Zeeland Ex-gedetineerden mogen naar zorgboerderij Al maken ze er Iftarbijeenkomsten in Walcherse moskeeën Open dag Dunya Schroebrug aantal nachten afgesloten Middelburg wijst bezwaren omwonenden van de hand. Debat over kunst en cultuur in Cinecafé Kampioenschap Sjezenrijden Ritthem Eendaags akoestisch muziekfestival 'Gepimpte' jeugdbus feestelijk heropend Gratis entree 6-jarigen bij jarig Muzeeum Jaarlijkse spooktocht in Domburg Voorzitter Stichting Bunkerbehoud haalt Brit-herinneringen op. onze WINTERCOLLECTIE DAMES- HERENMODE is compleet! 26 i Vrijdag 19 september 2008 PZC W VLISSINGEN - De Somalische Werk groep Vlissingen houdt morgen in het kader van de landelijke Buren- dag open huis in het multicultu reel centrum Dunya. Het is voor het eerst dat de werkgroep op de ze manier naar buiten treedt. De werkgroep heeft als doelstelling de contacten tussen Somaliërs en Ne derlanders te bevorderen. De open dag is van 16.00 tot 18.00 uur in de Bonedijkestraat 50 in Vlissingen. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De komst van ex-ge- detineerden naar een zorgboerde rij aan de Golsteinseweg in Middel burg kan volgens de gemeente Middelburg gewoon doorgaan. De gemeente heeft de zienswijzen van vier omwonenden afgewezen. De Stichting Door wil in de voor malige boerderij ex-gedetineerden opvangen en voorbereiden op een nieuw leven in de maatschappij. Een deel van de cliënten kampt met psychische klachten. Omwonenden voerden in hun be zwaar aan dat het hier niet om zo maar een zorgboerderij gaat. Ze wezen erop dat er in de omgeving weinig sociale controle is en dat de bewoners zich kunnen gaan verve len en naar de stad trekken. In een andere zienswijze werden de ge- VLISSINGEN - 'Jongeren 8c cultuur in Zeeland: tijd voor een afstof- beurt?'. Dat is woensdagavond het debatthema in De Braintapperij in het Cinecafé. Er wordt gediscussi eerd over het imago van traditione le kunst en cultuur in Zeeland ten opzichte van de cultuuruitingen en veranderende interesses van jongeren. De debatavond is vanaf 19.45 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. RITTHEM - De Zeeuwse Ringrijders- vereniging houdt morgen, zater dag 20 september, in Ritthem het Zeeuws Kampioenschap Sjezenrij den. Vijfendertig sjezenparen van heel Walcheren en uit Zuid-Beve land proberen per ronde vier rin gen van 38 mm doorsnee te ste ken. De wedstrijd begint half tien in de Dorpsstraat te Ritthem en omliggende straten. Omstreeks vijf uur is de kampioen bekend. OOST-SOUBURG - In Oost-Souburg is zaterdag een festival voor muzi kale doe-het-zelvers en luisteraars. Groepen en solisten spelen de meest uiteenlopende stijlen op voornamelijk akoestische instru menten. De podia zijn opgesteld op de Razzmatazz-zolder en in de grote zaal van het aangrenzende gebouw de Regenboog. Van 14.00 tot 24.00 uur zijn er doorlopend optredens te beluisteren. OOSTKAPELLE - In het kader van de Nationale Burendag wordt mor gen de jongerenbus heropend. De mobiele hangplek voor Veerse jeugd is woensdag schoongemaakt en opnieuw ingericht. De bus wordt ingezet bij evenementen in de gemeente Veere, maar de mate rialen waren verouderd en onvolle dig. Stichting Welzijn Veere is op zoek naar vrijwillige chauffeurs om nog meer ritten te maken. voelens scherper verwoord: omwo nenden zouden het risico lopen aangevallen of beroofd te worden door de ex-gedetineerden. Maar de gemeente weerlegt alle opmerkingen. „Het gaat veelal om mensen die een rustige omgeving nodig heb ben om deze re-integratie succes vol te laten verlopen", stellen B en W. „De bewoners moeten meedoen aan een dag- en avondprogramma. Zë volgen cursussen, werken in leerwerkplaatsen van Stichting Door en moeten ook op het ter rein zelf taken uitvoeren." Verder benadrukt het college nog dat de mensen die er komen wo nen, hun straf al hebben uitgeze ten. „Ze zijn dus vrij zich te vestigen waar zij willen. Zij doen vrijwillig mee in dit begeleidingstraject. Ze hadden er ook voor kunnen kie zen om zich elders in de samenle ving te vestigen." VLISSINGEN - Het is morgen precies zes jaar geleden dat het maritiem Muzeeum in Vlissingen haar deu ren opende. Om dit te vieren mo gen alle zesjarigen komend week end gratis naar binnen. Elk jaar or ganiseert het Muzeeum diverse tij delijke tentoonstellingen. Kinde ren kunnen aan de gang gaan met spelletjes en speurtochten. Sinds 2002 bezochten 162.000 mensen de maritieme attractie. DOMBURG - De jaarlijkse spook tocht wordt weer in Domburg ge houden. Zaterdagavond om negen uur begint de tocht vanuit het Ne- halenniagebied. De deelnemers krijgen een raadsel te horen en zul len vervolgens met een groep het bos in gaan om het op te lossen. Ze zullen verrast worden door ver schillende griezels en spoken. De gene die het raadsel oplost krijgt een verrassing. Deelname is gratis. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Wat zou Cor Heij- koop toch graag het plantsoentje bij Britannia opbreken. Het mag diezelfde dag weer dicht. Maar dan kan hij nog voor één keer de bun kers onder het voormalige boule vardhotel in Vlissingen aan het pu bliek laten zien. Hoeveel mensen zouden eigenlijk nog weten dat ze er zijn? „Iedereen heeft het wel over het wel of niet slopen van Britannia", zegt de voorzitter van de Walcher- se Stichting Bunkerbehoud, „maar er ligt ook nog een heel bunker complex onder. Eén bunker ligt on der de hoteltoren, de ander onder de bewonersflat ernaast. Die is wat sterker. In november 1999 hebben we ze voor het laatst opengesteld, omdat die maand de nieuwbouw voor Brit zou beginnen." Dat het daar negen jaar later nog steeds niet van is gekomen, en dat de voorgenomen sloop van het complex dus nooit is doorgegaan, kon de stichting toen ook niet be vroeden. Niet dat ze er stiekem blij mee is. Sterker nog: hoewel het haar doelstelling is bunkers te be houden, te beheren en te restaure ren, heeft ze zich daar negen jaar geleden ook voor sterk gemaakt. Want zo bijzonder is het bouwsel nou ook weer niet. „Het is gewoon een groot gangen stelsel", herinnert Cor Heijkoop zich van vroeger. Als kleine jongen ging hij met school nog wel eens naar de toneelzaal van Britannia. „En dan keek je zo récht op de in gang van de bunkers. Er zat een portier bij, die woonde in het por tierswoninkje achter de Brit. Inder tijd zat de padvinderij nog in het hotel. In de tijd dat de Koude Oor log begon te spelen is de marine er bij gekomen. Je mocht toen nog wel eens binnen een kijkje ne- De oorlogsjaren van Britannia Het in 1886 gebouwde Grand Hotel des Bains, en later dus Britannia, had zoveel allure dat Duitse officieren zich er wel thuis voelden, nadat zij Ne derland hadden overwonnen. Het hoofdkwartier van de Seekommandant Südholland werd er gevestigd. Die voerde het bevel over alle marineland strijdkrachten en havens in het gebied van Zeebrugge tot Scheveningen. - In 1942 werd aan de westzijde van het hotel een semi-permanente bun ker gebouwd, in mei 1943 kwam daar een duurzame commandopost bij. men, als je het de portier netjes vroeg. De marine heeft het tot in de jaren zestig gebruikt als verbin dingscentrum, net als de Duitsers twintig jaar eerder." Van hun aanwezigheid was toen al niets meer te zien. Zodra Britan nia op 3 november 1944 in gealli eerde handen viel - nadat een jon ge Britse officier via een regenpijp het dak was opgeklommen en de daarop staande soldaten zó deed schrikken, dat ze zich prompt over gaven - werden de Duitse krijgsge vangenen afgevoerd. Hun appara tuur lieten ze staan, maar geheime documenten hadden ze zelf al ver nietigd („kennelijk zagen ze de ge allieerde overwinning al wel aanko men") en het meubilair kwam de Vlissingse bevolking goed van pas. Nu nóg krijgt de Stichting Bunker behoud wel eens stoelen of tafels 'Het zou mooi zijn als de heren projectontwikkelaars er rekening mee houden' aangeboden, waarvan de eigenaars weten dat ze uit Brit komen. Toen het gevaar van de Koude Oor log eenmaal was geweken, werd de Brit weer de Brit. Een hotel aan de boulevard van Vlissingen. De bunkers dienden voortaan als op slag voor terrasstoelen en -tafels. Nu is de rechterbunker, onder de bewonersflat, al jaren afgesloten. „Daar kun je niet meer in", weet Heijkoop. „Maar het zou mooi zijn als de heren projectontwikkelaars rekening willen houden met de an dere bunker, onder de hoteltoren. Als ze de boel willen opblazen, dan moet dat maar hoor, maar je zou het zomaar een functie kun nen geven. Zo'n bunkercomplex straalt altijd iets magisch uit. Al die gangen, al die kamers. En dan geldt hotel Britannia ook nog eens als symbool voor de strijd om Vlis singen. Al maken ze er maar een wijnkelder van." Markt 73, Middelburg 0118 - 650151 Langstraat 11-13, Zoutelande 0118-566003 elke zondag geopend janerken o.a.:% Tofhmy Hilfiger /Scapd§0ohs River,Woods L'Argentiria AG, BRAEZ/Napapijn/ MIDDELBURG - De voetgangersbrug naast de Schroebrug in Middel burg nadert zijn voltooiing. Vol gende week wordt de stalen boven bouw van de nieuwe brug ge plaatst. Volgende maand worden de val en de balans gemonteerd en begint het werk van de Schroe brug om aan beide zijden een fiets pad in twee richtingen te maken. Vanwege de werkzaamheden is de Schroebrug in de nacht 23 op 24 september van 20.00 tot 06.00 uur afgesloten. Dat gebeurt ook in de nacht van 12 en 13 oktober en in de nachten van 19 tot en met 23 ok tober. Het fietsverkeer wordt tus sen 13 en 22 oktober omgeleid via de nieuwe voetgangersbrug. door Thomas Minnaard MIDDELBURG - In verband met de ramadan, de islamitische vastenpe riode, houdt Walcheren Mozaïek twee Iftarbijeenkomsten in Vlissin gen en Middelburg. Iftar is de maaltijd die moslims tijdens de vastenmaand nuttigen na zonson dergang. De eerste bijeenkomst is woensdag 24 september in de Turkse moskee Yildirim Beyazit aan het Oostkerkplein in Middel burg. Daar worden belangstellen den verwacht om half zeven. Er zal een rondleiding gegeven wor den en de activiteiten van de mos kee worden belicht. Om 19.38 uur, als de zon onder is, zal het vasten verbroken worden en kan men gaan eten. Vervolgens is er een pre sentatie over de nieuwe moskee, die moet verrijzen aan de Stromen- weg in Middelburg en waarvan de bouw over een paar weken begint. Op vrijdag 26 september is er een bijeenkomst in Vlissingen, in het Wijkcentrum Het Palet. Stichting Emancipatie en Multiculturele Im puls werkt hier samen met de Ma rokkaanse Touba Moskee. De aan vangstijd is hier kwart voor zeven. Eerst is er een inleiding over de ra madan in combinatie met gezond eten. Verder gaat het over zorg en welzijn in het Middengebied, een multiculturele wijk in Vlissingen. Daar kan verder op in worden ge gaan na de maaltijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28