Buitenland Bloedbad bij ambassade VS Jemenieten helemaal geen fans van Osama Zestien doden door aanslag in Jemenitische hoofdstad Sanaa. Sjansend personeel hotel Turkije ontslagen Grote actie in VS en Italië tegen cokebende Dodental rotslawine Cairo staat nu op 95 Dorp zoekt winnaar gratis begrafenis Peiling tipt Livni als partijleider Kadima OM in beroep tegen vonnis Zuma-zaak PZC Donderdag 18 september 2008 9 SANAA - Bij een aanslag op de Amerikaanse ambassade in de Je menitische hoofdstad Sanaa zijn gisteren zestien mensen om het le ven gekomen. Volgens een veilig heidsfunctionaris zijn de slachtof fers zes bewakers in dienst van het Jemenitische ministerie van Bin nenlandse Zaken en vier burgers. Ook zes aanslagplegers kwamen om. De autobom ontplofte bij het hek van de ambassade en werd ge volgd door een tweede explosie. De vier gedode burgers zijn drie Je- menieten en een Indiër. Volgens Washington hebben alle Amerikaanse medewerkers van de ambassade de aanslag overleefd. De Arabische zenders Al-Jazeera en Al-Arabiya meldden dat er brand was uitgebroken in een van de gebouwen van het complex. De zenders zeiden dat na de explosie een schotenwisseling plaatsvond tussen bewakers van de ambassa de en een aantal onbekende man nen. Het staatspersbureau Saba zei niets over de schietpartij, maar sprak van twee autobommen in plaats van een. Onduidelijk was waarom de berichten van elkaar verschilden. De politie zette de omgeving van de ambassade onmiddellijk af Minstens zeven gewonden, onder wie een aantal buurtkinderen, wer den naar het ziekenhuis gebracht. Huizen in de omgeving van de am bassade raakten door de ontplof fingen beschadigd. In de buurt wo nen veel westerlingen. De Amerikaanse ambassade in Je men was al eerder het doelwit van geweld. Bij het vorige incident, in maart van dit jaar, viel een dode en raakten meer dan tien kinde ren gewond toen drie mortiergra naten die de ambassade misten en insloegen in de naastgelegen meis jesschool. |**l Arabische tv-zenders meldden na de bomontploffing een scho tenwisseling tussen bewakers van de Amerikaanse ambassade en een aantal onbekenden. Eerder dit jaar kwam ook de Itali aanse ambassade onder mortier vuur te liggen en op woningen van westerlingen werd een bom aanslag gepleegd. Bij die twee aan slagen vielen echter geen slachtof fers. De VS beschouwen Jemen als een bondgenoot in de strijd tegen ter rorisme, maar de betrekkingen zijn bij tijd en wijle stormachtig. De VS vinden dat Jemen te lichte straffen oplegt aan militanten, van wie sommigen worden vrijgelaten als ze beloven geen aanslagen te zullen plegen. Het zint de Amerikanen ook niet dat de doodstraf voor het brein achter de aanslag op de USS Cole in 2000, Jamal al-Badawi, is omge zet in een celstraf van vijftien jaar. Jemen heeft van oudsher veel meer contact met Afri ka dan met rijke buren als Saoedi-Arabië en Koeweit. De Amerikaanse ambassade in Jemen was gisteren voor de vierde keer bin nen enkele jaren doelwit van een aanslag. De aanval gisteren ver toonde de karakteristieken van een Al Qaida-operatie, aldus een Jemenitische inlichtingenofficier. De aanslagen laten zien dat veilig heidsdiensten in Jemen grote moeite hebben militanten te be strijden. Extremisten zouden geïn filtreerd zijn in leger en politie. Jemen, waar in het jaar 2000 het Amerikaanse marineschip USS Co- Ie werd aangevallen, lijkt soms een frontstaat in de extremistische strijd tegen de VS en Israël. Maar ANALYSE door Harald Doornbos de Amerikaanse regering ziet presi dent Saleh als bondgenoot tegen is lamitische terreurbewegingen. Een grote meerderheid van de Je menieten moet ook weinig heb ben van de volgelingen van Osama bin Laden. De vader van Osama mag dan geboren zijn in Jemen, het land is een stuk minder fana tiek religieus dan het aangrenzen de Saoedi-Arabië. Van oudsher heeft het soennitisch islamitische Jemen veel contact met Afrika, met Somalische moslims en chris telijke Ethiopiërs. Die culturele uit wisseling heeft het land een verras send open karakter gegeven. Zo is Jemen de enige seculiere republiek op het Arabisch schiereiland. De sjiitische minderheid wordt niet gediscrimineerd en zelfs een paar honderd joden worden door de regering beschermd tegen radi cale islamieten. Jemen wordt ook niet geregeerd door een absolute monarch, een prins of een sultan, maar door een gekozen president. Tot 1990 was het zuidelijke deel van Jemen zelfs een 'socialistische volksrepubliek' waar conservatieve families door de communisten werden gedwongen hun dochters naar school te sturen. Nadat Noord- en Zuid-Jemen in 1990 één land werden, verdween het so cialistische karakter. Maar vrou wen hebben nog altijd een grote vrijheid, zeker in vergelijking met andere islamitische landen. Ze kunnen alleen op straat lopen, au torijden en werken. In de hoofdstad is alcohol te koop en er bestaan zelfs disco's waar mannen en vrouwen (veelal wel in boerka), dansen op tonen van Abba of Bee Gees. De pers is er vrijer dan in andere Arabische lan den, afgezien van Libanon. Nog een groot verschil met de Ara bische golfstaten is dat Jemen wei nig olie heeft. Dat maakt het land arm. Rijke landen als Saoedi-Ara bië, Koeweit en de Verenigde Ara bische Emiraten worden door Je menieten dan ook eerder be schouwd als vijanden dan als vrienden. Omdat Al Qaida in Jemen wordt beschouwd als een 'Saoedische club', weigeren veel Jemenieten de terreurorganisatie te steunen. Vol gens schattingen van de Jemeniti sche regering bevinden zich in Je men op een bevolking van 21 mil joen zo'n driehonderd Al Qaida-le- den. In Sanaa is geen enkele afbeel ding van Bin Laden te vinden. Wel veel portretten van Saddam Hussein, die fel anti-Koeweit en Saoedi-Arabië was, en zich lange tijd opwierp als de kampioen van de Arabische zelfbeschikking. ISTANBUL - Een klein hotel aan de mediterrane kust van Turkije heeft al zijn mannelijke werkne mers ontslagen omdat ze constant achter de vrouwen aanzaten. De manager van het hotel in Marma- ris zei gisteren alleen nog vrouwen in dienst te nemen. „De laatste druppel was dat onze barman uit een badkamer kwam met een Brit se toeriste." De meeste gasten van het hotel zijn Russisch of Brits. ROME - In Italië, de VS en La- tijns-Amerika zijn meer dan 200 mensen opgepakt die van cocaïne handel worden verdacht. Ruim 16 ton cocaïne en circa 57 miljoen dol lar is in beslag genomen. Vooral in Panama en Mexico zijn drugs en geld gevonden. Onder hen die in Italië en de VS zijn opgepakt zijn zestien vermoedelijke leden van de Ndrangheta, de georganiseerde misdaad in het Italiaanse Calabrië. CAÏRO - Het dodental door een rotslawine anderhalve week gele den in de Egyptische hoofdstad Cairo is met 23 opgelopen tot 95. Tientallen woningen werden ver woest toen rotsblokken naar bene den vielen. Reddingswerkers zijn met bulldozers en drilboren nog steeds op zoek naar slachtoffers. Door een rotslawine kwamen in 1993 in een nabijgelegen wijk ze ventig mensen om het leven. ROME - Een loterij in het Italiaanse dorp San Marco is naarstig op zoek naar de winnaar van een gra tis begrafenis. De gelukkige heeft zich een maand na de trekking nog altijd niet gemeld, meldden Italiaanse media gisteren. De onbe kende man of vrouw won ook een gevoerde doodskist, een grafzerk en een koperen kandelaar. De win naar heeft geen deadline om zich te melden, zei de organisator. TEL AVIV - Tzipi Livni volgt Ehud Olmert op als leider van Israels re gerende Kadima-partij en moge lijk ook als premier. Gisteravond, kort na het sluiten van de stembus sen voor de leiderschapsverkie zing, voorspelden schaduwuitsla- gen dat de huidige minister van buitenlandse zaken tussen de 47 en 49 procent van de stemmen zou behalen. De officiële uitslag werd vanochtend vroeg verwacht. JOHANNESBURG - Het Openbaar Mi nisterie in Zuid-Afrika gaat in ho ger beroep tegen een uitspraak van het hooggerechtshof dat cor ruptie-aanklachten tegen ANC-lei- der Jacob Zuma verwierp. Een tak van de machtige vakbond Cosatu, die achter Zuma staat, noemde de stap een oorlogsverklaring en dreigde met stakingen. Zuma heeft altijd ontkend dat hij schuldig is. Direct na de bomaanslag op de Amerikaanse ambassade in Sanaa nemen Jemenitische soldaten posities in rond het ambassadegebouw. In totaal kwamen zestien mensen om het leven. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9