Binnenland 'Kritiek op de politie is onterecht' €25,- 'Halsema is beste debater' Kabinet wacht af Vakbonden reageren op ophef na rellen in Goudse wijk. ADBALLOn Elk 2e ticket Onderzoek naar effect rookverbod op omzet Blokker haalt speelgoedtractor terug Buschauffeurs staken voor meer veiligheid Politie rukt uit voor nepoverval Spoedwetgeving voor snel verbreden wegen Hennepkwekerij onder winkelcentrum Jury van Socrates-prijs beoordeelt politici tijdens Kamerdebat. Q trouwplannen 27-28 september Racketcentrum Breda Politiek wil speculeren op koersverlies van aandelen niet verbieden 4 Zaterdag 20 september 2008 PZC DEN HAAG - De kritiek dat de poli tie in probleembuurten niet of nauwelijks zou optreden tegen agressieve jongeren, is onterecht en misplaatst. Dat stellen de grote politiebonden ACP en ANPV naar aanleiding van de ophef die is ont staan na rellen in de Goudse wijk Oosterwei. Agenten zouden agres sieve jongeren van Marokkaanse af komst hun gang laten gaan. In Oosterwei was het de afgelopen week onrustig. De wijk kwam in het nieuws nadat busmaatschappij Connexxion besloot een deel van de buurt te mijden omdat een bus chauffeur was beroofd. Media wer den door boze buurtbewoners be laagd. Zo zou een cameraploeg zijn mis handeld en moesten journalisten van De Telegraaf worden ontzet door de politie. Daarbij zou de po litie 'langzaam en aarzelend' heb ben opgetreden. Maar volgens de gemeente Gouda zijn de journalisten wel snel gehol pen. Nadat ze een winkel waren in gevlucht en de politie hadden inge schakeld, waren motoragenten bin nen enkele minuten ter plaatse, zo stelt de gemeente. Volgens voorzitter Gerrit van de Kamp van de ACP kunnen agen ten vaak weinig doen zolang er geen strafbare feiten worden ge pleegd. Pas als een gemeente een PETER VAN STRAATEN SflLLOnVAHRTen BV Boek online via www.adballon.nl We bestaan 25 jaar Vier dit met ons mee noodverordening uitvaardigt voor een bepaald gebied, zoals een sa menscholingsverbod in de avondu ren, heeft de politie middelen om op te treden tegen 'irritant gedrag'. „Als een burgemeester niet besluit tot zulke verordeningen, staan de agenten met lege handen." De ANPV wijst er bovendien op dat hard ingrijpen niet altijd de beste oplossing is. Volgens voorzit ter Ron Tournier kiezen 'agenten soms liever voor een structurele oplossing in plaats van in de me nigte te springen'. „Agenten zoe ken naar oplossingen door samen te werken met bewoners en instel lingen. We willen geen getto-ach- tige toestanden, we zijn er om de rust te bewaren." Massale arrestaties zijn volgens Tournier vaak niet zinvol omdat er ook 'heel wat knulletjes omheen staan die niet veel meer doen dan rondhangen'. De rust in een probleemgebied be waren, kan volgens Tournier al leen met extra agenten. „Nu moet een wijkagent het vaak alleen doen. Dat werkt niet. Met genoeg mensen en dus genoeg toezicht, es caleert de zaak niet." Volgens de gemeente Gouda is er geen veror dening afgekondigd omdat 'dat niet nodig was'. Burgemeester Wim Cornelis heeft intussen gesprekken in de wijk ge voerd. Volgens hem is de rust te ruggekeerd. Sinds donderdag rijdt ook de Connexxion-bus weer de hele route door de wijk Ooster wei. WOERDEN - Koninklijk Horeca Ne derland (KHN) laat onderzoek doen naar de effecten van het rookverbod op de omzet van voor al cafés, zalenverhuurders en disco theken. Dat maakte KHN gisteren bekend. Sinds 1 juli mag er niet meer wor den gerookt in de Nederlandse ho reca. De resultaten van het onder zoek worden in de tweede helft van oktober verwacht. DEN HAAG - Winkelketen Blokker roept kopers van een speelgoed tractor op die direct terug te breng en naar de winkel. Kleine onderde len van de tractor kunnen loslaten en tot verstikkingsgevaar leiden. Het model is vanaf 6 februari 2006 verkocht. Het betreft een tractor op batterijen van zeventien centi meter hoog met modelnummer 4087838. Kopers krijgen hun geld terug. ZAANDAM - Zaanse buschauffeurs van Connexxion leggen vanaf maandag buiten de spits het werk neer. De chauffeurs willen meer veiligheid in de bus. FNV Bondgenoten eist dat in de bus een systeem komt dat chauf feurs de mogelijkheid geeft met el kaar te praten, zodat ze elkaar kun nen waarschuwen. Connexxion stapt naar de rechter om de staking voorkomen. UTRECHT - De Utrechtse politie is gisteren uitgerukt voor een over val die geen overval bleek te zijn. Een getuige had een aantal jon gens vermomd en met ge schreeuw een winkel in de Bilt- straat zien verlaten. De man belde 112, waarop meerdere politiewa gens uitrukten. Het bleek dat de jongens toestemming hadden om voor een schoolproject een over val in scène te zetten en te filmen. DEN HAAG - Nog in deze kabinets periode gaat op dertig plaatsen de schop in de grond om wegen te verbreden en zo de belangrijkste knelpunten bij de files weg te ne men. Verkeersminister Eurlings (CDA) zegt dat het kabinet heeft ingestemd met spoedwetgeving over wegverbreding. Volgens Eur lings kan ook in de toekomst de besluitvorming bij andere projec ten flink worden versneld. WINSCHOTEN - De politie heeft gis teren een hennepkwekerij gevon den onder winkelcentrum 't Rond in Winschoten. Er werden zo'n 2500 planten, 150 lampen en 15 koolstoffilters aangetroffen. De plantage was gevestigd in een oud bankgebouw in de kelder onder het winkelcentrum. De politie kwam de kwekerij op het spoor na een anonieme tip. Het gaat om een grote, professionele kwekerij. DEN HAAG - GroenLinks-fractie- voorzitter Femke Halsema was de beste debater tijdens de algemene politieke beschouwingen van deze week in de Tweede Kamer. Dat stelt de jury van de door het Ne derlands Debat Instituut in het le ven geroepen Socrates-prijs. De winnaar werd gisteren bekendge maakt. „Femke Halsema blonk uit in hel dere presentatie, een doelgerichte strategie en een scherp reactiever mogen. Ze was gedurende twee da gen zeer aanwezig tijdens het de bat", stelt juryvoorzitter Roderik van Grieken. WD-voorman Mark Rutte eindigde op de tweede stek. Halsema krijgt maandag de prijs, een bronzen beeldje van de Griek se debater en wijsgeer Socrates, uit gereikt. inclusief spectaculaire modeshows Entreekaarten met korting via www.trouwplannen.nl lU KT HET 0 DEN HAAG - Het kabinet wil nog niet ingrijpen in de financiële markten, zoals in de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk is gebeurd. Wel pleit minister Wouter Bos (Financiën) voor aan scherping van het toezicht op spe culatie. De financiële wereld ondergaat een heuse gedaantewisseling. Ame rikaanse banken zijn in overheids handen gekomen en een van de peilers van beleggen, het specule ren, wordt aan banden gelegd. De Nederlandse pensioenfondsen besloten eerder geen geld meer uit te lenen aan speculanten. Het kabi net juicht de maatregel van de pen sioenfondsen toe en wacht af hoe die uitpakt. „Aan de reactie op de beurzen zie je dat het plan van aanpak van de Amerikaanse overheid een bijdra ge levert aan de oplossing van het probleem", zegt minister Wouter Bos. „De crisis betekent het defini tief indammen van hebzucht, on verantwoorde risico's en perverse beloningen. Het wordt nooit meer zoals het was. Deze vorm van kapi talisme is voorbij." Het indammen van de bewegings vrijheid van een bepaalde groep speculanten, moet voorkomen dat bedrijven die op de beurs onder druk staan nog verder in de proble men komen. Zowel in Amerika als in Engeland wordt dit short gaan - speculeren op koersverlies van aandelen - aan banden gelegd. Ook Frankrijk heeft gisteren een verbod uitge vaardigd op zogenoemde short-po- ["Hj Het kabinet wil het voorbeeld van de VS en Groot-Brittannië, die speculeren op koersverlies van aandelen (short gaan) heb ben verboden, nog niet volgen. sities op financiële aandelen. Het verbod gaat maandag in en blijft ten minste drie maanden van kracht. Bij de ondergang van de Ameri kaanse bank Lehman Brother lij ken speculanten een belangrijke rol te hebben gespeeld. In de finan ciële wereld groeit het vermoeden dat superspeculanten de kredietcri sis doelbewust hebben aangewak kerd. Door paniek te zaaien en de koersen omlaag te drukken, verdie nen durfkapitalisten miljarden aan de ondergang van grootmachten als Lehman Brothers. Een verbod op short gaan zit er in Nederland (nog) niet in. De Twee de Kamerfracties van CDA en SP zijn voor, WD en PvdA nemen een afwachtende houding aan. Vol gens PvdA-Kamerlid Paul Tang moet een verbod, indien nodig, achter de hand worden gehouden. De Europese beleggers waren giste ren euforisch over de Britse en Amerikaanse ingrepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4