Reünie Sint Eloy'ers Zeeland Organisaties krijgen hulp van vmbo'ers Verbouwing in gedrang ABO maakt bezwaar bij ministerie over weigering van school in Hulst Leerlingen van Zwin College moeten 24 uur vrijwilligerswerk doen. Monumentale status verbiedt uitbreiding historische boerderij. Technisch 160 oud-leerlingen van de school hebben zich al aangemeld. Gemeente denkt dat nieuwe school niet levensvatbaar is. 26 Donderdag 18september2008 PZCZ door Wilma Valk OOSTBURC - Het Oostburgse Zwin College wil zijn leerlingen niet al leen op een professionele toe komst voorbereiden, maar ze ook maatschappelijke betrokkenheid bijbrengen. Coördinatrice Sabijn Laterveer haalde daarom tien orga nisaties naar school die de leerlin gen mochten overhalen 24 uur vrij willigerswerk voor hen te doen. Het viel nog niet mee om 140 jon geren van de derde klas vmbo warm te maken voor vrijwilligers werk zonder dat ze een geldelijke beloning krijgen. Velen sputterden wat tegen. „We moeten al zo veel te doen. School, twee weken stage bij een bedrijf tijdens schooltijd, een baantje en nu dit. In onze vrije tijd ook nog", klonk het. Vierentwintig uur verplicht vrij willigerswerk vindt een groot aan tal vmbo-leerlingen veel te veel. Maar de organisaties, die zich gis termiddag op de 'maatschappelijke stagemarkt' presenteerden, staan of vallen met de inzet van vrijwilli gers. Of ze dat aan de leerlingen Organisaties als KNRM, visserij museum en Stichting Woonzorg probeerden op het Zwin College leerlingen te werven als tijdelijk vrijwilliger. door Frank Cijsel SLUIS - Het ziet er naar uit dat Ni co Gerritsen niet kan doorgaan met de verbouwing van zijn mo numentale woning aan de Brugse- vaart in Oostburg. Gerritsen wil een bouwvergun ning voor een gedeeltelijke renova tie van de historische boerderij en een aanbouw. De woning van ruim duizend kubieke meter wordt zo met 249 kubieke meter vergroot. Wethouder Carien Bo- lijn zei deze week tijdens de verga dering van de commissie Ruimte ZEEUWSE De man - geboren, getogen en ver der altijd trouw gebleven aan Zon- nemaire - mag zonder overdrijven een globetrotter worden genoemd. In ieder werelddeel vond hij zijn emplooi. Specifiek als operator op booreilanden is hij verantwoorde lijk voor het technische proces bij het omhoog pompen van olie. Schril was dan ook laatst het con- konden overbrengen, blijkt gedu rende dit schooljaar. Reddingmaatschappij KNRM en het visserijmuseum slaagden daar wel in. De beschikbare vrijwilli- gersplaatsen waren snel vergeven. Gigi Chaper (14) gaf zich als enige meisje op bij de KNRM. Prima, vond Bram Verhage van redding boot de Zeemanshoop. „We geven uitleg over het reilen en zeilen bij de KNRM, maar natuurlijk mogen de scholieren ook eens meevaren. Wie weet blijven er een paar over die later opstapper willen worden. Dat kunnen ook meisjes zijn." Mikel Versprille, Jeffrey de Nooijer en Davy Oosterling gaven zich op voor een stage in woonzorgcen trum Hooge Platen in Breskens. „Waarom geen jongens, dachten we. Later doen we wel iets anders. Nu gaan we een beetje de oudjes verwennen, spelletjes doen en met rolstoelen rijden. Het is maar voor 24 uur." De Stichting Woonzorg was dan ook snel door de beschikbare plaat sen heen. Anja Steijaert: „We heb ben zelf hier kinderen op school. Ik ken er veel, ze krijgen een lolly, we maken een praatje en ze geven zich op." Dit eenvoudige concept werkte, ondanks snoep en gratis pennen, niet bij alle organisaties, 't Duumpje en de scouting trokken nog een paar geïnteresseerden, maar Kinderhulp, de Wereldwin kel of de Zonnebloem zagen geen enkele belangstellende. dat het gaat om een cultuurhisto risch waardevol gebouw. De eisen die gelden voor monumenten ma ken vrijstelling of ontheffing on mogelijk. Gerritsen betoogde van de gemeente geen alternatieven voor de aanpassing van de woning te hebben gekregen. Lia Flikweert (CDA) en William Gijsel (Gemeentebelangen) dron gen aan op een passende oplos sing. Gijsel: „Nu we honderden woningen in het buitengebied gaan bouwen, is het toch absurd dat dit niet kan." Johan Provoost (WD) vond dat 'juist in dit geval rekening gehouden moet worden met de ontstaansgeschiedenis van het gebouw'. Volgende week don derdag beslist de gemeenteraad. Tip? redactie@pzc.nl trast thuis, in de slaapkamer. De dvd-speler boven bed weigerde dienst. Welk knopje van de af standsbediening hij ook indrukte: Niets, tot zijn grote woede van onmacht. De volgende dag de aan-huis-monteurgebeld. Binnen luttele minuten was het probleem verholpen. Gewoon, met twee bat terijen. door Ronald Verstraten OOSTBURC - Kijk, dat is nou aardig. Als je eind november naar de reü nie van St. Eloy wilt, kun je tevo ren zien wie van je oude klasgeno ten ook komen. Guus Langeraert houdt de aanmeldingen namelijk nauwkeurig bij en deelt die in, aan de hand van het jaar waarin ie mand voor het eerst op de school kwam. En wat daar zeker nét zo aardig aan is: je hoeft de Oostburg se school dus niet noodzakelijk met een diploma op zak hebben verlaten. „Vandaag had ik daar nog een aar dig voorbeeld van", zegt Lange raert. „Een aanmelding van ie mand die in 1953 op St. Eloy was gekomen, maar er in 1957 af ging, zonder diploma. Zo iemand wordt nooit uitgenodigd voor reünies, omdat schoollijsten alleen het jaar vermelden waarin iemand is ge slaagd. Daarom ben ik uitgegaan van het startjaar. Daarmee aange vend: Ik wil mensen bij elkaar die St. Eloy-ervaring hebben, al of niet succesvol." Mede organisator Ria Vervaet-In- gels uit Biervliet vult aan: „Je had vroeger heel vaak dat iemand al na drie jaar van school ging. Die ging werken of een verpleegstersoplei ding volgen." Intussen hebben door Harold de Puysseleijr HULST - De stichting Algemeen Bij zonder Onderwijs (ABO) Zeeuws-Vlaanderen probeert via het ministerie van Onderwijs in Den Haag de stichting van een nieuwe school in de Hulster wijk Groote Kreek alsnog voor elkaar te krijgen. De stichting ABO heeft bij het mi nisterie van Onderwijs in Den Haag bezwaar gemaakt tegen de weigering van de gemeente Hulst zich 160 oud-leerlingen aange meld, onder wie zeventien men sen van het allereerste uur. De langste lijst is trouwens die van 1956, met 21 leerlingen. Nagenoeg - en niet toevallig - de hele klas van Langeraert zelf Ingels' oud-klasgenoten staan nog niet te springen, omdat ze pas nog klas- senreünie hebben gehad. Van de la tere jaren zitten 1965 en 1966 net boven het gemiddelde. Langeraert is door het aantal aanmeldingen tot nu toe nog niet helemaal over tuigd, in tegenstelling tot Ingels: „Je moet er in het algemeen van uitgaan dat zo'n tien procent rea geert." Er komen ook zes oud-do- centen, van wie Argen Goossens uit Biervliet de enige is met een dubbele pet op: hij is ook oud-leer ling, met als startjaar 1948. De katholieke HBS ging septem ber 1947 van start in een deel van het IJzendijkse gemeentehuis. Op oude foto's zijn die eerste leerlin gen nog te zien, voor de ingang van het gemeentehuis, met de eer ste directeur C. Spierenburg her kenbaar in het midden. Na anderhalf jaar verhuisde de school van haar tijdelijke onder dak in IJzendijke naar Schoondij- ke. Daar werden enkele nissenhut- ten van het voormalige arbeiderslo- geerkamp Prins Willem in gebruik genomen. Het zou tot 1958 duren voor St. Eloy zijn intrek kon ne men in een volledig nieuw ge bouw aan de Nieuwstraat in Oost- mee te werken aan de vestiging van de school. De gemeente wil de school voor algemeen bijzon der onderwijs niet op het huisves tingsplan voor scholen zetten. Het college van burgemeester en wet houders wees die aanvraag af op basis van twijfels over de levensvat baarheid van de nieuwe school. De kritiek spitste zich toe op de vergelijking van de gemeente Hulst met de gemeente Gilze en Rijen door ABO. Die twee ge meenten zouden volgens het colle ge om demografische en andere re denen niet te vergelijken zijn. De gemeenteraad volgde de denkwij ze van het college van B en W en burg. Dat staat er, weliswaar uitge breid, nog steeds en is nu het hoofdgebouw van het Zwincolle ge. Wat er ook nog staat, is de 'boom der wijsheid', het ijzeren kunstwerk dat destijds is onthuld bij de ingebruikname van de nieuwbouw. Op de speciale webpage over de na derende reünie staat dat er wordt uitgegaan van het dubbele van het aantal aanmeldingen tot nu toe. Maar Langeraert gaat nu uit van de 250 die in het Schoondijkse dienstencentrum De Maoneblus- ser kunnen. „Al zouden driehon derd er misschien ook nèt in kun nen." 'Voor mezelf is het een onderdeel van mijn herinburgering' De aanleiding voor de reünie was de Culturele Dag in het Ledelthea- ter in 2007. Van alle scholen was Eloy daar wat magertjes vertegen woordigd. Langeraert (62), na een lange buitenprovinciale loopbaan in het onderwijs teruggekeerd in Oostburg, kon daar wel eens wat aan doen, vond men. Dus begon hij een half jaar geleden met het opzetten van de reünie. „Voor me zelf is het een onderdeel van mijn herinburgering", lacht hij. Lange raert riep wel de hulp van Ingels (61) in, die immers een paar jaar geleden ervaring had opgedaan bij het organiseren van een reünie van haar eigen schoolklas. Bij de aanstaande reünie gaat het om een hele reeks van jaren, van 1947 tot 1970. Aangekondigd als de 'eerste generatie Eloy'ers'. al zegt Langeraert achteraf dat hij het mis schien beter de 'generatie Spieren burg' had kunnen noemen, omdat die in 1970 zijn pijp aan Van Gurp gaf, vlak voordat de Mammoetwet inging. Die omschrijving van dat tijdvak zou echter ook weer niet helemaal kloppen, omdat de r.k. ULO vanaf 1961 vrijwel onder het zelfde dak zat en in A. Goossens een eigen directeur had. Via de webpage (te bereiken via de site van het Zwincollege) en e-mailtjes worden de reünisten op de hoogte gehouden van de details van de reünie op 29 november. Oud-Eloy'ers uit de periode 1947-1970 kunnen zich aanmelden via 0117-451666 of lidyenguus@zeelandnet.nl. besloot de aanvraag eveneens af te wijzen. De stichting ABO zet in het deze week ingediende beroep aan het ministerie uitvoerig uiteen waar om die vergelijking in haar ogen wel deugt. Het inwonertal van beide gemeen te komt volgens het college van be stuur van de stichting ABO in elk geval overeen. Ook andere criteria zoals de geografische ligging en de bevolkingssamenstelling van Hulst zijn vergelijkbaar met de gemeen te Gilze en Rijen. ABO vraagt het ministerie de ver gelijkbaarheid van de gemeenten te bevestigen. Sint Eloy in 1947 in het gebouw waar nu het streekmuseum huist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74