Meningen Velen dragen schuld aan kredietcrisis v^Tcftrtzes 'Uit opnames blijkt dat Rusland begon' Duitse Robin Hood aast op geld rijken Lehman treft niet als enige blaam voor de financiële crisis. Prinsjesdag Z org Inval Ossetië zou zijn ingezet voor Georgië een schot had gelost. PZC Donderdag 18 september 2008 1 5 NEW YORK - Voor de opleving van de crisis op de financiële markten zijn behalve de bank Lehman Brothers meerdere partijen verant woordelijk. Wat is de rol van de gewone ban ken? Amerikaanse banken verstrekten begin deze eeuw leningen aan mensen die te weinig verdienden. De banken liepen het risico dat ze hun geld niet zouden terugzien als het onderpand in waarde zou da LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Prinsjesdag Nederland, leuke hoed jes, goedkope partijpolitiek van on ze 'socialistische' en 'christelijke' vrienden vervuld van naastenlief de. De naoorlogse generaties laten hun ouders ergens creperen, voor kinderen wordt betaald gezorgd, we bezuinigen op zieken en gehan dicapten, in onze consumptiedrift vallen we zelfs milieuorganisaties, die nog een beetje groen willen, aan. Kan het perverser? Richard Snoep M. v. Coehoorngracht 51 Vlissingen In de PZC van 17 september staat over de kosten voor de zorg in 2009 alleen dat het eigen risico met 5 euro per jaar stijgt. Belangrij ker nieuws zou zijn wat er gebeurt met de inkomensafhankelijke bij drage. Ten opzichte van vorig jaar is deze gestegen met zo'n 15 pro cent. En dat is 'geruisloos' ge beurd. Ik herinner mij geen discus sies daarover. Wordt de inkomens afhankelijke bijdrage in 2009 weer met 15 procent verhoogd? En ge beurt dat weer 'stiekem'? S.P. van der Zee Spanjaardstraat 46, Middelburg len. Om van het risico af te komen verkochten de leningen gewoon door. Zo kwam er nieuw kapitaal vrij voor nieuwe hypotheken. En daar werd weer aan verdiend, zo lang het goed ging. Wat deden zakenbanken als Leh man Brothers Ze verstrekten zelf geen hypothe ken, maar verdienden er wel aan. Lehman trad op als tussenpersoon bij het doorverkopen. Omdat hy potheekobligaties veel opleverden, stapten ze er zelf ook in. Dat ging goed totdat de huizenmarkt in de VS afkoelde. Minder kapitaalkrach tige mensen konden hun hypo theek niet meer aflossen. De waar de van de hypotheekobligaties daalden daardoor ook in waarde. En hoe zit het met de Amerikaanse centrale banken Die gaan evenmin vrijuit. Het gro te punt vormt de rente, die na het 'Op geld beluste aandeelhouders trekken nu aan het kortste eind' uiteenspatten van de internetbub- bel sterk werd verlaagd. In de VS heeft de rente op 1 procent ge staan, waardoor lenen weinig kost te. Zo kwam er veel geld op de markt. Met de renteverlagingen was op zich niet veel mis. maar het duurde lang voordat de tarie ven weer stegen. De consumenten banken in de VS staan onder toe zicht van de Fed. De zakenbanken hebben geen toezichthouder, maar dat zal waarschijnlijk veranderen. Gaat verzekeraar AIG vrijuit? Nee. AIG sloot overeenkomsten af voor het geval mensen hun hypo theek niet meer konden aflossen. Nu er op grote schaal sprake is van wanbetalingen, zit AIG diep in de problemen. Het moet miljarden op tafel leggen. Ook op andere ma nieren haalde AIG zich veel ellen de op de hals, bijvoorbeeld door Dit is het moment om toe te slaan. Bij aankoop van een tafel met (uijf) stoelen krijgt u de zesde garant te staan voor bedrijfsobliga- ties van Lehman. De bank kan die niet meer terugbetalen. AIG krijgt daardoor meteen de volle laag. Valt de aandeelhouders van Lehman en AIG ook iets te verwijten? Je zou zeggen van niet bij de huidi ge koersen. Toch stonden grote fi nanciële instellingen onder druk van de aandeelhouders om op snel veel winst te genereren. Dat ging lang goed. Lehman meldde vier jaar op rij recordwinst. Nu de wal het schip keert trekken de aandeel houders aan het kortste eind. pagina 16 en 17: nieuws over cri- BERLIJN - Families die met hun on derneming vele miljoenen of zelfs miljarden aan vermogen vergaar den, handelen in strijd met de grondwet. Dat geld moet worden verdeeld onder de werknemers van die firma's. Want die hebben dat geld bij elkaar verdiend. Met die stelling presenteert de Duitse politicus Oskar Lafontaine zich als een moderne Robin Hood. De leider van de extreem linkse partij Die Linke, lijkt zich steeds beter te voelen in zijn rol als neocommunist. Lafontaine (65), noemde ook meteen man en paard. „Is het mogelijk dat me vrouw Schaefïler (grote autotoele verancier, red.) en haar zoon, sa men tien miljard euro bij elkaar hebben gewerkt? Nee, dat kan niet", zei hij in een gesprek met za kenblad Capital. Volgens Lafontai ne, die met Die Linke als opvolger van de gewezen staatspartij SED uit de DDR, snel terrein wint in Duitsland, kan een miljardenver mogen alleen tot stand komen door het werk arbeiders. „Hen is dat geld eigenlijk afgenomen. Dat is in strijd met de grondwet." Oud-bondskanselier Helmut Schmidt noemde Lafontaine in een reactie in een adem met Hit- Ier. „Het zijn beiden demagogen." Vanuit linkse hoek werd Schmidt, die in Duitsland veel respect ge niet, daarna 'seniel' genoemd. ANTWERPEN - De Vlaamse partij Groen denkt de verkiezingen ko mend voorjaar te winnen met een plan voor schooldagen van acht uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. De kinderen krijgen tus sen de lessen lange ravotpauzes sport en muziek. „Zo'n onthaaste dag is een fantas tisch instrument in de strijd tegen doelloos rondhangende kinderen. Verder lost het een deel van de problemen met kinderopvang op", zei partijvoorzitter Mieke Vogels gisteren. In het plan krijgen alle klassen twee leerkrachten. Eén juf of mees ter werkt van acht tot drie uur, de ander van één tot zes uur. De par tij deed het idee op in Italië. Daar schijnt het goed te werken. TBILISI - Uit onderschepte telefoon gesprekken blijkt zonneklaar dat Rusland Zuid-Ossetië al was bin nengevallen, voordat Georgië een schot had gelost. Dat is althans de vaste overtuiging van de Georgi sche regering. Dinsdag gaf Georgië de opgenomen telefoongesprek ken vrij. Het zou gaan om telefoongesprek ken tussen een Zuid-Ossetische grenswacht die was gestationeerd bij de Roki-tunnel en een collega in de hoofdstad Tskhinvali. De Ro ki-tunnel leidt van Rusland naar Zuid-Ossetië. Volgens de vertaling vertelde de grenswacht bij de tunnel tijdens het gesprek, dat om 3.41 uur zou zijn gevoerd, aan zijn collega: „Ze rijden op het ogenblik met gepant serde troepenwagens en de tunnel is vol." Ongeveer tien minuten later kwam de mededeling van dezelfde grenswacht, dat ongeveer twintig minuten eerder 'tanks, gepantser de wagens en dat soort materieel' uit de tunnel tevoorschijn waren gekomen. De Roki-tunnel heeft een lengte van bijna vier kilome ter. De Georgische president Mikhail Saakasjvili heeft altijd volgehou den dat Georgië zuiver uit zelfver dediging heeft gehandeld toen hij zijn troepen beval het vuur te ope nen op Tskhinvali. Tot nu toe kwam hij echter niet met bewijs materiaal op de proppen voor die stelling. Andrej Nesterenko, woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, noemde de door Georgië gepresenteerde opna mes echter 'niet serieus'. De be- 'Langdurige druk van Russische kant leidde tot Georgische inval' windsman verklaarde dat omvang rijke troepenbeweging geregis treerd zouden zijn door satellieten van de Navo: „Ik zou dankbaar zijn als ze zulke gegevens zouden kunnen leveren aan ons en aan de hele wereld. Beschuldigingen, geba seerd op afluisteren, op zomaar iets horen, zijn gewoon niet se rieus te nemen", zei minister Nes terenko. Volgens de ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Navo, Kurt Volker, veranderen de opnames niet veel aan de situatie. De ambas sadeur zei dat Georgië al heel lang door Rusland onder druk werd ge zet en dat het land daarom in Zuid-Ossetië reageerde zoals het deed. „Georgië nam de beslissing om Tskhinvali binnen te gaan en dat was de aanleiding waar Rusland op zat te wachten om deze van te voren geplande invasie uit te voe ren", zei Volker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15