Buitenland In Harry's Bar jeremiëren de handelaren er lustig op los Bush is bereid tot meer maatregelen tegen kredietcrisis ZEEUWS MUSEUM NIEUW SEIZOEN 400 JAAR TELESCOPIE DESIRE HEIMWEE Op Wall Street overheerst de galgenhumor. President deelt zorgen van het Amerikaanse volk. 8 Vrijdag 19 september 2008 PZC door onze correspondent Frank Hendrickx NEW YORK - „Whisky, Charlie?", vraagt de barman. „Nee, doe maar een Budweiser-biertje", zegt de handelaar die Harry's Bar aan Han nover Square Park komt binnenlo pen. „Ik ben in recessie." Galgen humor houdt de handelaren van Wall Street overeind. De gouden en platina creditcards liggen nog bij de rekening op de tapkast van Harry's Bar, maar het is duidelijk: de gloriedagen zijn voorlopig voorbij in het financiële hart van de wereld. „Iedereen voelt de pijn", zegt de barman be rustend. De Wall Street-bankiers konden zich ooit de 'meesters van het uni versum' wanen in Harry's Bar, hun favoriete hangplek drie blok ken verwijderd van de effecten beurs. Het kon niet op. Martini's voor bij lunch en wodka voor als om half vijf de bel had geklonken na weer een lucratieve dag. In het beurscafé kwamen de han delaren bijeen om hun 'oorlogsver halen' te vertellen, zoals schrijver en voormalig stamgast Tom Wolfe het omschreef in 'Vagevuur der IJ delheden', de ultieme roman over Wall Street. Soms waggelden ze om vier uur 's ochtends uit het ruim 150 jaar oude pand om met een door te gaan naar hun werk. Oorlogsverhalen zijn er nu ook te vertellen, maar een heldenrol is er niet meer weggelegd voor de bewo ners van Wall Street. „Mijn vrouw heeft vanochtend nog geld gestoken in de verzeke raar AIG", zegt Dave, een jurist van een grote bank die zijn achter naam niet prijsgeeft. „Ze dacht dat 'Nee, geen whisky. Doe maar een Budweiser, ik ben in recessie' kopers wel zouden terugkeren na de interventie door de overheid. Kijk naar de koers: 45 procent ge zakt! Juristen hebben gewoonlijk antwoord op alles, maar ik heb echt geen idee wat hier aan de hand is." Het zal moeilijk zijn een plek te vinden waar vaker het f-woord valt dan in Harry's Bar dezer da gen. Een groepje handelaren fulmi neert met de glazen in de hand over hun baas. „Heb je zijn posi ties gezien? Die fucking vent is een ramp", zegt de één. „Hij moet overhoop worden geknald", voegt een ander eraan toe. Optimistisch over de toekomst is niemand. „We gaan morgen gewoon weer rich ting de afgrond. En de dag daarna weer en de dag daarna weer." De voorbij denderende New Yorkse metro doet de vloer in het een sou terrain gelegen café om de paar mi nuten trillen, maar geen mens die er op let. Steeds is er weer nieuws en steeds is het slecht. De wankelende zakenbank Mor gan Stanley is in gesprek met de al even labiele bank Wachovia. Spaar- en kredietbank Washing ton Mutaul zoekt wanhopig naar een koper. De Britse Hypotheek bank HBOS is voor een spotprijsje overgenomen door Lloyds. Niets of niemand lijkt nog veilig. Het zoeken naar een schuldige is begonnen. Hebzucht en een ge brek aan regulering, zo is de heer sende opvatting, maar op Wall Street zijn ook andere geluiden te horen. De 'ftnancials', de banken en verzekeraars, zouden kapot ge beukt worden door speculanten die paniek zaaien door massaal in te zetten op een koersval. Zo zou den ze enorme winsten boeken. De stamgasten van Harry's Bar ma ken zich op voor zware tijden. Een van hen slaat zijn glas wodka in één teug achterover en vraagt dan om de rekening. „Ik moet wegwe zen." WASHINGTON - De Amerikaanse president George W. Bush heeft gisteren zijn bezorgdheid geuit over de crisis op de financiële markten. Hij liet weten dat de Amerikaanse overheid zich blijft inzetten om de markten te stabili seren en het vertrouwen van beleg gers te versterken. „Het Amerikaanse volk is bezorgd over de situatie op de financiële markten en over onze economie. Ik deel hun zorgen", aldus Bush. Bush gaf aan dat zijn regering be reid is meer „uitzonderlijke" maat regelen te nemen om de markt te versterken. Een woordvoerster van het Witte Huis wilde niet meer de tails geven over welke verdere stap pen Bush eventueel voor ogen heeft. Het stelsel van Amerikaanse cen trale banken, de Federal Reserve, pompte gisteren samen met ande re centrale banken 180 miljard dol- De Amerikaanse president Bush gaat maatregelen nemen om de markt te versterken. De beurzen in Europa doken gisteren op nieuw in het rood. lar in de geldmarkt om de liquidi teit te vergroten. De geldinjectie leek eindelijk wat rust op de financiële markten te brengen. Na drie d igen van zware koersverliezen en paniek gingen de koersen in de midddag om hoog. Aan het eind van de handels dag doken de beurzen in Europa echter toch weer in het rood. Het omvallen van zakenbank Leh man Brothers, de overname van Merrill Lynch en de reddingsactie van 's werelds grootste verzekeraar AIG leidde de afgelopen dagen tot verlamming op de geldmarkten. Vanwege het gebrek aan vertrou wen onderling rekenen banken el kaar momenteel een forse rente. Voor beleggers in Azië kwamen de gezamenlijke maatregelen van de centrale banken gisteren te laat. Op de Aziatische beurzen doken de indices omlaag. Intussen staat volgens The New York Times het volgende slachtoffer van de kre dietcrisis klaar. Volgens de Ameri kaanse krant is dat zakenbank Mor gan Stanley, dat gesprekken zou voeren met Machovia en de Chine se bank CITIC over een overname. Morgan Stanley zou na Bear Stearns, Lehman Brothers en Mer rill Lynch de vierde instelling zijn die van de kaart verdwijnt als onaf hankelijke zakenbank. 20 september 2008 t/m 1 februari 2009 Remy Jungerman 4 oktober 2008 t/m 1 februari 2009 Erik Verdonck (mode) 11 oktober 2008 t/m 22 februari 2009 NOG TE ZIEN t/m 28 september PZC 250 jaar t/m 5 oktober Rood Rianne de Witte (mode) Voor meer informatie over rondleidingen, kinderactiviteiten, vrijdagavonden, gratis zondag familierondleidingen, scholen-programma, workshops, arrangementen, museumwinkel en museumcafé Zeeuws Museum Abdij (plein) Middelburg Open: dinsdag t/m zondag 10-17 uur/vrijdagavond 17-21 uur V'uSj ÜVSBfonds www.zeeuwsmuseum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8