Zeeuwen voorzichtig Willemijn treedt op 'Geen second opinion Deltacommissie' Kredietcrisis PZC Vrijdag 19 September 2008 3 COMMENTAAR Nederland is nog niet in paniek over de crisis in de financiële wereld. Maar de klanten van banken zijn wel veel voorzichtiger geworden. Het begint door te dringen dat de ene financiële instelling toch niet zo solide is als de andere. En het begint ook te dagen dat je soms beter kunt sparen dan beleggen. Bovendien doorzien steeds meer mensen de ingewikkelde en twijfelachtige financiële constructies waarop sommige hypotheken en pensioenen zijn gebouwd. Dit inzicht in het geldcircuit is winst. Ondertussen wordt het wel steeds onwaarschijnlijker dat iedereen hier de financiële storm zonder schade zal kunnen uitrijden. Als je pensioen of hypotheek mede afhankelijk is gemaakt van beleggingen in een van de omgevallen Amerikaanse banken, is de kans zeer groot dat het je vroeg of laat wat geld kost. Financiële deskundigen denken overigens dat dit effect wel mee zal vallen. Ze verwachten bijvoorbeeld geen drastisch stijging van de pensioenpremies. En ze zien al helemaal geen aanleiding om met spaartegoeden te gaan schuiven. Bedreigender is het effect van de kredietcrisis op het economisch klimaat. Bedrijven twijfelen over investeringen. Mensen kopen minder makkelijk een huis. Dat soort aarzelingen is eigenlijk niet nodig. Wie zijn angst voor de huidige financiële wereld weet om te zetten in scherpte en een kritische houding, vindt nog genoeg bonafide partners voor business as usual. IOp zoek naar leen boot? cfr. www.zeelandboten.nl 0118-613659 door Jeffrey Kutterink den haac - Zeeland is de afgelo pen dagen niet vergeten in politiek Den Haag. Als een duveltje uit een doosje kenden de algemene politie ke beschouwingen dit jaar een paar verrassingen. Niet alleen is de aanleg van het Veerse deel van de N57 mogelijk gemaakt. Ook wil het kabinet, aan gemoedigd door SGP-Kamerlid Bas van der Vlies, meer oog heb ben voor problemen in de tien grootste plattelandsgemeenten. Bij die onlangs opgerichte P10 zijn Hulst, Sluis en Schouwen-Duive- land aangesloten. Van der Vlies wil dat de P10 dezelfde status krijgt als de G4 (vier grote steden). Balkenende komt op die wens la ter terug, beloofde hij gisteravond. En dan, niet onbelangrijk, komt er extra geld om de maatregelen te gen de rijzende zeespiegel goed voor te bereiden. Hoewel niet spe cifiek Zeeuws, zijn de plannen die de commissie Veerman heeft ge presenteerd ingrijpend voor Zee land. Om die voorstellen goed uit te werken en in een wet te verta len is meer geld nodig, vinden de Kamerfracties van PvdA, CDA en Christenunie. Ze droegen het kabi net gisteravond op om 10 miljoen euro uit te trekken. Overigens zijn niet alle fracties er van overtuigd dat zoveel maatrege len tegen de zeespiegelrijzing no dig zijn. De SP vroeg om een 'se cond opinion van Veerman'. Frac tievoorzitter Agnes Kant: „Hon derd miljard euro is enorm veel geld. En u weet het mijnheer Bal kenende: het prijskaartje voor gro te infrastructuurprojecten pakt al tijd veel hoger uit. Is dit echt no dig?" Maar de premier antwoord de gisteren kordaat 'niet te voelen' voor nog een onderzoek. „Dat er kosten worden gemaakt is duide lijk. De commissie Veerman heeft een indicatie gegeven." Eind 2009 komt het kabinet met een ontwerp Deltawet. De stuur groep die de wet gaat voorberei den komt onder leiding van pre mier Balkenende. Behalve een ont- werp-wet, geeft het kabinet dan ook aan hoe het alle maatregelen denkt te gaan betalen. middelburg - Willemijn, de twaalfjarige zangeres uit Urk, geeft morgen twee optredens in Zee land. Zij zingt 's middags in de Oostkerk in Middelburg, 's avonds is zij te zien in de Maria Magdale- nakerk in Goes. Willemijn zingt christelijke liedjes, tijdens haar optredens draagt zij klederdracht. Haar tweede dvd, Kom ga je mee?, verschijnt deze week. De opnamen daarvoor zijn op 21 plaatsen in Nederland ge maakt. Het optreden in de Oost- kerk begint om 15.30 uur, dat in Goes om 19.00 uur. Kaarten zijn te koop bij de christelijke boekhan dels in Middelburg, Meliskerke, Goes, Yerseke en Kapelle. Huub Matilda (58) uit Goes, operator: „Ik zie om mij heen veel armoede. Als je het mij vraagt, gaat het erg slecht. Zelf heb ik niet te klagen, ik heb werk en leef van dag tot dag. Morgen kan ik dood zijn. Als ik iets nodig heb, dan koop ik het. Maar wat heeft een bij standsmoeder te besteden? En wat heb ik straks, als ik met pensioen ga?" Jessica Clerx (23), klantenadviseur WW in Goes: „Ik heb net mijn saldo gecheckt. Dat doe ik regelmatig. Alles is duurder ge worden: ik let goed op, sta nooit rood. Momenteel huur ik; het is geen goed moment om een huis te kopen. Je weet niet wat er nog komt. Neem de kinderopvangtoeslag: zo'n regeling draaien ze zo maar terug." Gerard Kooijman (50), van kaasboer Weydeland in Goes: „Ik ga niet af op onderbuikgevoelens, maar kijk naar de harde cijfers. Ik volg de beursberichten en zie dat het vooral de gokkers zijn die onderuit gaan. Persoonlijk zie ik geen aanleiding om mijn uitgaven aan te passen. En mijn klanten kopen ook geen kleiner stukje kaas." foto's Ronald den Dekker Magda Rijns (60) uit Goes, receptioniste bij de belastingdienst: „Ik vind dat het niet goed gaat. Maar dat is al begonnen met de euro. Ik let meer op de kleintjes, ga naar goedkope winkels - dat deed ik vroeger niet. Ook betaal ik zo veel mogelijk cash, om goed overzicht te houden. En rood staan is er niet bij. Je moet niet verder springen dan je polsstok lang is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3