Binnenland Crisis over operatiekamers 'Lossen bij winkels in avond' 'Lonen stijgen in 2009 gematigd' Topkok Bocuse: 'Nouvelle cuisine is te weinig eten' Vraag naar spoedzorg groeit hard Bestuursvoorzitter IJsselmeerziekenhuizen op non-actief gesteld. Sociale partners nemen volgens premier 'hun verantwoordelijkheid'. 5" het l£uk o Detailhandel wil buiten spits bevoorraden om overlast tegen te gaan. 4 I Vrijdag 19 september 2008 PZC LELYSTAD - Bestuursvoorzitter Gers- ji Rodrigues Pereira van de IJssel meerziekenhuizen is per direct op non-actief gesteld. Dat heeft de Raad van Toezicht van de IJssel meerziekenhuizen gisteravond be kendgemaakt. De Raad van Toezicht besloot dit na crisisberaad van personeel, vak bonden, gemeenteraden en verze keraars. De vakbond AbvaKabo en de gemeente Noordoostpolder zeg den het vertrouwen in de raad van bestuur op, na sluiting van de niet steriel bevonden operatiekamers van de IJsselmeerziekenhuizen in Lelystad en Emmeloord. Ook de afdeling verloskunde van de IJsselmeerziekenhuizen sluit de deuren. Zonder de beschikbaar heid van operatiekamers voor het geval zich complicaties voordoen, is het niet verstandig zwangere vrouwen te laten bevallen in de hospitalen. Inmiddels zijn de eerste gesprek ken over de toekomst van de IJssel meerziekenhuizen gevoerd. Vol gens bestuurder Wim van der Hoorn van AbvaKabo zijn de da gen van de twee betrokken zieken huizen geteld. De klap die de slui ting van de operatiekamers teweeg brengt, betekent volgens hem het laatste duwtje voor het technisch AMSTERDAM - Culinaire smulpa pen zijn met nouvelle cuisine ei genlijk jarenlang in het ootje geno men. „Het was inderdaad wel een beetje weinig eten op een veel te groot bord", geeft de meest beken de Franse driesterrenkok Paul Bo cuse toe. Hij is de grote vertegen woordiger van deze Franse keuken stijl. Bocuse is twee dagen in Neder land in verband met de lancering van professionele keukenappara- tuur Cuisinart voor de consument. ZATERDAG 20 SEPTEMBER OPEN DAG BIJ DEK AAN DE OLYMPIAWEG O E F E N T E R R E 1 N 1 N GOES Gratis proefrijden en spectaculaire open dag aanbiedingen! OPEN DAG 13.00-17.00 uur ■iffidVAN STRAATEN al failliete ziekenhuis dat een te kort heeft van zeven miljoen euro. Door de sluiting van de operatieka mers - drie in Emmeloord en vier in Lelystad - hebben van de ene op de andere dag een kleine hon derd mensen geen werk meer. De operaties zijn verplaatst naar zie kenhuizen buiten Flevoland. „Het is onaanvaardbaar en buiten gewoon kwalijk dat de directie van de ziekenhuizen maandenlang operaties heeft laten doorgaan, ter wijl ze wist dat de lucht in de ope- W* Operatiekamers van de IJssel- meerziekenhuizen zijn gesloten omdat ze niet steriel waren. De inspectie vindt dat het bestuur te lang wachtte met oplossingen. ratiekamers niet steriel genoeg was", zei voorzitter Frank de Gra ve van de Nederlandse Zorgautori teit gisteren. De directie heeft daar mee volgens De Grave de veilig heid van patiënten in gevaar ge bracht. Volgens inspecteur-generaal Gerrit van der Wal van de Inspectie voor de Gezondheidszorg, die woens dag de sluiting van de operatieka mers had bevolen, heeft het be stuur van de ziekenhuizen onver antwoord lang gewacht met het oplossen van de onsteriele lucht in de operatiekamers. Dat de directie er al sinds april van wist maar niet in actie kwam, vindt de Inspectie 'onacceptabel nonchalant'. Nouvelle cuisine werd ook wel de nigrerend cuisine minceur, ofwel 'de geringe keuken', genoemd. „Mensen riepen ook wel 'niks op het bord, veel op de rekening' of 'hoe groter het bord, hoe kleiner de gerechtjes"', stelt Bocuse nu. Hij vertelt dat nouvelle cuisine nooit bedoeld was als een nieuwe gedachte over koken. De term is toevallig gevallen tijdens een bij eenkomst in de zestiger jaren in Orly van twaalf driesterrenkoks uit Frankrijk. Paul Bocuse is in Amsterdam om professionele keukenapparatuur voor de consument te promoten. Hij liet daar weten dat nouvelle cuisine wel erg weinig eten te bieden heeft. foto Rick Nederstigt/ANP UTRECHT - De vraag naar spoedei sende hulp overtreft de groei van de zorgsector. Spoedzorg groeit in de nabije toekomst met 6,8 pro cent per jaar, terwijl de inzet van mensen en middelen in de zorg met 3,5 procent per jaar stijgt. Dat blijkt uit het rapport 'Atlas en scenario's voor spoedzorg', dat van daag verschijnt. De studie is ver richt onder leiding van de Utrecht se hoogleraar Guus Schrijvers. Vol gens het rapport zijn de toename van chronische aandoeningen en de veeleisender patiënten mogelij ke verklaringen voor de groei. Aan het aantal letselgevallen door onge lukken kan het niet liggen, dat is de laatste jaren juist gedaald. Als oplossing zien de onderzoe kers fiisies van huisartsenposten en spoedeisende hulp in zieken huizen tot spoedposten en avond spreekuren door huisartsen. DEN HAAG - Werknemers hoeven volgend jaar niet te rekenen op een flinke loonsverhoging. Pre mier Jan Peter Balkenende zei gis teren tijdens het begrotingsdebat dat hij 'positieve signalen' van werkgevers- en werknemersorgani saties heeft gekregen dat zij 'hun verantwoordelijkheid nemen' en de lonen zullen matigen. Balkenende deed eerder een be roep op de sociale partners de sala rissen niet te hard te laten stijgen, omdat daardoor de toch al hoge in flatie verder wordt aangewakkerd. In 'ruil' voor loonmatiging zag het kabinet af van de verhoging van het btw-tarief en zal het de WW-premie voor werkenden schrappen. Daarmee gaan werkne mers er volgend jaar toch een paar honderd euro op vooruit. Balken ende wist de rijksbegroting voor volgend jaar vrijwel ongeschonden door de Kamer te loodsen. Plannen van de oppositiepartijen voor verlaging van de zorgpremie (SP), het ontwikkelingsbudget (WD) en een voorstel om crimi nele Nederlanders met een dubbe le nationaliteit het land uit te zet ten (PW) kregen geen steun van de coalitiepartijen. CDA, PvdA en Christenunie vertimmerden op hun beurt de rijksbegroting voor een bedrag van 140 miljoen. Dat geld gaat naar kustverdediging, ver keersknelpunten in de regio, ge- biedsontwikkeling, conciërges op scholen, wijkagenten, wijkver pleegsters, cultuur, vrijwilligersver- zekeringen en een OV-jaarkaart voor mbo-scholieren. Balkenende verwierp de aantijgingen van de WD dat zijn grote vertrouwen in de Nederlandse economie mis plaatst is nu internationaal een fi nanciële crisis heerst. DEN HAAG - Gemeenten doen niets tegen de overlast die vrachtwagens veroorzaken tijdens het lossen bij winkels in de bebouwde kom. Ini tiatieven van winkelketens om fi les en geluidsoverlast te voorko men, worden zelfs tegengewerkt. Het Platform Detailhandel wil daarom dat de landelijke overheid met regels komt om lossen in de avond en vroege ochtend toe te staan. Gemeenten verhinderen dat win kelketens buiten de filetijden los sen bij hun filialen, aldus de brancheorganisatie. Lossen in de avond en in de vroege ochtend is beter voor de verkeersveiligheid, het milieu en voorkomt onnodige opstoppingen, zo blijkt uit onder zoek. Het Platform Detailhandel eist dat minister Eurlings van Ver keer ingrijpt en een landelijke rege ling opstelt voor de gemeenten. Voor veel mensen is het echter een bijna dagelijks terugkerende er gernis: chauffeurs van vrachtwa gens die hun goederen in alle vroegte of juist heel laat in de avond bij de winkels lossen. Steeds meer supermarktketens be voorraden hun winkels buiten de files om. Manager Hans van der Doelen van Jumbo: „Bij een winkel in Tilburg komen we 's avonds tussen acht en middernacht met vier vracht wagens. De zaak ligt aan een druk ke weg en het is domweg onveilig om daar overdag achteruit in te ste ken met een truck." Overdag duurt een rondje van het distributiecentrum van Jumbo naar de winkel en terug zeker drie uur. ,,'s Avonds hooguit tweeën half uur. Daarmee sparen we mi lieu, arbeid en diesel én zijn we op de afgesproken tijd bij de winkel." Om buiten de gebruikelijke tijden te kunnen leveren, moeten de su permarkten toestemming vragen aan de gemeenten. Die krijgen ze vaak niet, zegt Van der Doelen. „De gemeenten zijn bang voor klachten over geluidsoverlast." Geluidsoverlast is altijd de grote hinderpaal geweest bij leveranties buiten winkeltijden. Het lossen mag volgens de wettelijke norm op zeveneneenhalve meter afstand niet meer dan zestig decibel geluid veroorzaken, het volume van een normaal gesprek. Met geld van het ministerie van VROM zijn de afge lopen tien jaar zo'n 75 technieken ontwikkeld om lawaai tegen te gaan. Van stillere vrachtwagenmo- toren, koelingen die ingepakt zijn in een kist, tot geluiddempende vloeren en laadkleppen, overkapte losplaatsen en stille wieltjes onder de rolcontainers. Na tien jaar technische ontwikke ling, uitvoerige tests en heel veel lobbywerk koopt nu vrijwel elke supermarkt die stille trucks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4