m 35 wonen m Verbouwen: vergunning nodig? El Sinds vijf jaar hoeft voor een aantal kleine verbouwingen geen vergunning worden aangevraagd. Maar er schuilen vele adders onder het gras, want de ene carport is de andere niet. door Alice Plekkenpol wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 20 september 2008 redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Woningcorporaties verkopen minder huizen aan huurders Woningcorporaties hebben in 2007 minder huizen verkocht aan huur ders. In 2006 deden de corporaties 15.800 woningen van de hand, een jaar later waren dat er 14.600. Dat staat in een overzicht van het Cen traal Fonds voor de Volkshuisves ting, dat minister Vogelaar naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Zij noemt de afname teleurstellend. Veel corporaties doen de laatste tijd juist hun best huizen aan huurders te verkopen. Wel gaat de productie van koopwoningen omhoog, ver wachten woningbouwverenigingen. Beurs Second Home 2008 over aankoop tweede huis Alle ins and outs bij de aankoop van een tweede huis in het buitenland komen aan de orde tijdens Second Home International 2008. Op de beurs, van 10 tot en met 12 okto ber in de Jaarbeurs Utrecht, kunnen bezoekers onder meer een lezingen programma bijwonen. Sprekers de len hun ervaringen met betrekking tot de aankoop van een tweede huis en lichten fiscale en financiële aspec ten toe. Ook zijn exposanten aanwe zig met een divers huizenaanbod. Snuffelen tussen het grote aanbod 'second homes', foto David van Dam Piet Boon levert maatwerk- én 'prêt-a-porter'-keukens Een keuken van Piet Boon was altijd maatwerk. Daarin komt nu verande ring, want op de Woonbeurs in Am sterdam (30 september tot en met 5 oktober) presenteert de ontwer per een nieuw concept: CAST by Piet Boon. De serie bestaat uit stan daardunits, waarmee je zelf een keu ken samenstelt en aanpast aan je ruimte. De 'prêt-a-porter'-keuken is na de beurs te koop via Piet Boon dealers. Prijzen zijn op aanvraag, maar vallen in het hogere segment. www.secondhome.nl www.pietboon.nl Een schotelantenne monteren, is aan de voorkant niet vergunningvrij. Al veel harmonieuze ver houdingen tussen bu ren heeft hij zien stran den door verbouwin gen. „Overleg daarom altijd als je van plan bent je huis te veranderen", zegt Hans Niemeijer. Als coördinator Bouw- en Woning toezicht bij de gemeente Enschede weet hij waarover hij praat. Sinds 2003 mogen diverse kleine aanpassingen zonder bouwvergun ning worden uitgevoerd. Maar daar aan zitten vaak zoveel voorwaar den, dat het raadzaam is van tevo ren buren te informeren én con tact op te nemen met de gemeen te. Zo is een carport kleiner dan 10 vierkante meter, minimaal meter uit de erfgrens en een stuk achter de voorgevel geplaatst, vergunning- vrij. Maar niemand wil zo'n 'on praktische' carport, dus moet er toch een zogeheten lichte bouwver gunning komen. De bouwregels zijn landelijk vastge steld, maar worden door gemeen ten getoetst. In theorie kan het dus zo zijn, dat wat de gemeente Den Bosch goedkeurt, in Goes, Apel doorn of Nijmegen niét mag. „Maar dat komt zelden voor, alleen als er bijvoorbeeld een welstands commissie aan te pas komt. Vooral lichte bouwvergunningaanvragen worden doorgaans snel en soepel afgehandeld", weet Niemeijer. Bij een dakkapel is van belang waar op het dak hij wordt geplaatst. Wel of geen vergunning Meestal vergunningvrij: dakka pel achterzijde, schutting, klei ne schuur, schuifpui/kozijn ach terzijde, schotelantenne (niet aan voorgevel), kleine carport uit de erfgrens, garage, serre, dakraam Meestal lichte bouwvergun ning: dakkapel voorzijde, car port op erfgrens, erker, kozijn voorzijde Meestal reguliere bouwvergun ning: nieuwbouw, dakopbouw, grote aanbouw De vuistregel voor verbouwingen: binnenshuis is geen vergunning nodig, bij werk aan de buitenkant wel. foto's CPD De vuistregel voor verbouwingen: binnenshuis heb je geen vergun ning nodig, voor verbouwingen aan de buitenkant wel. Daarop zijn weer talloze uitzonderingen. Voor een monument is altijd toestem ming vereist. Aanpassingen aan de achterzijde, dus uit het zicht, zijn vaak vergunningvrij, maar dezelfde aanpassingen aan de voorzijde van het huis niet. Wie een hypotheek heeft, moet officieel ook voor ver bouwingen binnenshuis toestem ming vragen aan de geldverstrek- ker, omdat deze niet wil dat het huis in waarde keldert. Gezien de vele uitzonderingen en voorwaarden is het raadzaam te checken of een bouwvergunning nodig is, alvorens aan de slag te gaan. Dat kan via de website van het ministerie van VROM (www.vrom.nl), waar ook folders gedownload kunnen worden en een aanvraagformulier kan worden ingevuld. Dezelfde informatie is te vens verkrijgbaar bij gemeenten, af deling Bouw- en Woningtoezicht, die de bouwaanvraag afhandelen. Soms zijn extra vergunningen no dig, zoals een kapvergunning, sloopvergunning, milieuvergun ning of uitritvergunning. Het aanvragen en verkrijgen van een vergunning neemt soms maan den in beslag. De regel is: hoe sim peler de aanvraag, hoe sneller ant woord. Bij een lichte procedure is dat binnen zes weken, een 'regulie re aanvraag' duurt langer. Pas op als je niet kunt wachten met bou wen. Het komt voor dat al verge vorderde verbouwingen halverwe ge moeten worden afgebroken. Zelfs wie de vergunning heeft, kan te maken krijgen met klagende bu ren. Wordt een bezwaarschrift van omwonenden tegen een al afgege ven bouwvergunning toegekend, dan kan de boel alsnog afgeblazen worden. Hans Niemeijer: „Zelf heb ik dat nog nooit meegemaakt, maar wel komt een zaak soms voor de rechter als bijvoorbeeld over de erfgrens wordt gebouwd. Dan moet aan klagende buren een afkoopsom worden betaald." Er geldt nog een speciale regel: wie niet binnen een halfjaar na het verkrijgen van de bouwvergunning met de klus begint, raakt de toe stemming ook kwijt. Een bouwvergunning is niet gratis. Er wordt een percentage van de bouwsom verlangd. Bij bouwkos ten tot 5.000 euro zijn de kosten too euro, bij bouwkosten tussen 5.000 en 250.000 euro gaat het om 100 euro, vermeerderd met 19,25 euro voor elk bedrag van 1.000 eu ro waarmee de eerste 10.000 euro van de bouwkosten wordt over schreden. Bij een verbouwing van circa 70.000 euro is de aanvrager dus zo'n 1.500 euro aan leges kwijt. rjr* Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 125