Betere zorg door fusie SPK en SVRZ Zeeland Kerk Biezelinge treedt met boek uit schaduw 'Ze moeten lezen weer leuk VAN SON Festival zoekt jonge fluitisten Publicatie als eerbetoon aan oud-koster Adri van de Velde. <;oi:si: Mi;rvAi.n\\i)i;i. telefoon (Mi 20 44 20 44 Poelwijck-De Kraayert en SVRZ spreken af op 1 januari te fuseren. Auto van Vlissinger brandt uit op A58 Pleinen voor makkelijk lezen komen op termijn in meer bibliotheken. Man moet na ongeluk alsnog boetes betalen Dronken automobilist rijdt met auto in sloot Gevaarlijke medicijnen verloren in Goes Jongen betrapt op spuiten van graffiti 'Die kinderen lezen niet graag en willen eigenlijk niet in de bibliotheek zijn' 26 I Donderdag 18 september 2008 PZC Hervormde meisjesvereniging Dorcas in 1924. door Harmen van der Werf BIEZELINGE - Verpakt in een mooi fotoboek van 115 pagina's heeft de gemeente Biezelinge-Eversdijk een lijvig boekwerk uitgegeven over de eigen geschiedenis. Het boekwerk van de hand van oud-koster Adri van de Velde - 336 pagina's op pa pier - zit achterin het fotoboek, als cd. De publicatie is bijzonder. De hervormde gemeente herdenkt er mee dat een eeuw geleden de Mo- zeskerk is gebouwd. En het boek is een eerbetoon aan Adri van de Vel de die in 2006 op 64-jarige leeftijd plotseling overleed. Auke van Harten, kerkrentmeester in Biezelinge, weet zich nog goed te herinneren dat Adri van de Vel de in 2004 zijn geschiedboek over de hervormde gemeente Biezelin ge-Eversdijk overhandigde. „'Slik', dachten we, 'wat moeten we daar mee'", verwoordt Van Harten een gevoel binnen de kerkenraad. „We konden het boek niet uitgeven zo als Adri van de Velde het ons had aangeleverd. Hij had - dat was zijn hobby - archieven helemaal uitge spit. Knap werk, maar veel teksten waren in oud-Nederlands. Niet al te veel mensen zullen dat willen le zen. Het boek was ook erg dik. Als je zoiets laat drukken, kom je niet uit de kosten." Het idee ontstond het boek te be werken, maar dat bleek aldus Van Harten niet gemakkelijk. Het pro- ZIERIKZEE - Voor een speciale mid dag voor kinderen is de organisatie van het Festival des Flutes op zoek naar jonge fluitisten voor een gro te 'fluitinstuif zaterdag. Het is de bedoeling dat kinderen met elkaar gaan musiceren. Ieder een die op een blokfluit of dwars fluit speelt, het A-examen van de muziekschool heeft of ongeveer drie jaar les heeft gehad, is zater dag welkom in de Zeeuwse Mu ziekschool aan de Poststraat in Zie- rikzee. De fluitinstuif begint om 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Wie mee wil doen, dient zich op te ge ven. Dat kan door te bellen met of te mailen naar Joop van Loo (0111 -412926, joopvanloo@zeeland- net.nl.) ject strandde. „We wilden Adri's werk ook geen geweld aandoen." Zijn plotselinge overlijden in 2006 was de aanleiding om de draad op nieuw op te pakken, om toch iets met Adri's werk te doen. „We vroe gen zijn vrouw Pia of er ook foto's en documenten waren. Adri had bakken vol foto's." Het boek uitgeven met foto's was geen optie. Dat zou helemaal kost baar worden. Al pratend ontstond vervolgens het idee de foto's en en kele documenten te publiceren en het eigenlijke werk van Adri van de Velde in een worddocument op een cd te zetten, voor de echte lief hebbers. Harry van Dijk uit Kapel- Ie maakte de cd en )ohan Mol uit Biezelinge tekende voor de layout van het fotoboek Een dorp in de schaduw. „Biezelinge staat altijd in de schaduw van Kapelle", legt Van Harten uit. Een dorp in de schaduw schetst een beeld van hervormd Biezelinge- Eversdijk vanaf 1908. Veel foto's staan erin van mensen van wie Adri van de Velde alle namen had genoteerd. Van Harten is tevreden over hoe Adri's werk uiteindelijk is uitgegeven bij het eeuwfeest van de Mozeskerk. „De naam van de Mozeskerk is nog door Adri aange dragen. In ons zegel staat een bie zen mand. En Mozes is zoals be kend gered door hem te verstop pen in een biezen mand." Een dorp in de schaduw, samengesteld door Adri van de Velde, 115 blz., 15 eu ro inclusief cd, verkrijgbaar via Johan Nieuwenhuijse, 0113-342646 en Auke van Harten, 0113-343555. recycling van non-ferro metalen schroot accu's diverse PVC's en grondkabels electromotoren en oude lasapparaten wi<sniAVFivi>i.iK goes door Mieke van der Jagt LEWEDORP - De Stichting Poelwijck/De Kraayert (SPK) en de Stichting voor Regionale Zorg verlening (SVRZ) willen op de eer ste dag van volgend jaar fuseren. De raden van toezicht en de direc ties ondertekenden daartoe giste ren een intentieverklaring tijdens een feestelijke bijeenkomst in ver zorgingshuis De Kraayert in Lewe- dorp. SPK, dat verzorgingshuizen en woonzorgcentra in Lewedorp en 's-Heer Arendskerke exploiteert, houdt 1 januari op te bestaan. Vol gens interim-directeur Wim van Santen en SVRZ-directeur Mirjam Drost wil dat nog niet zeggen dat dan meteen alles verandert. Zij leg den de motieven uit die tot de fu sieplannen geleid hebben. Met de GOES - De auto van een 35-jarige Vlissinger is dinsdag omstreeks 22.30 uur volledig uitgebrand op de A58. De man reed ter hoogte van Goes toen hij ineens rook uit het dashboard van zijn auto zag ko men. Hij parkeerde op de vlucht strook en stapte uit. Binnen enke le minuten was de auto volledig uitgebrand. De brandweer bluste de vlammen waarna de auto werd weggesleept. Rijkswaterstaat maak te het wegdek schoon. door Rob Paardekam THOLEN - Kinderen met leesproble men lezen over het algemeen wei nig of niet. Logisch, want het is ge woon niet zo leuk voor hen. Toch willen de bibliotheken in de Oos- terschelderegio deze kinderen niet opgeven. „Daar is goed kunnen le zen te belangrijk voor", zegt Anne Eijnwachter van Biblioosterschel- de. „We moeten er voor zorgen dat deze kinderen weer plezier krij gen in het lezen." Dat gaan de bibliotheken probe ren met de zogeheten Makkelijk Lezen Pleinen. De eerste twee plei- grote SVRZ staat de kleine speler SPK sterker. De kwaliteit van pro ducten en processen kan veel win nen, omdat personeel, materieel en specifieke deskundigheid kun nen worden uitgewisseld. Voor de prijs kan dit ook gunstige gevolgen hebben. De fusie kost geen enkele baan. Ie dereen kan in de nieuwe organisa tie aan het werk. Sterker nog: de SVRZ heeft een eigen opleidings centrum en doet veel aan loop baanontwikkeling. Voor SPK is het in het verleden wel eens moeilijk gebleken gekwalificeerd personeel te vinden. De fusie komt op een goed mo ment. SPK is bezig met nieuw bouw van verzorgingstehuis Poel- wijck in 's-Heer Arendskerke waar |NN Op 1 januari gaan SPK en SVRZ fuseren. Het samengaan van de zorginstellingen heeft geen con sequenties voor de werkgelegen heid. SINT-MAARTENSDIJK - Een 37-jarige automobilist uit Den Haag had gis teren op de Vierde Dijk in Sint Maartensdijk dubbel pech. Hij reed rond 16.15 uur met zijn auto de sloot in. Dat kwam omdat hij aan de autoradio zat te prutsen. De Hagenaar bleef ongedeerd. Toe gesnelde politieagenten kwamen tot de ontdekking dat de man voor meer dan duizend euro aan boetes had openstaan. Die reke ning kon de man alsnog betalen. KAMPERLAND - Een man (53) uit Burgh-Haamstede is in de nacht van dinsdag op woensdag met zijn auto in de sloot gereden op de Oostwestweg bij Kamperland. Toen de politie arriveerde was hij al uit zijn auto gekropen. Hij bleek vier keer de maximale hoeveel heid alcohol te hebben genuttigd. Zijn rijbewijs is ingevorderd. nen in Zeeland werden gisteren ge opend in de vestigingen in Tholen en Zierikzee. Op die pleinen staat een collectie van boeken, dvd's, cd-roms en andere hulpmiddelen voor kinderen die lezen moeilijk vinden. Al die materialen worden zoveel als kan frontaal gepresen teerd, dus met de omslag naar vo ren. Voor ouders en leraren is op het plein de nodige informatie te vinden over leesproblemen. Volgens Petra Das van de biblio theek in Tholen is het Makkelijk Lezen Plein een welkome aanvul ling. „Het is een manier om kinde ren met leesproblemen weer in de bieb te krijgen", zegt ze. „Want la ten we eerlijk wezen: Die kinde ren lezen niet graag en willen hier eigenlijk helemaal niet zijn. Maar nu nog 144 bejaarden worden ver zorgd. De nieuwbouw, nog in de schetsfase maar waarschijnlijk in 2011 gereed, zal helemaal ge schoeid zijn op de leest die SVRZ zich eigen heeft gemaakt. Naast het bestaande Pollenstein, waar 21 mensen wonen, komen twee groepswoningen met zes verpleeg huisplaatsen. Ook komen er twee groepswoningen voor cliënten met een verstandelijke beperking van De Zuidwester. In het cen trum komen nog twintig zorgap- partementen voor mensen met een thuiszorgindicatie. De nieuwbouw van Poelwijck in 's-Heer Arendskerke krijgt een uit gebreide welzijnsinfrastructuur. Al le bewoners van het dorp kunnen daarvan gebruik maken. Een fysio therapeut en huisarts krijgen prak tijkruimtes in het nieuwe centrum en de kinderopvang wordt erin on dergebracht. Alle cliënten kunnen 24 uur per dag een beroep op de zorg doen. GOES - In Goes is gisteren tussen de Zusterstraat en de Indira Ghan- dilaan tussen 18.00 en 18.30 een doosje medicijnen verloren. Het betreft een wit doosje met blauwe letters met daarin veertig tabletten Tranadol. Het gaat om een zware pijnstiller. Kinderen onder de twaalf jaar kunnen door inname 's nachts een ademstilstand krijgen. Wie de medicijnen vindt, wordt verzocht via 0900-8844 contact met de politie op te nemen. KAPELLE - Bij Kapelle is gisteren een jongen (14) uit de gemeente Reimerswaal betrapt op het spui ten van graffiti. Hij liep daar langs het spoor terwijl er in zijn buurt diverse spuitbussen lagen en hij verf aan zijn handen had. Een an dere jongen uit dezelfde gemeente had het hele gebeuren gefotogra feerd. Beiden zijn bekeurd. ja, goed kunnen lezen is wel heel belangrijk in onze maatschappij. Wij hopen dat ze het weer wat leu ker gaan vinden door dit plein." Of een boek geschikt is voor kinde ren met leesproblemen heeft te maken met zowel genre als presen- tatie. Wat dat laatste betreft, kan het lettertype en de lay-out veel verschil maken. „Als het om genre gaat, weten we dat onder meer spannende boeken en informatie ve boeken over bijvoorbeeld die ren het goed doen", stelt Das. „Na-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54