Economie Schok dendert door op de beurzen BenZeker n! De allerhoogste spaarrente van Nederland? Ervaren rot aan roer bij Octoplus 'Angst regeert, de crisis gaat tot het hart van het financiële systeem'. Poolse betogers: red onze scheepswerven van de 'Televisie groeimarkt voor telecombedrijven' Autoverkopers hadden slechte zomer Hewlett-Packard schrapt 25.000 banen Munsterman definitief nieuwe baas Wegener Nieuwe Nederlandse elektronische auto 8 Woensdag 17 september 2008 PZC W NEW YORK - De klap die maandag de financiële markten op haar grondvesten deed schudden, dreunde daags na het dreigende bankroet van de Amerikaanse za kenbank Lehman Brothers door op de beurzen wereldwijd. Zelfs de Russische beurs kreeg er van langs en duikelde 10 procent naar beneden. „We staan aan de rand van de af grond. De financiële waarden im- ploderen. Angst regeert, de crisis gaat tot het hart van het financiële systeem", aldus handelaar Rob Koenders van Harmony Vermo gensbeheer. Om de markten wat lucht te geven hebben de centrale banken de afge lopen twee dagen wereldwijd meer dan 200 miljard euro in de geldmarkten gepompt. Volgens directeur Dominique Strauss-Kahn van het Internatio naal Monetair Fonds zouden meer banken om kunnen vallen. „Het is mogelijk dat de onafhankelijke za kenbanken als zodanig uiteindelijk helemaal van het toneel zullen ver dwijnen." De hele financiële sec tor had het gisteren zwaar. Opval lend was de forse duikeling van de geplaagde Belgisch-Nederlandse bankverzekeraar Fortis. Het aan deel verloor tot meer dan 18 pro cent en belandde daarmee op de laagste stand dit jaar. De Amster damse AEX-index belandde op het laagste niveau dit jaar op 371,20 punten, een verlies van 3,6 pro- W* Om de markten wat lucht te ge- ven hebben de centrale banken de afgelopen twee dagen wereld wijd meer dan 200 miljard euro in de geldmarkten gepompt. cent. In de andere Europese hoofd steden was het beeld niet veel an ders. Op Wall Street begonnen beurzen waar ze maandag waren geëindigd, in het rood. In Azië sloot de Nikkei-index 5 procent la ger. Bij de grootste Nederlandse finan ciële instellingen ING, Aegon en Fortis is de impact van de dreigen de val van Lehman 'beperkt'. De drie instellingen zijn voor onge veer 600 miljoen euro blootgesteld aan Lehman. Daarvan zal een deel op de win sten van de bedrijven drukken. De penibele situatie van Lehman Brothers zal volgens de Amerikaan se media spoedig worden geëve naard door AIG. 's Werelds groot ste verzekeraar zou het volgende slachtoffer in de kredietcrisis zijn na vergeefs te hebben aangeklopt bij de Amerikaanse centrale bank voor een noodlening van 40 mil jard dollar. De Britse bank Barclays bevestigde te overwegen onderdelen van Leh man Brothers te willen overne men. Volgens The Wall Street Jour nal heeft Barclays belangstelling voor Lehmans handel in effecten en obligaties en de advisering bij overnames en fusies. LEIDEN - Simon Sturge wordt de nieuwe topman van het noodlij dende biotechnologiebedrijf Oc toplus. De Brit, die geldt als een ervaren rot in de biotechsector, heeft de laatste maanden achter de scher men meegewerkt aan het oplossen van het financieringsprobleem bij Octoplus. Het bedrijf bewerkt be staande medicijnen om ze effectie ver en veiliger te maken met min der bijwerkingen. Octoplus zit krap bij kas en leeft van overbrug gingskredieten. Met de nu aange kondigde uitbreiding van de raad van bestuur van twee naar vier mensen, geeft Octoplus het signaal af dat binnenkort een kapitaalin jectie of samenwerkingsverband kan worden aangekondigd. Sturge heeft meer dan 27 jaar ervaring. BRUSSEL - Poolse scheepswerfarbeiders protesteren bij het hoofdkwartier van de Europese Commissie in Brus sel. De Europese Unie heeft Polen beloofd dat er snel een besluit zou vallen over de toekomst van de noodlij dende Poolse scheepsbouwsector. Brussel moet een oor deel vellen over een reddingsplan van de Poolse rege ring voor de werven. Als de scheepswerven ten onder gaan, verdwijnen er duizenden arbeidsplaatsen. Het lot van de scheepsbou wers ligt uiteindelijk in handen van eurocommissaris Neelie Kroes (Mededinging). Volgens de Europese Com missie ontvingen de werven in totaal 2 miljard euro on terecht aan staatssteun. Deze steun zou scheepswerven in Duitsland en Italië ernstig benadelen. Als een zwaard van Damocles hangt de Poolse werven boven het hoofd, dat ze de ontvangen staatssteun moeten terug betalen. Dat betekent hun faillissement. foto Yves Logghe/AP ROTTERDAM - De tv-markt is een belangrijke groeimarkt voor tele combedrijven, stelt het adviesbu reau Arthur D. Little. Analoge tv zal spoedig vervangen zijn door 'tv op aanvraag' zoals digitale tv en satelliet-tv. Telecombedrijven beschikken volgens het bureau over de juiste technologie om de dominantie van de kabelbedrijven op de tv-markt te ondermijnen. BRUSSEL - In de zomermaanden is de verkoop van nieuwe auto's in de EU sterk verminderd, in juli met ruim 7 procent en in augustus zelfs met bijna 16 procent. De da ling komt door afgenomen vertrou wen van consumenten in de eco nomie en door de dure brandstof Ai») pagina 36: rubriek Vragen over autoverkoop SAN FRANCISCO - Het Amerikaanse technologieconcern Hew lett-Packard (HP) schrapt de ko mende drie jaar wereldwijd bijna 25.000 banen. De reorganisatie maakt deel uit van de integratie van de overgenomen automatiseer der Electronic Data Systems (EDS). HP, dat verder laptops en printers maakt, nam EDS eerder dit jaar over voor 14 miljard dollar. APELDOORN - Uitgeefconcern Wegener heeft waarnemend top man Joop Munsterman benoemd tot voorzitter van de raad van be stuur. Dat meldde Wegener giste ren. Munsterman was in juni al voorgedragen voor de functie. Munsterman is sinds mei actief als waarnemend topman van Wegener, waarvoor hij sinds 1967 werkt. HEERLEN - Een Nederlandse autofa brikant maakt zijn wereldpremière op de prestigieuze Parijse beurs Mondial de L'Automobile op 4 ok tober. De nieuwe Nederlandse au tofabrikant DuraCar presenteert daar zijn eerste, elektrisch aange dreven, kunststof bestelwagen QUICC! DiVa. De nieuwe auto is tot en met het chassis volledig van kunststof. r Zei vergelijkt en helpt u op weg! De Erica gracilis is een echte kleurmaker voor uw tuin in het najaar. Zet de plant in de volle zon. Potmaat 11 cm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8