Tzipi Livni is nog lang geen premier 'Eerwraak indirecte oorzaak ongeval' Formatie in Zimbabwe zou zijn vastgelopen Onbekend werk van Mozart gevonden Vrouw die motorrijders doodreed, werd door haar broer opgejaagd. Aanhoudingen voor aanslag ambassade VS Vrouw van Dutroux vraagt om vrijlating Denen veroordeeld voor steun aan FARC Italiaanse politie pakt leider maffiaclan op Kenia telt 1,2 miljoen dode stemgerechtigden Egyptische ezel cel in wegens diefstal PZC Vrijdag 19 september 2008 9 De nieuwe leider van de Ka dima-partij moet zowel de Arbeiderspartij als de reli gieuze Shas-partij binnen boord zien te houden. Tzipi Livni heeft de race om het leiderschap van de Israë lische Kadima-partij met 431 stemmen verschil gewonnen. De zeer nipte overwinning op Shaul Mofaz werd waarschijnlijk geholpen door het verlengen van de stemtijd voor de ongeveer veer tigduizend kiezers. De gang van za ken is typerend voor de sfeer in het land. Mofaz (minister van Transport) heeft vanaf de eerste dag moeten vechten tegen de media en de machthebbers in zijn partij. Dat hij het toch bijna heeft gered, was het gevolg van een militair opge zette campagne. De in 1948 in Iran ANALYSE door Ad Bloemendaal geboren Mofaz - oud-stafchef en oud-minister van Defensie - was de kandidaat van de underdogs in zijn partij. Hij zei gisteren zich uit de politiek terug te trekken. Overwinnaar Livni (geboren in 1958 en minister van Buitenlandse Zaken) is een typische vertegen woordigster van de gevestigde or de: afkomstig uit een bekende Oost-Europese familie, die voor de stichting van de staat actief was in de ultranationalistische Irgun-mili- tie. Zeifis ze pas sinds 1999 poli tiek actief, aanvankelijk in de recht se Likud-partij. Toen Sharon drie jaar geleden het centristische Kadi- ma oprichtte, deed ze onmiddel lijk mee. Ze had toen al lang begre pen dat haar ideaal van een Groot Israël onhaalbaar was geworden. Toen Sharon begin 2006 in een diepe coma geraakte, werd pas goed duidelijk dat de partij zonder zijn machtige aanwezigheid wei nig meer was dan een vergaarbak van ontevredenen en baantjesja gers. De politieke 'big bang' die de oprichters voor ogen stond, bleef uit en Kadima ('Voorwaarts') werd al snel een synoniem voor besluiteloos gemodder. Na meer dan drie jaar heeft de partij nog al tijd geen duidelijke politieke agen da en de uitslag van gisteren laat zien waarom. Terwijl Mofaz en de zijnen onder handelingen met de Palestijnen omschrijven als 'zonde van de tijd', maakt het Livni-kamp er bijna een religie van. Wat niet wil zeggen dat de nieuwe Kadima-leid- ster er een scherp omschreven vi sie op nahoudt als het gaat om Is- raëls toekomst. „Ik heb daar een duidelijk standpunt over, maar ik onthul dat niet in de media", is een voor haar typerend antwoord op persconferenties. Livni heeft nog heel wat obstakels te overwinnen voor ze zich aan het hoofd kan stellen van een sta biele coalitieregering. Om te begin nen zal ze de onrust binnen haar eigen partij moeten bedwingen. Het is mogelijk dat een aantal con servatieven zal overlopen naar Li kud. Dan zal ze moeten proberen de religieuze partij Shas en de Ar beiderspartij binnen de coalitie te houden. Velen vragen zich af of de partij er electoraal gezien goed aan doet in de coalitie te blijven. Livni's kan sen op het premierschap van de huidige of een nieuwe regering, schat men op fifty-fifty. Lukt het haar niet, dan zal ze in het voorjaar in de algemene verkie zingen de strijd moeten aanbin den met de populaire Benjamin Netanyahu van Likud. KLEEF - De 21-jarige Duits-Turkse vrouw die afgelopen zondag tus sen Emmerich en Kleef een dode lijk verkeersongeval veroorzaakte waarbij twee Nederlandse motor rijders omkwamen, zou zijn opge jaagd door haar broer. Volgens het Duitse dagblad Rheini- sche Post wilde de jonge Turkse automobiliste uit Kleef met haar fa milie breken. Haar broer zou uit eerwraak de achtervolging hebben ingezet toen de vrouw thuis vertrok met be stemming Hamburg. Beide auto mobilisten joegen hun auto's daar op met snelheden van boven de 140 kilometer per uur over de pro vinciale weg tussen Emmerich en Kleef, waar 70 kilometer als limiet geldt. Bij de achtervolging kwam het tot hachelijke inhaalmanoeu vres. Op het moment dat de vrouw een volgende auto inhaalde, werd haar wagen geraakt door die van haar broer. Daardoor moet ze de macht over het stuur hebben verloren. De twee tegemoetkomende Neder landse motorrijders uit Heumen en Wijchen (57 en 44 jaar) kon den de slingerende auto niet meer ontwijken. Zij stierven op de plek van het ongeval. Een derde Nederlandse motorrij der bleef ongedeerd, maar beland de in zware shocktoestand in het ziekenhuis. De 21-jarige vrouw uit Kleef, die onder permanente politiebewa king met verwondingen in het zie kenhuis was opgenomen, is vol gens de Rheinische Post inmiddels met onbekende bestemming ver trokken. Haar broer zou na politieverhoor voorlopig weer op vrije voeten zijn gesteld. HARARE - President Robert Muga be van Zimbabwe en zijn politieke opponenten zijn het niet eens ge worden over de verdeling van mi nistersposten. Dat meldde een woordvoerder van Morgan Tsvan- girai's partij, de MDC, gisteren. Woordvoerder Nelson Chamisa zei dat de partij van Mugabe alle belangrijke portefeuilles voor zich zelf opeiste. Het ging volgens hem om het ministerie van Binnenland se Zaken, waaronder de politie valt. Die wordt verantwoordelijk gehouden voor veel politiek ge weld. Ook over Buitenlandse Za ken, Financiën en lokale overhe den werden de partijen het niet eens. De besprekingen van giste ren waren de eerste nadat afgelo pen maandag een overeenkomst werd gesloten tussen Mugabe en de oppositie. Woensdag noemde Mugabe het moeten afstaan van macht 'een vernedering'. SANAA - De autoriteiten van Je men hebben dertig mensen aange houden wegens betrokkenheid bij de aanslag op de Amerikaanse am bassade woensdag. De verdachten zijn vermoedelijk gelieerd aan het terreurnetwerk Al Qaida. Een bron bij de veiligheidsdiensten zei dit gisteren. Bij de explosies bij de diplomatieke post in Sanaa, kwa men zeker zestien mensen om. BERGEN - Michelle Martin, de ex-vrouw van Mare Dutroux, heeft opnieuw om vervroegde vrijlating gevraagd. Martin werd in 2004 ver oordeeld tot dertig jaar cel. Ze had meegeholpen met het ontvoeren van vele meisjes in België. Haar ex-man heeft vier meisjes ver moord na langdurige verkrachtin gen. Slachtoffers en nabestaanden verzetten zich tegen haar vrijla ting. KOPENHAGEN - Zes Denen zijn gis teren veroordeeld voor het finan cieel steunen van de Colombiaan se guerrillabeweging FARC en het radicale Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina. Vorig jaar had een lagere rechtbank hen nog vrij gesproken, omdat de bewegingen niet 'echt terroristisch zijn'. Het hof van beroep stelt dat ze op een EU-lijst met terreurgroepen staan. ROME - De Italiaanse politie heeft een belangrijke leider van de Ndrangheta, de maffia in het Itali aanse Calabrië, opgepakt. De 32-ja- rige Francesco Pelle werd in de nacht van woensdag op donder dag aangehouden in een zieken huis in Pavia. De Ndrangheta kreeg in augustus 2007 een grote klap, toen zes leden in Duisburg in Duitsland werden gedood door een rivaliserende bende. NAIROBI - Het chaotische verloop van de recentste verkiezingen in Kenia had een reeks oorzaken. Zo is het bestand van stemgerechtig den vervuild met 1,2 miljoen dode Kenianen. Dat blijkt uit een onder zoek van een onafhankelijke com missie. President Kibaki krijgt for se kritiek in het rapport. Hij zou onder meer hebben geprobeerd stemmen te kopen. CAIRO - Een ezel in Egypte heeft een celstraf van 24 uur uitgezeten nadat hij een maïskolf uit een ak ker had gestolen. Dat meldden Egyptische media gisteren. Het dier was opgepakt bij een controle post in de Nijldelta. De eigenaar van de landbouwgrond had bij de politie geklaagd dat geregeld gewas sen verdwenen. De eigenaar van de ezel kreeg een boete van 50 Egyptische pond (zo'n 6 euro). PARIJS - Een tot nog toe onbekend werk van Mozart is opgedoken in een Franse bibliotheek. Volgens de internationale stich ting Mozarteum in Salzburg be staat er geen twijfel over dat het enkele blad van de hand van de componist is. Ulrich Leisinger, het hoofd van de afdeling onderzoek van de stichting, zegt dat het gaat om een ruwe opzet van een nooit voltooide mis. Hij noemt de vondst 'zeer belangrijk'. Het blad werd gevonden in het ar chief van de bibliotheek van Nan tes, in West-Frankrijk. De biblio theek kwam in de negentiende eeuw in het bezit van het frianu- script door het legaat van een handschriftenverzamelaar, verloor de schets uit het oog. Het werk van Mozart werd pas onlangs her ontdekt, toen de Franse biblio theek haar verzameling inventari seerde. Tzipi Livni, de nieuwe leider van de Kadima-partij, staat de pers te woord bij haar woning in Tel Aviv.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9