ROC Zeeland verspeelt 3,7 miljoen Proef handmatig oesters rapen Waddenzee Forse werkstraf geëist voor 'kwajongensstreek' Aanpassing weg kost 0,5 miljoen Inburgeringslessen kosten geld en techniek is niet in trek. Minister Verburg laat vijftien vissers vier jaar lang oesters rapen. Officier: kwalijk dat Bevelanders brandweer niet waarschuwden. PZC Vrijdag 19 september 2008 31 door Jan van Damme VLISSINGEN - Het ROC Zeeland heeft vorig jaar 3,7 miljoen euro verlies geleden. Tegenvallende aan tallen studenten techniek en dure inburgeringslessen voor allochto nen zijn de belangrijkste oorzaak. Dit jaar verwacht het ROC minder dieprode cijfers, in 2009 moeten de resultaten weer positief zijn. Het op Walcheren en in de Ooster- schelderegio gevestigde Regionaal Onderwijs Centrum Zeeland is met ongeveer 8.000 studenten de grootste onderwijsinstelling van de provincie. Wim Muilenberg, lid van het colle ge van bestuur van het ROC Zee land, noemt de cijfers van 2007 niet dramatisch. ROC's in Rotter dam, Den Haag en Amsterdam hebben het nog veel slechter ge daan. En over een periode van tien jaar zit zijn instituut nog steeds in de plus. Het verlies van vorig jaar moet volgens hem voor een belangrijk deel op dure inbur geringslessen worden geschreven. Tot vorig jaar had het ROC het mo nopolie van de lessen aan allochto nen. Het kabinet besloot dat deel van de onderwijsmarkt open te gooien, zodat er moet worden aan besteed. Het ROC wilde die tak be houden, en besloot de lessen voor 85 tot 90 euro per uur aan te bie den, ruim onder de uurprijs van 140 euro die vóór de liberalisering werd gerekend. In 2007 heeft het ROC volgens Muilenberg 2,5 mil joen euro op de inburgeringsles sen moeten toeleggen. Bijkomend probleem was dat van de allochto ne leerlingen, die voor inburgerin gen in aanmerking kwamen, zich slechts een kwart voor de lessen aanmeldde. Momenteel staan 270 inburgeraars geregistreerd; met dat aantal zitten de klassen weer vol. Met gemeenten wordt overlegd hoe het tekort kan worden wegge werkt. Het teruglopend aantal leerlingen W* Activiteiten voor bedrijfsleven en overheden moeten het ROC uit de rode cijfers helpen. Die inkom sten zijn nodig om de gevolgen van de vergrijzing op te vangen. techniek - 3.000 rond de eeuwwis seling, nu 2.000 - levert ook een verliespost op. Op het Technum in Vlissingen - een complex voor technisch praktijkonderwijs moet een half miljoen euro als be- zettingsverlies worden afgeboekt. Muilenberg verwacht nieuwe in komsten uit activiteiten voor be drijfsleven en overheden. Hij re kent op 1 miljoen euro extra per jaar. Daarmee zou het toekomstige verlies van 7 ton per jaar als gevolg van de voortzettende vergrijzing - 15 procent minder jongeren - opge vangen kunnen worden. door Claudia Sondervan THOLEN - Handkokkelvissers mo gen meedingen naar een proef met het handmatig rapen van Ja panse oesters in de Waddenzee. Minister Verburg kondigde giste ren de vierjarige proef aan. Vijf tien vissers kunnen meedoen op drie percelen. De proef moet uitwijzen of de Ja panse oester, die evengoed smake lijk is, commercieel te oogsten valt zonder de natuur aan te tasten. En kel handmatige kokkelvissers met visrechten in de Waddenzee mo gen inschrijven omdat het ministe rie van LNV geen nieuwe vissers in het gebied wil. De animo zal groot zijn, maar de twijfel of het voldoende opbrengt is dat ook, menen de vissers. „Met vijftien plaatsen kan dat nog vechten wor den!", lacht Tholens handkokkel- visser in de Waddenzee Jan Kwist. Hij en broer Simon zijn twee van de 31 vissers met handkokkelrech- ten in de Waddenzee. „21 traditio nele vissers en tien die overgeko men zijn uit de mechanische kok kelvisserij, En dan zijn er nog zes of zeven garnalenvissers die in aan merking komen. Een nevenactivi teit is aantrekkelijk nu we een aan tal jaren met weinig zaadval bij de kokkels zitten. Maar oesters zijn be werkelijk; het vergt investeringen aan je schepen en je moet schone verwaterplaatsen hebben." door Emile Calon MIDDELBURG - Een uit de hand ge lopen kwajongensstreek, zo om schreven de drie jongemannen uit 's-Gravenpolder en Rilland het af steken van vuurwerk bij het Klim opplein in 's-Gravenpolder, 29 de cember vorig jaar. Officier van justitie E. Bethlehem stelde dat het ging om opzettelijke brandstichting waarbij ook bijna levens in gevaar waren gebracht. Het scheelde volgens haar niet veel of er had die avond een vrese lijke brand gewoed. De drie jongemannen hadden een stuk of veertig zogenoemde grond- bloemen, legaal vuurwerk dat, een maal aangestoken, al draaiend en brandend een tiental meter kan af leggen. Ze gooiden die grondbloe- men op het opslagterrein van een supermarkt in 's-Gravenpolder waar ook enkele zakken met plas tic flessen stonden. Een van de drie verdachten gaf gisteren tegen over de Middelburgse rechters toe dat er wel degelijk gemikt was op die zakken. Tegelijkertijd zei hij ook dat niemand van hen ver wacht had dat een dergelijk vuur zou ontstaan. Bethlehem vond het zeer kwalijk I** Tegen drie Bevelanders is een for- se werkstraf geëist voor brand stichting in 's-Gravenpolder eind vorig jaar. De brand had grote gevolgen kunnen hebben. dat de jongemannen van 20 en 23 jaar direct verdwenen toen ze merkten dat een van die zakken wat begon te smeulen, nadat het vuurwerk was uitgeraasd. Geen van hen belde de brandweer want ze hadden niet verwacht dat er een echte brand zou ontstaan, gaf de Rillander als verklaring. De officier eiste voor elk van hen een werkstraf van 200 uur en vier maanden voorwaardelijk. Daar naast moeten de drie mannen in totaal 6000 euro aan schadevergoe ding betalen. Eén van de jonge mannen uit 's-Gravenpolder moet daarnaast van Bethlehem veertig uur extra werken omdat hij eerder dit jaar zijn werkgever voor bijna achtduizend euro heeft opgelicht. Raadsman H. Dunsbergen zei dat er geen sprake kon zijn van boze opzet omdat geen van de verdach ten de intentie had brand te stich ten. „Ze waren een beetje lol aan het trappen." Zijn collega R. Maat vond de eis wel erg zwaar. Hij her innerde aan de straf die een pyro maan uit Kapelle enkele jaren te rug kreeg: r8 maanden cel. „Als de werkstraf omgerekend wordt naar maanden cel, zitten ze met die eis op de helft van die straf" Alle raadslieden vonden ook dat de gemeente Borsele een overdre ven groot bedrag - 12.300 euro - had opgevoerd als schadevergoe ding. Bij de brand was een muur van de sporthal zwart geworden. Volgens hen probeert de gemeen te een 'slaatje uit de zaak te slaan'. Dunsbergen: „Mijn cliënt wil de echte schade graag vergoeden." Uitspraak 1 oktober. TERHOLE - De gemeente Hulst zal volgend jaar de Hulsterweg in Ter hole herinrichten. De voorheen drukke doorgaande weg naar het veer Kruiningen/Perkpolder krijgt het karakter van een woonstraat. De kosten van de reconstructie be dragen een half miljoen euro, gelij kelijk betaald door het ministerie van Vrom, de provincie en de ge meente. De bedoeling is om in januari vol gend jaar te beginnen met de aan passing van de Hulsterweg. De werkzaamheden nemen drie tot vijf maanden in beslag. Aan beide zijden van de weg komt een voetpad te liggen. Het huidige fietspad vervalt, want fietsers en bromfietsers rijden na de herin richting over de weg. De inheemse en de uitheemse oesters: links de delicate Zeeuwse Platte; rechts de veel grovere schelpen van de Japanse oester. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33