Cultuur Verhaaltjes moeten die speciale swing hebben Oude stijl jazz geen afgesloten genre Zangeres Chris Peeters treedt op tijdens 18e editie Jazz by the Sea. Festival ziet talrijke mogelijkheden om te variëren op het thema. PZC Donderdag 18 september 2008 33 Walcheren staat tot en met zondag in het teken van de achttiende editie van Jazz by the Sea. Zaterdag treedt onder anderen jazztalent Chris Peet ers op. door René de Dreu DOMBURG - Jazz kwam in de jaren dertig en veertig vooral uit Ameri ka. Swingende, meest luchtige, mu ziek. Vreemd eigenlijk, met een de pressie net achter de kiezen en een oorlog voor de deur. Natuur lijk was er de blues en folk met kommer en kwel, de lyrische en weemoedige stem van Billie Holi day of de hoopgevende gospel. Maar swing kleurt dan van New Orleans tot Chicago de radiosound en het geluid in de danszalen. De Nederlandse jazz-zangeres Chris Peeters (28) staat daar niet van te kijken. Zelf is ze ook in de greep van de muziek uit die perio de van de Amerikaanse geschiede nis. „Je wordt er vrolijk van en kan er veel in kwijt. Ik hou van mooie verhaaltjes, vrolijk of triest, maar het moet wel die speciale swing hebben", laat ze weten. Ze is ook nog eens gezegend met een stem en een muzikale timing die zich juist voor die muziek goed leent. Ze heeft het bewezen met festival optredens van North Sea Jazz tot het Californische Costa Mesa en met concerten in talrijke jazzclubs in binnen- en buitenland. Jazz is de muziek die zij en haar twee zussen thuis overal hoorden. Vooral de jazz uit die voor- en na oorlogse bloeiperiode. Niet vreemd met vader Joep Peeters die al furore maakte in de Nederland se jazzclubs als begenadigd pianist, vibrafonist, saxofonist en bandlei der. Chris herinnert zich vooral de vakantiereizen met onderweg de cassettes met alle grote namen en 'Met de jazz kan ik nog veel kanten op. Insteek blijven de jaren dertig en veertig' muziek. „Aanvankelijk vond ik het behoorlijke zenuwmuziek, maar er is een duidelijk moment ge weest waarop ik ineens iets in de muziek hoorde dat me erg aan sprak en ontroerde. Ik was twaalf jaar en stond in de keuken. Pa draaide een nummer met sopraan sax. Dat was een speciale ervaring en ook een aanzet om bewuster naar die muziek te luisteren en er zelfs over te praten." De opvoeding met jazz en het vele musiceren, ook samen met pa Pee ters, had z'n weerslag op de drie zussen Chris, San en Wies. Als snel leidde dat tot driestemmig zin gen en dan liggen in het jazzy mu ziekarchief de voorbeelden - van Andrews-Boswell-, McGuire- tot Pointer Sisters - voor het oprapen. Er ontstond een familieact; de Pee ters Sisters. Ze treden er nog steeds mee op, maar zijn ondertus sen ook ieder een eigen weg inge slagen. Chris en Wies kozen voor de muziek, respectievelijk jazz en pop; San voor kunst en media. „Muziek was iets wat je erbij deed. Ik ging wellicht daarom ook eerst voor een onderwijsopleiding. Maar steeds als ik ergens kon zin gen, voelde ik dat dat mijn ding was. Dus al snel zat ik op het Rot terdams Conservatorium en specia liseerde me daar in jazz-zang." In 2005 voltooide ze haar conservato riumopleiding. Veel optreden, zanglessen geven en ook aan de slag met arrangeren en eigen mu ziek en teksten maken. Dat mondt volgend jaar uit in een nieuwe cd. „Met de jazz kan ik nog erg veel kanten op. De insteek blijven de ja ren dertig en veertig. Maar met al les wat daarna komt kun je ook in die muziek nieuwe dingen doen. Jazz is bovendien de muziek van de jamsessies, de crossover en het werken met veel verschillende mu zikanten en dat biedt altijd nieuwe mogelijkheden." Chris Peeters treedt zaterdag 20 sep tember om 12.30 uur op tijdens Jazz by the Sea met de band Jazz Steps. Chris Peeters: „Steeds als ik ergens kon zingen, voelde ik dat dat mijn ding was." door René de Dreu DOMBURG - Domburg en omge ving heeft er al achttien jaar een extra stukje muzikaal seizoen bij. Een swingend 'encore' met uit zicht op zee en meer dan zeventig concerten allemaal in de oude stijl jazz. Deze week zijn er al preludes in Zoutelande van Jazz by the Sea, maar morgenmiddag vanaf 14.00 uur tot zondagavond 20.00 uur is het met concerten, kroegentocht, streetparades en een jazzkerk- dienst overal New Orleans-jazz en dixieland geblazen. Het festival zorgt behalve voor veel oude stijl jazz ook nog eens voor goed bezette hotels en cam pings en dus de nazomerse drukte waar de plaatselijke ondernemers achttien jaar geleden op hoopten. Douwe Mulder, bestuurslid van Stichting Jazz by the Sea en pro grammeur, heeft het vanaf het be gin meegemaakt en zien groeien. Hij is de liefde voor de muziek die hem halverwege de vorige eeuw al deed verbazen trouw gebleven. „Het is muziek waar je een pu bliek mee opbouwt, het swingt en is vrolijk. Wie doe je daar geen ple zier mee?" Mulder is met zijn zeventig jaar een doorgewinterde jazzliefheb ber. De oude stijl jazz biedt hem ie der jaar weer talrijke mogelijkhe den om te variëren op het thema. „Er zijn veel goede muzikanten en bands in Nederland die, ook al brengen ze allemaal iets specifieks mee, toch herkenbaar en dicht bij die karakteristieke jazzstijl blijven. En er zijn ook altijd 'grensgeval len'; bands die met invloeden uit bijvoorbeeld hardbop, lounge of texmex de muziek net weer iets an ders inkleuren." „We doen het hier zonder grote buitenlandse acts of namen, alhoe wel we aan de verzoeken en aan biedingen merken dat Jazz by the Sea uitstraling heeft van Amerika tot in Rusland. Maar met onder an dere Chris Peeters, Martijn Schok, Fabrice Eurly en Anke Angel komt er Nederlands talent waar ze in het buitenland jaloers op zijn." Mulder kent de muziek die hij in huis haalt. Zelf bezoekt hij met re gelmaat concerten en festivals en houdt contact met de toonaange- 'Het is muziek waar je een publiek mee opbouwt, het swingt en is vrolijk' vende muzikanten in het genre. „Het podium op het Koninckplein voor het Badhotel leent zich voor bijzondere en jaarlijks wisselende concerten, maar er komen ook al tijd wel acts terug. Luisteren naar reacties van bezoekers en wensen van deelnemende horecagelegen heden zijn voor de programme ring daarom ook belangrijk." De oude stijl jazz is in de ogen van Mulder geen afgesloten en dichtge timmerd genre. „De muziek klinkt Zangeres/pianiste Anke Angel verzorgt zondag in Vlissingen de kerkdienst tijdens Jazz by the Sea. nu heel anders dan pakweg vijftig jaar geleden. Ondanks dat etiket 'oude stijl' zijn er ontwikkelingen en invloeden van nieuwe stromin gen. Er komen duizenden mensen op af van wie een behoorlijk deel jongeren, het is dus blijkbaar mu ziek die leeft. Dat heeft misschien ook te maken met het bieden van kansen aan jong en nieuw talent", veronderstelt de programmeur. Nieuwe talenten zullen zaterdag al vroeg aantreden met een jeugd koor (Jazz for Juniors) en The Oriental Jazzband (10.30 uur). La ter die dag is er voor het eerst ook een combinatie van jazzmuziek en jazzballet. Voor Douwe Mulder hoort ook de jazzkerkdienst met Anke Angel in de Vlissingse Sint Ja- cobskerk op zondag tussen 12.00 en 13.30 uur tot de hoogtepunten. „Een kerkdienst met een boogie woogie zangeres/pianiste is op zich al bijzonder. Anke Angel is ook nog eens bijzonder getalen teerd en heeft al twee keer eerder op het festival indruk gemaakt." Programma Jazz by the Sea Donderdag 18 september 21.00 uur: The Storyville Jass- band, Zoutelande, Royal. Vrijdag 19 september 14.00-01.00 uur: optredens en kroegentocht in Domburg. Hoofdpodium Badhotel, 19.30- 22.00 uur: The Second Line New Orelans Jazzband. Westkapelle, Paradiso, Moon- dance (21.30-01.00 uur). Zaterdag 20 september Vanaf 10.30 uur: optredens op hoofdpodium Badhotel, o.a. Chris Peeters en Jazz Steps (12.30 uur), Hot and Sweet met dansgroep Léfamm (17.00 uur) en Martijn Schok Boogie Bluesband met zange res Greta Holtrop en toetse nist Fabrice Eurly (19.30 uur). t- Streetparade centrum Dom burg, 14.00-18.00 uur. Ook concerten in Meliskerke, Oostkapelle, Serooskerke en Westkapelle Zondag 21 september Vlissingen: Sint Jacobskerk, jazzkerkdienst met Anke An gel Combo en Windy City Jazz band (12.00-13.30 uur); 's mid dags concerten op boulevard. Domburg: verschillende optre dens vanaf 12.30 uur in cen trum en strandpaviljoens. Ook optredens in Dishoek, Oostkapelle, Serooskerke en Westkapelle. Het complete programma met aanvangstijden is te vinden op www.jazzbythesea.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35