Zeeland Geen pensions voor buitenlandse werker Paul Favier van bioloog tot bouwer en rector Vrouw aan het roer bij samenwerkende VVV's Eis 2 jaar voor misbruik pleegdochter i Oog in oog met inbrekers Sylvia De Geest nieuwe directeur Ouddorp en Schouwen-Duiveland. Weinig problemen met 'vreemde' arbeiders op Schouwen-Duiveland. Verdachte herinnert zich de details niet meer van het misbruik. Rector bijna weg bij Ostrea College, maar toch niet helemaal. 26 I Vrijdag 19 september 2008 PZC Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG SCHERPENISSE - In een woning aan de Laban Deurloostraat in Scherpe- nisse is gisterochtend rond twee uur ingebroken. De 83-jarige be woonster, die nog wakker was, werd plotseling geconfronteerd met drie onbekende mannen in haar woning. Het drietal is maar even in de woning geweest, maar zag toch kans om een tas met in houd en een onbekend geldbedrag weg te nemen. Nadat de mannen er met een auto vandoor gingen, heeft de vrouw om hulp geroepen. door Melita Lanting RENESSE - Sylvia De Geest uit Ter- neuzen is benoemd tot nieuwe di recteur van de VW Schou wen-Duiveland en Ouddorp. De 42-jarige De Geest is nu nog ad junct-directeur van de WV Zeeuws-Vlaanderen. „Deze functie past bij mijn ambitie. Ik werk nu ruim een jaar bij de VW en heb geconstateerd dat dit werk mij goed bevalt. Er gebeurt veel, de sa menwerking tussen de WV's on derling wordt steeds sterker en Schouwen-Duiveland en de Kop van Goeree zijn toeristisch interes sant, er gebeurt veel." De Geest heeft eerder bij de ge meente Terneuzen gewerkt als af delingshoofd communicatie en daarvoor bij het Regionaal Oplei dingscentrum (ROC). Het bestuur van de WV Ouddorp en Schouwen-Duiveland verwacht veel van de nieuwe directeur. „Ze heeft een communicatie-achter grond", zegt Rob Pouw namens de sollicitatiecommissie. „En dat wordt heel belangrijk in de komen de jaren. En ze kent het gebied. Ze heeft ook bij het ROC in Zierikzee gewerkt." De Pouw verwacht met de komst van de nieuwe directeur geen drastische wijzigingen in de door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Er komen geen specia le 'Polenpensions' of 'Polencam pings' op Schouwen-Duiveland. Burgemeester en wethouders vin den dat niet nodig, omdat het huis vestingsprobleem van buitenland se werknemers op het eiland niet zo groot is. Dat concludeert het college uit de rapportage van student Alwin Mooij van de internationale hoge school in Breda. De problemen met werknemers uit Midden- en Oost-Europa (MOE-landen) is een landelijk fe nomeen sinds een flink aantal lan den uit die streek zich in 2004 aan sloot bij de Europese Unie. Daar door konden inwoners uit die lid staten makkelijker in andere EU-landen (zoals Nederland) gaan werken. Nederland was er niet op berekend. Het ontbreekt aan juiste huisvesting en duidelijke regelge ving. Dat leidt tot illegaal, vies of te krap wonen, een toename van overlast en een gebrek aan optre den daartegen. Op Schouwen-Duiveland werken flink wat buitenlandse arbeiders het hele jaar door in de glastuin bouw. Ook de recreatieve sector maakt 's zomers gebruik van hun diensten. Genoemde problemen spelen hier echter maar op kleine schaal, stelt Mooij. Zo werden vo rig jaar rond deze tijd illegaal ge huisveste buitenlanders gevonden bij Renesse. Verder is het bekend dat vakantiehuisjes permanent door hen bewoond worden, wat niet mag. Ook krijgt de gemeente af en toe meldingen van overlast binnen. Mooij geeft een aantal handreikin- Het huisvestingsprobleem van buitenlandse werknemers is op het eiland niet zodanig dat er speciaal beleid voor moet ko men, aldus het college. gen die tot oplossingen kunnen lei den: het plaatsen van meer tijdelij ke units op het terrein van werkge vers, het huisvesten van buitenlan ders op bestaande campings of op een zogenaamde nieuwe 'Polen camping', de realisatie van speciale logiesgebouwen of het toestaan van permanente bewoning van va kantiehuisjes. Die oplossingen vragen wel een verandering van de huidige regels en dus een actieve opstelling van de gemeente. Mooij stelt zelf dat dit niet nodig is, omdat de problematiek relatief klein is. Hij adviseert de gemeente te kiezen voor een zogenaamde nul-variant. Er komt dan geen spe ciaal huisvestingsbeleid, maar de gemeente moet wel op een rij zet ten wat er wel en niet mogelijk is en daarover goed communiceren. Het college neemt die aanbeveling over en geeft aan dat het huisves ten van de buitenlandse arbeiders in 'gewone' huizen en bestaande pensions de voorkeur blijft behou den. Sylvia De Geest koers. De Geest begint op 1 novem ber. Ze wil de eerste periode be nutten om de streek en de men sen beter te leren kennen. De nieuwe directeur gaat drie da gen per week werken voor Schou wen-Duiveland en een dag per week voor Ouddorp. De Geest volgt Jurgen Klapwijk op die na ruim vijf jaar is vertrokken naar een communicatiebureau in Rotterdam. Sylvia De Geest wordt de nieuwe VVV-directeur voor Ouddorp en Schouwen-Duiveland. Zij volgt Jurgen Klapwijk op die na ruim vijfjaar is vertrokken. door Emile Calon MIDDELBURG - Wat er enkele jaren geleden precies gebeurde op zijn plezierjacht op de Oosterschelde kon de 48-jarige inwoner van het Vlaamse Zwalm zich gisteren niet meer herinneren. Hij had die dag de nodige drank op, zo veront schuldigde hij zich tegenover de Middelburgse rechtbank. Recht bankvoorzitter W. Schroder hield hem voor dat hij daar zijn pleeg dochter seksueel heeft misbruikt. Dat zou ook enkele malen gebeurd zijn bij hem thuis in Zwalm. De man gaf toe dat hij het meisje, dat toen tussen de acht en tien jaar oud was, zo'n vijfmaal had ge streeld en betast. Of hij ook verder was gegaan, kon hij zich niet herin neren. Die feiten tegenspreken wil de hij echter niet omdat hij vond dat hij zijn pleegdochter niet als leugenaar kon wegzetten. Officier van justitie E. Bethlehem vond het opvallend dat de man de heftige momenten was vergeten. Voor haar staat vast dat het niet al leen bij tasten en strelen bleef De verklaringen van het meisje zijn daar te duidelijk voor. Ze vond het Tegen een 48-jarige man uit Zwalm (B) is 24 maanden cel straf geëist voor het seksueel misbruiken van zijn toen achtjari ge pleegdochter. laakbaar dat een pleegvader, die zelf eerder aangifte gedaan had van seksueel misbruik van zijn stiefzoon, zelf was vervallen in misbruik. Het nu elfjarige meisje is door alles wat er met haar gebeur de heel onzeker geworden. „Bang om alleen naar school te gaan. Bang voor de nieuwe relatie van haar pleegmoeder, bang om op nieuw misbruikt te worden." Wat de officier betreft, krijgt de man een celstraf van 24 maanden. Raadsman J. Vermeulen voerde als verzachtende omstandigheid aan dat de man nooit pleegkinderen had gewild. „Zijn vrouw heeft die in huis gehaald." Hij pleitte voor een voorwaardelijke straf en hield de rechters voor dat de man in the rapie is. Uitspraak 1 oktober. door Mieke van der Jagt GOES - De beste herinneringen uit de loopbaan van Paul Favier heb ben te maken met het schoolge bouw aan de Bergweg 4 in Goes. Daar werd hij in 1986 rector van het Christelijk Lyceum voor Zee land, dat net een fusiebesluit met de Casembrootschool voor mavo achter de rug had. „De hele fusie tot wat uiteindelijk het Buys Ballot College werd, moest nog worden georganiseerd en het was mis schien goed dat ik van buiten kwam." Hij was dertien jaar eerder als bio loog uit Leiden, in het diepe van het onderwijs gesprongen in Em- men. „Daar wist ik al na een paar jaar dat ik in het onderwijs wilde blijven werken. Onderzoek is machtig interessant maar ménsen zie je alleen maar bij de koffle." Aan de Bergweg stond toen nog een prachtige school uit 1952. „Prachtig van buiten, maar vol strekt onbruikbaar van binnen. Al le scholen in Goes zaten er toen heel beroerd bij en het is aan de toenmalige wethouder van onder wijs, Gerard Heerebout, te danken dat we toen zijn gaan schuiven. Al le scholen schoten ermee op, ieder een was tevreden. Wij mochten het oude gebouw door een moder- 'Vroeger ging iedereen nog werken op een school van zijn eigen zuil' ne school vervangen: niet heel mooi, maar uiterst functioneel." Bouwen is Favier een beetje in het bloed gaan zitten. Als hij volgende week vrijdag afscheid neemt met Ostrea College. „Die integratie is nu nog in volle gang en het gaat goed. Ikzelf wilde, met oog op mijn vroegpensioen, geen rector meer zijn, maar het afglopen jaar heb ik als een soort fusieadviseur gewerkt. Dat is gewoon leuk." In het onderwijs is in de jaren dat Favier in Goes werkt, een heleboel veranderd. Basisvorming, tweede fase en de voorzichtige- terugkeer naar normaal onderwijs. „De Goe- se verhoudingen hebben zich ook ontwikkeld, en in dat geval ten goede. Er zijn natuurlijk minder scholen door al die fusies, maar verbeten concurreren is er ook niet meer bij. Vroeger was het wel eenvoudiger, hoor. Ieder ging wer ven op de basisscholen van zijn ei gen zuil. Nu we uit onze zuilen zijn gekropen moeten we ons ook profileren op andere, wezenlijke zaken: goed onderwijs, een veilige schoolomgeving, cultureel aanbod enzovoort." Paul Favier neemt afscheid van het Ostrea College. foto Dirk-Jan Gjeltema een receptie van 18.00 tot 19.30 bouwplannetje bij het vroegere uur in de school, waar ook een Sint Willibrord College aan de flink aantal Schouwen-Duiveland- Fruitlaan gaat hij begeleiden. Met se leerlingen heengaan, is hij nog het Willibrord fuseerde het Buijs niet helemaal weg. Een nieuw- Ballot College vorig jaar tot het v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64