Zeeland der ontrafeld an klinken nog steeds door RE Sloop van turbines in Zeebrugge K Golden Tulip Kijk op Voor de Vlaamse kust verrijzen komende jaren zeven parken. Werken aan Westaum KouaeKerKeiviissmgen www.goldentulipwestduin.nl Tel. 0118-552510 PZC Zaterdag 20 september 2008 3 7 bij de Zeelandbrug een waar schouwspel. Om aan te tonen hoe eenvoudig verrassend een deskundige blik on der de waterspiegel kan zijn, neemt Van Bragt twee zeedonder- padden als voorbeeld die in Zee land voor komen. De 'gewone' leeft op vlakke, zanderige bodems en wordt daardoor vaak in netten gevangen. Een algemeen voorko mende soort, is derhalve de con foto Rob Aarsen clusie. De groene zeedonderpad daarentegen leeft op het harde sub straat, aan de dijkvoet. „Die wordt dus niet vaak gevangen door vis sers en staat bekend als vrij zeld zaam in Nederland. Maar dat is dus helemaal niet waar." Van wat er zwemt en groeit in de Zeeuwse wateren, is er weinig meer oorspronkelijks, zegt Van Bragt. „De toename van exoten is gigantisch." Maar niet alle vreemde visachtigen of planten zijn per definitie exoot, legt hij uit. Die noemer geldt al leen dieren en wieren uit het ge bied tussen de buitenste grenzen van de Delta en de Noordkaap, die bovendien niet zelfstandig deze kant op kunnen komen. Oftewel bewust geïmporteerd danwel als verstekeling aan zeeschepen. „Of we daar blij mee moeten zijn? Het is maar net aan wie je dat vraagt", antwoordt de bioloog diploma tiek. Migratie vernieuwt het plaat selijke milieu, waardoor andere soorten zich ook aanpassen. Wat is autochtoon Zeeland? Dan heb je het over slikken- en schorrenge- bied, kwelders. Dat vindt je nog in het Verdronken Land van Saefting- he en bij Viane, maar verder nau welijks. Oorspronkelijk kent Zee land geen rotskust, maar met de aanleg van dijken, wrakken en de pijlers van de Zeelandbrug zijn er heel veel soorten gekomen, die je anders nooit zou hebben gezien." Van Bragt heeft grote verwachtin gen van het plan tot het terugbren gen van een klein getij in de Greve- lingen. „De bo dem daar is nu één grote bac- terieput, een stinkende moddermassa. Vooral in de diepere lagen zal zich dat on der de huidige omstandighe den voortzet ten." Massale sterfte onder vissen door zuurstofge brek, zal dan steeds vaker optreden. De Specialisatie Onder- waterbiologie is voor ie dereen te bestellen via de internetsite www.nobshop.org van de NOB. Het boek wordt tevens gebruikt bij de verdere opleiding van sportduikers in Nederland en Vlaan deren. Achterin is een natuurkalen- der opgenomen voor registratie van waarnemingen. In de bijlage wordt verder verwezen naar andere relevan te boeken en actuele websites. Kokerwormen zijn niet zeldzaam. Deze soort is echter nieuw en vooralsnog onbekend. foto Peter van Bragt De gewone steurgarnaal, één van de vele soorten die in de Oosterschelde en Crevelingen leven. foto Rob Aarsen De oorkwal is meestal doorzichtig en alleen de vier 'oren' zijn soms licht ge kleurd. foto Peter van Bragt door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Eén van de oudste windmolenparken van West-Euro pa, op de oostelijke strekdam van de haven van Zeebrugge, wordt ge sloopt. De 24 turbines worden ver vangen door veertien veel grotere exemplaren. Exploitant Aspiravi in vesteert er 20 miljoen euro in. Terwijl de sloop nog moet begin nen, zijn de funderingswerken voor de nieuwe 65 meter hoge mo lens al in volle gang. De afgedank te molens dateren van 1987. Het ging om het eerste windmolen park van België en één van de eer ste in West-Europa. De molens stonden model voor andere par ken, overal ter wereld. Het nieuwe park moet in maart volgend jaar gereed zijn. De turbi nes leveren dan 12 megawatt, goed voor 8500 gezinnen. De oude mo lens gaan in de verkoop als 'twee dehandsjes'. Voor de Vlaamse kust wordt hard gewerkt aan de bouw van verschil lende windmolenparken. Het aan tal breidt steeds verder uit; de nv Electrawinds uit Oostende (een consortium van C-Power, Holdco en Nuon) heeft inmiddels een ver gunning aangevraagd voor het ze vende en grootste park bij de Thorntonbank, 45 kilometer uit de kust van Knokke-Heist. De zo ne rond die bank is daarmee vol. De zeven parken zijn, zodra zijn gebouwd, goed voor de levering van 2300 megawatt elektriciteit, omgerekend 10 procent van het to tale Belgische stroomverbruik. Electrawinds zorgt ook voor een primeur. Er wordt onderzocht of bij de turbines een aantal rustplaat sen voor zeehonden kan worden verwezenlijkt. Volgens een woord voerster van Electrawinds noemen experts dat 'een kans, die een posi tieve weerslag kan hebben op het maritieme milieu'. Exploitant C-Power heeft de tegen slag bij de plaatsing van zes 184 ho ge molens op de Thorntonbank overwonnen. Vooral de harde wind speelde de bouwers parten. Een losgeslagen werkplatform be schadigde één van de sokkels en de kabel, die de stroom naar de wal moet transporteren, moest na beschadiging worden gekapt. Des ondanks hoopt C-Power vanaf 1 oktober de eerste stroom te kun nen leveren. Dominee Meeuse, afkomstig uit een Zeeuws geslacht, interesseerde zich als student al voor Koelman en zegt zich 'heel verwant' te voe len met hem. „Alleen dat extreme van hem, zoals het niet willen pre ken op kerkelijke feestdagen, zou ik niet zo willen doorzetten." Do minee Koelman vertaalde als stu dent al werken van Engelse en Schotse puriteinen. Hij was een voorvechter van de Nadere Refor matie. „Het is goed dat daar dit jaar aandacht aan wordt besteed, want Zeeland, en ook Sluis, heb ben een rijke historie. Daarom ben ik ook erg blij dat er een informa tiebord komt bij het Sint Janskerk hof in Sluis. Misschien prikkelt dat mensen om eens in de geschiede nis te duiken." Meeuse verzamelde werken van Koelman, waaronder eerste drukken. Koelman heeft 96 werken op zijn naam staan, som mige ervan worden nog herdrukt. Is er vierhonderd jaar later een na dere Nadere Reformatie nodig? Dominee Meeuse is daar heel be slist over: „Die blijft altijd nodig. De kerk moet altijd gereformeerd worden. Steeds weer terug naar de bron, juist ook persoonlijke refor matie blijft nodig." Meeuse zegt dit zijn gemeente elke zondag voor te houden. „Want een geloof dat aan de oppervlakte blijft, is geen waar geloof Daarom moet ook nu nog gezegd worden: 'Be keert u!"' En daarin klinkt ook de stem van Jacobus Koelman door. zie ook Spectrum, pagina 6 en 7 P. VAN EIJZEREN B.V. MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF Quistenburg 21 44545 PZ Borssele Tel. 0113-352040 Fax 0113-352259 en organiseren op 26 september van 10.00 tot 22.00 uur en 27 september van 10.00 tot 16.00 uur voorlichtingsdagen over het programma van de Kverneland groep en gps inclusief ploegbesturing. De nadruk zal liggen op het Vicon programma. Graag tot ziens bij: Van Eijzeren Borssele tel. 0113-352040 Kijk voor onze complete voorraad, meer informatie en een routebeschrijving op onze site www.vaneiizeren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39