reizen heeft DDR achter zich gelaten m De Duitse stad Zwickau is meer dan de Trabantstad. Wiel Beijer ging op pad in deze monumentale middeleeuwse stad, die nauwelijks nog herinnert aan de grauwe DDR-jaren. PZC Zaterdag 20 september 2008 reizen@wegener.nl gjg| 024-3650360 Zwickau Net als elders in de voor malige DDR waait ook in Zwickau de fris se wind van verande ring. Die voel je overal om je heen als je door het centrum van dit charmante Saksische stadje wandelt. Neem de skaters op het pleintje rond het monumentale beeld van de componist Robert Schumann, de beroemdste zoon van Zwickau. Twintig jaar geleden was Zwickau nog een grauw industriestadje in de socialistische heilstaat en be hoorden dit soort subculturen niet tot het normale straatbeeld van so cialistische schaarste en Stasi-spio- nage. Er is veel veranderd sinds eind 1989 de Muur viel. De stad telt 95.000 inwoners. Ten tijde van de hereniging waren dat er nog zo'n 30.000 meer. Velen trokken na de Wende westwaarts, op zoek naar een beter bestaan. In Zwickau herinnert eigenlijk niet zo gek veel meer aan veertig jaar so cialisme. Het stedelijk verval is een halt toegeroepen. Met zijn winkelstraten en het nieu we overdekte winkelcentrum is het stadscentrum helemaal van de ze tijd. Veel monumenten zijn al gerestaureerd. De meest gehate straatnamen zijn veranderd. Zo redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 heet het voormalige Stalinplein te genwoordig heel vriendelijk Platz der Völkerfreundschaft, maar heb ben de vooroorlogse socialisten van het eerste uur Rosa Luxem burg en Friedrich Engels hun stra ten mogen behouden. Dat het monumentale centrum van Zwickau ondanks de aanhou dende bombardementen op ande re Duitse industriesteden tegen het einde van de TWeede Wereldoor log vrijwel ongeschonden bleef, was aan de plaatselijke held Arno Rau te danken. Op t7 april 1945 voorkwam hij in zijn eentje dat ge allieerde bommenwerpers de stad platgooiden. Uit noordelijke en westelijke rich ting naderden in die laatste oorlogs dagen Amerikaanse troepen de stad. Om de verovering gemakkelij ker te laten verlopen, wilden de Amerikanen Zwickau bombarde ren. Arno Rau was lid van de lucht bescherming. Toen de bommen werpers onderweg waren naar zijn stad, beklom Rau de trappen van de toren van de St. Marien dom kerk en hing een witte vlag uit. Ook liet hij de kerkklokken uitbun dig luiden. De bommenwerpers bo gen af en losten hun bommenlast elders op het ineenstortende Der de Rijk. De Amerikanen verover den de stad zonder één schot te los sen en Zwickau bleef de monu mentale stad die het was. Een deel van de Amerikaanse be zetters nam voor korte tijd intrek in het schitterende, in Jugendstil gebouwde dans- en concertpaleis Neue Welt aan de Leipzigerstrasse. Horecaman Richard Harrer bouw de het in t903. Er konden in die da gen wel drieduizend mensen in om er naar een concert te luisteren of te dansen. Het paleis met zijn twaalf enorme damesbeelden die het plafond dragen, is recent geres taureerd. Misschien hebben de Amerikanen in t945 ook nog kunnen zwem- Martinair vliegt met omweg naar Barbados Martinair vliegt weer op het Caribi sche eiland Barbados. De maatschap pij vliegt via Miami, van waaruit op de heenreis de volgende dag verder wordt gevlogen met partner Ameri can Airlines. Er moet dus een over nachting worden geregeld. De terug reis is wel op dezelfde dag, maar ook met een overstap. Virgin Atlan tic en British Airways onderhouden overigens dagelijkse en snellere ver bindingen via Londen naar het ei land. www.visitbarbados.nl Meeste gasten boeken kuurhotel tegen stress Voor 60 procent van de hotelgasten is het behandelen of voorkomen van stress een van de belangrijkste redenen een verblijf in een kuurho tel te boeken. Dit blijkt uit onder zoek van het Duitse Institut fur Frei- zeitwirtschaft. „Hoewel de resulta ten betrekking hebben op Duitsers, denk ik dat dit ook in hoge mate geldt voor gasten uit Nederland en België", meent directeur Michael Al- tewischer van Wellness-Hotels- Deutschland. Zijn hotels hebben in middels antistress-arrangementen van drie tot zeven dagen. Oude witte fietsen van Hoge Veluwe naar Polen Precies driehonderd afgeschre ven witte fietsen van Het Natio nale Park De Hoge Veluwe zijn aan het Nature Park Odra Delta in Polen geschonken. Elk jaar gaan afgeschreven fietsen naar een ander Europees nationaal park. Zij blijven niet in Neder land, om zo de exclusiviteit van de witte fietsen op De Hoge Velu we te garanderen. Voordat de fietsen worden vervoerd, knap pen vrijwilligers van het ANWB ledenhulpkorps ze op. Wintersporttreinen nu alweer op stoom Het zomerseizoen is amper voorbij, maar je kunt nu al een stoel reserve ren op de wintertreinen van Euro-Ex- press-Treincharter: de Alpen Expres, Ski-Trein en Ski-Trein Disco. Er zijn diverse bestemmingen in Oostenrijk en Italië. De Ski-Trein en de Alpen Expres rijden van 19 december tot half maart. De eerste Ski-Trein Dis co vertrekt 9 januari 2009. Retour tickets zijn er vanaf 59 en 89 euro (Alpen Expres). www.alpenexpres.nl www.skitrein.nl Van boven naar beneden: Toeristen kunnen mee in een optocht van Trabantjes. Een van de Jugendstillparels is het Johannisbad. De Priesterhauser tegenover de Dom zijn de oudste stenen woon huizen in Midden-Europa. foto CPD men in die andere parel van de Ju gendstil die Zwickau rijk is: het in 1869 gebouwde overdekte Johannis bad. Sinds 2000 is het na een ingrij pende restauratie weer geopend voor zwemmers. „Ik heb hier als kind het zwemmen geleerd", ver telt Matthias Rose van de VW van Zwickau. Aan erfgoed geen gebrek in het stadje aan de Mulde. Neem de zogenaamde Priesterhauser tegenover de dom. Het zijn de oudste stenen woonhuizen in Midden-Europa. Het oudste werd in 1264 gebouwd. Aanvankelijk woonden hier in derdaad katholieke priesters, maar na de reformatie werden hier leraren ondergebracht. Tot 1977 waren het in de DDR gewo ne woonhuizen, sinds 2003 vor men ze een museum dat over de geschiedenis van de stad ver- telt.Wie de stad buiten het oude centrum wil verkennen, kan het beste de tram nemen. Van uit het historische centrum van Zwickau bijvoorbeeld met lijn 3 naar de typische DDR-nieuw- bouwwijk Neuplanitz aan de ene buitenkant van de stad en Eckersbach aan de andere. Daarna met lijn 4 naar het Stadtisches Klinikum. Niet alles verandert. Neem het gammele Westsachsenstadion in de wijk Schedewitz, thuis basis van de in 1990 na de Wende opgerichte Oberliga- club FSV Zwickau. In de DDR-tijd speelde hier de ZSG Horch Zwickau, de eer ste kampioen van de DDR. En de latere BSG Sachsenring Zwickau speelde zelfs in de Europa cup voor bekerwinnaars en schakel de Panathinaikos, Fiorentina en Celtic uit alvorens zelf het onder spit te delven tegen Anderlecht. Die gouden voetbaljaren lijken voorgoed voorbij. Het krakkemikki ge, in 1937 als Südkampfbahn ge bouwde stadion, staat te koop om dat de stad geen geld heeft om de ze bouwval te vernieuwen. Ook dat is Zwickau. M Beslist zien: August Horch Auto museum. www.johannisbad.de www.priesterjaeuser.de www.horch-museum.de www.saksen.info www.kultour-z.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 112