vooruit te kijken Natuur Braakman-Noord is duur Groenlinks wil klaarheid over WCT-rapporten Provincie positief over alternatief ontpolderen midden-Westerschelde. Chirurg vertelt over reconstructie van borst Uitleg en advies over whiplash in Goes Mosselen eten voor onderhoud van kerk Flyshooting PZC Woensdag 17 september 2008 3 7 De nieuwe Stellendam 27 van Johan van Seters. foto Marijke Folkertsma Dag van de Zeeuwse Visserij De vierde Dag van de Zeeuwse Visserij, een initiatief van de Zeeuwse vis serijsector en de provincie, speelt zich zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur af in en om de Vlissingse vismijn aan de Binnenhaven 11. Moderne vissersschepen en oude hoogaarzen zijn te bezichtigen. Zeeuwse koks geven kookdemonstraties met vis, mosselen en oesters, waarna de gerechten worden geserveerd. De Japanse keukenprinses Kyoko Onishi bereidt hapjes met zeewier uit de Oosterschelde en het Veerse Meer als hoofdbestanddeel. Twaalf jongeren die eerder als besten uit voorrondes kwamen, strijden vanaf 14.00 uur om het jeugdkampioenschap oester opensteken. In de vismijnhal is een informatiemarkt over onder meer innovaties in de visserijsector, er zijn ook filmvertoningen en kinderactiviteiten. Jouke Heringa, coördinator aquacultuur aan de Hogeschool Zeeland, geeft twee keer (10.45 en 14.15 uur) een lezing over zilte perspectieven en zeevoedseldeskundige Joop Luten spreekt twee keer (11.30 en 15.00 uur) over alles over vis en gezondheid. Het Bruus Visserskoor geeft drie keer (11.00,13.00 en 15.30 uur) een optreden en Maarten Bruijnes uit Bruinisse brengt om 13.30 uur zijn Mos selprotestlied ten gehore. Tegen het einde van de Dag van de Zeeuwse Visserij zijn twee prijsuitrei kingen: de Zeeuwse Visserij Award 2008 (16.00 uur) en de beste pa lingroker (16.15 uur). passingen aan hun schepen om het brandstofverbruik te verminde ren. De Arnemuiden 44 en 7 van de firma Siereveld zijn bij Padmos voorzien van een grotere schroef en bijbehorende straalbuis. Tien tot vijftien procent minder gasolie- verbruik levert dat op, wat weke lijks enkele duizenden euro's voor deel geeft. Vissers proberen ook lichtere materialen uit. „En", laat Fenijn weten, „de praktijk wijst uit dat als we met z'n allen zachter draaien, dus minder brandstof ge bruiken, we toch net zoveel besom men." Boomkorvissers banen zich een weg omhoog. Flyshooten is voor de meesten toch al geen op tie. Fenijn: „Flyshooters vissen ten slotte ook op zondag." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De alternatieven voor ontpoldering in het midden gebied van de Westerschelde die de provincie heeft onderzocht leve ren genoeg natuurwinst op. Maar ze zijn wel duur. Vooral het plan om zout water in de Braakman kreek te laten wordt kostbaar, zegt gedeputeerde Frans Hamelink. Het Rijk betaalt het grootste deel van de aanleg. „Het kan alleen als de minister bereid is om extra geld beschikbaar te stellen." Ook de effecten op de omgeving van de Braakman zijn groot. Zo moet de camping worden ver plaatst. „En ook Dow is niet direct gelukkig dat dit gebied zout gaat worden. Dat zou hun bedrijfsvoe ring beperken." De provincie heeft voor de helft van de zeshonderd hectare natuur die nodig wordt geacht om de Westerschelde weer gezond te ma ken alternatieven gezocht. Het gaat behalve om de Braakman, om Waterdunen, buitendijks gebied bij Breskens, Perkpolder, het bevor deren van ontstaan van schorren en verdieping van de hoofdgeulen I** Het alternatief plan voor ontpol- dering dat de provincie heeft on derzocht, levert voldoende na tuur op. Maar de plannen zijn wel erg duur. van het Land van Saeftinge. Voor de andere driehonderd hectare (Zwin, Hedwigepolder) zoekt een commissie onder leiding van WD-er Ed Nijpels alternatieven. Hamelink bestrijdt dat de plannen bij Waterdunen in West-Zeeuws Vlaanderen niet als alternatief voor ontpoldering kunnen die nen, zoals minister Cramer on langs zei. „De dijk blijft intact, maar we realiseren wel een zoute inlaat. Daarmee leveren we een bij drage aan nieuwe zoute natuur." GOES - Plastisch chirurg H.P. van Not geeft vanavond, woensdag 17 september, in het Goese zieken huis uitleg over de reconstructie van een vrouwenborst. Een patiënte vertelt hoe zij de ope ratieve vorming van een nieuwe borst heeft ervaren. De bijeen komst is in de vergaderzaal van het ziekenhuis van 19.30 tot 21.30 uur. Aanmelden voor de bijeenkomst bij M. Boogert: 06-55141504. GOES - Het Whiplash Informatie centrum Europa houdt donderdag 25 september een informatieoch tend in het Oosterscheldezieken- huis te Goes. Het centrum is gespecialiseerd in letselschadevragen. Tussen 10 en 12 uur zijn er erva ringsdeskundigen om vragen te be antwoorden. Informatie opvragen kan via webmaster@whiplash-info.nl of www. whiplash-info.eu HEIKANT - De Stichting tot Behoud Parochiële diensten Heikant houdt zaterdag 4 oktober de jaar lijkse mosselmaaltijd in brasserie du Commerce in Heikant. De op brengst is bestemd voor het onder houd van de parochiekerk. Kaarten voor het diner kosten 15 euro en kunnen gereserveerd wor den bij Jet Verduermen, 0114-316074 en Jen Francken, 310028. Er is plaats voor tachtig mensen. Tijdens de maaltijd is er ook een verloting met prijzen die beschik baar zijn gesteld door de Heikant- se middenstanders en creatievelin- gen. Ook die opbrengst gaat naar het onderhoud van de kerk. GOES - Hoe kan het dat in het ene rapport over de Westerschelde Container Terminal (WCT) staat dat de bestaande haven in Vlissin- gen-Oost niet geschikt is voor con taineroverslag en in het andere dat de haven wél geschikt is. GroenLinks-Statenlid Leen Harpe heeft daar opheldering over ge vraagd aan het college van Gedepu teerde Staten. „Aan beide rappor ten, één uit 2000 en één van een jaar later, is meegewerkt door Zee land Seaports", zegt hij. „Hoe kan dat? Eén van de twee rapporten klopt niet." Hij wil van het college weten of het op de hoogte was van het verschil en of daar destijds iets mee gedaan is. In het milieueffectrapport over de WCT uit 2001 stond dat er geen al ternatief was voor de containerka de. Harpe stelt dat een jaar eerder rapporten verschenen waarin wordt gesteld dat de haven van Vlissingen-Oost wél geschiki is voor containeroverslag. Die rappor ten gingen over het ruimtegebrek in de haven van Rotterdam. „Vol gens mij is het doel van Zeeland Seaports altijd een ordinaire haven uitbreiding geweest", aldus Harpe Flyshootvisserij is een vismethode waarbij een groot stuk zeebodem door lange kabels, ook wel zegentouwen of lijnen genoemd, en een net wordt omsloten. Uiteindelijk komt de vis in het kuilnet. Rollen met vislijnen aan de achterzijde van de nieuwe flyshooter Stellen dam 27. foto Marijke Folkertsma PZC Willem Adriaansens -J®»- - -j t 1 ingse Buitenhaven aan enkele bezoekers uit hoe wordt gevist met een boomkorkotter. foto Provincie Zeeland De kabels worden daarna naar het schip toegehaald zodat de vissen door de lijnen en de stofwolken worden opgejaagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73