Opvoedbewijs voor eigenaren van hond Moeder in de Ouders cel in wegens dood van baby Talysa Uniek joods interieur voorlopig behouden Kernreactor Petten tot eind november stil 6 Hondenliefhebbers tegen nieuwe regeling agressieve dieren. Daders mishandeling zijn verminderd toerekeningsvatbaar. Weer dier gedood op kinderboerderij Recherche onderzoekt spionage door agent Donderdag 18 september 2008 PZC DEN HAAG - Als minister Gerda Ver burg van Landbouw en Visserij echt het aantal bijtincidenten met honden wil verminderen, moet ze fokkers en eigenaren aanpakken. Dat is de boodschap die meer dan tienduizend verontruste honden liefhebbers voor de minister heb ben. Ze verzetten zich tegen de nieuwe Regeling Agressieve Dieren die in de plaats komt van de ingetrokken zogenoemde Pitbullwet. Ze raden Verburg aan een opvoedbewijs in te voeren voor iedereen die een hond wil. „Om ongelukken tegen te gaan, mogen mensen ook pas in een au to rijden als ze hun rijbewijs ge haald hebben", stellen het Comité Dierennoodhulp, de Sophia-Veree- niging tot Bescherming van Die- ROTTERDAM - De ouders die eind vorig jaar hun baby Talysa mishan delden, waardoor het meisje stierf, moeten beiden drie jaar de cel in. De rechtbank in Rotterdam legde het tweetal gisteren bovendien tbs met dwangverpleging op. De nog geen maand oude Talysa overleed op 4 december vorig jaar in Rotterdam. De mishandelingen vonden in de weken daarvoor plaats. De baby liep blauwe ogen, een bloedneus, hersenkneuzingen en een schedelbreuk op. De rechters spraken beide ouders vrij van medeplegen van doodslag, maar veroordeelden hen voor me deplegen van zware mishandeling met de dood tot gevolg. Ook acht de rechtbank bewezen dat ze hun dochter de nodige hulp hebben onthouden, omdat ze uit eigen be lang handelden. Ze wilden niet dat de waarheid aan het licht kwam. De rechters stellen dat bei den van de mishandelingen op de hoogte waren, maar het is ondui delijk wie mishandelingen pleeg de. Beide ouders leerden elkaar enkele jaren geleden kennen bij de nacht- opvang van het Leger des Heils. Ze zwierven over straat en vonden af en toe ergens onderdak. Toen de vrouw zwanger bleek van Talysa, kregen ze via het heilsleger een wo ning. Uit rapporten van een psy choloog blijkt dat beiden vermin derd toerekeningsvatbaar zijn. De moeder is zwakbegaafd, de vader heeft volgens het onderzoek een lichte verstandelijke handicap. ren en de Stichting Rechten Voor Al Wat Leeft. Ontstaan er ondanks het opvoed bewijs problemen met het gedrag van de hond, dan kunnen een aan- lijngebod en een muilkorfplicht, met gedragstherapie voor de hond, uitkomst bieden, vinden de organisaties. „Als eigenaren weigeren mee te werken en duidelijk de veroorza ker zijn van de problemen, volgt een verbod om honden te hou den. Dit zou wettelijk geregeld moeten worden." Het zit de dierenliefhebbers dwars dat een hond volgens de nieuwe richtlijn al in beslag zou kunnen worden genomen als 'iemand be weert zich door het gedrag van het dier bedreigd te hebben gevoeld'. Hondenliefhebbers verzetten zich tegen de nieuwe aanpak van bijtgrage honden. Zij bepleiten de invoering van een opvoedbe wijs voor eigenaren en fokkers. Het dier belandt dan zeker enige weken in een kennel, omringd door andere blaffende honden voordat een gedragstest wordt afge nomen. „Deze situatie maakt de hond on stabiel en kan het testresultaat in hoge mate beïnvloeden, zeker als de eigenaar niet bij de test aanwe zig mag zijn. De hond zou daarom niet in beslag genomen behoren te worden, maar in afwachting van de test een aanlijn- en muilkorfge- bod moeten krijgen." De samenwerkende hondenlief hebbers noemen het volstrekt on acceptabel en onnodig dat een hond die niet slaagt voor de ge dragstest, wordt afgemaakt. Ze wij zen erop dat de gedragstest nooit geheel betrouwbaar is. „Een hond kan bovendien tot op hoge leeftijd nog dingen af- en aan leren. Er bestaat tegenwoordig goe de gedragstherapie en daarbij kan men een muilkorf- en aanlijnge- bod laten ingaan." Het intact gebleven interieur van de huiskamer van een joodse bankiersfa milie in Amsterdam. De familie heeft de Tweede Wereldoorlog niet over leeft. Het interieur blijft behouden. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP AMSTERDAM - Het bijzondere inte rieur van het joodse gezin Korijn in Amsterdam blijft behouden. Vastgoedontwikkelaar Lebo, die het pand aan de J.J. Viottastraat kocht, heeft de sloopwerkzaamhe den in het statige herenhuis stilge legd. „We hebben contact gehad met het Joods Historisch Museum en er zijn twee cultuurhistorici van de gemeente langs geweest. We staan overal voor open", zegt direc teur André Meerhoff Meerhoff ziet zelf ook in dat het om een bijzondere vondst gaat. „Ik zit nu veertig jaar in het vak en we hebben heel wat mooie oude panden verbouwd, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt." Wie het pand in de sjieke wijk Oud-Zuid binnenkomt, zou niet denken dat er zich zo'n bijzonder interieur bevindt. Studenten die in het huis woonden, hebben vrij wel alle wanden en deuren beschil derd in felle kleuren. Maar in de voorkamer waan je je terug in de tijd. „Een compliment voor de stu denten", zegt Alexander Westra, docent erfgoedstudies aan de Uni versiteit van Amsterdam. „Ze heb ben de voorkamer gerespecteerd." Westra gaat samen met het Joods Historisch Museum onderzoeken wat zich heeft afgespeeld voordat moeder Korijn en haar drie doch ters in 1942 werden afgevoerd naar concentratiekampen. Vader Lode- wijk, een rijke bankier, was even daarvoor al overleden. De voorkamer is volgens Westra in de stijl van de Amsterdamse School gebouwd. De inrichting is niet typisch joods. „Het is een heel rijk en luxe interieur, met veel tro pisch hardhout. We hebben het ontwerp nog niet achterhaald, maar zeker is wel dat het een goe de ontwerper is geweest." Ook voor de docent kent de ka mer nog steeds verrassingen, zoals een geheim klepje in de buffetkast dat hij pas gisteren zag. Als een alleenstaande ouder in de cel belandt, is het vaak onduidelijk wat er met de kinderen gebeurt. „Ik heb mensen beduveld, maar mijn kinderen zijn de grootste slachtoffers." door Simone van Gennip Vroeg in de ochtend, be gin juni 2006. Acht man politie valt bin nen bij Saskia en haar vier kinderen. De al leenstaande moeder wordt gearres teerd wegens oplichting. De kinde ren, van wie er twee pas zes en twaalf jaar zijn, kijken toe. Ze blij ven alleen in huis achter. Nu, ruim tweeënhalf jaar later, zit het grootste deel van Saskia's straf erop. Omdat ze nog geen woning heeft, woont ze in een huis voor ex-gedetineerden. Helemaal vrij is ze niet. Via een enkelband houdt Justitie haar in de gaten. Volgend jaar mag de band er af Saskia werd in 2006 veroordeeld tot vier jaar cel omdat ze lid was van een criminele organisatie. De ze Nigeriaanse 'e-mailbende' licht te wereldwijd mensen op door hen voor te spiegelen dat ze veel geld hadden gewonnen of recht hadden op een onverwachte erfe nis. Om dat geld te verkrijgen, moesten ze echter eerst bepaalde bedragen overmaken. In een nep- kantoor - 'zelfs de computers wa ren namaak' - deed Saskia zich voor als secretaresse. „Een blanke vrouw wekt vertrou wen." Ze heeft spijt, vooral vanwe ge haar kinderen. Zo kon ze niet in het ziekenhuis zijn toen haar jongste zoon werd geopereerd. PETTEN - De kernreactor in Petten blijft tot eind november buiten be drijf Dit heeft de exploitant, Nu clear Research consultancy Group (NRG) gisteren laten we ten. Dat is een maand langer dan de NRG eerder deze maand nog aankondigde. Dit betekent dat er tot eind november geen medische isotopen worden geproduceerd. Deze worden gebruikt bij kanker behandelingen en diagnoses. De kernreactor is al ruim anderhal ve maand buiten gebruik. Aanvan kelijk zou hij eind augustus na een maand groot onderhoud weer op starten. Maar in het belangrijkste koelwatersysteem duiken geregeld gasbelletjes op en daarom besloot NRG de herstart uit te stellen. Inmiddels is duidelijk dat die gas bellen worden veroorzaakt door corrosie aan de leidingen. NRG kijkt nu hoe dat het beste kan wor den aangepakt en denkt dat het herstel tot eind november duurt. Het blijft lastig andere leveranciers te vinden voor de isotopen. NRG heeft bijna dagelijks contact met haar klanten en helpt hen bij het zoeken naar alternatieven, aldus een woordvoerster. „Mijn grootste fout was stapelver liefd te worden op een Nigeriaan. Hij was in het begin goed voor me. Maar hij had me in zijn macht, zoals een pooier zijn prosti tuee." Om te voorkomen dat ze op nieuw op een foute man valt, is ze nu in therapie. AMSTERDAM - Voor de tweede keer in korte tijd is gisterochtend een dier van kinderboerderij De Stro halm in de Amsterdamse wijk Geuzenveld dood aangetroffen. Dit keer hebben onbekenden een varken geslacht. Een politiewoord voerder bevestigde dat gisteren. De beheerder vond het afgeslachte dier in een sloot vlakbij de kinder boerderij. Vorige week werd een gedood schaap aangetroffen. Een ander schaap verdween toen spoor loos. De politie heeft nog geen idee wie de daders zijn. ROTTERDAM - De Rijksrecherche begint een strafrechtelijk onder zoek naar mogelijke strafbare fei ten die zijn gepleegd door de Ma rokkaanse agent die is ontslagen omdat hij zou spioneren voor de geheime dienst in Marokko. Het politiekorps Rotterdam-Rijn mond, waar de man werkte, meld de dat het ontslag volgde op een disciplinair onderzoek. De inlich tingendienst AIVD kreeg dit voor jaar een tip dat de agent politie-in- formatie zou doorspelen aan de ge heime dienst van zijn vaderland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6