Meningen Wijkwens geeft het voorbeeld Journalist als observator 'Prinsjesdag, een dag om nooit te vergeten' PZC Zaterdag 20 september 2008 1 5 EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Hij hoopt van harte dat de proef flopt. Een vriend van mij heeft een autoverhuurbedrijf in Amster dam en was net als ik verrast door het nieuws dat je een vingerafdruk moet afgeven als je een auto huurt. „Het is een wens van de gro te verhuurbedrijven, waar de be trokkenheid van de werknemer voor het bedrijf klein is", zegt hij. De proef wordt niet zomaar uitge voerd. Verhuurbedrijven leiden per jaar honderdduizenden euro's schade omdat huurders auto's ste len of vernielen. Zelfs als ze een le gitimatiebewijs hebben overlegd, is het nog vaak moeilijk om de schade te verhalen op de huur ders. Dat is natuurlijk wel een pro bleem. Mijn vriend heeft die problemen niet. „Wij verhuren geen snelle en dure auto's, die geliefd zijn bij die ven. Wij zijn een kleine speler in de verhuurbranche. We weten met wie we werken en wie we te genover ons hebben. Dat maakt de kans op misbruik kleiner. De lijn tjes zijn kort, de organisatie goed." Hij zou zelf geen vingerafdruk afge ven om een auto te huren en wil dit ook niet verlangen van zijn klanten. „Er kan wel van alles ge vraagd worden." Deze week waarschuwde een psy chologe voor het effect van dit soort maatregelen. De samenle ving verkild, het wantrouwen naar elkaar neemt toe en argwaan wordt in de hand gewerkt. We be steden te veel aandacht aan het slechte in de mens en dat is geen basis voor een aangename maat schappij. Veel meer verwacht ik van de an dere benadering, waar ik deze week mee te maken kreeg. Voor Woongoed Middelburg was ik ju rylid voor het project de Wijkwens/Leefbaarheid. Huurders hadden volop plannen ingediend voor hun leefbare buurt. Vooral die wijkwensen werden beloond die het gemeenschapsgevoel ver sterken. Dat waren de sociale ac ties, die gebaseerd zijn op weder zijds vertrouwen. Hartverwarmen de voorstellen, waar je een goed ge voel van krijgt. Soms is één en één drie. Neem nou de samenwerking tussen de PZC en Dynamica (de familieloop) of het project Vertel uw Verhaal (Het Zeeuws Museum en de PZC). Recentelijk toonde de Zeeuwse bibliotheek een expositie van Scoop/Nieuw Zout, over de Gereformeerde gezindte in Zeeland, met foto's van Jan Banning en interviews van PZC-journaliste Ondine van der Vleuten. Hoe ervaren betrokkenen de samenwerking in dit soort projecten en wat is de meerwaarde hiervan? Ondine van der Vleuten, PZC-redacteur: „Samen werking heeft zo zijn voor delen. In het project Zichtbaar Ge loven heb ik zeven gezinnen van de Gereformeerde gezindte mogen interviewen. Dat was te danken aan de bemiddeling van de stich ting Nieuw Zout. Ik ben er nog niet zo zeker van dat deze gezin nen ook 'ja' hadden gezegd als de PZC hen had benaderd. Het is niet niets, uitgebreid te worden onder vraagd en geciteerd over een gevoe lig onderwerp als het geloof Te meer daar de Gereformeerde ge zindte in het algemeen terughou dend is als het gaat om contacten met de 'buitenwereld'. Het uiteindelijke resultaat is een expositie en een serie artikelen die een goed beeld geven van het dage lijks leven van de bevindelijk gere formeerden. En daarmee is de sa menwerking wat mij betreft ge slaagd." Dick van den Bout van Scoop, de opdrachtnemer van het project: „Zo kan het ook. Dat dacht ik toen ik de verhalen over Zichtbaar Geloven las in de PZC. Ik was er trots op dat mijn krant op zo'n respectvol le manier 14 tot 20 procent van de Zeeuwse bevolking in beeld heeft gebracht. Het uitgangspunt van de samen werking was dat we het beste uit iedereen naar boven wilden laten komen. Dat is nodig, want het is geen simpel thema. Dat is ons ge lukt, iedereen heeft een glansrol kunnen spelen. De pers is er niet alleen om een persbericht naartoe te sturen. De pers is er ook om een moeilijk thema voor een groot publiek goed neer te zetten. We hebben samengewerkt zonder dat daar contracten aan te pas zijn ge komen, zonder uren van overleg. We hebben de mouwen opge stroopt en gewoon gedaan. Ton Brandenbarg van de Zeeuwse bibliotheek: „We wilden een inkijkje geven in het leven van Gereformeerde ge zindte. We wilden niemand te kijk zetten. Nico Out betrok foto graaf Jan Banning erbij. De foto graaf is bij uitstek geschikt om met deze opdracht in zijn achterhoofd gezinnen te portretteren. We had den het beeld, maar nog geen ver haal achter de foto's. Toen klopten we bij de PZC aan. Hoofdredac teur Peter Jansen zei dat het een nieuw fenomeen was, 'want meestal zoeken we zelf het nieuws op', maar hij wilde meewerken. Al le partijen hebben elkaar bena derd met respect, geïnterviewde en interviewer, fotograaf gefoto grafeerde. Ook al ben je het niet eens met eikaars opvattingen, je neemt waar, komt met elkaar in ge sprek en noteert. Dat is een soort journalistieke kunstvorm gewor den met een heel mooi resultaat." Willem Cornelis Murre uit Vlissingen was op Prinsjesdag een van de wachtenden in de Zeeuwse erehaag voor ko ningin Beatrix. „Het was een gebeurtenis om nooit te vergeten", zegt hij. Murre voelde zich bevoorrecht dat hij een onbelemmerd zicht had op de koningin en dat hij de hele stoet van dichtbij aan zich voorbij had zien trekken. „Achter de dranghekken staan de mensen rijen dik. Ze willen met hun came ra's dit goud vereeuwigen. Het is een schouwspel waar het publiek zich aan vergaapt. Ook de traditioneel Zeeuwse klederdracht wordt vaak vastgelegd. Het is opvallend dat veel jongeren vragen 'waar ko men jullie vandaan'? Sommigen denken nog dat Zeeland uit eilan den bestaat! Blijkbaar hebben aardrijkskunde en geschiedenis voor het onderwijs geen prioriteit. Het lijkt mij de hoogste tijd om dit stukje cultuurgeschiedenis flink bij te spijkeren. Ik hoop dat er nog steeds mensen bestaan die deze folklore kunnen waarderen en onze rijke geschiedenis aanvaarden als een bron van inspiratie. Kortom, Prinsjesdag 2008 was voor mij één dag om nooit te vergeten. Luctor et Emergo!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15