Zeeland PZC 25 Getijdenenergie niet haalbaar Damen sluit werf Oostende Ook brug Sas van Gent valt uit pot Pot is terug! Politie pakt betaster meisje ZEEUWS-VLAANDEREN 36 en 37 31 Wel mogelijkheden realiseren testplatform in Westerschelde. Laatste medewerkers van BSM in Breskens waren al vertrokken. Verkeer ondervindt weinig hinder verwacht Rijkswaterstaat. Morgen in deze krant: de Pot Interieur special Vissers durven weer voorzichtig vooruit te kijken Woensdag 17 september 2008 Knie- en heupstraat in Terneuzen is tien jaar open Tip? redtern@pzc.nl door Eugène Verstraeten terneuzen - In de Westerschelde is op het grondgebied van de ge meente Terneuzen geen geschikte locatie te vinden voor het opzet ten van een rendabel getijdenener gieproject. Het inrichten van een testlocatie behoort wel tot de mo gelijkheden. Dat concludeert het bureau Altran Technologies dat in opdracht van de gemeente een haalbaarheidsonderzoek heeft ge daan naar de mogelijkheden voor getijdenenergie op Terneuzens grondgebied. Dit naar aanleiding van een initiatiefvoorstel van de LCF (Lijst Cees Freeke). Om getijdenenergie te kunnen op wekken moet de stroomsnelheid van het water hoog genoeg zijn en moet het water diep genoeg zijn, 15 tot 20 meter. Ook moet de turbi ne buiten de vaargeul staan. In eer ste instantie zijn de gebieden rond om de steiger bij het terrein van Dow Chemical en rondom de stei ger bij de voormalige veerhaven van Terneuzen bekeken. Bij de Dow-steiger is de Westerschelde diep genoeg, maar de stroomsnel heid te laag. Daarbij zijn in het ver leden slechte ervaringen opgedaan met energiewinning uit getijden energie bij de Dow-steiger. Vooral de turbulente stroom van het wa ter was daar de oorzaak van. De oude veerhaven voldoet niet aan de diepte-eisen en ook niet aan de stroomsnelheid. Dus ook die loca tie is niet geschikt voor een com Een rendabel project voor het op- wekken van getijdenenergie is in de Westerschelde op het grond gebied van de gemeente Terneu zen niet haalbaar. mercieel rendabel getijdenenergie- project. Ook als testlocatie zijn bei de plekken volgens het onderzoek niet geschikt. Verder onderzoek leert dat ook twee andere locaties in de Wester schelde niet voldoen aan de mini male stroomsnelheid. 'Op basis van de huidige technologieën zal een succesvol getijdenenergiepro- ject bij deze locaties daarom waar schijnlijk niet gerealiseerd kunnen worden', concludeert het rapport. 'Wel zouden deze gebieden kun nen fungeren als testlocatie.' Een locatie nabij de Griete valt afj om dat daar volgens Rijkswaterstaat geen drijvende constructie inge richt als testlocatie is toegestaan. Het gebied ligt te dicht bij de vaar geul. Blijft over een locatie mid den in de Westerschelde tegen over Terneuzen. Met behulp van een drijvende ponton zouden daar verschillende technologieën in het water geplaatst en in de praktijk getest kunnen worden. Het vervolg zou nu kunnen be staan uit het inventariseren van geïnteresseerde partijen en wen sen waaraan zo'n testplatform moet voldoen, kijken naar subsi diemogelijkheden en het uiteinde lijk opstellen van een projectplan. door Wout Bareman oostende - Scheepswerf Damen Shipyards in Oostende wordt opge doekt. De verliezen liepen de laat ste jaren te hoog op. Bovendien kampte de reparatiewerf met pro blemen door de ligging in de ach terhaven; de werf was slecht be reikbaar. Door de sluiting verlie zen 22 werknemers hun baan. Damen nam in 1998 de failliete werf Polyship over en verhuisde drie jaar geleden ook de Breskense Scheepsbouw en Machinefabriek (BSM) in Breskens naar Oostende. Dat gebeurde uit economische overwegingen. BSM was sinds 1936 in Breskens gevestigd en werd in 1985 overgenomen door Da men. Naast directeur Aart de Looff verhuisde een drietal werk nemers uit Breskens mee naar Oos tende. De Looff begeleidt inmiddels in Po len de nieuwbouw van schepen. Zijn drie collega's vertrokken vorig jaar. De werf boekte sinds 2005 een verlies van 4,5 miljoen euro en stond ook dit jaar alweer negen ton in de min. Een deel van de grond en de gebouwen is al ver kocht aan een bedrijf in Middelker- ke. De bonden verwachten moei zame onderhandelingen over een afvloeiingsregeling. HEIKANT - Prinsjesdag is een belangrijke dag voor de Nederlandse politiek. Elk jaar op de derde dinsdag in september spreekt koningin Beatrix de troonrede uit. Daarin geeft de regering aan wat het regeringsbeleid zal zijn voor het komen de jaar. Het jaarlijkse hoogtepunt van Prinsjesdag is natuurlijk de hoedjesparade. Eén van de meer recente gebruiken op deze feestelijke dag is het dragen van hoeden door met name de vrouwelij ke aanwezigen. Wie heeft het fraaiste hoofddek sel, wie heeft een bloempot op zijn hoofd? De leerlingen uit de groepen zeven en acht van basis school De Heidepoort uit Heikant hadden gister middag hun eigen hoedjesparade. Getooid met die hoofdversieringen volgden ze in de klas het uitspreken van de troonrede door ko ningin Beatrix. foto Wim Kooyman door Wout Bareman sas van gent - De Zeeuws-Vla- mingen moeten het komend week- I einde doen met twee bruggen over het Kanaal Gent-Terneuzen. Over de zeesluis in Terneuzen is door de vervanging van de zuid- brug, alleen de noordbrug beschik baar. Ook de brug bij Sluiskil draait, maar die van Sas van Gent is in verband met onder houdswerk van vrijdag 22.00 tot maandag 5.00 uur afgesloten voor alle verkeer. Het verkeer wordt omgeleid via Zelzate en de brug van Sluiskil. Voor fietsers en voetgangers wor den gratis bussen ingezet. De op stapplaatsen zijn te vinden bij de rotondes aan weerszijden van de brug. De bussen beschikken over een aanhanger en rijden overdag elk half uur, 's nachts om het uur. Waterstaat verwacht geen extra hinder voor het verkeer omdat de werkzaamheden in het minder drukke weekend worden uitge- Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. T: 0115-562010 I: www.pot.nl 9 interieur axel terneuzen - Op het politiebureau in Terneuzen is zondagavond een 45-jarige dakloze man aangehou den wegens het onzedelijk betas ten van een 12-jarige meisje vrij dag in de bus naar Terneuzen. De man kwam aangifte doen van fiet sendiefstal maar bleek gezocht te worden. Bij zijn aanhouding ver wondde hij een agente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97