/.GGmflCI Containers vol rolstoelen voor Cuba den, zou de wethouder hebben ge zegd dat er weinig mogelijkheden zijn voor de 'Agri' op Tholen. „Ze valse ID- kaarten Agrimarkt wil winkel openen in Poortvliet SKiBOME Sportkaart voor jongeren op N-Beveland Agrimarkt heeft plek bij woonboulevard in beeld voor supermarkt. Vrijwilligers HumaCuba uit Goes gaan naar door orkanen getroffen land. B PZC Woensdag 17 september 2008 27 door Rob Paardekam POORTVLIET - Naast de woonboule vard van Bouman-Potter in Poort vliet komt in de toekomst wellicht een grote supermarkt. „Wij zou den op die plek heel graag een Agrimarkt willen openen", zegt Arie Lindenberg van landbouw coöperatie CZAV, waar Agrimarkt onderdeel van is. Agrimarkt probeert al enkele jaren voet aan de grond te krijgen in de gemeente Tholen. Zo waren onder meer een loods op het bedrijven terrein en een pand aan de Markt in Sint-Maartensdijk in beeld, maar dat liep op niets uit. Ook in de toekomstige woonwijk op be drijventerrein Noord in Tho- len-stad ziet Lindenberg weinig kansen, omdat er al afspraken met anderen zouden liggen. „Dan komt je al gauw op een weide-ach- tig plekje aan de rand van een dorp", zegt Lindenberg. Toch ziet de gemeente, en dan Chris Bal durft er niet aan te denken wat hij in Cuba zal aantreffen. Orkanen Gustav en Ike lieten een spoor van verwoesting achter, foto Dirk-Jan Gjeltema met name wethouder Karei Heij- boer, de komst van de Agrimarkt t *111 S1 1 volgens hem niet echt zitten. In door Koen van Bommel GOES - HumaCuba uit Goes is één van de grootste medisch humani taire stichtingen voor Cuba van de wereld, stelt secretaris Cris Bal. In de drie jaar dat de stichting be staat, heeft ze met heel weinig geld heel veel voor elkaar gekre gen. Aan de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk in Goes is de opslagplaats van de stichting. En die is tot de nok toe gevuld met afgedankte scootmobielen, rollators en een hoeveelheid verbanddozen waar je bang van wordt. Maar ook kopieer- doogd. En het is aan de verkoper om ervoor te zorgen dat de ge doogregels niet worden overtre den, citeert de jurist een uitspraak van de bestuursrechter. Daarmee geeft de rechter duidelijk aan dat geen enkele overtreding van de gedoogregels door de vin gers kan worden gezien. Er kan geen beroep worden gedaan op overmacht, waardoor het lot van Sixty Two lijkt bezegeld. Want de verkoop aan de twee jeugdige Duit sers vormde de vierde overtreding binnen vijf jaar. En de gemeente Middelburg hanteert de regel dat een shop voorgoed moet sluiten als er viermaal in een periode van vijf jaar de gedoogregels zijn over treden. De Kinkelder hoopt dat het niet machines en zelfs auto's. Die wor den opgeknapt en gaan dan naar Cuba. Chris Bal legt uit waarom. „Met de medische wetenschap op Cuba is niets mis. Er is veel ken nis, de scholing is uitstekend en het personeel vakkundig. Het pro bleem is het tekort aan materiaal. Vanwege het Amerikaanse handel sembargo komen er geen nieuwe spullen binnen. Alles dateert uit de jaren zestig, toen Cuba nog een rijk land was." Over tien dagen vertrekt Bal met drie andere vrijwilligers naar het eiland. Hij durft er niet aan te den ken wat hij daar zal aantreffen. Or kanen Gustav en Ike lieten een spoor van verwoesting achter. „Veel gezinnen wonen in hutjes van bananenbladeren. Daar is niets meer van over." Het geeft Bal wel een extra stimulans om zich in te zetten voor de Cubanen. De Goesenaar is trots. Niet zozeer op zichzelf, maar op wat de stich ting bereikt heeft. Hij herinnert zich hoe hij in 2005 een zieken huis bezocht. De receptie was een 'Sommige mensen bedanken me niet één keer, maar wel duizend keer' enorme hal waar kasten stonden die uitpuilden van de papieren. Het patiëntenregister. Met behulp van de stichting staat er nu een computer. De persoonlijke contac ten, daar doet Bal het ook voor. Daarom gaat hij om de zoveel tijd een kijkje nemen op het eiland. „Sommige mensen bedanken me niet één keer, maar wel duizend keer." Zoals de moeder van lesus, een jongetje dat in het ziekenhuis lag en voeding kreeg via een son de. De moeder sliep al drie maan den in het portiek van het hospi taal. De gezondheidszorg is voor Cubanen dan wel gratis, er wordt alleen een medische behandeling geregeld. Verzorging ligt in de han den van de mensen zelf Dankzij HumaCuba kreeg Jesus een rol stoel en kon hij met zijn moeder terug naar huis. De stichting is niet van plan om te stoppen. „Zo lang er problemen zijn in Cuba en wij een club vrij willigers hebben, gaan we door." zover komt. Hij stelt dat hij 'echt al les in het werk heeft gesteld om overtredingen van de gedoogregels te voorkomen'. Hij wijst daarbij naar de vele camera's die in zijn zaak hangen, naar het personeel dat vaak tot vervelens toe de klan ten controleert. Wat hem betreft heeft hij alles gedaan wat redelij kerwijs van hem verwacht mag worden. Hij hoopt dan ook op be grip van de kant van de gemeente en justitie. Niet alleen voor hem zelf, maar ook voor zijn vijf perso neelsleden. Drie daarvan werken al meer dan tien jaar voor hem. „Die hebben ook een gezin." De shopeigenaar benadrukt ook dat hij niet zit te wachten op min derjarige klanten. „Daar moet ik het toch niet van hebben?" Baanvelden 13 Postbus 88 4715 ZH Rucphen E-mail: info@skidome.nl Tel.: +31(0)165 - 34 3134 www.skidome.nl/www.kiddieskidsklup.nl proberen de kleine dorpswinkel tjes te beschermen", zegt Linden berg. „En ja, die zullen wellicht ook verdwijnen als wij komen. Maar op de lange termijn redden ze het toch niet. Het is een illusie om te denken dat je die winkeltjes tot in lengte van dagen overeind kunt houden." Over anderhalf jaar, na de nieuwe verkiezingen, wil Lindenberg het weer proberen. Bij een (deels) ver anderd college hoopt hij wat meer gehoor te vinden. Een supermarkt naast de woonboulevard in Poort vliet heeft de voorkeur. Er is daar ook al een Agri-sneltank. „De meu belboulevard wil uitbreiden, dus misschien kunnen we samen iets doen." De gemeente kon gisteren niet reageren. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland en de jongeren- raad willen meer Noord-Beveland- se jongeren aan het sporten krij gen. Daarom hebben alle jongeren tussen de twaalf en 24 jaar een sportkaart gekregen, waarmee ze een jaar lang bij elke deelnemende sportclub vier keer gratis kunnen sporten. Door die drempelverlagende wer king hopen gemeente en jongeren- raad dat niet alleen wordt bewerk stelligd dat jongeren meer gaan sporten, maar ook dat ze een sport vinden die bij hen past. Voetbal-, mountainbike-, korfbal-, rugby-, tennis- en gymnastiekverenigin gen doen mee aan het initiatief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89