Vergelijking boek en film is zinloos Mensenmuziek van Breuker Acoustic Music Party Gezien tijdens Filmfestival Vlissingen Prijswinnaar arriveert op filmfestival international film festival BY Ben Verbong zal in geen geval voorstel Bakker en Reuten steunen. Innovator treedt met Kollektief morgen op in Grote Kerk Veere. Stijlen en genres wisselen elkaar af op festival Razzmatazz. 38 I Zaterdag 20 september 2008 PZC VLISSINGEN - Zijn broer jean-Pierre had elders verplich tingen en dus arriveerde de Waalse regisseur Luc Dar denne gisteren alleen in Vlissingen om vandaag de Life time Achievement Award van Film by the Sea te ontvan gen. Echt alleen is hij niet, want Dardenne wordt verge zeld door actrice Arta Dobroshi. Zij speelt de hoofdrol in de nieuwe film van de Dardennes: Le silence de Loma, die gisteravond in première ging. foto Lex de Meester Starting out in the evening (Andrew Wagner, competitie): Verfilming van het boek van Brian Morton. Over een schrijver die de dood voelt naderen en zijn laatste boek wil voltooien. Hij wordt ech ter afgeleid door een studente, die een proefschrift aan hem wijdt. In drukwekkende film over het schrij verschap, maar vooral over het le ven en de wezenlijke keuzes waar ieder mens voor wordt gesteld. De rol van de introverte, maar lang zaam ontdooiende schrijver wordt prachtig gespeeld door Frank Lan- gella. Oordeel: vijf sterren. Eden (Declan Reeks, competi tie): Na tien jaar huwelijk is de sprankeling er wel vanaf voor Bil ly. Niet dat hij niet meer van zijn vrouw Brenda houdt, maar hij er vaart geen passie meer in de echte lijke sponde. Met alle gevolgen van dien. Dat kan Brenda niet worden verweten. Zij bereikt haar streefge- wicht bij de dieetclub, meet zich een nieuw kapsel aan en kleedt zich elegant. De film heeft nog de structuur van het toneelstuk van Eugene O'Brien, met iets te veel verbrokkeling aan scènes. Oordeel: drie sterren. 12-21 Septembers® De PZC belicht deze week dagelijks een van de juryleden van de Film Literatuur-competitie. Vandaag regis seur Ben Verbong. door Ali Pankow VLISSINGEN - Het bevalt hem goed bij Film by the Sea. „Net een reü nie. Ik woon al 12 jaar in München en kom met regelmaat naar Am sterdam. Maar dat is om te wer ken. Hier in Vlissingen heb ik ook tijd om allerlei mensen te ontmoe ten", zegt regisseur Ben Verbong. Kijkt hij als regisseur op specifieke wijze? „Ik focus me vooral op stijl en op dat wat specifiek film uit maakt, namelijk het beeld. Als ik tijdens het kijken het idee krijg dat er een literair werk onderzit, is het al fout." Verbong laat er geen twij fel over bestaan dat hij de vergelij king van film met boek 'totaal zin loos' vindt. Hij is dan ook in geen 'Bij historische figuren heb je vrijheid. Elke tijd bepaalt historie op andere wijze'. geval van plan het voorstel van Gerbrand Bakker en Thekla Reu ten te steunen. Zij zien een mooie kans voor Film by the Sea zich in de toekomst te onderscheiden met een onderzoek naar wat een boek- verfilming nou eigenlijk inhoudt. Voor Verbong hoeft dat niet. Hij heeft zelf meerdere boekverfilmin- gen op zijn naam staan en de ma nier waarop dat gebeurde, was steeds anders. Bij Het Meisje met het rode haar van Theun de Vries Ben Verbong ging hij bijvoorbeeld heel vrij om met het boek. „Bij historische figu ren, zoals Hannie Schaft, heb je die vrijheid, vind ik. Iedere tijd be paalt immers de historie op een an dere manier." Bij de verfilming van Das Sams van de Duitse auteur Paul Maar bleef Verbong juist heel dicht bij het boek. „Paul Maar is een soort Duitse Annie M. G. Schmidt. De sfeer van zijn boeken wilde ik pre cies zo in de film overbrengen. Daarom heeft Maar een paar keer naast me gezeten op de set." Verbong's nieuwste film wordt The untold story, gebaseerd op het boek Ik ben Anne zei ze, Anne Frank van Jacqueline van Maarsen. „Daarbij neem ik nog veel meer af stand. Ik toon een karakter van de schrijfster. In feite is het hele dra- me gebaseerd op twee bijzinnen uit het boek",vertelt Verbong. Het enige waar het hem om draait, is een goed scenario met de werkelijkheid als basis, al of niet al eerder beschreven in een boek. door Mischa Beckers MIDDELBURG - Willem Breuker is een echte innovator in jazz en geïmproviseerde muziek. Hij is vooral bekend van het Willem Breuker Kollektief „We zijn inmid dels 34 jaar on the road en het is nog steeds een uitdaging om te spelen en de grenzen van je inven tiviteit te onderzoeken", zegt Breu ker. Morgen speelt het Kollektief inclusief Breuker zelf - hij was door ziekte enige tijd niet in staat mee te spelen - bij Muziekpodium Zeeland in Veere. Breuker mengt in zijn composities onder meer elementen uit klassie ke muziek, jazz, pop en wereldmu ziek. Iedere speler heeft bij de uit voering ervan een eigen stem. Breuker moedigt dat aan door in zijn stukken bewust niet-passende noten te plaatsen. Solisten kunnen hier in hun improvisaties op voort borduren. Zijn muziek betitelt hij daarom graag als 'mensenmuziek'. Immers, spelers creëren een stuk voor een groot deel zelf en hoeven niet per se alleen opgelegd werk uit te voeren. Het is niet altijd van te voren dui Willem Breuker Kollektief, met linksonder Willem Breuker zelf. delijk wat Breuker met zijn Kollek tief zal spelen. „Eigenlijk staat de setlist nooit vast. Deze verandert per optreden al naar gelang de om standigheden." Het Kollektief bestaat, inclusief Breuker zelf, uit tien muzikanten: een ritmesectie met drums, piano en contrabas en zeven blazers. Fi nancieel is het moeilijk zo'n groot gezelschap te onderhouden. On langs werd bekend dat het Kollek tief van het Fonds voor de Podium kunsten vanaf volgend jaar geen subsidie meer krijgen. „We zitten midden in de procedures omtrent onze subsidie en over de gevolgen daarvan. Over de toekomst valt op dit moment weinig concreets te zeggen." In ieder geval bevat die toekomst nog een tour door de Verenigde Staten en Canada, en een nieuwe cd. „Fidget uit 2007 is het recentste album maar we zijn bezig nieuwe opnamen te plannen en wat er uitkomt zal de toekomst leren." Willem Breuker Kollektief, morgen in Grote Kerk Veere. Aanvang: 15.30 uur. door Marius Roeting OOST-SOUBURG - 'Een eendaags fes tival voor muzikale doe-het-zel- vers en luisteraars', luidt de onder titel van de Acoustic Music Party op 20 september, vandaag in Razz matazz. Het klinkt wat beschei den, want vanaf 14.00 uur is de vaste ruimte van het Oost-Sou- burgse platform te klein voor het herbergen van de dertien optre dende gezelschappen. Daarom maakt men gebruik van een twee de podium in het naastgelegen ont moetingscentrum De Regenboog. De oorspronkelijk als folkzolder bekend staande club richt zich al enige tijd op een bredere muzikale waaier. Dat komt duidelijk naar vo ren in de programmering van het minifestival. Diverse stijlen en gen res wisselen elkaar af. Zo is er naast de gekende Keltische en Brit se folkmuziek ruimte voor Italiaan se volksmuziek, klezmer, bluegrass en zelfs akoestische jazzmuziek. Het uit Goes afkomstige duo Da Capo, met instrumentale muziek op harp en dwarsfluit, lijkt een lo gische keus in de programmering. „Verbreden is waar Da Capo ook mee bezig is. Maar niet ten koste van de verdieping en dat geldt eveneens voor Razzmatazz", ver klaren Cisca Zuurveld en Renske Breeman. Laatstgenoemde was door een eerder optreden bekend met het podium. „We vinden het belangrijk dat een dergelijk po dium blijft bestaan. Het is een in tieme plek waar mensen op afko men die wel eens iets anders wil len horen dan de dagelijkse vier kwartsmaat eenheidsworst." Verrassend is dat zelfs muzikanten van buiten de provincie voor een bescheiden vergoeding naar het even bescheiden podium afreizen. Dan moet je wat te bieden heb- ben.Het bluegrasskwartet Except-2 uit Zuid-Holland verwoordt het als volgt. „Muziek maken ten over staan van publiek is enorm leuk. Een kleine setting is intiem en heeft een lagere drempel." De va riatie in stijlen en genres ziet gita rist en accordeonist Ruud de Bruin van Except-2 als een sterke troef „Variatie is erg krachtig en in teressant voor het publiek. Het laat mensen kennismaken met nieuwe muzieksoorten. Het is een van de initiatieven om de akoesti sche muziek te promoten." Razzmatazz Acoustic Music party in Oost-Souburg, vandaag vanaf 14.00 uur. Voor programma zie www.razzma- tazzpodium.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40