'Ik wil laten zien Europa favoriet in meest prestigieuze golfwedstrijd NEC maakt rentree Ryder Cup begint morgen aan 37e editie in Kentucky. Sulejmani keert met Ajax terug in stadion van Partizan Belgrado. 42 Donderdag 18 september 2008 PZC Justin Rose, lid van het team Europa, slaat vanuit de bunker tijdens de oefensessie voor de Ryder Cup. foto Tannen Maury/EPA door Harry Hekkert DEN HAAG - In Kentucky begint morgen de 37e editie van de Ryder Cup. De tweejaarlijkse wedstrijd tussen Europa en Amerika is de meest prestigieuze golfwedstrijd ter wereld. In drie dagen spelen de teams per tweetal om 28 punten, bij 14,5 punt is er een winnaar. Samuel Ryder De naamgever van de gouden be ker werd onwaarschijnlijk rijk van zijn handel in tuinzaden. Hij ver kocht ze in zakjes per postorder. De Engelsman met karakteristieke walrussensnor had tot zijn vijftig ste niks met golf, begon te spelen omdat hij met zijn gezondheid sukkelde. In i92t was er al een wed strijd tussen Britse en Amerikaan se golfers. Samuel Ryder zag vijf jaar later de wedstrijd, werd en thousiast en zegde een beker toe. Eentje van goud, zijn manier om de sport te bedanken. In 1936 over leed Ryder, 77 jaar oud. Hij werd begraven met zijn favoriete stok in de kist, een ijzeren vijf Spelsoort De Ryder Cup is een teamwed strijd. Er wordt de eerste twee da gen in foursomes en fourballs ge speeld. De laatste dag zijn de sin gles. Geld Er gaan miljarden om in het golf, maar bij de meest aansprekende wedstrijd in de sport schijnt het toch echt om prestige te gaan en is er geen prijzengeld. Er is zelfs geen reclame. 1979 Grootste verandering sinds 1979 is het niet langer een wedstrijd tus sen Britten (sinds 1973 al versterkt met Ieren) en Amerikanen. Niet ie dereen was blij met het openstel len van de grenzen voor Europese topgolfers. Twee Engelsen in het team van 1979, Mark James en Ken Brown, weigerden uit protest het nieuwe Europese teamjasje te dra gen. Amerika Het team won 24 van de 36 voor gaande wedstrijden, maar juist de afgelopen drie keer won Europa. Opmerkelijk want geen Europe aan won tussen 2002 en 2006 een Major. Ook nu is Amerika de un derdog. Europa Nog voor er een bal is geslagen, is er rumoer bij de favorieten. Komt door de merkwaardige keuze van captain Nick Faldo om Ian Poulter en Nick Casey een wildcard te ge ven. Darren Clarke (winnaar Dut ch Open), viel daardoor af Faldo kwam er ronduit voor uit dat Poul ter een erg goede vriend van hem is. Nederlanders Wij kijken naar de Ryder Cup en lezen er over. De teams worden sa mengesteld uit de beste twaalf gol fers van beide continenten. Neder landers horen daar (nog) niet bij. Tiger Woods De grote afwezige, 's Werelds bes te golfer herstelt van een knieope ratie. Pas begin 2009 staat hij weer op de baan. Woods liet eerder we ten geen bezoekje te gaan brengen aan het Amerikaanse Ryder Cup team, waar hij sinds 1997 deel van uitmaakte. Eerder wees hij ook de symbolische functie van assis tent-captain af Captains De niet-spelende aanvoerders van het team spelen een bepalende rol bij samenstelling van het team. Amerika heeft de bedaarde Paul Azinger, die ook nog eens twee as sistenten naast zich heeft. Europa doet het met Faldo als aanvoerder. Volgens de Britse kranten ver trouwt Faldo vooral op de informa tie van zijn derde vrouw Valerie. Zij is 'belast' met het onderhou den van de spelersvrouwen. Recordhouder Nick Faldo is de recordhouder in het aantal optredens, elf keer. Hij sleepte ook de meeste punten bin nen voor zijn team, 23. Valhalla De baan bij Louisville, Kentucky waar vanaf vrijdag wordt gestre den. Een baan uit 1986. Jack Nick- laus ontwierp de exclusieve baan. door Jop van Kempen en Pavle Konatar BELGRADO - Vanavond keert de Aja- cied Miralem Sulejmani (19) als speler van zestien miljoen euro te rug in het stadion waar hij als zes tienjarige amateur debuteerde voor Partizan Belgrado. In plaats van een loopbaan in eigen land verkoos Sulejmani een voetbal scholing in Nederland. „Ik wil la ten zien dat ik elke cent waard ben." Hij ging weg als een onbekende jeugdspeler en hij keert vanavond terug als voetbalmiljonair. Tussen het onopgemerkte vertrek en de aankomst in de schijnwerpers zit ten slechts tweeënhalf jaar. „Ja, het kan snel gaan", zegt Sulejma ni. Maar het moést ook snel gaan van Sulejmani. Hoewel hij al op zestienjarige leeftijd de kans kreeg in het eerste team van Partizan, speelde hij slechts één wedstrijd voor de Servische club. Na een jaar van onduidelijkheid en gesteggel over de status van zijn verbintenis met Partizan volg de ruim een jaar na zijn debuut in Belgrado het debuut als speler van SC Heerenveen. 34 competitiewed strijden en vijftien doelpunten ver der stond hij al onder contract bij Ajax. „Nederland is een goed oplei- dingsland", verklaart de Serviër zijn keuze om Servië te verlaten. De wedstrijd tegen FC Borac brengt Sulejmani terug naar het stadion van zijn oude club en naar de het land waar hij opgroeide. Bo rac heeft een eigen onderkomen, maar omdat dat complex niet is ge schikt voor het spelen van Ue- fa-Cupwedstrijden is het duel 150 kilometer verplaatst naar Belgra do. Sulejmani komt uit Batajnica, een stadje onder de rook van Bel grado. De plaats is bekend om de aanwezigheid van een groot mili tair vliegveld. De kersverse Ajacied kent de rit vanuit zijn vroegere woonplaats naar het complex van Partizan Bel grado nog goed. Het is een busrit van anderhalf uur en Sulejmani heeft het traject honderden keren afgelegd. Zijn vader Miljaim bege leidde hem de eerste tien keren en naderhand reisde de jongen al leen. Het was ook zijn vader die hem klaarstoomde voor het profvoet bal. De man speelde zelf als rechts- benige aanvaller in de hoofdklasse van het Joegoslavische voetbal en hij werkte naderhand als ambte naar van het openbaar vervoer. Te genwoordig is hij coach van Polet Dorcol, een klein clubje in de oude stadswijk van Belgrado. „Ik trainde met mijn vader elke dag twee of drie uur op de asfalt- veldjes van mijn school. De trai ningen bij de club waren toen ge stopt vanwege de bombardemen ten in 1999 op Belgrado. Terwijl de bommenwerpers over onze hoofden vlogen, moest ik eerst nog duizend keer hooghouden voor we naar huis mochten. De mensen keken vaak met verbazing naar onze trainingsessies. Nadat ik vorig seizoen was uitgeroepen tot talent van het jaar in de eredivisie heb ik een Johan Cruijff Court la ten aanleggen op de plek waar we trainden." Sulejmani koestert zijn afkomst en zijn naaste omgeving draagt hij ook altijd met zich mee. Zo heeft hij op zijn arm de naam laten ta toeëren van zijn zus Mirella. Op 'De trainingen waren toen gestopt vanwege de bombardementen in 1999' zijn rechterbeen heeft hij Chinese tekens laten graveren die staan voor engel, liefde en god. En in de nek van de goedlachse aanvaller staat nummer tien gekerfd; zijn fa voriete rugnummer dat hij bij Ajax mag dragen. De eerste maanden in Amsterdam verliepen echter stroef Hij keerde in juli terug van vakantie met over gewicht én met een knieblessure die hij had overgehouden aan zijn tijd bij Heerenveen. „Maar sinds twee weken ben ik volledig pijn vrij. Ik weet van mezelf dat ik veel beter kan dan ik tot dusverre bij Ajax kon laten zien." Vanavond bij FC Borac - Ajax zit zijn hele familie op de tribune. „Heel Belgrado loopt uit om Ajax te zien", voorspelt Sulejmani. „Mis schien zijn er nog een paar suppor ters van Partizan die zich herinne ren dat ik tweeënhalf jaar geleden ook al in het Partizan-stadion heb gespeeld. Ik ben nu beter dan toen." CHAMPIONS Groep E Manchester United - Villarreal 0-0. Geel: Tevez (Manchester), Franco, Lopez, Ibagaza (Villarreal). Scheidsrechter: Stark. Celtic - Aalborg BK 0-0. Rood: 79. Beauchamp (Aal- borg). Geel: McManus, Samaras (Celtic), Johansson (Aalborg). Scheidsrechter: Trefoloni. Aalborg 10 10 10-0 Celtic 10 1 0 1 0-0 Man.United 10 1 0 1 0-0 Villarreal 10 1 0 1 0-0 Programma 30 september: Aalborg BK - Manches ter United, Villarreal - Celtic. Groep F Steaua Boekarest - Bayern Munchen 0-1 (0-1). 15. Van Buyten 0-1. Geel: Goian, Lovin (Steaua), Po- dolski (Bayern). Scheidsrechter: Larsen. Olympique Lyon - Fiorentina 2-2 (0-2). 12. Gilardi- no 0-1, 42. Gilardino 0-2, 73. Piquionne 1-2, 86. Benzema 2-2. Geel: Benzema (Olympique), Dainelli, Gilardino, Melo, Jorgensen (Fiorentina). Scheidsrech ter: Frojdfeldt. Bayern M. Fiorentina Olympique Steaua 1 1 0 0 3 1 -0 10 1 0 1 2-2 10 1 0 1 2-2 1 0 0 1 0 0 -1 Programma 30 september: Fiorentina - Steaua Boe karest, Bayern Munchen - Olympique Lyon. Groep G FC Porto - Fenerbahce 3-1 (2-1). 10. Lisandro 1-0, 13. Lucho 2-0, 29. Guiza 2-1, 90. Lino 3-1. Geel: Sa- punaru (Porto), Lugano, Guiza (Fenerbahce). Scheidsrechter: Layec. Dynamo Kiev - Arsenal 1-1 (0-0). 64. Bangoura (pen) 1-0, 88. Gallas 1-1. Geel: Bangoura, Nesmach- niy, Vukojevic, Diakhate (Dynamo), Sagna (Arsenal). Scheidsrechter: Cantalejo. FC Porto Arsenal 110 0 10 10 3 - 1 1 - 1 Dynamo K. 10 1 0 1 1-1 Fenerbahce 10 0 1 0 1-3 Programma 30 september: Arsenal - FC Porto, Fe nerbahce - Dynamo Kiev. Groep H Juventus - FC Zenit 1-0 (0-0). 76. Del Piero 1-0. Geel: Salihamidzic (Juventus), Pogrebnyak, Sirl (Dina- mo). Scheidsrechter: De Bleeckere. Real Madrid - BATE Borisov 2-0 (1-0). 11. Ramos 1 -0, 57. Van Nistelrooij 2-0. Rood (2x geel): 62. Kha- gush (Borisov). Geel: Kryvets (Borisov). Scheidsrech ter: Hamer. Real Madrid Juventus FC Zenit Borisov 1 1 0 0 3 2 -0 1 1 0 0 3 1 -0 1 0 0 1 0 0 -1 1 0 0 1 0 0-2 Programma 30 september: BATE Borisov - Juventus, FC Zenit - Real Madrid. GOES - Van de vijf Nederlandse clubs die vanavond in de Uefa Cup spelen is het voor NEC het langst geleden dat het in Europees verband actief was. Vijf jaar gele den strandde de Nijmeegse club in de eerste ronde van de Uefa Cup tegen het Poolse Wisla Krakau. Het was een bewogen krachtme ting waaraan ook de huidige RCS-spits Dennis de Nooijer deel nam. NEC verloor tweemaal met 2-1. In de return kregen drie NEC' ers rood: Hersi, Ax en Zonneveld. Vanavond maakt NEC zijn rentree wacht tegen Dinamo Boekarest. FC Twente speelt bij Stade Ren- nes waarschijnlijk met Marko Arn- autovic in de spits. Dat liet trainer Steve McClaren doorschemeren aan de vooravond van de ontmoe ting. De Oostenrijker vervangt de belangrijkste troef van FC Twente, Blaise N'Kufo. De Zwitserse spits zit zijn laatste wedstrijd van een schorsing uit. Twee jaar terug waren het de schwalbes waarvoor toenmalig trai ner Gertjan Verbeek waarschuwde in de aanloop naar de Uefa Cup-wedstrijd tegen Vitoria Setu- bal. Zijn opvolger bij Heerenveen, Trond Sollied, vreest Braziliaans geweld. Vitoria begint in Lissabon met vermoedelijk vijf spelers uit Brazilië. „Dat zal hen beïnvloeden, maar ons ook", denkt de coach. Programma Nederlandse clubs. 19.00 uur: Feyenoord-Kalmar FF (Zwe). 19.45 uur: NEC-Dinamo Boekarest (Roe). 20.50 uur: Stade Rennes (Fra)-FC Twente. 21.00 uur: FC Borac (Ser)-Ajax. 22.00 uur: Vitória Setóbal (Por)-SC Fleerenveen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44