Meningen 'Chinese gehandicapten grote winnaar' Paupers en prinsen stemmen in ondemocratisch Swaziland 1 4 I Zaterdag 20 september 2008 PZC Prinses Margriet is laaiend enthousiast over Paralympics. Ongenoegen neemt toe onder bevolking van bergstaatje. Scharrelei? Bijstand Snackwagen door Hans Jacobs Prinses Margriet praat vooral in superlatieven over de Para lympische Spelen in Peking. Ze verheugde zich ook enorm op het weerzien met de Nederlandse deelnemers, van wie de medaille winnaars gisteren door koningin Beatrix en de prinses werden ont vangen op paleis Noordeinde. De Chinese gehandicapten zijn vol gens haar de 'grote winnaars' van de Spelen. Prinses Margriet omschrijft een ontroerend moment tijdens de eer ste dagen van de Paralympische Spelen in Peking. Ze mag de me dailles uitreiken voor het speerwer pen. Een Chinees heeft goud. „Daar staat hij dan, een vol sta dion zingt voor hem uit volle borst het volkslied, terwijl zijn be staan een paar jaar geleden nog werd ontkend." In China waren of ficieel geen mensen met een han dicap, legt Margriet uit. „Je zag hen niet, zij waren weggestopt. Nu zijn er opeens 82 miljoen, ze worden erkend, hebben facilitei ten gekregen." Pure winst volgens de prinses. Ook in Nederland valt nog wat te leren. „We moeten kij ken naar wat mensen wél kunnen in plaats van naar wat ze niet kun nen. Dat geldt ook in de maat Op paleis Noordeinde worden de paralympiërs gehuldigd in aanwezigheid van prinses Margiet. foto David van Dam/CPD schappij, op de arbeidsmarkt bij voorbeeld. Er is nog veel meer mo gelijk. Sport kan, zoals is aange toond, daarbij enorm helpen." Prinses Margriet mag gerust een pionier worden genoemd. Samen met echtgenoot Pieter van Vollen hoven stond ze in 1980 bij de Spe len in Arnhem al vooraan om de gehandicaptensport vooruit te hel pen. „Het enthousiasme van de at leten en de inzet van vrijwilligers en iedereen eromheen, was het zelfde als nu in Peking, maar daar mee houdt elke vergelijking op", zegt de prinses, voordat ze samen met de koningin de rode loper uit legt voor de Nederlandse medaille winnaars in Peking. „Het is profes sioneel geworden." In 2004 klopte de voorzitter van het Internatio naal Paralympisch Comité (IPC) bij haar aan, met de vraag of ze lid wilde worden van het erecomité. „Ik wilde niet meer aan de organi serende kant zitten, maar de Spe len promoten en met anderen brainstormen over de aanpak. Er valt voor de Paralympische sport nog veel te winnen. De prinses ver telt met een knipoog over haar ontmoeting met de Chinese presi dent Hu Jintao in de Grote Hal van het Volk, voorafgaand aan de openingsceremonie. „In de bus werden we gedrild. Eerst de presi dent een hand geven, tussen hem en zijn vrouw in gaan staan, naar de camera kijken, en dan de presi dentsvrouw een hand geven en doorlopen. Hij wilde natuurlijk niet twee keer handen schudden met iedereen." De instructies ten spijt ging het nog vaak mis, lacht de prinses. Margriet was niet voor het eerst in China, maar het land dat ze in de jaren tachtig tijdens een privéreis leerde kennen, is in middels onherkenbaar veranderd. „Het was een cultuurschok", zegt ze. Prins Willem-Alexander heeft al een paar keer zijn steun uitge sproken voor een Nederlandse kan didatuur voor de Olympische Spe len van 2028, honderd jaar na de Spelen van Amsterdam in 1928. De Paralympische Spelen komen dan automatisch mee. Kan Nederland dat aan? „Waarom zouden we het niet kunnen? We hebben daarover in Peking ook gesproken. Er is geen vergelijking met China. We kunnen het nooit op die manier doen en dat moeten we ook niet willen", zegt ze. Maar net als haar neef ziet de prinses vooral positie ve effecten. „Het stimuleert de sport in de breedte, je maakt ons Ömeer sportbewust." www.royalblog.nl door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - In Swaziland regeert één van de laatste nog absolute vor sten ter wereld, koning Mswati de Derde. Gisteren waren er parle mentsverkiezingen. Bongani Wakansuthu wil zijn ech te naam niet noemen. De politieke analist omschrijft de parlements verkiezingen als een 'farce', en zo iets onder je echte naam zeggen, doet je in de cel belanden. „Die verkiezingen waren tijdverspil ling." In het bergstaatje dat grenst aan Zuid-Afrika, groeit volgens Wa- kamsuthu het ongenoegen. Ter wijl de bevolking haar stem uit bracht voor een nieuw parlement, wapperden her en der nog slingers van het dubbele feest dat het land onlangs vierde. Zowel Swaziland als koning Mswa- ti werd veertig jaar oud. „De extra vagante festiviteiten maakten me misselijk. Dit land bestaat uit lou ter prinsen in paleizen en paupers in hutten. En de hutbewoners had den geen reden om feest te vie ren." Het getal veertig keert anno 2008 overal terug in het dagelijkse leven van de ruim één miljoen Swazi's. Veertig procent van hen is werk loos en bijna hetzelfde percentage is hiv-positief. Daarmee heeft Swa ziland het hoogste infectiepercen tage ter wereld. Mede daardoor haalt slechts één op de vier Swa zi's de veertigste verjaardag. Om de verspreiding van aids tegen te gaan, wordt geadviseerd zich te beperken tot één partner. Koning Mswati, een monarch met absolu te macht, lapt dat aan zijn laars. Hij heeft dertien vrouwen en liet onlangs zijn oog laten vallen op een ander mooi meisje tijdens de jaarlijkse rietdans. Dan dansen zo'n tienduizend maagden in rie ten rokjes en ontblote borsten in een lange rij langs het koninklijk bordes. Het is de bedoeling dat de vorst een nieuwe echtgenote uit zoekt. De vader van de huidige ko ning verzamelde op die manier meer dan zeventig echtgenoten die hem ruim tweehonderd kinde ren schonken. Elke koningin krijgt haar eigen pa leis en ook alle prinsen en prinses sen wonen in mooie huizen. Dat wordt allemaal betaald uit de ko ninklijke huishoudpot. Koning Ms wati staat op nummer vijftien op de lijst van de rijkste vorsten ter wereld. Zeventig procent van zijn onderdanen moet echter rondko men van minder dan een euro per dag. „Er klinken meer kritische gelui den over de koning en zijn hofhou ding", constateert de Zuid-Afri kaanse politieke analist Allister W* In Swaziland vonden gisteren par- lementsverkiezingen plaats. Er is veel onrust onder de bevolking. Veel inwoners hebben geen werk. Sparks. „Maar ik twijfel er niet aan dat uit een referendum zou blijken dat de overweldigende meerder heid van de Swazi's hun koning niet kwijt wil. Ze bewonderen en aanbidden hem." De eisen voor meer democratie werden in 2006 ingewilligd met een nieuwe grondwet die op pa pier democratischer klinkt, maar in werkelijkheid alle macht bij de vorst houdt. Wel kwam het twee maanden gele den in de hoofdstad Mbabane tot geweld toen protesterende Swazi's winkels bekogelden, een markt plunderden en een bus in brand staken. Zij uitten hun frustratie over de gestegen prijzen, veroor zaakt door de hoge olieprijs. „De koning doet veel goede din gen en het volk houdt van hem en respecteert hem", vertelt de 23-jari- ge student Henry Diamini. „Als er iets misgaat, ligt dat aan zijn advi seurs. Zij denken meer aan zich zelf dan aan het volk." In het buitenland, en vooral in het buurland Zuid-Afrika, groeit de kritiek op koning Mswati. De vorst kan het prima vinden met de Zim babwaanse president Robert Muga be, ook een buitenbeentje in de in ternationale gemeenschap. „Net als tegen Mugabe zouden er sanc ties moeten komen tegen Mswati", meent Swazi-analist Bongani Wa- kamsuthu. „We kunnen hem als koning handhaven, maar hij moet in zijn eigen onderhoud voorzien en het regeren overlaten aan een groep democratische deskundi gen." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Het woord scharrelei is op zich al volksverlakkerij omdat mensen denken dat ze dan eieren kopen van scharrelende in een wei en dus buitenlopende kippen (PZC, 19-09). Dit blijkt uit het kraam- werk dat wij regelmatig voor de Partij voor de Dieren doen en wij mensen een test aflaten nemen om te kijken wat ze weten van de kip en het ei. Dat deze legkippen van scharreleieren opgesloten zit ten in een stal met z'n negenen op 1 vierkante meter en nooit buiten komen, wordt er door de sector niet bij verteld. Ook wordt nog eens de pijnlijke ingreep van sna velknippen of afbranden toege past. De bezoekers schrikken daar echt van en vinden dat ze door de informatievoorziening van de over heid en de sector voor de gek wor den gehouden. Dat nu eiersalade met legbatterijeieren ook nog eens scharreleiersalade genoemd mag worden is toch wel helemaal te gek voor woorden. Hoe meer kun je besodemieterd worden? Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge- In de PZC van 13 september stond een stuk over gemeenten die bij standsgerechtigden dwingen tot psychotherapie. Helaas worden mensen niet alleen op die manier onder druk gezet. Ik zie met stij gende verbazing hoe vrienden van mij, die bijstandsgerechtigd zijn, worden behandeld. Ambtenaren gaan met hen om alsof ze uitschot zijn. Ze moeten soms maanden lang op hun uitkering wachten en maar zien hoe ze in die tussentijd overleven. Mensonterend. Intus sen sussen wij ons geweten, want we doen toch iets voor de sociaal zwakkeren. We sturen ze toch bij voorbeeld naar re-integratiebedrij- ven (ook onder druk) Kapitalen worden er aan uitgegeven, maar slechts weinigen echt geholpen. Ik verzamel verhalen met ervaringen van bijstandsgerechtigden om ze te bundelen. Ik heb hier aan 150 woorden niet genoeg om uit de doeken te doen hoe erg het is. Daar lusten de honden geen brood van. Cayla Aerssens Batenburg 47, Vlissingen In de PZC van 9 september stond het bericht dat de snackwagen van de heer van Gilst moet vertrekken van zijn stekje langs de N57 bij Serooskerke (S). Dit in opdracht van de gemeente Schouwen-Dui- veland als gevolg van het nieuwe standplaats- en ventbeleid. Wie verzint nu zo iets? De snackwagen staat op een schitterende locatie, staat niemand in de weg en op een veilig punt. Het is juist een klein beetje service voor de passe rende recreant, hetzij op de fiets of met de auto voor een bak koffie of een snackie. En wat te denken van de inwoners van Serooskerke. Deze mensen maken dankbaar ge bruik van de snackwagen. En ten slotte niet te vergeten voor de eige naar zelf, die op een prima plaats zijn boterham verdient. Al met al is het voor mij onbegrijpelijk en het is te hopen dat het gemeente lijk beleid herzien wordt! L. van Dongen W. Alexanderstraat 10 Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14