Parlement Rwanda is vrouwenbastion J ii £1 - VI OTA Regiotaxi's Diertransporten Beschouwingen Sociale dienst Eerste parlement ter wereld waar vrouwen meerderheid hebben. ITlClllllgvll PZC Vrijdag 19 september 2008 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@ipzc.ni Dat te veel regiotaxi's te laat ko men of helemaal niet komen zou als oorzaak hebben dat er een te kort is aan chauffeurs. Con- nexxion blijft dit volhouden. En het SVWO neemt dit klakkeloos over. Men moet mij maar eens uitleg ge ven over het volgende. Al jaren staat in de computer vermeld dat er op maandag vervoer moet zijn: om 9.00 uur ophalen en terug om 15.45 uur. Je zou dan denken dat men iets kan regelen. Vergeet het maar, zeven keer in vier weken gaat het fout. Je krijgt een excuus briefje met een kaartje voor een taxiritje gratis. Het excuusbriefje is standaard. Als je er over belt en het zint de telefonist niet, wordt zonder pardon de hoorn op de haak gelegd. Als je met andere taxibedrijven hierover praat, krijg je een ander verhaal. Connexxion belt een an der taxibedrijf om 09.00 uur of zij om 09.00 uur de rit willen overne men. Op dat moment ben je te laat en dat heeft niets met een te kort aan chauffeurs te maken, maar alles met de organisatie of wel de planning. De heer Verburg moet dan ook geen compassie heb ben met Connexxion. Connexxion kan op twee manier aan zijn ver plichtingen worden gehouden. Dat is of de boeteclausule in wer king te stellen of te zorgen dat er concurrentie komt. Cor Quinten Rozenstraat 20, Colijnsplaat Minister Verburg zegt juridisch niets tegen de extreem lange dier transporten te kunnen doen (PZC, 12 september). De plannen zijn om Nederlandse slachtvarkens naar Rusland te exporteren. Rei zen naar slachthuizen in Rusland die dagenlang duren. Uit onder zoek is gebleken dat deze extreem lange reizen veel dierenleed veroor zaken. In de overvolle veewagens sterven vele dieren door uitput ting, vaak is er ook geen drinkwa ter. Vaak blijkt tijdens controles dat regels worden overtreden, rust en rijtijden worden overschreden en routeplannen worden vervalst. Varkens leven in donkere, kleine hokken. Ze zijn niets gewend en raken bij vervoer in paniek. Vanuit Nederland gaan duizenden var kens naar een ver land voor de slacht. Uit onderzoek is gebleken dat varkens slechte reizigers zijn, ze zijn stressgevoelig en worden snel ziek. Dierenrechtenorganisaties zoeken de oplossing in een revolutionair besluit; een maximale transport- duur van 8 uur of slachten in het land van herkomst en de karkas sen vervoeren. C. Minneboo J.D.P.de Smitstraat 31, Oost-Souburg Balkenende, onze Christelijke lei der in dit socialistisch kabinet, preekt over marktwerking samen hangend met ethiek, koopkracht en een overheid, juist voor men sen in de knel. Tegelijkertijd wordt er bezuinigd op chronisch zieken en gehandicapten. Lekker christe lijk zeg. WD'er Rutte wil minder overheidsbemoeienis met het be drijfsleven, terwijl de Amerikaan se overheid, net voor 80 miljard dollar, een hypotheekbank (be drijfsleven) uit de stront heeft ge holpen. De beurzen gingen gelijk omhoog. Onze ijskappen blijven helaas smelten. Richard Snoep M. v. Coehoorngracht 51, Vlissingen Sociale dienst geeft fors minder uit. Hulde aan de SDW. Ze geeft dit jaar wellicht meer dan 1,2 mil joen euro minder uit. Omdat ze minder 'klanten' hebben. Klanten die elders werk hebben gevonden. Ja, ja. Was dat maar waar. De prak tijk is zo anders. Bij ons werkt een voormalig cliënt van de SDW. Die cliënt is van de SDW overgeheveld naar een integratiebureau. Die in stelling betaalt de ex-cliënt haar uitkering. Niets meer en niets min der. Wellicht komt dat geld uit een ander potje dan dat van de SDW, maar feit is dat er per saldo weinig wordt bespaard. En het integratie bureau werkt voor niets? Of doen ze dat van de vorstelijke subsidie die van overheidswege wordt verstrekt als er een 'SD Cliënt' aan werk wordt geholpen? Tijd voor nader onderzoek in plaats van roemen over je eigen prestatie SDW. Joep Vergroesen Vrouwenpolderseweg 55a, Serooskerke Aanhangers van de RPF tijdens een verkiezingsbijeenkomst op 12 septem ber in de Rwandese hoofdstad Kigali. foto Thomas Rippe/EPA Rwanda is het eerste land ter we reld waar vrouwen de meerder heid hebben in het parlement. Bij de verkiezingen van deze week be haalden vrouwelijke kandidaten 56 procent van de zetels. Behulp zaam is de vrouwvriendelijke grondwet van Rwanda. „Het idee dat vrouwen alleen goed zijn voor de keuken heerste lang bij ons. Maar dat vooroordeel is aan het verdwijnen. Nu zijn we al lemaal trots dat Rwanda het eerste land is waar vrouwen het glazen plafond doorbraken met zoveel ze tels in het parlement", reageert de Rwandese journalist Shyaka Kanu- ma op het nieuws dat vrouwen nu de meerderheid hebben in het par lement. „Ik geloof in vrouwelijke leiders niet omdat mijn vrouw het er bij me in mepte, maar omdat ik zie hoe ze functioneren." Bij de parle mentsverkiezingen, eerder deze week, bemachtigden vrouwen 44 van de 80 zetels in het Lagerhuis. Rwanda stond wat dat betreft voorheen al wereldwijd aan de kop omdat het vorige parlement ruim 48 procent vrouwen telde. Geen enkel ander land in het con servatieve Afrika haalt de top tien. Van de 44 zetels die Rwandese vrouwen in de wacht sleepten, zijn er 24 voor hen gereserveerd, zoals is vastgelegd in de grondwet. De constitutie bepaalt ook dat twee zetels gaan naar jongeren en 'Onze problemen zijn dezelfde als in een familie, maar dan op grote schaal' één naar gehandicapten. De grote rol van vrouwen in de Rwandese politiek is het gevolg van de volkenmoord in 1994, toen een half miljoen Tutsi's en gema tigde Hutu's werden vermoord. Direct na de genocide bestond de bevolking uit 70 procent vrouwen, een percentage dat inmiddels is ge daald naar 54, maar nog altijd ho ger dan het gemiddelde van 50,5 procent in de meeste landen. „Na de volkerenmoord waren vrouwen niet alleen opeens hoofd van een gezin maar moesten ze ook voor het inkomen zorgen. Door het ont breken van mannen namen ze ook bestuurlijke functies op hun schouders. Ze groeiden mee met de wederopbouw van het land", constateert de Britse onderzoeker Elizabeth Powly. Ondanks trots over het politieke wereldrecord wordt er niet uitbundig feest ge vierd in de straten van het kleine, heuvelachtige land. Rwandezen zijn over het algemeen introverte mensen maar de trots is er niet minder om. „Wij vrouwen zijn goede leiders. We begrijpen natio nale problemen goed omdat het dezelfde problemen zijn, alleen op grotere schaal, die zich in een fami lie voordoen", meent Jane Dusabe, een vrouwelijke kiezer. „Kijk maar hoe goed Ellen Johnson-Sirleaf het doet als president in Liberia." Sinds de volkerenmoord bezetten vrouwen in Rwanda een aanzien lijke hoeveelheid ministersposten. Niet alleen het departement van Vrouwenzaken maar ook Binnen landse Zaken, Milieu, Justitie, Han del en Economische Zaken. Het be wind van president Paul Kagame mag dan wel vrouwvriendelijk zijn, het is niet democratisch. Aan de verkiezingen namen alleen zijn RPF deel en twee andere partijen waarmee de regeringspartij nauw samenwerkt. De oppositie verblijft in ballingschap in het buitenland. En de vrouwvriendelijkheid blijft buiten de poorten van de echte machtsbasis die in handen is van Kagame en een kleine kliek man nen rondom hem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11