Zeeland Van bioloog Gemoedelijk versus afrekencultuur Ex-gedetineerden mogen naar boerderij Vergaderen 96 Kandidaten voor het schap wmM Castria fuseert wellicht met Bergse corporatie Zorgboerderij Chicken Fun houdt open huis Gratis entree 6-jarigen bij jarig Muzeeum IVN gidst laatste gang door oude Riethoek Middelburg wijst bezwaren omwonenden tegen project af. Paul Favier bijna weg bij Ostrea College, maar toch niet helemaal. Wethouders Borsele en Reimerswaal ruilden tijdelijk van gemeente. 26 Vrijdag 19 september 2008 PZC Gróte Kade 40/42 Segeersstraat 66/68 GOES MIDDELBURG Stationsplein - 4461 HP Goes T (0113) 23 00 85 www.hotelterminus.nl MIDDELBURG - Voor de verkiezin gen van Waterschap Zeeuwse Ei landen, in november, hebben zich 96 kandidaten aangemeld. Komen de woensdag worden de kandida tenlijsten definitief vastgesteld. De lijsttrekkers van de deelnemen de partijen zijn gisteren bekendge maakt. Het zijn Martha Blom (Al gemene Waterschapspartij WZE), Jabon Mol (CDA), )aap van Ginkel (Christenunie), Wilma Brouwer (Partij van de Arbeid), Lou Water man (Partij voor Zeeland), Jaap Hoekman (SGP), Jaap Huisman (WD) en Jikkie van der Giessen (Water Natuurlijk). GRIEKS SPECIALITEITEN RESTAURANT "Gezellig eten in een huiselijke Griekse sfeer" Singelstraat 5 Goes tel. (0113) 23 39 95 www.rhodosgoes.nl Wij verzorgen uw bruiloft, receptie, personeelsfeest, cursus of vergadering THOLEN - Castria Wonen, de wo ningcorporatie voor de gemeente Tholen en Halsteren, fuseert wel licht met de kleinere Bergse corpo ratie Soomland. Beide corporaties benadrukken dat het nog maar om een verkennend onderzoek gaat. Er is nog geen besluit geno men. Als blijkt dat fusie de beste optie is, gaan Soomland (2250 wo ningen) en Castria (4000 wonin gen) per 1 januari 2010 samen. BORSSELE - Zorgboerderij Chicken Fun aan de Lange Zuidweg 6 bij Borssele houdt zaterdag open huis en een rommelmarkt van 12.00 tot 16.30 uur. Op de open dag kan van alles worden 'gesnoept', zoals pan nenkoeken, limonade, boerencake en jam. Sieraden, bloemen en kaar ten zijn er ook te koop. En er is een grabbelton. De opbrengst is voor de zorgboerderij die sinds 1 ja nuari 2007 is gevestigd bij een bio logische pluimveehouderij. VLISSINGEN - Het is morgen precies zes jaar geleden dat het maritiem Muzeeum in Vlissingen haar deu ren opende. Om dit te vieren mo gen alle zesjarigen komend week end gratis naar binnen. Elk jaar or ganiseert het Muzeeum diverse tij delijke tentoonstellingen. Kinde ren kunnen aan de gang gaan met spelletjes en speurtochten. Sinds 2002 bezochten 162.000 mensen de maritieme attractie. KLOETINGE - Gidsen van de IVN ne men belangstellenden zondag 21 september mee op een wandeling door de Riethoek bij Kloetinge, die op het punt staat met huizen te worden volgebouwd. Vanuit de Buys Ballotstraat, die zondag auto vrij is, kunnen wandelaars, met de toestemming van de sloper, kennis maken met het gebied, waarin de geschiedenis nog zichtbaar is. De wandeling begint om 14.00 uur en iedereen kan aansluiten. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De komst van ex-ge- detineerden naar een zorgboerde rij aan de Golsteinseweg in Middel burg kan volgens de gemeente Middelburg gewoon doorgaan. De gemeente heeft de zienswijzen van vier omwonenden afgewezen. De Stichting Door wil in de voor malige boerderij ex-gedetineerden opvangen en voorbereiden op een nieuw leven in de maatschappij. Een deel van de cliënten kampt met psychische klachten. Omwonenden voerden in hun be zwaar aan dat het hier niet om zo maar een zorgboerderij gaat. Ze wezen erop dat er in de omgeving m Een zorgboerderij voor ex-gedeti- neerden aan de Golsteinseweg in Middelburg mag er van de ge meente komen. Omwonenden dienden tevergeefs bezwaar in. weinig sociale controle is en dat de bewoners zich kunnen gaan verve len en naar de stad trekken. In een andere zienswijze werden de ge voelens scherper verwoord: omwo nenden zouden het risico lopen aangevallen of beroofd te worden door de ex-gedetineerden. Maar de gemeente weerlegt alle opmerkingen. „Het gaat veelal om mensen die een rustige omgeving nodig hebben om deze re-integra tie succesvol te laten verlopen", stellen B en W. „De bewoners moeten meedoen aan een dag- en avondprogramma. Ze volgen cursussen, werken in leerwerkplaatsen van Stichting Door en moeten ook op het ter rein zelf taken uitvoeren." Verder benadrukt het college nog dat de mensen die er komen wo nen, hun straf al hebben uitgeze ten. „Ze zijn dus vrij zich te vesti gen waar zij willen. Zij doen vrij willig mee in dit begeleidingstra ject. Ze hadden er ook voor kun nen kiezen om zich elders in de sa menleving te vestigen." door Mieke van der Jagt GOES - De beste herinneringen uit de loopbaan van Paul Favier heb ben te maken met het schoolge bouw aan de Bergweg 4 in Goes. Daar werd hij in 1986 rector van het Christelijk Lyceum voor Zee land, dat net een füsiebesluit met de Casembrootschool voor mavo achter de rug had. „De hele fusie tot wat uiteindelijk het Buys Ballot College werd, moest nog worden georganiseerd en het was mis schien goed dat ik van buiten kwam." Hij was dertien jaar eerder als bio loog uit Leiden, in het diepe van het onderwijs gesprongen in Em- men. „Daar wist ik al na een paar jaar dat ik in het onderwijs wilde blijven werken. Onderzoek, waar voor ik ben opgeleid, is machtig in teressant maar ménsen zie je al leen maar bij de koffie." Aan de Bergweg 4 stond toen nog een prachtige school uit 1952. „Prachtig van buiten, maar vol strekt onbruikbaar van binnen. Al le scholen in Goes zaten er toen heel beroerd bij en het is aan de toenmalige wethouder van onder wijs, Gerard Heerebout, te danken dat we toen zijn gaan schuiven. Al le scholen schoten ermee op, ieder een was tevreden. Wij mochten het oude gebouw door een moder ne school vervangen: niet heel mooi, maar uiterst functioneel." Een geweldige ervaring uit die tijd vindt Favier nog altijd zijn gang naar de Raad van State. In 1994 be taalde het Rijk de onderwijshuis vesting nog en het Buys Ballotcol lege vond dat het een ton te wei nig kreeg voor de inrichting van de speciale lokalen voor biologie, natuur- en scheikunde. „Daar ston den we dan voor het hoogste be stuursrechtscollege: twee simpele onderwijzers uit de provincie te genover twee advocaten van het Rijk, snelle jongens die nooit wat anders deden. Maar wij kregen on ze zin. Jammer alleen dat de ver antwoordelijkheid inmiddels van het Rijk naar de gemeente was ge decentraliseerd. Het kostte Goes anderhalve ton in guldens." Favier vindt het nog altijd jammer dat indertijd, bij de komst van het vmbo-deel van Ter Welle naar het Buys Ballot College, de vaklokalen niet samen met vmbo-school Groot Stelle konden worden ge bouwd, precies tussenin aan de Bergweg. „Zo'n samenwerking bleek wat geldstromen en ook poli tiek betreft ondoenlijk, terwijl de wil er bij beide directies wel dege lijk was. Er is toen een dependan ce aan de Heer Elsdorpweg ge bouwd, maar dat heeft ons het sportveldje gekost." Bouwen is Favier een beetje in het bloed gaan zitten. Als hij volgende week vrijdag afscheid neemt met een receptie van 18.00 tot 19.30 uur in de school, is hij nog niet he lemaal weg. Een nieuwbouwplan- netje bij het vroegere Sint Willi- brord College aan de Fruitlaan gaat hij begeleiden. Met het Willi- brord fuseerde het Buijs Ballot Col lege vorig jaar tot het Ostrea Colle ge. „Die integratie is nu nog in vol le gang en het gaat goed. Ikzelf wil de, met oog op mijn vroegpen- sioen, geen rector meer zijn, maar het afglopen jaar heb ik als een 'Vroeger ging iedereen nog werken op een school van zijn eigen zuil' soort fusieadviseur gewerkt. Voor die bouwbegeleiding hebben ze me gevraagd, en het is maar een dagje werk in de week. Dat is ge woon leuk." In het onderwijs is in de jaren dat Favier in Goes werkt, een heleboel veranderd. Basisvorming, tweede fase en de voorzichtige terugkeer naar normaal onderwijs. „De Goe- se verhoudingen hebben zich ook ontwikkeld, en in dat geval ten goede. Er zijn natuurlijk minder scholen door al die fusies, maar verbeten concurreren is er ook niet meer bij. Vroeger was het een voudiger, hoor. Ieder ging werven op de basisscholen van zijn eigen zuil. Nu we uit onze zuilen zijn ge kropen moeten we ons ook profile ren op andere, wezenlijke zaken: goed onderwijs, een veilige school- omgeving, cultureel aanbod." Paul Favier hoeft geen duimen te gaan draaien na volgende week. „Naast dat bouwtje, heb ik nog ge noeg werk. Ik ben lid van de CDA-raadsfractie. Verder doe ik nog wat in culturele besturen en in de Heemkundige Kring De Be- velanden. Ik blijf wel bezig." door Luc Oggel KRUININGEN - Ze zouden allebei 'ab soluut niet' willen ruilen. Maar de stage die de CDA-wethouders Hans de Kunder van Reimerswaal en Marga Vermue van Borsele de afgelopen vier weken in eikaars ge meente liepen, is wel goed beval len. Vandaag wordt de uitwisse ling afgesloten. De stage was bedoeld om eens een kijkje in eikaars keuken te nemen en wellicht dingen van elkaar te le ren. „Je komt elkaar natuurlijk wel eens tegen, maar hoe het er bij een andere gemeente aan toe gaat, weet je pas als je er onderdeel van bent", zegt De Kunder. Vermue vond vooral de cyclus van raadsvergaderingen 'erg interes sant'. En die vergaderingen, die verlopen in Reimerswaal heel an ders dan in Borsele, weet ze nu uit ervaring. „De sfeer is in Borsele veel gemoedelijker, hier heerst meer een afrekencultuur. Ik ben echt een paar keer van verbazing van m'n stoel gevallen." De Kun der beaamt de bevindingen van zijn collega. „Een raad mag het col lege best scherp houden, maar het gaat om de toon waarop dat ge beurt. Ik vind dat je nooit op de man moet spelen, maar het bij de argumenten moet houden." Volgens Vermue is de politiek-be- stuurlijke cultuur in beide gemeen ten bijna niet te vergelijken. „In Reimerswaal wordt soms op detail niveau vergaderd, in Borsele veel meer op hoofdlijnen en in debat- vorm. Daardoor is de vergadering ook altijd veel sneller klaar." Het is niet zo dat beide wethou ders zich vier weken niet op hun 'Ik ben echt een paar keer van verbazing van mijn stoel gevallen' eigen gemeentehuis hebben laten zien. „Dat gaat ook niet, je moet toch formele afhandelingen doen en je eigen dossiers op hoofdlijnen blijven volgen." Toch hebben bei de wethouders talloze 'verplichtin gen' van elkaar overgenomen. „Ik heb bijvoorbeeld met een veront ruste Borselse burger gepraat die zijn problemen eens bij mij wilde toetsen", zegt De Kunder. Opvallend is dat, in tegenstelling tot De Kunder in Borsele, Vermue niet het woord mocht voeren tij dens raadsvergaderingen. „Jam mer, ik had het graag gedaan." Ze denkt dat het best goed zou zijn als er een vrouw in het Reimers- waalse college zou zitten. „Je krijgt dan een iets andere sfeer. Het colle ge zou een afspiegeling van de be volking moeten zijn." De Kun der, diplomatiek: „Ik denk dat ie mand gekozen moet worden op zijn kwalificaties." De raadsleden krijgen binnenkort een uitgebreid stageverslag. "Amicitia" Schimmelpenninckstraat 14 4481 AH Kloetinge tel. (0113)21 65 65 b.g.g. (0113)21 10 38 email infb@amicitia-kloetinge.nl www.amicitia-kloetinge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74