Buiten and Even geen kaviaar door 'witte illegalen' Zwager Thaksin premier Thailand Huis van Afgevaardigden VS staat olieboringen toe, maar op afstand Derde baby dood door melkpoeder Protest tegen aanstelling familielid van ex-premier. Bezettingen in Parijs moeten vergunning afdwingen. Binnen strook van tachtig kilometer langs de kust mag het niet. Belgisch kindje krijgt als naam Harley-Davidson PZC Donderdag 18 september 2008 1 1 Malinezen houden La Tour d'Argent, hun werkplek, bezet om de Franse overheid te dwingen hen een verblijfsvergunning te geven. foto Francois Mori/AP BANGKOK - Het Thaise parlement heeft gisteren een zwager van de afgezette premier Thaksin Shina- watra tot premier gekozen. De be noeming van de 6i-jarige voormali ge minister van onderwijs Somchai Wongsawat wordt gezien als een positieve ontwikkeling, maar zal de politieke crisis waar schijnlijk niet oplossen. Protestleiders zeggen geen oud medewerker van Thaksin, en zeker geen familielid van hem, als pre mier te accepteren. Somchai, die gehuwd is met een zuster van Thaksin, was waarne mend premier en kwam als zoda nig als eerste in aanmerking voor de nominatie van premier namens de zespartijencoalitie (PPP) die de regering steunt. Hij deed kort na de stemming een oproep tot natio nale eenheid. Somchai kreeg de steun van een aanzienlijke meerderheid in het parlement, waarin de PPP de dienst uitmaakt. De stemming was 298 leden voor en 163 tegen, met vijf onthoudingen. De uitslag moet formeel door de Thaise ko ning worden geratificeerd voordat Somchai het ambt van eerste mi nister kan aanvaarden. De stemming leidde onmiddellijk tot protesten van de demonstran ten die al drie weken het terrein bij de officiële residentie van de premier bezet houden. Een van hen zei dat de bezetting zal door gaan 'tot de restanten van Thak- sins regime zijn verdwenen'. Somchai zei dat de regering tijde lijk elders onderdak zal vinden. Hij zei dat het een van de prioritei ten van de nieuwe regering zal zijn de Thaise economie tegen de opschudding op Wall Street te be schermen. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Rode vakbondsvlaggen hangen aan de deur van La Tour d'Argent, één van de beroemdste restaurants van Parijs. Met steun van een dertigtal leden van de CGT, een van oudsher communis tische vakbond, hebben acht Mali nezen die illegaal in Frankrijk zijn, hun werkplek bezet. Ze zijn bereid hun actie net zolang voort te zet ten totdat de prefectuur van Parijs verblijfsvergunningen toekent. Madibé Drame (29) is één van hen. Hij is een 'witte illegaal'. Sinds 2005 in Frankrijk, weliswaar op basis van een vals identiteitsbe wijs - gekocht in de buurt Barbès, WASHINGTON - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft toe stemming gegeven voor olieborin gen in de Amerikaanse kustwate ren, mits deze verder dan tachtig kilometer uit de kust plaatsvin den. De Republikeinen hebben die uit komst een schijnvertoning ge noemd, omdat de meeste olie zich volgens hen binnen de strook van tachtig kilometer bevindt. De Democraten noemen de door het Huis aangenomen energieno ta, waar de olieboringen deel van uitmaken, een stap in de richting van onafhankelijkheid op het ge bied van energie. De nota maakt namelijk tevens miljarden vrij in de vorm van be- in het noorden van de stad, voor 200 euro - maar met een baan als afwasser bij La Tour d'Argent, waar hij nu bijna een jaar werkt. Hij verdient het minimumloon, ruim 1200 euro bruto per maand en betaalt daarover belasting en premies. De directie zegt niet te weten dat het achttal niet over gel dige papieren beschikt en steunt het personeel, niet in de laatste plaats omdat zij zo snel mogelijk een einde wil aan de bezetting. Maandag was er geen schade, om dat het restaurant dan gesloten is. Maar de actie duurt voort en als dat nog lang zo gaat, kost het klan ten. Die immers geen 'imperiale foie gras' (95 euro) of Iraanse ka viaar (285 euro) kunnen bestellen. De bezettingsactie trekt veel aan dacht. La Tour d'Argent, pal aan de Seine met uitzicht op de basi liek Notre Dame, is een gastrono- lastingvoordelen ten behoeve van de ontwikkeling van schonere energiebronnen. De Democraten vormen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Het woord is nu aan de Senaat, die het voorstel later deze week behan delt. De energienota schrijft voor dat olieboringen buiten de tachtig kilo- metergrens toegestaan zijn, maar wel de goedkeuring behoeven van de desbetreffende staat. Buiten een straal van 160 kilometer is die goedkeuring niet nodig. Alleen in het oosten van de Golf van Mexico blijft het verbod volle dig intact. Het Witte Huis heeft aangekon digd dat president George Bush zijn veto uit zal spreken over het voorstel, mocht dat de Senaat pas seren. De Republikein Bush hief eerder dit jaar een verbod op olie boringen langs de kust op, dat misch instituut en bestaat al sinds 1582. Onder de talrijke beroemdhe den die de afgelopen vier eeuwen aanschoven, bevinden zich koning Lodewijk XIV, schilder Salvador Dali, actrice Marilyn Monroe en de Japanse keizer Hirohito. Tot 1996 kende de Michelin-gids de keuken het maximale aantal van drie sterren toe, tegenwoordig is dat er nog één. Acties zouden al tot bijna duizend regularisaties hebben geleid Het is niet de eerste keer dat illega len die belasting betalen - de Fran se burgerlijke stand en de gege vens van de fiscus zijn niet gekop peld - hun werkplek in Parijs be zetten om hun eis voor geldige pa- juist door zijn vader was ingesteld om de kusten en het bijbehorende toerisme te beschermen. De huidige president Bush is ech ter van mening dat de hoge olie prijzen de boringen noodzakelijk maken. Veel deskundigen zeggen dat ze op korte termijn geen ver lichting zullen opleveren voor Amerikanen. De afgelopen 26 jaar heeft het ver bod op olieboringen in de Ameri kaanse kustwateren standgehou den. Volgens overheidsinformatie bevindt zich daar het equivalent van 18 miljard vaten olie onder de grond, waarvan 88 procent binnen de genoemde straal van tachtig ki lometer. In plaats van deze voorraad aan te spreken, stelt de energienota in zijn huidige vorm voor om de reeds aanwezige oliereserves aan te wenden om de gespannen olie- markt te kalmeren. pieren kracht bij te zetten. Sinds april dit jaar gebeurt het met enige regelmaat. Een filiaal van hambur gerketen Quick op de Avenue des Champs-Elysées lag deze zomer wekenlang plat, net als een restau rant van de keten Bistro Romain. Volgens vakbondsman Olivier Vil- leret, woordvoerder van CGT bij de actie in La Tour d'Argent, leg gen de acties de illegalen geen windeieren. Hij claimt dat ze al tot bijna duizend regularisaties heb ben geleid. Frankrijk telt 200.000 tot 400.000 illegalen, het meren deel met een baan. Vooral in de horeca is veel vraag naar hen. Op impuls van Nicolas Sarkozy, die eerst minister was van Binnen landse Zaken was, is het aantal uit zettingen de afgelopen jaren sterk toegenomen. In 2007 moesten 24.000 buitenlanders zonder ver blijfsvergunning het land uit. BRUSSEL - Een Belgisch ouderpaar heeft zijn zoontje Harley-Da vidson genoemd, naar zijn favorie te motormerk. Een ander paar in België gaf zijn kind de naam Muhammed-Ali, naar de legendarische Amerikaan se bokser. Deze namen staan in een over zicht van de kindernamen die in 2007 zijn gegeven in België. De Fe derale Overheidsdienst Economie van België meldde gisteren ook de namen Vangelis, Arafat, C-jay en Doedoe. Emma en Nathan zijn de meestge- kozen namen van België vorig jaar. Maar regionaal zijn er grote ver schillen, zoals zo vaak bij de zui derburen. Dat er nog mensen zijn die heel veel van België als land houden, bewijst het bestaan van een vrou welijke boreling met de naam Bel- giana. PEKING - De Chinese autoriteiten gaan in verband met het melkpoe derschandaal alle melkproducten onderzoeken op de chemische stof melamine. Zeker 6244 Chinese kin deren zijn ziek geworden doordat zij de giftige stof via melkpoeder binnen hebben gekregen. Drie ba by's zijn overleden, j De Chinese autoriteiten troffen de giftige stof aan in producten van 22 fabrikanten. „We gaan de mela- minetest op melkproducten bij al le melkfabrikanten zo snel moge lijk voltooien en de resultaten tij dig openbaar maken", aldus het hoofd van China's kwaliteitswaak hond, Li Changjiang. Een supermarktketen in Hong kong meldde dinsdag dat melami ne was aangetroffen in een yog- hurtreep, gemaakt in de provincie JBinnen-Mongolië. Melamine wordt vooral gebruikt bij het ma ken van kunststof borden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11