Economie Meeuwsen verkent China I m Jiangsu in China lijkt op Zuidwest-Nederland Geld voor ex-werkers in textiel Refresco koopt frispoot Bavaria Werkloosheid onder 300.000 Yerseks handels- en constructiebedrijf benut handelsmissie. EU geeft zesduizend ontslagen arbeiders in Italië een vergoeding. PZC Vrijdag 19 september 2008 I 37 HHH Gerard Meeuwsen en stagiaire Chuan Chuan Wang in een van de productiehallen in Yerseke. door Ben Jansen Je kon het de Zeeuwse en Bra bantse bestuurders en onder nemers horen denken: wat doet dat ventje hier. Dat vent- Gerard Meeuwsen uit Yerseke, was met zijn 23 jaar inderdaad de jongste deelnemer aan de handels delegatie die eerder dit jaar China bezocht. Maar ook een ijverig - en uiteindelijk succesvol - lid van het gezelschap. Meeuwsen had drieëntwintig afspraken met Chi nese bedrijven op zijn programma staan. En hij keerde terug met een pakket veelbelovende contacten. Meeuwsen Trade Metal Services v.o.f. De moedermaatschappij Han del en Constructie H. Meeuw sen BV is opgericht in 1985. Huib Meeuwsen begon toen achter de koeienstal met de re visie van een hijskraan die van een bak was gevallen. Daar kwam hydrauliek aan te pas, pneumatiek, plaat- en construc tiewerk. Later breidde hij zijn activiteiten uit met verspaning, engineering en een technische handelsonderneming. De onderneming groeit snel. Anderhalf jaar geleden telde het bedrijf 50 medewerkers, nu 70. Er zijn 20 vacatures. Naast de vestiging in Yerseke van 9.000 vierkante meter is Meeuwsen bezig met de voor bereiding voor een 47.000 vier kante meter grote vestiging in Goes. De handelsonderneming heeft 75.000 technische onderde len op voorraad. „Ga jij maar eens in China kijken", kreeg Gerard Meeuwsen van zijn vader Huib te horen. Bij het handels- en constructiebedrijf Meeuwsen Trade Metal in Yerse ke zijn ze gewend flink aan te pak ken. Elke euro moet worden ver diend, is het motto. Dus was het vanzelfsprekend dat de trip naar China geen snoepreisje zou zijn. Waarom China? Meeuwsen: „Steeds meer van onze leveran ciers halen daar hun spullen. De marge die zij daarmee verdienen, steken we liever zelf in de zak." Dus legde Meeuwsen met de hulp van Guido van Liefland van ont wikkelingsmaatschappij Economi sche Impuls Zeeland contacten in China. Deels gebeurde dat via ver tegenwoordigers van bedrijven die hij op beurzen in Europa had ont moet. Het was wel enigszins rond tasten in het duister. „Er waren be drijven bij met schitterende websi tes, maar toen ik er kwam, bleek dat ze zich meer met schrootrecy- cling bezighielden dan met con structiewerk. Ik zou er nog geen spijker kopen. Maar er waren ook hi-tech bedrijven bij, die leken waar te maken wat ze beloofden." Maatstaf voor Meeuwsen was de vraag of de bedrijven waarmee hij sprak, al eerder zaken met Europa hadden gedaan. „Ze moesten zich bewezen hebben als exporteur naar Europa. En ik wilde ook een kijkje in die bedrijven nemen." Meeuwsen leerde al gauw dat het succes van zakendoen met Chine zen voor een belangrijk deel afhan kelijk is van goede persoonlijke contacten. Dat leidde tot een vriendschap met David Wang van een metaalbedrijf in de provincie Jiangsu. De band is intussen zo ge groeid dat Meeuwsens vrouw en die van Wang met elkaar e-mai- len. De Wangs komen in novem ber in Yerseke op bezoek. Bij de fa briek van Wang heeft Meeuwsen inmiddels flenzen en andere on derdelen besteld en van nog vijf bedrijven zijn proefzendingen on derweg. De contacten van de jonge Meeuw sen - hij zit samen met zijn vader en drie broers en een zus in het be drijf - in China leiden mogelijk 'De marges van onze leveranciers steken we liever zelf in de zak' ook tot leveringen vanuit Zeeland naar het Verre Oosten. In Yerseke - en straks in Goes waar de familie Meeuwsen een tweede vestiging gaat bouwen - beschikt het bedrijf over productiemethoden waar ze in China van watertanden. Zo heeft Meeuwsen een kantbank waar platen van twaalf meter leng te kunnen worden gebogen en la sersnijmachines die in een halve seconde hetzelfde werk leveren waarover een vakman met de foto Willem Mieras hand een half uur doet zonder ooit de nauwkeurigheid van de au tomatische snijder te benaderen. In China blijkt belangstelling te be staan voor het maatwerk uit Yerse ke. De China-connectie is zo veel belovend dat het bedrijf zich heeft verzekerd van de diensten van een Chinese medewerkster. Gerard Meeuwsen ontmoette Chuan Chuan Wang - geen familie van Meeuwsens vriend David - tijdens de voorbereiding van de Chi- na-reis. Het bedrijf bood de 22-jari- ge studente aan hogeschool Avans in Breda om te beginnen een stage plek aan. Het is de bedoeling dat ze na afloop van de stage als in koopassistente in dienst blijft. Meeuwsen heeft geen plannen om de im- en exportactiviteiten met China te ondersteunen met een ei gen vestiging in het land. Zo'n stap past niet bij het karakter van het bedrijf „We kunnen nu goed ons brood verdienen. Waarom zouden we dan in China gaan zit ten?" De tevredenheid over de handelsmissie naar China van de Kamer van Koop handel Zuidwest-Nederland en de regionale ontwikkelingsmaatschap pijen is groot. De zeven Zeeuwse en 28 West-Brabantse onderne mingen hebben ervaren wat erbij komt kijken om er zaken te doen. Dat Gerard Meeuwsen zoveel con tacten met Chinese bedrijven kon leggen, had mede te maken met het reisdoel, vertelt Guido van Lief land van Economische Impuls Zee land. In de provincie Jiangsu zijn veel metaalbedrijven gevestigd. De keus voor deze provincie wasvan- zelfsprekend. West-Brabant heeft er al langer banden mee. Chemie, scheepsbouw, voedingsmiddelen industrie en toerisme zijn er sterk vertegenwoordigd. Daarnaast is er aandacht voor het milieu. De over eenkomsten met Zuidwest-Neder land zijn treffend. In China vallen geen zaken te doen zonder goed persoonlijk con tact. Daarnaast is het van belang de kwaliteit van leveringen kri tisch te blijven beoordelen. BRUSSEL - Zo'n zesduizend ontsla gen textielwerkers in Italië krijgen ruim 35 miljoen euro EU-geld. De vergoeding moet hen helpen een andere baan te vinden, nadat een reeks textielbedrijven de pro ductie had overgeplaatst naar goed kopere locaties buiten de Europese Unie. De EU-miljoenen komen uit het Europese Globalisatiefonds. Het fonds is in 2005 bedacht door voor zitter Jose Manuel Barroso van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU. Het moet werknemers helpen die ontslagen zijn als gevolg van veran derde wereldhandel. Het fonds keerde tot dusver 67 mil joen euro uit aan 16.111 werkne mers, voornamelijk in de textielsec tor. Andere branches zijn de auto- en gsm-productie. „Wereldwijde handel en productie brengen groei en banen voor de meesten van ons, maar sommigen kunnen negatieve gevolgen onder vinden. Gelukkig kunnen we hen helpen met dit fonds", zei EU-commissaris Vladimir Spidla van Sociale Zaken gisteren in een toelichting op de vergoeding. AMSTERDAM - Bierbrouwer Bavaria wil zijn frisdrankdivisie verkopen aan frisdrankproducent Refresco. De twee partijen hebben een in tentieverklaring ondertekend. Fi nanciële details zijn niet verstrekt. Bavaria, dat de frisdranken 3ES en Herschi maakt, blijft zich richten op 'onze belangrijkste business: de productie en verkoop van bier en mout', aldus het bedrijf Bavaria en Refresco verwachten de overna me 'de komende maanden' af te ronden. Refresco produceert on der meer vruchtensappen en fris dranken die als huismerken van su permarkten worden verkocht. Het bedrijf had in 2007 een omzet van 951 miljoen euro. Refresco ver wacht een omzet van 1,3 miljard euro dit jaar. VOORBURG - Voor het eerst sinds 2002 zijn er minder dan 300.000 werklozen. In de periode juni-augustus van dit jaar waren gemiddeld 294.000 mensen werkloos. Dat komt overeen met 3,8 procent van de Nederlandse beroepsbevol king. Een jaar eerder was dat nog 4,4 procent. Dat blijkt uit gisteren gepubliceer de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheid kwam in de periode juni-augustus uit op 298.000 men sen (3,9 procent).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39