Binnenland Ziekenhuis mag niet opereren €25,- Toename doden door opwarming 'Vijftiger is eigenlijk 'n normaal mens' Misser van J a 02 brandweer Almere Kritiek op plan meer voedselbanken Verdachten Easy Life blijven langer vast Drie reizigers onwel door rook in metro PvdA-senator tegen vastleggen etniciteit Lucht in operatiekamers IJ sselmeerziekenhuizen is niet steriel genoeg. Man achter soPlusBeurs strijdt tegen verkeerd beeld rond ouderen. flDBRLLOn KORTING! 4 Psnderdag 18 september 2008 pzc den bosch - De voorlopige hechte nis van drie (ex-)directieleden van het beleggingsadvieskantoor Easy Life is met 90 dagen verlengd. De rechter heeft dit gisteren bepaald. De verdachten zaten al 14 dagen vast op verdenking van fraude. Een vierde verdachte mocht han gende het onderzoek naar huis. Volgens justitie heeft Easy Life voor mogelijk 33 miljoen euro be leggingsfraude gepleegd en zijn en kele honderden investeerders gedu peerd. Het bedrijf belegde in Ame rikaanse levensverzekeringen. rotterdam - De brandweer en ver voerder RET hebben gistermiddag het Rotterdamse metrostation Oostplein tijdelijk ontruimd van wege een flinke rookontwikkeling. Drie personen moesten naar het ziekenhuis omdat zij de rook had den ingeademd. Dat heeft een woordvoerder van de brandweer gemeld. De rook ontstond doordat de rem van een metrostel bleef hangen. Dat gebeurde rond half vijf Het metroverkeer was daar door flink ontregeld, zo meldde een zegsman van RET. den haag - De PvdA in de Eerste Kamer verwerpt het plan van PvdA-minister Ter Horst om de et nische achtergrond van criminelen te registreren. Voor fractievoorzit ter Noten is het voorstel 'onbe spreekbaar', omdat het in strijd is met de grondwet. Ter Horst wil af van het taboe op registratie van et niciteit, dat tot stigmatisering zou leiden. De minister ziet de registra tie als een neutrale doelgroepanaly se, die ook helpt in de strijd tegen discriminatie. den haag - De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft een ver bod uitgevaardigd op het gebruik van alle operatiekamers in de IJs- selmeerziekenhuizen in Lelystad en in Emmeloord. Het gaat om vier operatiekamers in Lelystad en drie in Emmeloord. De lucht is er niet steriel. Wat is steriele lucht en hoe gevaar lijk is een operatiekamer met vuile lucht? Steriele lucht bevat geen vuil, bac teriën of schimmels zoals de bui- utrecht - „Een vijftigplusser is ei genlijk een heel gewoon mens", zegt directeur Alexander van de Kerkhof van de soPlusBeurs. Hij organiseert dit jaar voor de zestien de keer de beurs voor ouderen in de Jaarbeurs in Utrecht. Van de Kerkhof vertelt dat er van daag de dag een verkeerd marke- tingbeeld rond ouderen bestaat. „Het zijn of vrouwen met grijze krullen in een incontinentieslip achter een looprek of gebruinde mannen die met hun te jonge tweede vrouw in de Algarve gaan golfen." Beide types bestaan volgens Van de Kerkhof niet. „Hier komen ouderen die ondernemend zijn en op zoek zijn naar een leuke invul ling van vrije tijd", aldus de organi- tenlucht. De operatiekamer is een ruimte die volgens de regels steriel moet zijn. Artsen en verplegers moeten hun handen wassen voor dat ze er binnen mogen, afdekken de kleding dragen en ervoor zor gen dat het operatiemateriaal ste riel is. Ook de lucht in operatieka mers moet schoon zijn. Hoe zorgen ziekenhuizen ervoor dat de lucht in operatiekamers steriel is? Zuiveringsinstallaties en filters in een operatiekamer zuiveren de lucht die binnen de ruimte circu leert. Daarnaast hangt er een zoge heten 'overdrukinstallatie' die er voor zorgt dat de druk in de opera tiekamer groter is dan buiten, waardoor lucht uit de kamer al- sator van de beurs. In veel stands zijn allerlei producten uit te probe ren en te proeven. Mannen en vrouwen lopen met boodschap- penkarren op wieltjes langs de ver schillende stalletjes en zeulen de gratis producten met zich mee. Alie van der Ploeg, 63 jaar, is op de beurs met een vriendin. „Eigenlijk is deze beurs een mix van de va- 'Geen gebruinde mannen die met te jonge tweede vrouw naar Algarve gaan' kantie- en de huishoudbeurs. Spe ciaal voor ouderen? Ik denk dat jongeren hier ook best een leuke middag zouden kunnen hebben, maar die moeten natuurlijk wer ken." Piet en Gusta de Lange zijn al vijf jaar met pensioen en voor de eer ste keer op de soPlusBeurs. „Vol leen naar buiten kan stromen. Wordt de deur van de operatieka mer geopend, dan stroomt er dus geen lucht de kamer in. Doordat zuiveringsapparatuur en filters niet alle viezigheid tegenhouden, kan ook de lucht in operatieka mers nooit helemaal steriel zijn. Ziekenhuizen kunnen dus alleen maar zorgen dat hun operatieka mers zo steriel mogelijk zijn. Waarom is dat zo belangrijk? Bijna iedereen ademt dagelijks 'vie ze' lucht in zonder er ziek van te worden. Patiënten die worden geo pereerd in een ruimte waarvan de lucht niet schoon is, lopen echter het risico op infecties. Zij liggen vaak met open wonden op een gende week gaan we fietsen in Overijssel en we hebben net een mooie routekaart gekregen." De fa milie De Lange komt vooral voor alle informatie over recreatie. „Ik wil zo ook nog even kijken bij de elektrische fietsen." Op de beurs zijn opvallend veel da mes gekleed in het paars met een rode hoed op het hoofd. „Wij zijn van de Red Hat Society." De dames dragen de kleding waar van een dichter ooit schreef dat ze die gezien hun leeftijd beter niet meer kunnen dragen. „Wat een onzin", verzucht een van de dames. „Wij zijn geen grij ze duiven en brengen kleur en vro lijkheid. En sommige mensen hier kunnen ook wel wat kleur gebrui ken." De zestiende editie van de soPlus Beurs is gisteren begonnen en duurt tot en met zondag. De beurs is elke dag geopend van 10 tot 17 uur. operatietafel. Die wonden kunnen in aanraking komen met bacteriën of stofdeeltjes die in de lucht zwe ven. Ook de apparatuur in de ruimte is dan niet meer schoon waardoor operaties vervolgens worden uitgevoerd met niet volle dig steriele instrumenten. Ook daar kan een patiënt ontstekingen door krijgen. Komt het vaak voor dat de luchtkwa liteit niet goed is? De meeste ziekenhuizen voldoen aan de gestelde eisen. De zieken huizen in Emmeloord en Lelystad zijn daarmee uitzonderingen. Fil tersystemen waren er niet aanwe zig of waren verouderd en werk ten daardoor niet goed. almere - Brandweer Flevoland en de gemeente Almere hebben fou ten gemaakt tijdens een reddings actie op de recreatiepias het Weer- water in Almere in 2002. Daarbij kwam Almeerder Frank Kathusing (49) om het leven. De rechtbank Zwolle-Lelystad stelde gisteren dat de brandweer is tekortgeschoten. Kathusing verdronk in de nacht van 3 september toen zijn boot tij dens een vaartocht omsloeg. Het gerechtshof in Arnhem bepaalde in december 2003 dat de brand weer niet strafrechtelijk vervolgd zou worden. Daarna spande de fa milie een civiele procedure aan. De rechter vindt dat de brandweer faalde door onduidelijke bevelsver strekking, trage bevelsopvolging en tekortschietend materieel. Ook gingen hulpverleners te snel over tot bergen in plaats van redden. i^idUVANSTRAATiN f rotterdam - Door opwarming van de aarde zullen er jaarlijks honderden mensen meer dan nu overlijden door hitte en zal de ziek te van Lyme door tekenbeten toe nemen. Dat blijkt uit een rapport dat gisteren is verschenen. De stu die is verricht door onderzoekers van het Erasmus Medisch Cen trum, de Universiteit Maastricht, het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu en het Planbu reau voor de Leefomgeving. De wetenschappers verwachten ernstiger klachten van allergische aandoeningen en meer voedselver giftiging. Door de verhoogde blootstelling aan ultraviolette straling zal het aantal gevallen van huidkanker en staar ook toenemen. Daar staat te genover dat de sterfte door winter kou mogelijk afneemt. Volgens de onderzoekers gaat het om honderden sterfgevallen en en kele duizenden ziektegevallen extra per jaar. Vooral ouderen zul len het slachtoffer worden van hit tegolven en vervroegd overlijden, aldus het rapport. brussel - Nederland is tegen het voorstel van de Europese Commis sie om de voedselbanken fors uit te breiden. Minister Gerda Ver burg (Landbouw) vindt deze hulp verlening aan armen geen taak voor de Europese Unie. Bovendien zou de hulp niet moeten komen uit het Landbouwbegroting, maar uit sociale fondsen. Dat heeft een woordvoerster van Verburg gezegd in reactie op een voorstel van de Europese Commis sie gisteren. Het EU-bestuur stelde de EU-lan- den voor om het budget met twee derde te verhogen tot 500 miljoen euro per jaar. De commissie wil dat banken ook meer verschillen de producten aanbieden dan tot dusver. De voedselbanken zijn zeer gewild onder de armen in veel Europese landen. In 2006 maakten dertien miljoen mensen gebruik van de voedselbanken, die ooit zijn ont staan om de overschotten aan Eu ropese landbouw weg te werken. Brussel stelt de EU-landen voor om het budget fors te verhogen wegens de gestegen voedselprij zen. Europarlementslid Esther de Lan ge (CDA) 'staat niet te springen voor de uitbreiding, zolang er niet iets wordt gedaan aan de scheve verdeling van het geld'. De Lange ontdekte dat het geld nu vooral naar de rijkere EU-landen gaat: Frankrijk vangt 50 miljoen euro, Italië 69 miljoen, tegen slechts 24 miljoen voor het straat arme Roemenië. Nederland maakt geen gebruik van dit potje. rr n huSMON Pflrr BETEkEMT OON ££W ALLf 0/<W*=vr3E LLonvfifinten bv Boek online via www.adballon.nl We bestaan 25 jaar Vier dit met ons mee Lin AG IILIVGI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4