I versluis willeboer Een wondere wereld ver Woorden van Jacobus Koelm _L ZES VRAGEN OVER jiggPI A Dominee Meeuse schreef een boek over i6e-eeuwse predikant. W »-* w-w arm oiltJ 9i,M M B 36 Zaterdag 20 september 2008 PZC In het hele land zijn proeverijen en activitei- I ten met streekproducten vanwege de Week van de Smaak. De landwinkels houden een 'Smaaktour op de Winkelvloer'. l^Hi y mM Naam: Jessy Baecke Leeftijd: 62 Woonplaats: Westdorpe Functie: mede-eigenaar van landwinkel de Bae ckermat in Westdorpe Amesteinweg 27 4330 EA Middelburg T 0118 - 62 90 56 F 0118- 63 47 16 E info@versluisenwilleboer.nl - beglazing - kunststof kozijnen - aluminium kozijnen l - hardglazen deuren en puien - rolluiken en zonwering www.versluisenwilleboer.nl door Cornelleke Blok Boerenkmcht uit een flesje? „Ja, de landwinkels verkopen een nieuw, fris fruitdrankje. Boerenkracht heet 't. Iedereen kan 't deze week komen proeven. Er zit ginseng in. Dat is een kruid dat de Chinezen al gebruikten om langer te blijven leven. Het drankje is goed voor de vermoeidheid en helpt tegen overspannen heid. Alles wat in het drankje zit, komt van het boerenland." En, werkt 't? „Ik heb het één keer geproefd. Ik dacht dat ik er wel een oppepper van kreeg." Wat is er nog meer te doen tijdens de smaaktour? „Elke dag zetten we een ander product in de picture. Zaterdag hebben we onze zelfgemaakte verse frites, belgische mayonaise en boerderij-ijs van de Bushoeven in Eeklo. Morgen is er truffelaardappelsoep. Dat zijn paarse aardappeltjes, waar je een delicatessesoep van kunt maken. Beet je spekjes, champignons en room erbij. Heerlijk! Je kunt ze ook koken en daarna frituren. Heel lekker als aperitiefje, met kruidenboter erop." Waarom zijn frites van de boerderij lekkerder dan die in de supermarkt? „Onze frites zijn niet bewerkt. Dat is toch het lekkerst. Producten van de boerderij zijn zo puur mogelijk: er zijn geen conserveringsmiddelen aan toegevoegd. Als je frites voorverpakt koopt, dan is er iets mee gebeurd, om ze langer houdbaar te maken. Dat gaat ten koste van de smaak. Wij laten deze week de smaakpapillen van mensen werken." Is dat nodig? „Ja, de producten smaken tegenwoordig zoveel hetzelfde, dat de smaak papillen een beetje lui geworden zijn. En dat terwijl je het verschil écht proeft. Het is moeilijk te omschrijven. Je kunt er eigenlijk alleen achter komen als je 't uitprobeert." Zitten mensen wel op boerenproducten te wachten? „Ja, de boerderij winkels komen steeds meer in de belangstelling. Onze klanten waarderen de echtheid en de puurheid van de producten. Men sen willen graag zien hoe iets gemaakt wordt. Als je het hele verhaal van een appel weet, ga je er bewuster mee om. Voor ons is het leuk dat we ons verhaal kwijt kunnen. We betrekken mensen bij ons werk. Een beet je belangstelling voor elkaar is nooit weg, in deze jachtige tijden." Q Kijk ook op www.weekvandesmaak.nlofwww.landwinkel.nl. Week van de Smaak in Zeeland In landwinkel de Baeckermat in Westdorpe zijn de hele week proeve- rijen. Vandaag en volgende week zaterdag kan er verse boerderij-frites, 'Belze Majoneis' en boerderij-ijs geproefd worden. Morgen en volgende week zondag heeft de Baeckermat truffelaardappelsoep uit Assenede en Baeckermat-wijn. Dinsdag is het zuiveldag met onder meer ouderwetse rijstepap. Woensdag en donderdag zijn landwinkeldagen en vrijdag is het likeurendag met onder meer paardenmelk-likeur uit Nieuw-Namen. Ook elders in de provincie zijn activiteiten en proeverijen. t- Folkloregroep Mooi Zeeland laat woensdagavond (19.30 uur) kleder drachten uit Zeeland zien in zorgcentrum Ter Valcke in Goes. Landwinkel Elenbaas in Arnemuiden opent vrijdag en zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur de deuren, ledereen kan appels, jam, ambachtelijke chips en appelsap komen proeven. Op de biologische weekmarkt in Noordgouwe zijn zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur allerlei proeverijen. Landwinkel De Zelke in Zierikzee houdt vrijdag en zaterdag proefda- gen, van 9.00 tot 17.00 uur. Wie nieuwsgierig is naar de Zeeuwse onderwaterwereld kan natuurlijk hele bibliotheken raadplegen. Je kunt ook zelf een kijkje nemen. Maar om te weten wat je dan ziet, hebben de Vlaamse en Nederlandse duikbonden Nelos en NOB en het Nationaal Park Oosterschelde een lijvig leerboek samengesteld, door Marcel Modde Een standaardwerk, durft bioloog Peter van Bragt (één van de negen au teurs) te beweren. Het is bedoeld om de bewustwording te versterken van iedereen die een zwak heeft voor het dieren- en plantenleven in de Oosterschelde, Grevelingen en het Veerse Meer. Dus niet alleen voor de sportdui- ker. Ook snorkelaars en strandjut ters krijgen na lezing van 183 pagi na's tekst en (vooral) beeld beter inzicht in de geheimen en achter gronden van een wondere water wereld. Zout én een beetje zoet. Geheimen die vaak al op geringe diepte of zelfs langs de vloedlijn worden prijsgegeven. Het boek wordt vandaag in Goes officieel gepresenteerd. Aan de tot standkoming van de eerste oplage van tweeduizend exemplaren ('die zijn zo weg') is vier jaar gewerkt, vertelt Van Bragt. „De bedoeling is vooral geweest het voor een brede groep interessant te maken. In Zee land worden jaarlijks zo'n miljoen Parende sepia's (inktvissen) vormen vooral in het voorjaar aan de Schouwse kant bi duiken gemaakt. Iedere duik levert waarnemingen op, maar lang niet iedereen heeft er benul van wat hij of zij is tegengekomen. Door meer sportduikers die techniek aan te leren, maken we beter ge bruik van de informatie die er on der water is; leren sportduikers be ter inschatten wat de impact van hun waarneming is geweest Verge- Zeeanjelieren kunnen zich ongeslachtelijk voortplanten. Daarom staan ze zo dicht bij elkaar en zijn ze identiek van kleur. foto Peter van Bragt lijk het bijvoorbeeld met sportvis sers of de vlinderstichting. In die kringen wordt door amateurs heel veel kennis verzameld. Vreselijk be langrijk! Een belangrijke voorwaar de om tot die kennis te komen, is dat je toegang moet hebben tot het milieu. Nu is dat voor iemand die weg is van vlinders niet zo erg moeilijk, maar onderwatersport is toch een heel specifiek iets, beoe fend door een relatief kleine groep liefhebbers." Van Bragt heeft niet de illusie dat het straks opeens zeldzame dieren regent. Al hoopt hij er wel voor zichtig op dat de kans op een bij zondere waarneming toeneemt. Zoals zeldzame sponzen die hier pas zijn ontdekt. Of een nieuwe soort uit de familie van kokerwor men. „Ooit één keer in Zeeland ge zien en gefotografeerd. Dat zou voor de wetenschap wel eens heel uniek kunnen zijn. Maar dat is niet ons doel geweest met dit boek", voegt de bioloog er onmid dellijk aan toe. „Hoe groter de ken nis, des te meer je kunt genieten van een duik. Daar gaat het vooral om." door Tineke Smits GOES - Jacobus Koelman was een groot voorvechter van de Nadere Reformatie. Deze beweging, die vierhonderd jaar geleden ontstond in de gereformeerde kerken, vroeg aandacht voor de doorwerking van de bijbelse boodschap in het dagelijkse leven. Dominee C.J. Meeuse uit Goes presenteert zater dag 18 oktober in Sluis een biogra fie over Jacobus Koelman. Koel man was van 1662 tot aan zijn dood in 1695 predikant te Sluis, hoewel hij er in 1675 werd verban nen. „Het moet duidelijk zijn dat domi nee Koelman nooit is afgezet. De overheid was wel tegen hem, maar alleen de classis van samenwerken de gemeenten kan een predikant afzetten en dat is toen niet ge beurd." Toch durfden veel kerken Koelman niet meer op de kansel te laten, uit angst voor de overheid. „Die houding van de overheid komt met name doordat Koelman hen bestreed. Hij was het er niet mee eens dat ze bijvoorbeeld mee konden beslissen over welke predi kant de kerk wilde beroepen. En als iemand zich op de één of ande re wijze misdragen had, weigerde Koelman hem aan het Heilig Avondmaal; hij maakte geen on derscheid tussen de burgemeester of een handwerksman."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38