Binnenland Marokko krijgt tik op vingers om spion Terreurverdachte voelt zich stelselmatig mentaal verkracht Pluim voor overheid na storing Vera Keur stopt bij de Vara Marokko roept twee diplomaten terug; agent kan paspoort verliezen. Vrouw zegt psychische hulp nodig te hebben door opgelopen trauma. Rapport positief over afhandelen gevolgen van helikopterongeluk. Stoflfeerderij Brouwer 6 Vrijdag 19 september 2008 PZC DEN HAAG - Minister Maxime Ver hagen (Buitenlandse Zaken) heeft Marokko laten weten niet gediend te zijn van de 'bijzonder kwalijke' praktijken die naar buiten zijn ge komen nu een Rotterdamse agent wordt verdacht van spionage. Naar aanleiding van de kwestie heeft Marokko twee diplomaten te ruggeroepen. Verhagen gaat er van uit dat Marokko zich voortaan 'zal onthouden van dit soort praktij ken'. Verhagen neemt de kwestie 'bijzonder hoog' op. De zaak over de Marokkaanse agent kwam aan het rollen nadat inlichtingendienst AIVD dit voor jaar een tip had gekregen dat de man politie-informatie zou door spelen aan de geheime dienst van zijn vaderland. Uit het strafrechte lijk onderzoek moet blijken of zijn staatsburgerschap kan worden in getrokken wegens delicten tegen de staatsveiligheid. Nadat de agent was ontslagen, ging hij werken bij Rotterdam Airport. Daar is hij nu met buitengewoon verlof ge stuurd. Het CDA wil dat de spiona- ge-kwestie snel onderzocht wordt. De PvdA-fractie vindt dat de am bassadeur van Marokko publieke lijk moet worden aangesproken op de wijze waarop wordt geprobeerd Minister Verhagen heeft Marok- ko op de vingers getikt. Een Rot terdamse agent is ontslagen om dat hij zou spioneren voor de ge heime dienst van het land. Marokkaanse Nederlanders te beïn vloeden. Volgens Wilders moet de Marokkaanse ambassadeur in Ne derland worden uitgezet. Zolang Marokko geen excuses aanbiedt voor wat er is gebeurd, is de am bassadeur volgens Wilders niet welkom. WD-Tweede Kamerlid Fred Tee- ven heeft geen enkel begrip voor Marokkanen in Nederland die zich laten beïnvloeden door de overheid van hun vaderland. „Ze hebben twee paspoorten. Als ze denken dat hun toekomst in Ma rokko ligt, dan moeten ze ophoe pelen." De inlichtingendienst van Marok ko heeft voormalig SP-Tweede Ka merlid Ali Lazrak in het verleden benaderd. Dat heeft het Rotter damse raadslid Fouad el Haji giste ren gezegd. De PvdA-politicus zei woensdag bij Pauw 8c Witteman zeker te weten dat een ex-Kamer lid van Marokkaanse komaf was benaderd door de geheime dienst van zijn land. De gewezen volks vertegenwoordiger zou medewer king hebben geweigerd. DIEMEN - Bouwvakkers werken aan de ombouw plaatsen de containerwoningen in een park in De containerwoningen moeten in het najaar klaar van zeecontainers tot woningen. Uitzendbureau Diemen voor huisvesting van werknemers uit zijn. Otto Workforce en woningcorporatie De Key Oost-Europa. foto Rick Nederstigt/ANP Studie Club Schilders Zeeland in Liquidatie Bovengenoemde rechtspersoon is ont bonden door opheffing op 06-06-2008. De rekening en verantwoording en het plan van verdeling liggen ter inzage voor een ieder tot 30 november 2008 ten kantore van het register van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Middelburg en ten kantore van John Jansen Deltastraat 7 4456 BA Lewedorp. De vereffenaars HILVERSUM - Vara-voorzitter Vera Keur stopt per 1 december volgend jaar. Na veertien jaar voorzitter schap vindt ze het tijd voor iets an ders. Keur volgde Marcel van Dam op. In 2000 onderzocht ze samen met haar collega's de mogelijkheid de publieke zendgemachtigde uit het omroepbestel te halen en er een commerciële tv-zender van te ma ken. Dat plan ging niet door. AMSTERDAM - Soumaya S., de eni ge vrouwelijke terreurverdachte van Nederland, voelt zich 'stelsel matig mentaal verkracht' door de Nederlandse staat. De tien maan den die ze in volstrekte isolatie in de Terroristen Afdelingen (TA's) van de gevangenissen in Vught en Rotterdam verbleef, hebben hun tol geëist. De vrouw zegt dusdani ge trauma's te hebben opgelopen, dat ze psychische hulp nodig heeft. Dat verklaarde de 25-jarige S. giste ren tijdens de slotdag van het ho ger beroep in het zogeheten Piran haproces in de extra beveiligde rechtbank ('de bunker') in Amster dam-Osdorp. S. wordt samen met vier anderen, onder wie Samir A. en Noureddine El F., verdacht van het beramen van terroristische aan slagen op enkele politici en het voormalig kantoor van de inlich tingendienst AIVD in Leidschen- dam. Soumaya S. lichtte gedurende een betoog van vijftien minuten een tip van de sluier op over de deten tieomstandigheden in de TA's. Zo vertelde ze huilend iedere dag te zijn gefouilleerd en geregeld te zijn gevisiteerd. Daarbij worden alle li chaamsholten onderzocht. „Ik moest in de cel naakt door mijn knieën buigen", aldus S. „De deur stond wagenwijd open. Terwijl ik naakt stond te bibberen van de kou, stonden buiten mannelijke bewaarders toe te kijken. Ik moest net zo lang doorgaan, tot zij het goed vonden." Soumaya wees erop dat het OM in haar zaak veel ontlastend bewijs zou hebben achtergehouden, zoals verslagen van afgeluisterde tele foongesprekken van S. met haar fa milie. Ook Samir A. (22) ontkende gisteren schuld. Hij ging nog maar eens in op het videotestament dat bij hem thuis werd gevonden. Daarop spreekt A., gekleed in isla mitische kledij en met een vuur wapen op de achtergrond, over een 'daad' die hij heeft gepleegd. Het filmpje mag niet als bewijs worden gezien dat hij met een aan slag bezig was, aldus A. „Als ik me zelf wil opnemen als een stalinist, een maoïst of een aanhanger van Bush, dan doe ik dat. Als ik mezelf wil opnemen als een moslimstrij der, dan doe ik dat. Het is mis schien niet uw smaak, maar wel de mijne." Het Openbaar Ministerie eiste be gin deze maand gevangenisstraf fen oplopend tot vijftien jaar te gen de verdachten. Het gerechts hof doet op 2 oktober uitspraak. MAASDRIEL - De overheid heeft de vijftig uur durende stroomstoring die de Bommeler- en Tielerwaard in december vorig jaar trof in gro te lijnen goed afgehandeld. Dat is de conclusie van een giste ren gepresenteerd rapport van het onderzoek naar het optreden van de overheid bij de stroomstoring. Die werd veroorzaakt door een laagvliegende Apache-helikopter die hoogspanningskabels raakte. Volgens de onderzoekers handelde de overheid adequaat tegenover kwetsbare burgers die onmiddel lijk hulp nodig hadden na het uit vallen van de elektriciteit. De op roep tot goed nabuurschap was een goed initiatief. Burgemeester Ada Boerma van Maasdriel riep tij dens de stroomstoring buren op el kaar te helpen. In de communicatie naar de bur gers gingen gemeenten en hulpver leners ervan uit dat de stroomsto ring snel verholpen zou zijn. De wens bleek de vader van de ge dachte, stellen de onderzoekers. Hulpverleners waren al bezig met wat er zou gebeuren als de stroom voorziening weer op gang zou ko men, terwijl over de duur van de storing nog geen duidelijkheid was. Bijkomend probleem in de Bommeler- en Tielerwaard was dat informatie moeizaam bij de burgers terechtkwam door de stroomuitval. Televisie, radio en te lefoon werkten immers meren deels niet. Het rapport geeft verder aanbevelingen ter verbetering van de communicatie. Tel.: 0113 - 21 36 42 www.stoffee_rderijbrouwer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6