Zeeland Hier is volop verkering! En niet alleen tussen leerlingen Kijkers terug Eerste DNA-serie wijst Vlissinger nog niet aan als dader moord Toth Pot Axel herrijst uit de as Auto brandt uit Theatervoorstelling over honderd jaar Scheldemond-liefdes. Expositie in Zeeuws Museum toont collectie historische verrekijkers. Vlissingse verdachte van moord Toth wordt nog steeds verhoord. 2 6 Donderdag 18 september 2008 pzc W Repetitie van de toneelvoorstelling ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Scheldemond in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk vlissingen - In het fietsenhok van het Scheldemond is wat af gekust. Door hippies, provo's, petticoat meisjes en boeren. Door alto's, kakkers, gothics en skaters. De lief de in de schoolgangen is van alle tijden. Speciaal voor het jarige Scheldemond is daar een theater voorstelling over gemaakt. Helaas, de oproep om schoollief des heeft de makers van de musi cal weinig opgeleverd. "Wel wat brieven", overdenkt producent en oud-leerling Derek Meijer, "maar allemaal van: ik heb mijn man le ren kennen op het Scheldemond en we hebben zo veel kinderen. Best braaf allemaal." Geen spannend theater dus. Daar om dikten de producten de verha len gewoon een beetje aan, haal den Romeo en Julia erbij en plaats ten die temidden van een super marktoorlog. Pardon... "We wil den het modern doen. Julia is van de Albert Heijn en Romeo van de Ciooo. Het stuk gaat over de zoek tocht naar ware liefde. Tussendoor komen steeds vier petticoatmeis jes, die de liefdesverhalen van het Scheldemond vertellen." Om hen heen cirkelen de acteurs. Die staan niet bepaald op het po dium. Docent Leen van Duiven- dijk, die de vader van Romeo 'Tussendoor vertellen petticoatmeisjes de liefdesverhalen' speelt, brommert met zijn Ciooo-jasje en een tas vol groen ten door de aula en een tuttig typetje fietst hard weg voor een verliefde klasgenoot. Bovenop de kluisjes ligt een prinses. De generale repetitie, gistermid dag, ging goed. Toch waren Maxi me Nijland (13) en Anna-Sophie Parinussa (14) uit de tweede klas van het VMBO toch een beetje nerveus voor de -uitverkochte- op voeringen van vandaag en mor gen. "Ik heb nog nooit opgetre den", vertelt Maxime, één van de petticoatmeisjes. Aan hun inzet zal het in elk geval niet liggen. De meiden offerden er samen met al le anderen twee volle vakantiewe ken voor op. Eén van de verhalen die Maxime en Anna-Sophie ver tellen, is dat van de dochter van de conrector in 1984. Het meisje was zo verliefd op een jongen uit een hogere klas, dat ze het kamertje van haar vader binnen sloop om stiekem het rooster te bekijken. Zo kon ze 'toevallig' langslopen, als hij op de gang zat te werken. Het is waargebeurd en het is nog goed- gekomen ook: het stel is intussen 24 jaar samen. "Ach, het Schelde mond is één en al voorjaar", lacht meester Van Duivendijk. "Echt, hier is volop verkering! En niet al leen tussen leerlingen." door Emile Calon MIDDELBURG - Peter Louwman vindt het wel leuk dat een aantal van zijn verrekijkers vanaf morgen (vrijdag 19 september) te zien is in het Zeeuws Museum. Terug naar de basis. Terug naar de plaats waar het allemaal begon, aldus de zeven tigjarige verzamelaar uit Wasse naar. Hij doelt op de ontdekking, precies vier eeuwen geleden door Middelburger Hans Lipperhey, van de telescoop. De expositie omvat een vijftigtal kijkers uit de afgelopen vier eeu wen. De nadruk ligt volgens de ge passioneerde amateursterrenkundi- ge op kijkers uit de zeventiende eeuw. Dat was volgens hem ook de periode dat er echt heel mooie kijkers werden gebouwd. Kijkers die niet alleen bestemd waren om het heelal te verkennen, de kraters op de maan te bestuderen en nieu we sterren op te sporen. Maar ook om gewoon naar te kijken. Het zijn ware pronkstukken, geeft ook Christie Arens van het Zeeuws Museum aan. Helaas kun nen de bezoekers niet door die kij kers kijken, vervolgt ze. Daarvoor zijn ze te kostbaar en ook te fra giel. Daar komt nog eens bij dat de meeste lenzen van die kijkers niet meer echt doorzichtig zijn. Voor het publiek komt er echter op het Abdijplein een kijker te staan waar mee het het zwerk kan observe ren. Als verwoed verzamelaar kan Louwman niet echt vertellen wat nu de meest bijzondere kijker is die vanaf morgen is te zien is in het Middelburgse museum. Alle maal hebben ze wel iets dat ze bij zonder maakt. Na enig aandringen wil hij wel even stilstaan bij een acht meter lange kijker uit 1680 die in Middelburg hangt. Dat is volgens hem een echt uniek exem plaar. „In geen enkel museum te zien." Maar ook tal van andere zijn uniek, zijn bijzonder, hebben iets dat ze het verzamelen waard maken. Louwman bezit vele honderden verrekijkers, zoals hij zelf zegt. Het woord telescoop gebruikt hij liever niet omdat verrekijker volgens hem de juiste Nederlandse bena ming is. Dat die naam tegenwoor dig vooral gebruikt wordt voor de instrumenten waarmee vogelaars rondlopen, daar kan hij niets aan doen. Zijn collectie is zo uitgebreid en bijzonder dat materiaal van hem Verrekijker en niet telescoop is volgens verzamelaar de juiste Nederlandse naam te zien is in maar liefst elf musea in binnen- en buitenland. Daar naast staan en ligger er ook nog heel wat bij hem thuis. Maar zijn collectie omvat ook tal van docu menten, naslagwerken, rapporten en boeken. Hij verzamelt al vanaf zijn jeugd. Tegenwoordig groeit zijn collectie nauwelijks nog. Vooral niet omdat er nu maar weinig voor hem echt bijzondere kijkers op de markt ko men. Maar ook omdat er vaak te veel wordt gevraagd. In zijn begin jaren was het verzamelen veel makkelijker, omdat er toen nauwe lijks serieuze verzamelaars waren die een collectie verrekijkers wil den opbouwen. Tentoonstelling in Zeeuws Museum De expositie in het Zeeuws Museum wordt morgen om 17.30 uur geo pend door burgemeester Koos Schouwenaar en is een halfjaar lang te be zichtigen. Tot 1 november is het museum van dinsdag tot en met zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De vrijdag tot 21.00 uur. Van november tot en met maart is het de woensdag tot en met de zon dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De vrijdag ook tot 21.00 uur. door Emile Calon VLISSINGEN - De Walcherse recher che wacht met spanning op de uit slag van het tweede DNA-onder- zoek. Die gegevens moeten het overtuigende bewijs leveren dat een 52-jarige Vlissingse verdachte betrokken was bij de moord op Ilonka Toth. Wanneer die gege vens worden aangeleverd door het Nederlands Forensisch Instituut (NF1) is volgens woordvoerder Es ther Boot van de politie nog niet bekend. De uitslag van een eerste serie DNA-sporen was negatief Die spo ren leverden geen enkel bewijs op voor de betrokkenheid van de Vlis singer, weet raadsman Mark Duns- bergen. Het waren volgens hem al leen sporen van mevrouw Toth zelf De 52-jarige Vlissinger wordt nog steeds stevig verhoord, aldus de raadsman. Hij blijft volgens hem echter ontkennen dat hij iets te maken heeft de dood van zijn vriendin. Haar levensloze lichaam werd zon dag 6 juli gevonden op de Noorder begraafplaats in Vlissingen. Aan vankelijk had de politie geen idee wie verantwoordelijk gesteld kon worden voor haar dood. Pas na een getuigenoproep, een week la ter, kwam de 52-jarige in beeld als mogelijke dader. Vanaf het eerste moment heeft hij de politie echter laten weten dat hij niets te maken Advocaat krijgt delen van het dossier niet omdat zijn cliënt nog steeds ontkent betrokken te zijn geweest bij de gewelddadige dood van een Vlissingse vrouw. had met haar dood. Wel heeft hij haar kort voor haar dood nog ge zien. Maar hij is volgens zijn raads man niet samen met haar op de begraafplaats geweest. De advocaat heeft recent nog zijn beklag gedaan bij de Middelburgse rechtbank over het optreden van de officier van justitie in deze zaak. Ze zou hem delen van het onderzoeksdossier onthouden. De rechtbank heeft de officier in het gelijk gesteld omdat in dat bewus te deel van het dossier informatie zit die betrekking heeft op de da der. Zolang de Vlissinger blijft ont kennen krijgen hij en zijn advo caat die gegevens niet te zien. Over twee weken moet de recht bank weer beslissen of de Vlissin ger nog langer in voorarrest mag blijven. Dan wordt hij weer voor geleid. Mogelijk gaat de advocaat dan vragen om schorsing van zijn voorarrest. axel - De gigantische watertank voor de sprinklerinstallatie is het enige dat in de winkel van Pot Inte rieur in Axel achter de schermen nog herinnert aan de catastrofe die de meubelzaak ruim een jaar geleden trof Toen ging zo'n zesdui zend vierkante meter magazijn in vlammen op. Nu herrijst Pot Inte rieur uit de as en staat het bedrijf aan de vooravond van een feestelij ke heropening van de vernieuwde winkel. Klanten kunnen er mor gen vanaf 10 uur terecht. „We zijn blij dat het klaar is", zegt directeur Paul Berden, „want we hebben een hele rottige tijd achter de rug. Feitelijk is onze zaak door de brand voor een groot deel verlo ren gegaan, want behalve de rava ge in het magazijn was er de nodi ge rook-, roet- en waterschade." GOES - De auto van een 35-jarige Vlissinger is dinsdag omstreeks half elf 's avonds volledig uitge brand. De man reed op de A58 ter hoogte van Goes toen hij ineens rook uit het dashboard van zijn auto zag ko men. Hij parkeerde op de vlucht strook en stapte uit. Binnen enke le minuten was de auto volledig uitgebrand. De brandweer bluste de vlammen waarna de auto werd weggesleept. Rijkswaterstaat maak te het wegdek schoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28