Ode aan Yerseke Moer 012.845 o in o in Het stinkdier van de boulevard is de speciale gast op feestelijke open dag PZC zaterdag 20 september 2008 00 O O Cf m m IX x c •"N O M Cu 00 O O fM i 00 V» IN». Of. U N CU 00 O O CM i 00 m ÏN as i/i CM U te Ou 00 O O fM 1 00 m fN V CC —■s O ift tM u N CL 00 O O CM 9 00 IN T" ac m <M U N CL 00 O O CM I 80 IN 88 jaar is Albert Goeman uit Yerseke inmiddels. Hij heeft mooie herinneringen aan de Yerseke Moer. Hij leerde daar van de natuur te genieten. Het is zijn lofzang op De Yerseke Moer. De Yersekse Moer, vroeger en nu. Als ik aan de Yerseke Moer terugdenk van rond mijn schooljaren - dat is al weer zo'n 75 jaar geleden - dan denk ik dat het gebied niet veel veranderd is. Maar toch..., dat is niet waar, er is juist veel veranderd. Wij bezaten een flink weiland aan het Smalte Weegtje, waar bijvoorbeeld veel distels groeiden. Van het polderbestuur moesten die, voordat ze in bloei ston den, gekapt worden. Gebeurde dat niet, er werd altijd gecontroleerd, dan kreeg men een bekeuring. Dus als ik uit school kwam zei pa: 'Eerst stekels gaan kappen'. Nu krijg je daar geloof ik een bekeuring voor en soms worden ze zelfs gezaaid. Dat zag ik laatst nog. Studen ten waren op een weiland sierdistels aan het zaaien. Ik zei nog tegen hen dat we die vroeger juist moesten uitroeien, dat het vervelend onkruid was. De stu denten namen me niet zo serieus. Ach, ik ben ook maar een boerenzoon, hé. De Moer dan maar weer. Voordat in 1944 de Duitsers de sluizen op de Dam openzetten en de Moer maandenlang onder het zoute water stond, was het landschap veel mooier. Want door dat zoute water, is er veel vernietigd. Vooral de meidoorns hebben het moeten ont gelden en heel veel kruidgewassen. Ik ruik nog de heerlijke geur van de mei doorns, als zij in het voorjaar in bloei stonden. En dan gingen wij eieren zoe ken, dat was een zekere periode toege staan. Wij kwamen met zakken vol eie ren thuis, eendeneieren en eieren van de waterhoen, kieviet, kluut en andere vogels. We bliezen die uit, bakten er lekkere pannenkoeken van en de schalen rits ten wij aan een lange draad en hingen die aan de balken van de zolderkamer. Hoe langer de slinger was, hoe mooier wij de versiering vonden. Maar we lie ten altijd een ei liggen, want dan wer den er eieren bijgelegd. Ook hielden we de eieren eerst onder water. Bleven ze drijven, dan waren ze bebroed en legden wij ze terug in het nest. Heel soms raapten we eieren als het niet mocht. Als we van ver de politie aan zagen komen, doken we weg in 'Ventei ucv verwaal oven de *ta£ucci greppels. De politie kon ons nooit vin den. Wij kenden De Moer op ons duimpje. Patrijzeneieren, soms twintig stuks in een nest, lieten wij liggen en gaven die aan bij de jachtopziener. Voor de lege schalen kregen wij een dubbeltje per stuk. Vandaar. Nu zie je nog maar heel af en toe een patrijs lopen. De natuur is adembenemend mooi, maar ook erg wreed. Meerdere soorten zijn uitgestorven. Ook veel zangvogels zijn voorgoed verdwenen. Vroeger zat het bij de Moer vol met leeuwerikken en vinkjes. Maar de leefomgeving is an ders geworden. Nu zijn er naar verhou ding veel te veel kraaien en meeuwen. Over de overlast van die vogels is al veel gezegd en misschien is het ook zo dat daardoor bepaalde vogelsoorten zijn ver dwenen. Vroeger zaten de leidingen vol paling, Stichting 'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.Z6.67.794 die de reigers wel wisten te vinden. Maar wij ook. Als het in de winter hard had gevroren, hakten wij een bijt in het ijs. Stopten er een bos stroo in en de an dere morgen schudden wij die uit en hadden we soms een emmer vol met pa ling. Voor het stoomgemaal gebouwd was stond in het natte najaar De Moer blank. De IJsvereeniging zette de sloten af met rood lint en we konden vlug schaatsen op de Blaaien, zoals wij ze noemden. Lamsoor en zeekraal groeiden er op la ge natte plaatsen ook en er werd veel vuldig weggesneden. Als jongens dus kenden wij iedere bult en glooiing. Wij zwierven met onze koeienpolsstok door de Moer en spron gen over de brede sloten. Sommigen van wel drie meter breed. Soms ging het mis, haalde je de overkant niet, en dan ging je kopje onder. Als dat gebeur de, konden we er goed om lachen. Ik heb wel eens de koeien naar de wei gebracht, toen de wegen blank stonden en we tot onze knieën door het water liepen. De drinkputten voor het vee waren brak als er water in stond. Daarom moesten de boeren elke week met tanks leidingwater aanbrengen. Bij droog weer als de putten droog stonden, maakten de boeren de bodem hard en gelijk, regende het dan veel dan liepen de putten vol en hadden de beesten tij delijk drinkwater. De Moer is ogenschijnlijk niet veran derd, maar als je beter kijkt, is er toch veel veranderd. Maar voor wie er oog voor heeft, blijft Onze Moer echter een schitterend ge bied, waar goed voor gezorgd moet wor den. Dat is het Zeeuwse landschap ge lukkig wel toevertrouwd. Heeft u een Zeeuws verhaal? Vertel het de PZC. Via uwverhaal@pzc.nl of Postbus 31, 4460 AA Goes, of 0113-315663 (Jan van Damme). zie voor meer afleveringen van de rubriek Vertel Uw Verhaal: www.pzc.nl door Carla van de Merbel Vandaag is het feest bij De Mikke. De vogel- en zoogdieropvang in Middelburg houdt open dag én viert haar 25-jarig bestaan. Tussen 11.00 en 16.00 uur is iedereen welkom in park Toorenvliedt. Beheerder Coby Louwerse en haar medewerkers zijn er klaar voor. Wie vandaag De Mikke bezoekt, kan, naast een rondleiding door gebouwen en langs dieren, rekenen op allerlei extra activiteiten. Zo komt preparateur Wim Phaff vertellen over hoe hij dieren opzet en waarom hij dat voor De Mikke doet. Louwerse: „Hij gaat geen bloederi ge dingen laten zien; alleen vertellen. Bijvoorbeeld over hoe hij kan zien dat een dode roofvogel die bij ons is ge- -«.-".is Doordat de Yerseke Moer onder het zoute water heeft gestaan, is er veel vernietigd. Vooral de meidoorn heeft het moeten ontgelden. foto Mechteld Jansen bracht, vergiftigd is. Hij kan dat zien aan de krop van zo'n vogel en aan de in houd van zijn maag. Meestal hebben vergiftigde roofvogels een vergiftigde prooi gegeten. Dat is niet altijd met op zet hoor. Soms eten muizen van opgesla gen landbouwgif en vervolgens worden die muizen weer opgegeten door roofvo gels." Kinderen die vandaag De Mikke bezoe ken, krijgen een jubileumboekje met al lerlei leuke weetjes en puzzeltjes. Bezoe kers kunnen een vragenlijst invullen en daarmee een geprepareerde vogel win nen. Ook is er een schedelspel waarbij geraden moet worden welke schedel van welk dier is. Het wordt een leuke dag vandaag, zegt Louwerse. „Het is niet officieel, maar ge woon een gezellig gebeuren. De officiële dag hebben we 23 mei al gehad, op de datum dat De Mikke precies 25 jaar be stond. Toen hadden we een vip-mid dag, vandaag hebben we gewoon een feestmiddag." Extra feestvreugde wordt misschien ver oorzaakt door een bijzondere gast, die sinds deze week in De Mikke verblijft. Tenminste als-ie wakker is, want het gaat om een nachtdier. Louwerse: „Een stinkdier! Gevonden op de boulevard in Vlissingen. Maandagnacht werd ik om kwart over één wakker gebeld door me dewerkers van de dierenambulance. Ze stonden op de boulevard met een stink dier en vroegen aan mij wat ze ermee moesten doen. Breng maar naar hier, zei ik." Een fietser had het stinkdier zien lopen. „Het kan zijn dat het dier is weggelo pen, maar er heeft zich nog niemand ge meld. Het kan ook zijn dat-ie buiten de deur is gezet. Ja, er zijn mensen die heb ben een stinkdier als huisdier. Vaak wor den de anaalklieren weggehaald, zodat ze minder stinken. Of dat bij deze ge beurd is, weet ik niet. Je ruikt 'm wel." Stinkie zit nu lekker in een volière in De Mikke. Maar hij mag in totaal maar drie weken blijven. Als de eigenaar dan nog niet is komen opdagen, moet-ie naar de stinkdierenopvang of naar stich ting Aap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102