Zeeland 25 'Goes moet beter communiceren' Zondagse boeken vol zilverwerk ARTEC Waterschap verbreedt sloot INTERIM BV BEVELANDEN-THOLEN Vijftien vergunningen voor rapen oesters in Waddenzee 31 ROC Zeeland lijdt 3,7 miljoen euro verlies 31 Raad stemt in met bestemmingsplan wijk Goese Schans. Bijzondere aandacht voor zilversmeden die in Zeeland actief waren. km zmsmmm Telefoon Vrijdag 19 september 2008 Tip? redgoes@pzc.nl door Lilian Dominicus GOES - 'Doe wat aan de communi catie met bewoners en bedrijven in het havengebied van Goes'. Dat was de boodschap die een grote meerderheid van de Goese raad gisteravond in een motie meegaf aan het college van burgemeester en wethouders. De meeste fracties, met uitzonde ring van een deel van de grootste oppositiepartij PvdA - vier van de zeven zetels - gingen akkoord met het bestemmingsplan Goese Schans. Binnen nu en 2020 wor den in het havengebied, grofweg het gebied tussen de ringbrug aan de noordzijde van het centrum en Het Goese Meer, tweeduizend nieuwe woningen gebouwd. Bewoners en bedrijven langs de Westhavendijk en van het Goese Meer dienden bezwaren in tegen het bestemmingsplan. Enkele tien tallen belanghebbenden zaten gis teravond dan ook in de raadszaal om de politieke discussie te vol gen. Ze vonden het moeilijk het ge meentebestuur te bereiken met hun vragen, bleek weer eens uit de betogen van enkele sprekers. „Ga nu alstublieft eens praten met de bewoners van de Westhaven dijk", zei fractiesecretaris H. Bou- ma van SGP/Christenunie. En daarmee leek hij de mening van de meeste raadsleden te vertegen- GroenLinks krijgt de meeste raadsleden achter een motie, waarin onder meer wordt gepleit voor een betere communicatie tussen gemeente en bevolking. woordigen. Ook dwongen de frac ties er bij het college op aan om nu alvast na te denken over het be perken van overlast voor bewo ners door het toekomstige bouw- verkeer. „De afwikkeling van het bouwver- keer mag in ieder geval niet via de Goese Meerlaan en Wilhelmina- dorp gaan", zo betoogde fractie voorzitter Carel Bruring van GroenLinks, als initiatiefnemer van de motie. Verder wil de meerderheid van de raad dat B8tW zich inzetten voor een goede verbinding van de wijk op het openbaar vervoernetwerk van Connexxion. Bruring: „Er moeten bushaltes komen." Bewoners van het Goese Meer blij ven zich onder meer verzetten te gen de maximale bouwhoogte van 24 meter van een appartementen complex aan het havenkanaal. Dat geldt inmiddels overigens nog maar voor de helft van het bouw blok. Op eenderde van het blok is de hoogtegrens veertien meter en op eenvijfde 21 meter. „Dat argument valt dus weg", al dus WD-fractievoorzitter Sjoerd Heijning. Een bijbel uit 1790. In het zilverwerk zijn allegorische voorstellingen van deugden verwerkt. foto Ronald den Dekker door Mieke van der Jagt GOES - Een muiter, een klamp en een aanzetstuk: dat was wel het minste wat er in zilver aan je bij beltje moest zitten, wilde je, net als Kortjakje, indruk maken op de rest van de goegemeente. Maar zilveren hoekstukken, een omlijsting, een rug of zelfs een vol ledige kaft in zilver, behoorden in de 17e, 18e en 19e eeuw ook tot de mogelijkheden om met je kerk boek te laten zien dat je heus niet de minste was. Het Historisch Mu seum in Goes toont tot 3 januari de bijzondere collectie kerkboeken van Bernard van Noordwijk, die antieke boeken met zilveren en gouden ornamenten verzamelt en bestudeert. Bijzondere aandacht is er in Goes voor ornamenten van zilversmeden die in Zeeland, voor al in Goes en Middelburg, actief zijn geweest. Prachtige exemplaren sieren de vi trines in de gang van het museum. De meeste bijbels en kerkboeken zijn gebonden in strak leer of ma- rokkijn, al zijn er ook een paar he le bijzondere bij, die een zilveren kaft hebben, eentje van ivoor of in gelegd met parelmoer. Het groot ste deel moet het hebben van het schitterendste zilverwerk, waarin bloemen, gewassen, Bijbelse perso nages of geometrische figuren de hoofdrol spelen. Net als met de kle derdracht en de bijbehorende siera den, vertelden de mensen met hun hoekbeslag waar je ze onge veer op de sociale ladder moest zoeken. Of ze heel erg vroom waren, is nog maar de vraag. De bijbels en kerkboeken zien er picobello uit; helemaal niet stukgelezen of sleets. Toch moeten ook kerkboe ken intensief gebruikt zijn, getuige de paar losse ornamenten die ten toongesteld zijn. Het was niet al leen het zilverwerk waaraan vak manschap, zorg en aandacht werd besteed. De vergulde sneden van de boeken kregen dikwijls ook een bewerking die het kleinood nog completer maakte. Een bijbeltje van de Waalse kerk, heeft een vrij eenvoudig beslag, maar de snede is schitterend bewerkt. Aandoenlijk zijn ook de boekenleg- gertjes: een pauwenveer, en be schilderd ivoren plaatje en twee knipseltjes van Jantje de Prenten- knipper, die aan zijn kostje kwam door vrome voorstellingen te knip pen. www.hmdb.nl. COLIJNSPLAAT - Waterschap Zeeuw se Eilanden is begonnen met de verbreding van een sloot op Noord-Beveland om de kans op wateroverlast te beperken. Ook ver bindt het twee waterafvoergebie- den tussen Colijnsplaat en Wissen- kerke, zodat de last bij zware regen val wordt gedeeld. De sloot langs de Zuiddijk, Zandhoekweg, De Verlaetweg en Zuidlangeweg wordt zeventien meter breed. Het werk is eind oktober klaar. Technisch uitzend-/detacheringsbureau zoekt kandidaten in de: elektrotechniek installatietechniek metaaltechniek bouwtechniek midden-/hogerkader Nu ook in Goes: administratief, productie, financieel, ICT, horeca, techniek Filiaal Vlissingen T (0118) 44 01 99 Filiaal Goes (algemeen) T (0113) 25 25 20 Filiaal Bergen op Zoom T (0164) 23 0612 info@artec-interim.nl www.artec.interim.nl Tip? redactie@pzc.nl Ook de regiokantoren van deze krant ontkomen er niet aan: digi talisering. De internetsite van de krant wordt steeds belangrijker, computers van de werknemers worden vervangen door laptops en iedere redacteur krijgt de be schikking over een zogenaamd docking station. De chef van één van de kantoren was zo in de ban van al dat nieuws, dat hij geestdriftig maar per ongeluk de telefoon opnam met: 'Goeiemorgen, met de pzc punt nl'. Collega's prijzen hem om dat en thousiasme. Sterker nog, ze gaan hem straks allemaal privé bellen. Kijken of hij opneemt met: 'Hal lo, u spreekt met Tom dot com'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73