Buitenland Braziliaanse politie moordt erop los CSU-leider in zwaar weer na drankadvies BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Autorijden na twee liter bier moet kunnen, vindt Beierse politicus. PZC Woensdag 17 september 2008 I 7 In Rio de Janeiro doodt de politie volgens de VN drie mensen per dag. Dat is een op de vijf moorden in de stad. Agenten leiden er ook vaak een dubbelleven, omdat ze in hun vrije tijd bijklussen bij bendes. De Braziliaanse politie schiet regelmatig ver dachte of onschuldi ge burgers neer. Het korps draagt daar mee bij aan het hoge aantal moor den - jaarlijks 48.000 - in het Zuid-Amerikaanse land. Dat blijkt uit een onderzoek van de Verenig de Naties (VN). Speciaal gezant van de Verenigde Naties voor bui tengerechtelijke executies, Philip Alston, presenteerde het rapport maandagavond aan de VN-Men- senrechtenraad in Genève. De onderzoekers stellen dat de pro blemen zich concentreren rond Rio de Janeiro en Pernambuco, een gebied in het noordoosten van het land. Alston bracht in novem ber een bezoek aan deze meest cri minele gebieden van Brazilië. Hij verzamelde er gegevens van de overheid, de politie en niet-gouver- nementele organisaties. Hij sprak met vertegenwoordigers van deze groepen en tientallen getuigen van politiegeweld. In zijn rapport wordt met name de situatie in de deelstaat Rio de Janeiro belicht. Vorig jaar werden daar bij confrontaties met de poli tie 1260 burgers gedood, bijna evenveel als alle slachtoffers van moord in New York, Chicago en Los Angeles samen. Waarschijnlijk ligt het totale aantal in Brazilië nog hoger, want een derde van de politiedistricten heeft geen compu ters om dit soort gegevens bij te houden. Braziliaanse politiemensen dragen een dode man weg na een schietpartij in de wijk Compiexo do Alemao van Rio de Janeiro. archieffoto Antonio Lacerda/EPA Gemiddeld genomen doodt de po litie van Rio dus elke dag drie men sen, wat neerkomt op een vijfde van het dagelijkse aantal gewelds slachtoffers. De meeste doden val len bij 'het plegen van verzet', zo als het in de politierapporten staat omschreven. Uit het onderzoek blijkt ook dat een deel van de inwoners van Bra zilië zich niet kan verweren tegen de moorden in gebieden waar de criminaliteit hoogtij viert, omdat het land een efficiënt juridisch sys teem ontbeert. Politiegeweld wordt zelden bestraft. Veel Brazilia nen leggen zich erbij neer, omdat ze geen andere mogelijkheid zien op te treden tegen de drugsbendes die heer en meester zijn in de slop penwijken of favellas. Het rapport constateert ook dat veel politieagenten in Brazilië een dubbelleven leiden. „Als ze dienst hebben, bestrijden ze drugsbendes, maar in hun vrije tijd verlenen ze hand- en span diensten aan de georganiseerde misdaad." Milities van bijklussende politie agenten bestaan ook sinds kort in Rio de Janeiro. Hun gebruikelijke manier van optreden is bewoners van sloppenwijken te laten beta len voor bescherming tegen drugs bendes. De Braziliaanse autoriteiten den ken dat de milities op dit moment al minstens vijftien procent van de meer dan zeshonderd favellas be heersen. „Voor bewoners is het leven onder gezag van een militie vaak net zo gewelddadig en onzeker als het le ven onder het gezag van een drugs bende", zegt Alston in zijn rap port. De veiligheidschef van Rio de Janeiro, José Beltrame, wijst het rapport van de hand. Hij zegt dat Alston nog geen twee weken in het land is geweest en de gebeurte nissen dus niet goed kan inschat ten. BERLIJN - De Beierse CSU-leider Günther Beckstein vindt dat auto rijden mogelijk is na het drinken van twee liter bier. „Natuurlijk niet als je snel drinkt, maar uitge smeerd over een paar uurtjes is dat best mogelijk", zei de politicus maandagavond op de Beierse ra dio. Politie en verslavingsexperts zijn verbijsterd en woedend. „Ik denk dat Beckstein zelf twee li ter op had, toen hij dit zei", rea geerde Harald Schneider, voorzit ter van de Beierse politievakbond gisteren. „Ik weet niet wat in de man gevaren is. Hij maakt met een opmerking jarenlange campagnes waardeloos. Iemand in die positie riskeert met zo'n opmerking men senlevens." Een Günther Beckstein onder nor male omstandigheden zou zoiets waarschijnlijk ook nooit gezegd hebben. Als bestuurder was hij zelf jarenlang verantwoordelijk voor de politie in Beieren en gold in die rol als de strengste man van Duitsland. Maar nu, als partijboeg beeld, staat het water hem tot aan de lippen. Over anderhalve week gaat Beieren naar de stembus voor het deelstaatparlement. En het zou zo maar kunnen dat de CSU, na 46 jaar alleenheerschappij, de absolute meerderheid verliest. De economische vooruitgang in Beie ren, een CSU-paradepaardje, is veel bewoners te snel gegaan. Mo gelijk wilde Beckstein met zijn pleidooi 'slokje op, rij zelf, vier da gen voor het Oktoberfest, nog wat broodnodige punten scoren. 15 cpm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7