snel wordt doorgevoerd en twijfelt of er wel genoeg ambtena ren en Halt-personeel is om de ta ken uit te voeren. Ook leerlingen zijn minder blij, zo blijkt onder meer op de website van de PZC. Rector Els van Doorn van het Goese Lyceum nuanceert die reacties. „Er bestaat een nega tiefbeeld over bureau Halt. Leerlin gen denken dat ze straks naar de gevangenis moeten of een straf blad krijgen." Een hoefsmid beslaat paarden bij de overdracht van drie torens en vier tra valjes van de gemeente naar de Stichting Monumenten Schouwen-Duive land. foto Dirk-Jan Gjeltema stelde Asselbergs, uitstekend mee. „Er zijn mensen die zeggen dat de gemeente haar historisch erfgoed verkwanselt. Zo'n kwalificatie ge tuigt niet van vertrouwen in de stichting monumenten." Ten on rechte volgens Asselbergs: „De wij ze waarop deze stichting gebou wen beheert verdient lof" Hij voegt er aan toe dat een parti culiere stichting makkelijker dan een gemeente gebruik kan maken van allerlei subsidie- en financie- reingsmogelijkheden. Asselbergs gaat er vanuit dat de gemeente en Stichting Monumenten nog wel vaker met elkaar om tafel zullen zitten om te spreken over over dracht van monumenten. Concrete plannen op dat gebied heeft de gemeente, zegt Asselbergs desgevraagd, nog niet. VLISSINGEN - De stadsgewestelijke brandweer is gisteren rond 15.15 uur uitgerukt voor een brand bij het bedrijf Mercuria Terminals aan de Oosterhavenweg in Vlissin- gen-Oost. De brand ontstond tijdens snij- werkzaamheden aan een oude op slagtank die gesloopt wordt. Het vuur was om 16.00 uur onder con trole. Er is niemand gewond ge raakt. DOMBURG - Vita Event houdt ko mende zaterdag een spooktocht door Domburg. De wandeling gaat door het Nehalenniagebied en het bos rond de watertoren in Dom burg. De deelnemers gaan in groe pen van acht tot tien mensen het bos in waar zij verrast worden door griezels en spoken. De tocht begint om 21.00 uur. Inschrijven kan via info@vitaevent.nl. ZIERIKZEE - Karin Roelofs geeft de komende drie dinsdagen (23 en 30 september en 7 oktober) een medi tatiecursus in de gymzaal van de Beatrixschool in Zierikzee. Er is aandacht voor verschillende technieken. Opgeven is noodzakelijk en kan via 0111 - 415657 of via de website van Roelofs. Meedoen kost 22,50 euro. Q www.karinroelofs.nl KAPELLE - Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt zaterdag 4 okto ber een inloopdag, waar oude en onbekende fruitrassen worden be oordeeld. Deskundigen buigen zich over vruchten die econo misch niet meer meetellen, maar nog wel aan oude bomen (zoals die bij het museum) groeien. Pu bliek kan tussen 12.00 en 16.00 uur terecht met mysterieuze vruchten. MIDDELBURG - De Roosevelt Aca demy houdt woensdag 24 septem ber een conferentie over Franse li teratuur in Europa. De bijeen komst vindt plaats in de Maquette zaal van de Academy in het voor malig stadhuis en is van 10.00 tot 16.30 uur. Voor meer informatie over de conferentie Journée de la littérature franqaise et l'Europe kan gemaild worden naar b.dedreu@scheldemond.nl MIDDELHARNIS - Filmhuis Middel harnis zal haar films vertonen in groter formaat en met scherper beeld. Dat is het gevolg van de aan schaf van een nieuwe beamer, die digitale vertoning mogelijk maakt. De film van komende donderdag is nog gewoon op het 'oude' doek. Het filmhuis vertoont dan om 20.00 uur Le voyage du ballon rou ge van regisseur Hou Hsiao-hsien. THOLEN - De gemeenteraad van Tholen heeft donderdag een motie aangenomen waarin de mosselsec tor wordt gesteund. Het initiatief kwam van SGP en CDA. De motie was niet zo fel als die eer der in buurgemeente Reimerswaal werd aangenomen. Die was uiter mate kritisch op milieuorganisa ties en stelde de subsidies ter dis cussie. In de Thoolse motie stond eerst ook een vrij onschuldige opmer- king over de Waddenvereniging en de Vogelbescherming - dat zij bij de Raad van State hadden afge dwongen dat er geen mosselzaad meer mag worden opgevist in de Waddenzee - maar die wilde de PvdA er per se uit hebben. De in dieners hadden daar geen moeite mee. De motie stelt nu dat de mos selsector moet kunnen blijven be staan en roept op tot overleg tus sen alle partijen. Zij werd una niem aangenomen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Om nabestaanden niet op al te hoge kosten te jagen, kun nen urnenplaatsen op Schou wen-Duiveland voortaan voor een periode van vijf jaar worden ge huurd. Voorheen was uitgifte al leen voor een termijn van dertig jaar mogelijk. Lange tijd konden, met het vollo pen van de urnenmuur op Vrede hof in Haamstede, geen urnen meer in deze regio worden bijge zet. Met twee nieuwe urnenmu ren in Zierikzee en Burgh-Haam- stede is het voor de gemeente Schouwen-Duiveland tijd om de verordening lijkbezorgingsrechten te veranderen. Voor de nieuwe ur nenmuren moet een redelijk en aantrekkelijk tarief worden ge steld, vindt de gemeente. Beide muren worden dit jaar in gebruik genomen. Het grote voordeel van een kortere uitgifteperiode is dat er door nabe staanden niet zo'n hoog bedrag in één keer hoeft te worden opge hoest. Verlengen is namelijk nog wel altijd mogelijk. Maar voor der tig jaar moeten nabestaanden in één keer rond de 1400 euro neertel len. Daarin zijn plaats, plaatsing en ouderhoud betrokken. Reken je dat bedrag terug naar vijf jaar dan betaalt een nabestaande voor de eerste vijf jaar circa 390 euro, ge volgd door een bedrag van 222. eu ro per verlenging met nog eens vijf jaar. Dat verschil zit in de kos ten voor bijzetting, die alleen de eerste keer moet worden betaald. Daarnaast wordt het onderscheid tussen urnenplaats en urnennis ge schrapt. In de eerste mag je ten hoogste twee asbussen kwijt. De tweede biedt plaats aan maximaal zes asbussen. De kosten voor deze laatste voorziening zijn twee keer zo hoog. In geval van de nieuwe muren in Burgh-Haamstede en Zierikzee gaat het echter uitslui tend om urnenplaatsen. Nissen worden uit de tabel geschrapt. De tabel wordt 2 oktober besproken door de commissie samenleving en bestuur en openbare ruimte. V WViW-ZUDSCHORM, Huur een dag een "Zuidschor Sloep' Inboord motor. Geen vaarbewijs nodig. Bel voor een reservering! WoM'll AARTSDIJK ZanoKfrrekweg 5. (0113)^5823 10. zondags «pen Goks Oude Haven, Koningstraat 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54