Wat een beetje zotheid al niet brengt 'Uitvinding telescoop veranderde de wereld' Aanpak ruzies tussen fietsende scholieren '•mk r 1 Sauer en Van Gessel renoveren oude panden in Vlissingse centrum. Scholen en politie willen veiligheid op fietsroutes vergroten. Expositie '400 jaar Telescopie' geopend in Zeeuws Museum. OP ZOEK NAAR WOONRUIMTE? OF WILT U WOONRUIMTE VERHUREN? www.rotsvast.nl w PZC Zaterdag 20 september 2008 27 Kleding Voor p/ kids teens I v Maten vanaf j l'jfl 92-176 en maten rfmjjj St. Janstraat 10 Middelburg h ^4-?ï door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De meeste mensen met een béétje geld gaan voor een penthouse op de boulevard. De Sauers en het echtpaar Van Gessel niet. Zij kochten krotten aan het Vlissingse Bellamypark en maak ten er paleizen van. „Je moet juist blij zijn dat iemand zo zot is om er miljoenen in te ste ken", zei Tineke Verhage bij de be kendmaking van de verkoop van het voormalige Stedelijk Museum. De oud-wethouder wenste die woorden later te nuanceren, maar dat hoeft niet van Humares-direc- teur Wijnand Van Gessel. Hij heeft het vaak zat gehoord. Ook toen hij het oude Vestzak-theater omtoverde tot kantoor. „Je moet door de rommel heen durven kij ken. En een bestemming hebben. Anders lukt het niet." Daan Sauer moest vooral ook door de bierleidingen heen kijken, toen hij er zijn woonhuis in voorstelde. De oude Frapo's is nu ontvangst hal en waar nu gewoond wordt, zat vroeger studentensoos Coco's. Alleen de foto's verraden dat nog. „Mijn vrouw zag het helemaal zit ten, vanaf dat moment had ik er ook alle vertrouwen in. Al hebben we nog wel een robbertje moeten vechten met de welstandscommis sie. Die vond de blauwe kleur voor de gevel aanvankelijk maar matig. Inmiddels staat er een foto in het jaarverslag van de gemeente." In de studentensoos is Sauer nooit geweest, maar toevallig dat hij als notaris in 1986 zijn huidige pand nog per akte overdroeg. Van Ges sel was natuurlijk al 'vele malen' in het stedelijk museum geweest. 'Het werkt aanstekelijk: ineens begon iedereen in het Beursstraatje ook' Nooit had hij kunnen vermoeden dat hij er nog eens Japanse schuif deuren in zou hangen. „Voor Hu- mares ben ik destijds ook bezig ge weest met het Van Dishoeckhuis, maar dat was onbegonnen werk. door Dewi Gigengack GOES - De Goese middelbare scho len beraden zich de komende we ken op concrete acties om verdere trammelant tussen fietsende scho lieren te voorkomen. De scholen voelen zich medever antwoordelijk voor het gedrag van leerlingen op fietsroutes en willen vechtpartijen dit jaar voor zijn. Di recteuren van het Goese Lyceum, Calvijn College, Ostrea Lyceum en Edudelta College Goes hebben al onderling contact. „We willen we- Ongelofelijk toch, dat de gemeente zo'n prachtig pand liet afbreken. Het heeft een tijd geduurd voor ze haar monumenten ging koesteren. Toen kon ze die voor het tienvou dige terugkopen van mensen van buiten, die de panden in verval lie ten, en alsnog opknappen." Terwijl renovaties de binnenstad zó goed doen. Dat zag Van Gessel wel, toen hij aan de slag ging bij het Vestzak-theater. „Ineens begon iedereen in het Beursstraatje ook." En nu is ook het Groenewoud aan gestoken, constateert Sauer. „Over al staan steigers, zijn schilders be zig. Als straks het Bellamypark zelf ook is opgeknapt en dat gaat nog een beetje meer bruisen, hoeven toeristen hier tenminste niet meer te vragen waar het centrum is." Genieten van onze opruiming showroom modellen ten hoe groot het probleem is, waar het zich voordoet en welke leerlingen erbij betrokken zijn", zegt Bert Vogel, algemeen direc teur van het Calvijn College. „Dan gaan we met hen het gesprek aan." Ook de politie doet steeds meer om onveilige situaties onderweg van en naar school te voorkomen en te bestraffen. „De politie wil de problemen tussen scholieren be perken en het veiligheidsgevoel vergroten. Maar ook de scholen moeten zich bewust zijn van de problematiek. Daarom willen we bij ruzies tussen leerlingen van ver schillende scholen, die scholen met elkaar in contact brengen", al dus woordvoerder Alwin Don. door Emile Calon MIDDELBURG - Negen maanden na dat Middelburger Hans Lipperhey zijn verrekijker had gedemon streerd in Den Haag, precies vier eeuwen geleden, was die vinding al over heel Europa verspreid. On gekend, zo vindt oud-Middelbur ger en wetenschapper Huib Zuid ervaart van het Huygensinstituut nog steeds. Volgens hem besefte ie dereen direct de voor die tijd onge kende mogelijkheden voor weten schap, het militaire bedrijf en de zeevaart. Zuidervaart was gisteren aanwezig bij de opening van de expositie '400 jaar Telescopie' in het Zeeuws Museum. In een van de ruimtes van het museum liggen en hangen een vijftigtal kijkers uit de collectie van verzamelaar Peter Louwman. Directeur Valentijn Bijvanck van het Zeeuws Museum is trots dat het hem gelukt is zoveel mooie exemplaren bijeen te krijgen in Middelburg. Hij beschreef gisteren hoe, vooral in de zeventiende eeuw, een kijker een statussym bool was geworden. Welgestelde lieden hadden minstens een zo'n kijker ergens in hun huis, vaak al leen om mee te pronken tegen hun bezoek. De Middelburgse burgemeester Koos Schouwenaar vergeleek de uitvinding van de verrekijker met die van het vuur en het wiel. „Uit vindingen die de wereld verander den." „De uitvinders van het vuur en het wiel zijn niet bekend. Die van de kijker wel", vervolgde hij. „Hans Lipperhey of zijn buurman Zacharias Jansen", aldus de burge meester. Volgens Zuidervaart leidt het geen twijfel dat Lipperhey diegene is ge weest die als eerste een werkbare kijker demonstreerde. Deze brillen maker en glazenslijper leverde er in totaal vier aan de Staten Gene raal en kreeg daar het destijds zeer forse bedrag van negenhonderd gulden voor. Van dat geld kon hij direct een huis in Middelburg ko pen. Uit onderzoek weet Zuidervaart dat Lipperhey eigenlijk op nog veel meer geld hoopte. „Hij wilde aanvankelijk duizend gulden per stuk." Daan Sauer moest een robbertje vechten met de welstandscommissie. Die vond de blauwe kleur voor de gevel aanvankelijk maar niets, foto Ruben Oreel Bezoek ons aart de Londenseha Kaai 45 in Middelbuit) GRATIS VOOR VERHUURDER! ROTS-VAST GROEP De grootste! verhtiuffTiakólêinf van Nederland T, 0118-611412 E. middeiburg#rotsvast ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29