CUaa m De belastingwetgever is niet te vertrouwen Art. IO4.3 Alec Baldwin wilde dood na scheldpartij 'Jamie Lynn zwanger? Nee, dat is een grapje' Brad Pitt op de bres voor homohuwelijk Kate Hudson best geklede ster van 2008 PZC Vrijdag 19 september 2008 21 FISCAAL door Wil Vennix is Doordat de overheid de belastingwetgeving regelmatig aanpast, krijgt de burger nog al eens te maken met financiële tegenvallers. Voor het geval u het nog niet wist: de fiscale wet gever is hartstikke on betrouwbaar. Wie zijn handelen en zijn toe komstplannen afstemt op de belas tingwetten van vandaag en erop vertrouwt dat die morgen ook nog zullen gelden, neemt een groot risi co. De bezitters van woekerpolis- sen zijn niet de enigen die dit heb ben ervaren. Honderdduizenden Nederlanders voelen zich zwaar gedupeerd door de zogeheten woekerpolissen. Het belangrijkste verwijt is dat banken, verzekeringsmaatschappijen en tussenpersonen hen producten met een veel te hoge kostenstruc tuur hebben aangesmeerd. Daar naast zou in veel gevallen een te rooskleurig beeld zijn geschetst van het te verwachten beleggings rendement. Een paar weken geleden voegde Ombudsman Financiële Dienstver lening Jan Wolter Wabeke daar nog een verwijt aan toe. Niet aan de aanbieders van de producten, maar aan de overheid. 'Den Haag' zou namelijk onbetrouwbaar zijn geweest door de lijfrentepremieaf- trek te beknotten en de gedupeer de polishouders daarom compen satie moeten bieden. Het verwijt van onbetrouwbaarheid vind ik te recht, maar het pleidooi voor com pensatie gaat me te ver. Ik zal uit leggen waarom. In 1994 maakte staatssecretaris Willem Vermeend van Financiën het vernieuwde bedrijfssparen zeer populair. Zowel werkgevers Mm** DE LIJFRENTEPREMIE IS EN BLIJKI AFTREKBAAR als werknemers deden er massaal aan mee, bijna elk bedrijf had wel een spaarloon- of premiespaarrege ling of beide. Degenen voor wie een deel onbelast loon niet genoeg was, konden ook nog een lijfrente contract afsluiten en zo een aanvul lend pensioen opbouwen. Klinkt allemaal super, maar eigen lijk was het natuurlijk gekheid om voor premiebedragen van enkele luttele honderden euro's per jaar een lijfrente af te sluiten. De kos ten zijn dan eenvoudigweg te hoog om een fatsoenlijk rende ment te kunnen maken. Helemaal rampzalig werd het toen de wetgever in 2003 de vaste lijf- rentepremieaftrek afschafte. Dege nen die toen noodgedwongen met premiebetaling stopten, zagen veel al tot hun schrik dat de jaarlijkse kosten de waarde-aangroei van de polis benaderden of zelfs overtrof monnikenwerk.nl illustratie Job van Celder fen. Als de lijfrentepremieaftrek ge woon was blijven bestaan, was men op den duur toch wel gaan klagen over de hoge kosten en de slecht rendementen. Alleen had het dan langer geduurd voordat die kosten zo pijnlijk in beeld wa ren gekomen. De fiscus heeft dus wel een zekere medeverantwoordelijkheid voor de problemen, maar om de gedu peerden dan maar te compenseren gaat mij te ver. Om de simpele re den dat er een hele lijst van veel schrijnender gevallen is te geven. Ik noem enkele voorbeelden. Voorheen verkochten of schonken nogal wat ouders op leeftijd hun woning aan hun kinderen, waarbij ze zelf het vruchtgebruik behiel den. Dit was een algemeen geac cepteerde manier om successie recht te beperken. In 2001 werd de inkomstenbelastingwet veranderd en sindsdien worden zowel ouders als kinderen in zo'n situatie fors zwaarder belast. Typisch geval van jammer, maar helaas. De gokautomatenbranche is onlangs geconfron teerd met een verdrie voudiging van de belas tingdruk. De sector ziet de win sten verdampen en sommige be drijven balanceren op het randje van faillissement. Een voorbeeld uit het verdere ver leden is het beruchte WIR-week- end. Op vrijdagavond ontkende premier Lubbers nog voor de ca mera's dat de WIR zou worden af geschaft, maar de Staatscourant waarin de afschaffing was opgeno men, rolde op dat moment van de persen. Of, zoals het in fiscale krin gen toen heette: hij loog terwijl het gedrukt werd! In al deze en talloze andere geval len is de wet, soms zelfs met terug werkende kracht, aangepast, zon der dat rekening werd gehouden met bestaande situaties of opge wekt vertrouwen. Als teleurgestel de houders van lijfrentepolissen fiscaal gecompenseerd moeten worden, waarom al die andere slachtoffers van fiscale wetswijzi gingen dan niet? En omdat ieder een compenseren nu eenmaal niet kan, zit er maar één ding op: min der wijzigingen en meer rust aan het wetgevingsfront. Maar daar houdt men in Den Haag niet van! Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadviseurs te Tilburg. ALLEMENSEN Alec Baldwin heeft overwogen om zelfmoord te plegen wegens een scheldkanonnade tegen zijn dochter. De acteur schreeuwde op de voicemail van zijn u-jari ge dochter Ireland dat ze een 'lomp en hersenloos varken' was. Prompt circuleerde het be richt op internet. Baldwin sprak de voicemail in toen Ireland haar telefoon niet opnam, ter wijl ze dat wel zou doen. Bald win: 'Ze was weg met haar moe der en haar telefoon stond al 10 dagen uit. Toen ik weer die inge- sprekstoon hoorde, knapte er iets." Daarna wilde hij het liefst uit het raam van zijn apparte ment springen. Want: „Ik hou met heel mijn hart van mijn dochter." Baldwin en ex-vrouw Kim Basinger vechten al sinds 2002 om de voogdij over Ireland. „Neem dit maar mee naar de slaapkamer", zei Jamie Lynn Spears tegen haar moeder en gaf haar een briefje. Tot haar verbijs tering las Lynne Spears dat Ja- mie Lynn (16) zwanger was, dat ze zich geen zorgen hoefde te maken en dat Jamie Lynn en haar vriendje Aldridge het kind gingen opvoeden. „Ik dacht dat het een grap was", aldus Lynne deze week in het NBC-program- ma Today. „Ik zat op de clou te wachten. Maar toen Aldridge me niet aan durfde te kijken, drong het tot me door en begon ik te huilen." Jamie Lynn beviel in juni van dochter Maddie Briann. Brad Pitt strijdt voor het behoud van het homohuwelijk in Califor- nië. De acteur heeft bijna 70.000 euro gedoneerd om het op te ne men tegen Voorstel 8, een stern- voorstel dat de legalisatie van het homohuwelijk in de Ameri kaanse staat kan terugdraaien. „Omdat iedereen het recht heeft zijn of haar leven te leiden zoals men het wil, zolang het een ander niet schaadt, en omdat discriminatie geen plaats heeft in Amerika, gaat mijn stem naar gelijkheid en te gen Voorstel 8", laat Pitt we ten. Het tijdschrift People heeft Kate Hudson tot de best geklede ster van 2008 uitgeroe pen. Volgens het tijd schrift was de actrice altijd al goed bekend om haar hippie-achtige smaak, maar heeft ze hier in het afgelopen jaar een vleugje elegan- aan toegevoegd. Tweede is zangeres Rihanna, niet al leen trendsettend met haar kapsel maar ook met kleu rige en fiinky jur ken. Actrice Gwy- neth Paltrow, der de in de lijst, zag er I#volgens het Rijdschrift in .008 'beter uit dan ooit'. Kate Hudson. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21